Zastava Bosne i Hercegovine

Stručni komentar

KOMENTAR PRAVILA INCOTERMS 2020

• Stupaju na snagu 1. januara 2020. godine •


Međunarodni trgovinski termini (International Commercial Terms - INCOTERMS) su pravila koja donosi Međunarodna trgovinska komora sa sedištem u Parizu, sa ciljem da privrednicima olakša ugovaranje prodaje robe.

Međunarodna, ali i unutrašnja prodaja robe su često distancione prodaje. To znači da se ugovor o prodaji izvršava tako što se roba prevozi od prodavca do kupca na udaljenim relacijama, često različitim vidovima transporta. Na tom putu roba je izložena različitim rizicima: krađe, oštećenja, propadanja zbog njenih prirodnih svojstava i sl. Stoga je jedno od ključnih pitanja prava prodaje robe koja ugovorna strana - prodavac ili kupac, snosi rizik za slučajno oštećenje, propast ili gubitak robe tokom njene otpreme od prodavca do kupca? Povezano sa ovim pitanjem je određivanje mesta isporuke robe, kao mesta u kome prilikom izvršenja ugovora o prodaji rizik prelazi sa prodavca na kupca. Drugo važno pitanje kod distancione prodaje je koja ugovorna strana snosi troškove prevoza robe od prodavca do kupca i druge prateće troškove: osiguranja robe u prevozu, kontrole količine i kvaliteta, carinjenja, sanitarnih i drugih bezbednosnih kontrola i sl.

U skladu sa starim pravilom rimskog prava res perit domino (stvar propada vlasniku), koje je opšteprihvaćeno u savremenim nacionalnim pravnim sistemima, rizik za slučajnu propast, oštećenje ili gubitak snosi strana koja je vlasnik robe. Primera radi, ako se događaj koji je prouzrokovao gubitak robe desio u vreme dok je roba još uvek bila u vlasništvu prodavca, prodavac će i dalje biti u obavezi da kupcu isporuči odgovarajuću robu ili da mu nadoknadi štetu zbog nemogućnosti isporuke, jer je roba izgubljena u vreme kada je rizik bio na njemu. I obrnuto, ako je roba oštećena ili uništena u vreme kada je kupac postao njen vlasnik, on će morati da plati prodavcu punu cenu za kupljenu robu, jer je prodavac svoju osnovnu obavezu iz ugovora o prodaji izvršio.

Problem u primeni pravila res perit domino nastaje zbog toga što različiti pravni sistemi ne uređuju na isti način pitanje momenta prelaska svojine na stvari. U većini kontinentalnih pravnih sistema svojina na stvari prelazi u momentu njene predaje kupcu. U francuskom i italijanskom pravu svojina na stvari prelazi u času zaključenja ugovora o prodaji. U anglosaksonskom pravu pravi se razlika između ugovora kojima se prenosi svojina na stvari (contract of sale) i ugovora gde se prodavac obavezuje da će u nekom budućem momentu, ili kada određeni uslov bude ispunjen preneti na kupca svojinu na stvari (agreement to sell).

U međunarodnoj trgovini ustaljena je praksa da se pitanje prelaska rizika za slučajnu propast, oštećenje ili gubitak robe tretira odvojeno od pitanja prelaska svojine na robi. Pitanje prelaska svojine se uređuje u skladu sa nacionalnim pravom koje je merodavno za ugovor, dok se pitanje prelaska rizika, kao mnogo značajnije za praksu, uređuje ugovorom između prodavca i kupca. Uobičajeno se momenat prelaska rizika vezuje za isporuku robe. S tim u vezi se postavlja pitanje šta je isporuka robe i kada i gde je ona izvršena?

Isporuka se može definisati kao skup radnji koje je prodavac obavezan da izvrši kako bi kupcu omogućio da raspolaže sa robom. Ona može da podrazumeva fizičku predaju robe kupcu ili predaju stvari ili dokumenata koji omogućuju raspolaganje sa robom (npr. predaja ključeva od automobila, prenos teretnice ili tovarnog lista) ali i predaju robe prevoziocu ili špediteru. Isporuka postoji i kada kupac već drži stvar po nekom drugom osnovu (npr. kao zakupac ili korisnik predmeta lizinga). Roba koja se isporučuje mora biti saobrazna ugovoru, u protivnom isporuka nije izvršena. Vreme i mesto isporuke strane uređuju ugovorom. U odsustvu ugovorne odredbe o vremenu i mestu isporuke primenjuju se dispozitivna pravila obligacionog prava. Primera radi, u skladu sa Zakonom o obligacionim odnosima ("Sl. list SFRJ", br. 29/78, 39/85, 45/89 - odluka USJ i 57/89, "Sl. list SRJ", br. 31/93 i "Sl. list SCG", br. 1/2003 - Ustavna povelja - dalje: ZOO), opšte pravilo je da prodavac isporučuje robu kupcu u svom skladištu. Ukoliko je predmet ugovora individualno određena stvar (npr. mašina koja je izrađena specijalno po narudžbi kupca), roba se isporučuje u mestu gde je proizvedena. Prema tome, prodavac nema obavezu da robu šalje kupcu, odnosno po samom zakonu troškovi prevoza robe idu na teret kupca. Ukoliko se stranke nisu dogovorile oko roka isporuke, prodavac je dužan da isporuči robu u razumnom roku. Primena nacionalnih pravila u međunarodnoj trgovini predstavlja problem, jer se postavlja pitanje određivanja merodavnog nacionalnog prava za ugovor, koje je vrlo složeno i u praksi izaziva pravnu nesigurnost. Otuda je za ugovorne strane uvek bolje da ugovorom precizno urede pitanje mesta i vremena isporuke.

Potrebno je naglasiti da su pitanja mesta i vremena isporuke robe uređena u međunarodnom pravu Konvencijom UN o ugovorima o međunarodnoj prodaji robe (ratifikovana u našem pravu Zakonom o ratifikaciji Konvencije Ujedinjenih nacija o ugovorima o međunarodnoj prodaji robe ("Sl. list SFRJ - Međunarodni ugovori", br. 10-1/84 - dalje: Bečka konvencija). Bečka konvencija na sličan način kao i ZOO uređuje pitanje mesta isporuke robe. U skladu sa članom 31. tačka (a) ove konvencije, ako drugačije nije ugovoreno, a prema ugovoru o prodaji roba treba da se preveze, prodavac je dužan da robu preda prvom prevoziocu radi dostavljanja kupcu. Kada su predmet ugovora individualno određene stvari, ili stvari određene po rodu koje treba izdvojiti iz određene mase ili ih treba proizvesti ili izraditi, a u vreme zaključenja ugovora su strane znale da je roba u određenom mestu ili da je treba izraditi ili proizvesti u određenom mestu - roba se isporučuje stavljanjem na raspolaganje u tom mestu - član 31. tačka (b). U svim ostalim slučajevima, roba se stavlja na raspolaganje kupcu u mestu u kome je prodavac u trenutku zaključenja ugovora imao svoje sedište - član 31. tačka (c). Ukoliko rok isporuke nije ugovorom određen, ili je ugovorom prepušteno kupcu da odredi rok isporuke, prodavac je dužan da isporuči robu u razumnom roku - član 33. Bečke konvencije).

Predmet INCOTERMS pravila

Međunarodna trgovinska komora je donošenjem INCOTERMS pravila omogućila učesnicima međunarodne trgovine da brzo i jednostavno ugovore međusobna prava i obaveze u vezi sa isporukom, troškovima isporuke i prelaskom rizika na robi. Pravila nude veći broj opcija - klauzula. Svaka klauzula nosi naziv koji se sastoji od tri slova, skraćenica određenih engleskih reči. Svaka klauzula podrazumeva čitav niz detaljnih pravila u vezi sa isporukom robe, koja su objašnjena u knjizi INCOTERMS pravila. Ugovaranjem odgovarajuće klauzule, odnosno unošenjem njenog naziva i oznake geografskog mesta za koje se vezuje dejstvo izabrane klauzule (primera radi: FOB Rijeka), automatski se pravila koja obuhvata ta klauzula ugrađuju u tekst ugovora i postaju njegov sastavni deo. Ugovorne strane nemaju potrebe da samostalno ugovaraju pitanja u vezi s isporukom robe, prelaskom rizika i troškova i druga prateća pitanja, jer su to učinile unošenjem izabrane klauzule.

INCOTERMS pravila uređuju sledeća pitanja:

1) Obaveze prodavca i kupca u vezi sa izvršenjem ugovora o prodaji - npr. koja strana organizuje prevoz, pribavlja neophodnu dokumentaciju za robu, vrši carinjenje i dr;

2) Prelazak rizika - gde i kada prodavac isporučuje robu kupcu, odnosno gde i kada rizik za slučajnu propast, oštećenje ili gubitak robe prelazi sa prodavca na kupca;

3) Snošenje troškova - koja strana snosi troškove prevoza, osiguranja, carinjenja, kontrole kvaliteta i kvantiteta, ispunjenja bezbednosnih zahteva, pakovanja, utovara ili istovara i dr.

Navedena pitanja su uređena tako što su obaveze prodavca i kupca kod svake INCOTERMS klauzule grupisane u 10 članova. Veliko slovo A označava obaveze prodavca, dok veliko slovo B određuje obaveze kupca:

A1/B1 - Opšte obaveze

A2/B2 - Isporuka/preuzimanje isporuke

A3/B3 - Prelaz rizika

A4/B4 - Prevoz

A5/B5 - Osiguranje

A6/B6 - Dokumenta o isporuci/transportu

A7/B7 - Izvozno/uvozno carinjenje

A8/B8 - Kontrola/pakovanje/obeležavanje

A9/B9 - Raspodela troškova

A10/B10 - Obaveštavanje

INCOTERMS pravila ne treba poistovetiti sa ugovorom o prodaji. Ona ne zamenjuju ugovor o prodaji!Ugovorne strane moraju da ugovore predmet prodaje (specifikacija robe koja se prodaje) i cenu (iznos, valutu, mesto, vreme i način plaćanja), jer su to bitni elementi ugovora o prodaji, bez čijeg određenja ugovor o prodaji ne nastaje. Ugovorne strane dodatno treba da ugovorom urede pitanja kao što su slučajevi oslobađanja od odgovornosti za neizvršenje ugovora (viša sila), sankcije za neizvršenje ugovora, odgovornost prodavca za materijalne i pravne nedostatke robe, pravo koje će biti merodavno u slučaju spora, nadležnost suda ili arbitraže za rešavanje sporova iz ugovora i dr. Ukoliko prodavac i kupac propuste da ta pitanja urede ugovorom, ona će se rešavati primenom pravila Bečke konvencije ili merodavnog nacionalnog prava.

INCOTERMS pravila su prvi put usvojena 1936. godine. Od tada se redovno, otprilike svakih deset godina revidiraju, kako bi se usaglasila sa razvojem prakse međunarodne trgovine. Poslednja revizija je izvršena ove godine i stupa na snagu 1.1.2020. godine.

Novine koje donose INCOTERMS pravila 2020.

U ranijim INCOTERMS pravilima su sve klauzule bile grupisane u četiri grupe, prema početnom slovu naziva klauzule (klauzule grupe E, F, C i D). Ova klasifikacija je bila pogodna, jer svaka grupa pravila ima određene zajedničke osobine. Tako, kod klauzula grupe E, isporuka se vrši u skladištu prodavca, a kupac snosi sav rizik i troškove otpremanja robe. Kod klauzula grupe F, isporuka je vezana za čin predaje robe prevoziocu, a troškove i rizik otpremanja robe od tog trenutka snosi kupac. Ugovaranjem klauzula grupe C prodavac preuzima troškove prevoza robe, ali se rizika za slučajnu propast, gubitak ili oštećenje i dalje oslobađa predajom robe prevoziocu. Konačno, ugovaranjem klauzula grupe D, prodavac preuzima najveće obaveze i rizik, jer snosi troškove otpreme robe i rizik do ugovorenog mesta opredeljenja.

U verziji INCOTERMS pravila 2010. navedena klasifikacija je napuštena, iako su zajednička pravila za klauzule sa istim početnim slovom ostala nepromenjena. Umesto toga, sve klauzule su svrstane u dve grupe: klauzule koje su pogodne za svaki vid transporta i klauzule koje se preporučuju samo za prevoz robe pomorskim i unutrašnjim vodenim putevima. Nov način klasifikacije pravila zadržan je i u INCOTERMS pravilima 2020. U INCOTERMS pravilima 2020 delimično su promenjene klauzule koje se mogu ugovoriti za svaki vid prevoza. Umesto ranije važeće klauzule DAT (Delivered At Terminal), sada je predviđena klauzula DPU (Delivered at Place Unloaded). Nazivi klauzula za prevoz pomorskim i unutrašnjim vodenim putevima su ostali nepromenjeni.

Novi način redosleda prikazivanja INCOTERMS pravila zadržan je zbog toga što je prodavcu i kupcu lakše da izaberu odgovarajuću klauzulu zavisno od toga koji vid prevoza robe nameravaju da koriste.

Najvažnije promene koje donose INCOTERMS pravila 2020 u odnosu na verziju pravila iz 2010, su sledeće:

1. Kod klauzule FCA (Free Carrier), postoji opcija da kupac dâ nalog izabranom prevoziocu da izda teretnicu ili tovarni list sa klauzulom "ukrcano", umesto "primljeno za ukrcaj". Uobičajeno je kada se ugovori klauzula FCA, da prodavac predaje robu prevoziocu koga je odredio kupac, što ne znači da je roba stvarno utovarena u sredstvo prevoza. Sada postoji opcija da se izda prevozni dokument sa klauzulom "ukrcano", kojom se potvrđuje da je roba utovarena na sredstvo prevoza.

2. Obaveze u pogledu troškova su sve navedene na jednom mestu, u članu A9/B9. U ranijim verzijama pravila, pojedine obaveze u pogledu troškova su bile naznačene u članu koji uređuje određenu obavezu (npr. član koji je uređivao obavezu pribavljanja dokumenata je sadržao i obavezu snošenja troškova u vezi sa tim). Sada su sve obaveze u pogledu troškova navedene u jednom članu, pa prodavac i kupac lako stiču uvid koje će sve troškove imati ako se opredele za pojedinu klauzulu.

3. Različita je minimalna visina osiguranog pokrića za klauzule CIF i CIP. Kod klauzule CIF (Cost Insurance Freight), koja se uobičajeno koristi u prevozu vodenim putevima, zadržana je obaveza ugovaranja osiguranja minimalnog pokrića predviđenog klauzulama (C) Institutskih klauzula za teret Lojda, odnosno Međunarodne asocijacije osiguravača. Kod klauzule CIP (Cost Insurance Price), sada je predviđena obaveza ugovaranja većeg osiguranog pokrića. Prodavac sada mora da pribavi osigurano pokriće koje je usklađeno sa klauzulama (A) Institutskih klauzula za teret, uz pravo ugovornih strana da ugovorom odrede niže minimalno pokriće.

4. Izričito je dozvoljeno ugovornim stranama da samostalno prevezu robu, umesto da u tu svrhu zaključuju ugovor sa prevoziocem.

5. Naziv klauzule DAT (Delivered At Terminal) je promenjen i sada glasi DPU (Delivered at Place Unloaded). Ovim je pojašnjeno da mesto isporuke ne mora da bude terminal (luka, stanica) već svako mesto u kome je moguće istovariti robu.

6. Eksplicitno su regulisane obaveze u pogledu ispunjavanja zahteva bezbednosti u članovima koji uređuju prevoz i carinjenje robe (A4/B4 i A7/B7). Ispunjavanje bezbednosnih zahteva bilo je predviđeno već u verziji od 2010. godine, ali su sada obaveze u tom pogledu konkretizovane u članovima posvećenim prevozu i carinjenju robe.

INCOTERMS pravila sadrže 11 klauzula, i to:

1. PRAVILA ZA SVE VIDOVE TRANSPORTA:

EXW (Ex Warehouse) - FRANKO FABRIKA

FCA (Free Carrier) - FRANKO PREVOZNIK

CPT (Carriage Paid To) - PREVOZ PLAĆEN DO

CIP (Cost Insurance Freight) - TROŠKOVI, OSIGURANJE I VOZARINA PLAĆENI DO

DAP (Delivered At Place) - ISPORUČENO U MESTU

DPU (Delivered at Place Unloaded) - ISPORUČENO U MESTU ISTOVARENO

DDP (Delivered Duty Paid) - ISPORUČENO SA PLAĆENIM DAŽBINAMA

2. PRAVILA ZA POMORSKI I ZA TRANSPORT UNUTRAŠNJIM PLOVNIM PUTEVIMA

  • FAS (Free Alongside Ship) - FRANKO UZ BOK BRODA
  • FOB (Free On Board) - FRANKO BROD
  • CFR (Cost and Freight) - TROŠKOVI I VOZARINA
  • CIF (Cost Insurance and Freight) - TROŠKOVI, OSIGURANJE I VOZARINA

Prva grupa klauzula se može koristiti za sve vidove transporta, što uključuje i prevoz robe pomorskim i unutrašnjim vodenim putevima. Druga grupa klauzula je predviđena samo za prevoz pomorskim i unutrašnjim vodenim putevima.

Ugovaranje INCOTERMS pravila

INCOTERMS pravila su prvenstveno namenjena međunarodnoj trgovini, ali su pogodna i za unutrašnju trgovinu. To je jasno naglašeno u novim pravilima, koja nose naziv "Pravila MTK za korišćenje termina u unutrašnjoj i međunarodnoj trgovini".

Važno je znati da INCOTERMS, kao i druga pravila koja donosi Međunarodna trgovinska komora, nemaju obavezujuću pravnu snagu. Međunarodna trgovinska komora je nevladina organizacija, asocijacija nacionalnih trgovinskih komora. Otuda su pravila koja ona donosi deo autonomnog trgovinskog prava - lex mercatoria (pravo trgovaca). Pravila postaju obavezujuća kada ih stranke unesu u svoj ugovor, pozivanjem na njih. INCOTERMS pravila 2020 sadrže preporuku kako treba ugovoriti primenu određene klauzule, da bi se izbegli mogući sporovi i nedoumice prilikom tumačenja ugovora.

Odredba ugovora kojom se ugovara primena izabrane INCOTERMS klauzule treba da sadrži naziv klauzule, precizno naznačeno mesto isporuke i pozivanje na INCOTERMS pravila i godinu koja označava odgovarajuću reviziju.

Primer:

"Isporuka FOB, Luka Bar, Crna Gora, INCOTERMS 2020."

Stranke mogu menjati sadržinu pojedinih pravila obuhvaćenih izabranom INCOTERMS klauzulom, jer to proizlazi iz njihove ugovorne prirode. U takvom slučaju, sva odstupanja od izabrane klauzule treba da budu što preciznije regulisana, kako bi se izbegle sve moguće nedoumice.

Iako INCOTERMS pravila 2020 stupaju na snagu 1.1.2020. godine, to ne znači da su ranije revizije pravila prestale da važe. Stoga je važno da stranke naznače reviziju koju su imale na umu. Pravila ne sadrže određenje o tome šta će se desiti ako stranke propuste da naznače godinu revizije. U slučaju spora, sud bi u takvom slučaju morao da primenjuje pravila tumačenja, odnosno da istražuje zajedničku nameru stranaka, na osnovu teksta ugovora, sadržine pregovora koji su prethodili ugovoru, prepiske i druge dokumentacije koja je razmenjena između stranaka. Ako je na primer, ugovorena klauzula koju revizija Pravila iz 2020. ne poznaje, jasno je da su stranke imale u vidu raniju reviziju. Takođe, ako je je ugovor zaključen pre 1.1.2020. primena revizije iz 2020. godine nije moguća, jer ta revizija još nije stupila na snagu, pa se ne može tumačiti da su stranke tu novu reviziju imale u vidu prilikom zaključenja svog ugovora.

Pravila za svaki vid ili vidove transporta

Termin "isporuka" se u INCOTERMS pravilima koristi da označi gde rizik prelazi sa prodavca na kupca.

EXW (EX WORKS) - franko fabrika

Franko fabrika znači da prodavac stavlja robu na raspolaganje kupcu u svojim prostorijama ili na drugoj označenoj lokaciji (fabrika, skladište) u ugovorenom geografskom mestu. Ukoliko tačna lokacija u okviru ugovorenog mesta isporuke nije određena u ugovoru, a postoji više mogućih lokacija, prodavac ima pravo da izbere lokaciju koja najviše odgovara toj svrsi. Prodavac nije dužan da utovari robu na vozilo, a ako to uradi, čini to na trošak i rizik kupca. Rizik za robu prelazi sa prodavca na kupca u času kada prodavac stavi robu na raspolaganje kupcu. Sa stanovišta kupca poželjno je, stoga, da se mesto isporuke što preciznije odredi. Kupac snosi sav trošak i rizik preuzimanja robe u mestu isporuke i njenog daljeg otpremanja, kao i izvozno i uvozno carinjenje. Pravilo se više preporučuje za unutrašnju trgovinu, mada se može koristiti i za međunarodnu trgovinu.

Prodavac je obavezan da obezbedi robu i fakturu u skladu sa ugovorom, kao i eventualno drugi dokaz o usaglašenosti robe sa ugovorom ukoliko je to predviđeno ugovorom. Kupac je dužan da plati cenu. Faktura i svi drugi dokumenti koje prodavac predaje kupcu, kao i dokumenti koje kupac predaje prodavcu mogu biti u papirnom ili elektronskom obliku, u skladu sa ugovorom ili važećim običajima.

Ni prodavac, niti kupac nemaju obavezu da zaključe ugovore o prevozu i osiguranju, ali prodavac je dužan da na zahtev kupca, na njegov trošak i rizik, pruži sve informacije koje poseduje, uključujući i informacije u pogledu bezbednosnih zahteva, kako bi kupac mogao da ugovori prevoz.

Prodavac izvršava isporuku tako što robu stavlja na raspolaganje kupcu na ugovorenoj lokaciji u okviru ugovorenog mesta isporuke, neutovarenu, na ugovoreni dan ili u okviru ugovorenog roka. Prodavac je dužan da obavesti kupca o tome da može da preuzme isporuku. Kupac je dužan da preuzme isporuku kada mu je roba stavljena na raspolaganje i prodavac ga je obavestio o tome. Kupac je dužan da prodavca snabde sa odgovarajućim dokazom da je preuzeo isporuku.

Prodavac snosi sav rizik gubitka ili oštećenja robe do momenta isporuke. Izuzetno, ako je kupac bio ovlašćen da odredi vreme u okviru ugovorenog roka isporuke ili lokaciju na kojoj će preuzeti isporuku robe u okviru ugovorenog mesta, a propustio je da o tome obavesti prodavca, na kupca prelazi rizik od ugovorenog dana isporuke ili istekom ugovorenog roka isporuke, pod uslovom da je roba jasno bila označena kao ugovorna roba. Ovo pravilo je posledica činjenice da propuštanjem dostavljanja potrebnog obaveštenja kupac zapada u poverilačku docnju, zbog čega na njega prelazi rizik za slučajnu propast ili oštećenje, iako se roba još uvek nalazi u posedu prodavca. Uslov je da je roba identifikovana, odnosno da je naznačeno na njoj da je namenjena za kupca. Ovo je bitno, jer je predmet trgovačke prodaje najčešće roba određena po vrsti (generička roba), koja se isporučuje tako što je prodavac izdvoji iz mase na skladištu i označi je tako da se zna da je namenjena određenom kupcu. Ukoliko je ne izdvoji i ne označi kupac neće snositi rizik slučajne propasti ili oštećenja, bez obzira što je zapao u docnju.

Prodavac mora da plati troškove pregleda robe koji je neophodan u cilju isporuke, kao što je kontrola kvaliteta, merenje, vaganje, brojanje i sl.

Prodavac je obavezan da upakuje robu na svoj trošak, osim ako je uobičajeno za odnosnu granu trgovine da se odnosna vrsta prodate roba transportuje neupakovana. Prodavac je dužan da robu upakuje na način koji je pogodan za njen prevoz. Izuzetno, prodavac će biti dužan da robu upakuje i označi na poseban način, ukoliko je to ugovoreno.

Prodavac nema obavezu da ugovori prevoz i osiguranje robe u prevozu. Prodavac je dužan da kupcu na njegov zahtev, rizik i trošak, pruži sve potrebne informacije u svom posedu, uključujući i one koje se tiču bezbednosnih zahteva u vezi sa transportom, kako bi kupac mogao da organizuje prevoz i pribavi osiguranje.

Prodavac je dužan da pruži pomoć kupcu, na njegov zahtev, u pogledu pribavljanja svih dokumenata i informacija, koji su povezani sa izvozom, tranzitom i uvozom robe, bezbednosnim proverama prilikom izvoza, tranzita i uvoza, inspekcijama pre utovara i drugim administrativnim dozvolama. Kupac je dužan da pravovremeno obavesti prodavca o svim bezbednosnim zahtevima, tako da bi prodavac mogao da izvrši tu svoju obavezu. Ako se roba izvozi, kupac je u obavezi da pribavi, na svoj rizik i trošak izvozne i uvozne dozvole ili druge neophodne dokumente i izvrši neophodne carinske formalnosti radi izvoza robe. Prodavac je dužan da na zahtev kupca i njegov trošak i rizik, pruži pomoć u pribavljanju izvozne dozvole ili drugih dokumenata neophodnih za izvoz robe. On mora kupcu pružiti informacije koje su potrebne u cilju sprovođenja bezbednosnih procedura.

Kupac snosi sve troškove od momenta isporuke, kao i dodatne troškove prouzrokovane time što je propustio da preuzme isporuku robe ili da dostavi prodavcu obaveštenje o terminu i/ili lokaciji preuzimanja isporuke, pod uslovom da je roba bila jasno identifikovana (npr. troškove skladištenja robe). Kupac je takođe dužan da plati sve carine, takse i druge troškove radi izvoza i nadoknadi prodavcu troškove koje je imao pružajući mu pomoć prilikom izvoza. Kupac snosi i troškove obaveznog pregleda pre utovara na sredstvo prevoza, uključujući i pregled od strane vlasti zemlje izvoza. Kupac snosi i troškove pribavljanja dokumenata i informacija koji su neophodni radi izvoza, uvoza i prevoza robe do konačne destinacije.

FCA (Free Carrier) - franko prevoznik

Klauzula "franko prevoznik" je pogodna za svaku vrstu prevoza, a može se koristiti i kada se koristi više vrsta prevoza odjednom. Klauzula je pogodna za međunarodnu trgovinu. Ugovaranjem ove klauzule prodavac se obavezuje da robu isporuči prevoziocu ili drugom licu koga imenuje kupac u prostorijama prodavca ili na drugom ugovorenom mestu. Poželjno je da mesto isporuke, odnosno lokacija u okviru tog mesta, bude što preciznije označena, jer rizik prelazi sa prodavca na kupca u toj lokaciji. Ukoliko lokacija isporuke nije precizno određena u ugovoru, prepušteno je prodavcu da odredi lokaciju koja najviše odgovara toj svrsi. Klauzula "franko prevoznik" obavezuje prodavca da obavi izvozno carinjenje. On nema obavezu carinjenja robe radi tranzita kroz treće zemlje, niti uvoza.

Obaveza ugovaranja i plaćanja prevoza kod klauzule FCA leži na kupcu. Značajna novina u INCOTERMS 2020 je obaveza kupca da, ukoliko je tako ugovoreno, naloži prevoziocu da izda prevozni dokument na ime prodavca sa potvrdom da je roba utovarena (na primer, teretnica sa klauzulom "ukrcano"). Ovo je potrebno zbog zahteva banaka, prilikom plaćanja putem dokumentarnog akreditiva, da prodavac preda banci prevoznu ispravu koja potvrđuje da je roba utovarena.

Prodavac je dužan da obezbedi robu i fakturu za nju u skladu sa ugovorom o prodaji i bilo koji drugi dokaz o saobraznosti robe koji se traži ugovorom, a kupac je dužan da plati cenu kako je ugovoreno. Faktura i sve druge isprave koje obezbeđuju prodavac i kupac mogu biti u papirnom ili elektronskom obliku, u skladu sa ugovorom ili običajima.

Roba je isporučena kada je prodavac predao robu, ili obezbedio da bude predata, prevoziocu ili drugom licu koga imenuje kupac (npr. špediteru) na imenovanoj lokaciji u okviru imenovanog mesta, na ugovoreni dan ili u okviru ugovorenog roka. Izraz "obezbedio da bude predata" odnosi se na situacije kada se roba više puta preprodaje u okviru jednog lanca distribucije, što je dosta često kod prodaje sirovina. Ukoliko se isporuka vrši u prostorijama prodavca, isporuka je izvršena kada je roba utovarena u sredstvo prevoza koje je obezbedio kupac. U ostalim slučajevima, roba je isporučena kada je stavljena na raspolaganje prevoziocu ili drugom licu koje je imenovao kupac, na prodavčevom sredstvu prevoza, pripremljena za istovar. Ukoliko precizna lokacija u okviru mesta isporuke nije ugovorena, a ima više mogućih lokacija, prodavac ima pravo izbora gde će se isporuka izvršiti. Primera radi, ukoliko je ugovoreno da se isporuka vrši u železničkoj stanici, prodavac će moći da izabere peron sa koga će vršiti utovar, izuzev ako je ugovorom predviđeno sa kog perona će se vršiti utovar.

Prodavac snosi rizik gubitka ili oštećenja robe do momenta njene isporuke. Izuzetno rizik za robu će preći na kupca i kada roba nije isporučena:

1. zbog propuštanja kupca da imenuje prevozioca ili drugo lice koje će preuzeti isporuku i obavesti prodavca o imenu prevozioca ili tog drugog lica, terminu preuzimanja isporuke u okviru ugovorenog roka isporuke, sredstvu prevoza koje će koristiti prevozilac ili imenovano lice i lokaciji gde će roba biti preuzeta u okviru imenovanog mesta isporuke, ili

2. kada prevozilac ili drugo lice koje je imenovao kupac propusti da preuzme isporuku.

U navedenim slučajevima propuštanja kupca, odnosno prevozioca ili lica koje je kupac imenovao, rizik za robu prelazi na kupca od:

1. ugovorenog datuma isporuke, ili, ako tačan datum isporuke nije ugovoren,

2. termina koji je kupac izabrao u okviru ugovorenog roka isporuke i o tome obavestio prodavca, ili, ako je takvo obaveštenje izostalo,

3. istekom ugovorenog roka isporuke.

Prodavac nema obavezu da zaključi ugovor o prevozu. Načelno, obaveza je kupca da zaključi ugovor o prevozu. Prodavac i kupac mogu ugovoriti da će prodavac biti obavezan da zaključi ugovor o prevozu. Taj ugovor mora biti zaključen pod uobičajenim uslovima, na trošak i rizik kupca. Ukoliko kupac ugovara prevoz, obaveza je prodavca da kupcu, na njegov zahtev, trošak i rizik, saopšti sve informacije koje ima, a koje su kupcu neophodne kako bi ugovorio prevoz, uključujući bezbednosne zahteve povezane sa prevozom.

Ni prodavac ni kupac nemaju obavezu da zaključe ugovor o osiguranju robe u prevozu na osnovu ove klauzule. Prodavac je u obavezi da kupcu, na njegov zahtev, rizik i trošak, pruži informacije koje ima kako bi kupac obezbedio osiguranje za robu.

Prodavac mora da obezbedi kupcu, na svoj trošak, uobičajeni dokaz da je roba isporučena. To će biti tovarni list ako se roba prevozi u železničkom, drumskom i vazdušnom saobraćaju, ili u unutrašnjim plovnim putevima, odnosno teretnica, ako se roba prevozi u pomorskoj plovidbi. To može biti i špediterska potvrda ako se roba ne predaje na prevoz prevoziocu direktno, već špediteru. Kupac je dužan da prihvati dokaz da je roba isporučena. Prodavac mora pružiti pomoć kupcu u pribavljanju transportnih dokumenata, na trošak i rizik kupca. Kupac mora da prihvati dokaz da je roba isporučena. Ukoliko je tako ugovoreno, kupac je dužan da dâ nalog prevoziocu da na kupčev trošak i rizik izda prodavcu transportni dokument koji potvrđuje da je roba utovarena, kao npr. teretnicu sa klauzulom "ukrcano". Ako je kupac dao takav nalog, prodavac ima obavezu da taj dokument dostavi kupcu.

Prodavac je dužan da pribavi izvoznu dozvolu, potvrdu o izvršenoj bezbednosnoj proveri, inspekciji pre otpreme ili drugu administrativnu dozvolu i izvrši sve neophodne carinske procedure radi izvoza robe, na svoj rizik i trošak. To znači da će prodavac odgovarati kupcu za svaku štetu prouzrokovanu njegovim propuštanjem da pribavi neophodna izvozna dokumenta. Kupac, sa svoje strane, pribavlja uvozne dozvole, potvrde o bezbednosnim proverama i inspekcijama i druge administrativne dozvole za uvoz ili tranzit, i obavlja formalnosti koje su potrebne radi transporta robe preko teritorije trećih država i uvoz robe. Prodavac i kupac imaju obavezu da jedan drugom pruže pomoć u pribavljanju svih dokumenata i informacija koji su potrebni radi izvoza, tranzita ili uvoza robe. Reč je o obavezama koje se raspodeljuju na prodavca i kupca zavisno od okolnosti konkretnog slučaja. Primera radi, prodavac će biti u obavezi da kupcu dostavi fakturu za robu i teretnicu, ako se roba prevozi morem, kako bi kupac mogao da obavi uvozno carinjenje i da zahteva predaju robe od brodara u luci prispeća. Sa druge strane, kupac će imati obavezu da prodavca obavesti o imenu prevozioca ili špeditera, kako bi prodavac znao kome treba da preda robu na prevoz.

Prodavac snosi troškove pregleda robe koji je potreban u cilju isporuke robe prilikom utovara u sredstvo prevoza, kao npr. troškove kontrole kvaliteta, merenje, vaganje, brojanje i sl. Prodavac takođe ima obavezu da upakuje robu na svoj trošak, osim ako je uobičajeno u odnosnoj grani trgovine da se odnosna vrsta prodate robe prevozi neupakovana. Prodavac je dužan da robu upakuje i označi na način koji je pogodan za transport robe, osim ako su se prodavac i kupac saglasili oko posebnih zahteva za pakovanje i označavanje robe.

Prodavac plaća sve troškove u vezi sa robom do isporuke, izuzev onih za koje je određeno da ih snosi kupac; troškove obezbeđenja uobičajenog dokaza da je roba isporučena; carine, poreze i druge troškove izvoznog carinjenja; troškove i naknade koje je kupac snosio prilikom pribavljanja dokumenata i informacija u cilju pružanja pomoći prodavcu kod izvoznog carinjenja.

Kupac je dužan da plati: sve troškove u vezi sa robom od momenta kada je roba isporučena, izuzev onih za koje je određeno da ih plaća prodavac; sve troškove i naknade koje je prodavac snosio prilikom pribavljanja dokumenata i informacija u cilju pružanja pomoći kupcu kod ugovaranja prevoza i osiguranja, pribavljanja transportnih dokumenata i uvoznog carinjenja; carine, poreze i druge dodatne troškove tranzita ili uvoznog carinjenja; dodatne troškove prouzrokovane njegovim propuštanjem da imenuje prevozioca ili drugo lice kojem isporuka treba da bude izvršena ili propuštanjem tih lica da preuzmu isporuku, pod uslovom da je roba jasno bila označena kao ugovorna roba.

Prodavac je dužan da obavesti kupca o tome da je roba isporučena, ili da prevozilac ili drugo lice imenovano od strane kupca nije preuzelo robu unutar ugovorenog roka. Kupac je dužan da obavesti prodavca o sledećem:

1. Imenu prevozioca ili drugog lica, blagovremeno, kako bi prodavcu omogućio da izvrši isporuku;

2. Izabranom terminu unutar ugovorenog roka isporuke kada će prevozilac ili drugo imenovano lice preuzeti robu;

3. Modalitetu prevoza koji će koristiti prevozilac ili drugo imenovano lice i bezbednosnim zahtevima povezanim sa prevozom;

4. Lokaciji za prijem robe unutar ugovorenog mesta isporuke.

CPT (Carriage Paid To) - prevoz plaćen do

Klauzula CPT, kao i sve klauzule koje počinju slovom C, osobena je po tome što prodavac ugovara prevoz i plaća troškove prevoza robe do ugovorenog mesta opredeljenja, a kupac snosi rizik za slučajnu propast ili oštećenje robe tokom prevoza. To znači da se mesto gde prelazi rizik sa prodavca na kupca i mesto gde prelaze troškovi razlikuju. Roba je isporučena, odnosno rizik prelazi sa prodavca na kupca predajom robe prevoziocu, ali se prodavac oslobađa troškova tek kada je prevoz izvršen, odnosno kada je roba stigla u mesto prispeća. Prodavac je dužan da ugovori prevoz. Kada ugovaraju ovu klauzulu stranke treba da vode računa da što preciznije odrede i mesto isporuke i mesto opredeljenja, kao i preciznu lokaciju unutar mesta isporuke i mesta opredeljenja. Ukoliko tačna lokacija unutar mesta isporuke nije određena, smatra se da je isporuka izvršena i rizik za robu prešao na kupca predajom robe na prevoz prvom prevoziocu na lokaciji koju prodavac slobodno bira. Kod klauzula sa početnim slovom C, takođe je bitno da se što preciznije odredi i mesto opredeljenja, kako bi se izbegli sporovi u vezi sa tim do koje lokacije je prodavac dužan da ugovori i plati prevoz. Ako je predviđeno da robu prevozi više prevozilaca (npr. kombinovani transport), a ništa drugo nije ugovoreno, rizik za robu prelazi predajom robe prvom prevoziocu. Prodavac takođe obavlja i snosi troškove izvoznog carinjenja.

Osnovna obaveza prodavca je da isporuči robu saobrazno zaključenom ugovoru o prodaji i da kupcu ispostavi fakturu i, ako je to predviđeno ugovorom, drugi dokument koji potvrđuje saobraznost robe sa ugovorom. Osnovna obaveza kupca je da plati cenu. Svi dokumenti koje prodavac i kupac dostavljaju jedan drugom mogu biti u pismenoj ili elektronskoj formi, u skladu sa ugovorom ili običajima.

Prodavac isporučuje robu njenom predajom prevoziocu na ugovoreni dan ili u okviru ugovorenog roka isporuke, ili tako što će obezbediti da bude predata prevoziocu. Kupac ima obavezu da preuzme isporuku i primi robu od prevozioca u ugovorenom mestu opredeljenja, ili, ukoliko je tako ugovoreno, na lokaciji unutar ugovorenog mesta opredeljenja. Može se postaviti pitanje u čemu se sastoji obaveza preuzimanja isporuke, ako kupac prima robu od prevozioca u mestu opredeljenja? To može, na primer, biti obaveza da prevoziocu ili špediteru daje naloge u vezi sa preuzimanjem robe od prodavca, ili obaveza da prodavca obavesti o tačnoj lokaciji unutar mesta opredeljenja i terminu preuzimanja isporuke. Već je ukazano da rizik za robu prelazi sa prodavca na kupca u času isporuke, odnosno predajom robe prevoziocu. Izuzetak je upravo opisana situacija kada je kupac bio ovlašćen da odredi termine otpreme robe i/ili lokaciju unutar mesta opredeljenja do koje roba treba da bude prevezena, a propustio je da prodavca o tome obavesti. U takvom slučaju rizik prelazi na kupca na ugovoreni dan isporuke ili istekom ugovorenog roka isporuke, pod uslovom da je roba bila jasno označena (identifikovana) kao ugovorna roba.

Prodavac je dužan da ugovori ili obezbedi ugovor o prevozu, bilo tako što će on sâm zaključiti ugovor o prevozu ili što će zaključivanje ugovora poveriti trećem licu (po pravilu špediteru). On ugovara prevoz od ugovorenog mesta isporuke i to od ugovorene lokacije u okviru mesta isporuke, ako je takva lokacija predviđena ugovorom o prodaji, do ugovorenog mesta opredeljenja, ili do određene lokacije u okviru ugovorenog mesta opredeljenja, ako je to predviđeno ugovorom o prodaji. Ako te lokacije nisu određene ugovorom ili praksom, prodavac ima pravo da izabere lokaciju isporuke i lokaciju unutar ugovorenog mesta opredeljenja koja je najpogodnija za tu svrhu. Ugovor o prevozu mora biti zaključen pod uobičajenim uslovima, na trošak prodavca. Prevoz treba da bude izvršen uobičajenim putem i na uobičajeni način za tu vrstu prodate robe. Prodavac mora da ispuni bezbednosne zahteve za prevoz robe do mesta opredeljenja.

Kod ove klauzule ni prodavac ni kupac nemaju obavezu da zaključe ugovor o osiguranju robe u transportu. Prodavac ima obavezu da kupcu, na njegov zahtev, rizik i trošak, pruži informacije koje poseduje kako bi kupac obezbedio osiguranje za robu u prevozu.

Prodavac je dužan da dostavi kupcu, na svoj trošak, uobičajeni transportni dokument, ako je to uobičajeno ili ako to kupac zahteva. Transportni dokument mora da se odnosi na robu koja je predmet ugovora, što znači da potvrđuje da je na prevoz primljena roba kako je označena u ugovoru. Transportni dokument mora biti datiran tako da odgovara ugovorenom datumu ili roku isporuke. Transportni dokument je neophodan kupcu kako bi mogao da preuzme robu od prevozioca. Druga njegova funkcija je prodaja robe u tranzitu, odnosno za vreme dok se prevozi od prodavca kupcu. Stoga klauzula CPT predviđa da transportni dokument mora omogućavati kupcu da zahteva predaju robe od prevozioca u mestu opredeljenja i da je proda u tranzitu, prenošenjem dokumenta na narednog kupca ili obaveštavanjem prodavca. Primera radi, u drumskom, železničkom i vazdušnom prevozu prevozilac izdaje tovarni list kao potvrdu da je primio na prevoz robu koja je u njemu označena. Tovarni list može biti neprenosiv ili prenosiv. Ako je prenosiv, roba se prodaje prenošenjem tovarnog lista na novog kupca, jer se tim prenosom vrši i prenos vlasništva na robi. Ako je izdat neprenosiv tovarni list, kupac može sa trećim licem zaključiti ugovor o prodaji robe, a prevozioca obavestiti da će robu u mestu opredeljenja preuzeti to treće lice.

Ako je transportni dokument izdat kao prenosiv i u nekoliko originala, čitav set dokumenata mora biti predat kupcu. U praksi je uobičajeno da se transportni dokument izdaje u setu od nekoliko primeraka. Jedan ostaje kod prevozioca, drugi se predaje banci radi naplate dokumentarnog akreditiva, a treći šalje kupcu kako bi mogao da preuzme robu ili da je proda. U pomorskoj plovidbi, kada brodar preda robu imaocu teretnice, ostali primerci teretnice postaju nevažeći, na osnovu klauzule sadržane u samoj teretnici. Različita međunarodna pravila, među kojima i INCOTERMS, propisuju da se čitav set originala mora predati kupcu kako bi se smanjio rizik od prevara. Banke, primera radi, prilikom izdavanja dokumentarnog akreditiva zahtevaju da se prevozni dokument izdaje u jednom originalnom primerku ili, ukoliko je izdato više originala, da svi primerci budu predati banci prilikom naplate akreditiva. U poslednje vreme se u međunarodnoj trgovini sve više praktikuje izdavanje elektronskih prevoznih dokumenata, čiji je način izdavanja i prenošenja različit od tradicionalnog i podrazumeva primenu pravila o elektronskoj trgovini. Tako je Međunarodni pomorski komitet (CMI - Comitė Maritime Internationalė) doneo Pravila o elektronskoj teretnici, koja uređuju način izdavanja i prenošenja i postupak koji obezbeđuje zaštitu od zloupotreba. Pravila INCOTERMS dozvoljavaju korišćenje elektronskih dokumenata, ukoliko je to ugovorom predviđeno ili je uobičajeno.

Prodavac obavlja izvozno carinjenje, pribavlja izvozne dozvole, potvrde o bezbednosnim proverama, izvršenim inspekcijama i druge administrativne dozvole u svrhu izvoza robe. Kupac pribavlja na svoj rizik i trošak sve uvozne dozvole, potvrde o bezbednosnim proverama i inspekcijskim pregledima radi uvoza i tranzita, i druge administrativne dozvole i obavlja carinske formalnosti neophodne radi uvoza robe i tranzit preko teritorije trećih država. Prodavac i kupac moraju jedan drugom pružiti potrebnu pomoć u pribavljanju dokumenata i informacija u cilju obavljanja uvoznog i izvoznog carinjenja i drugih formalnosti koje zahtevaju države izvoza, uvoza i tranzita.

U pogledu obaveze pakovanja robe, snošenja troškova pregleda i dostavljanja dokumenata i informacija važi ono što je rečeno pod klauzulom FCA.

• Prodavac snosi sledeće troškove:

1. troškove u vezi sa robom do njene isporuke, izuzev onih za koje je određeno da ih snosi kupac;

2. vozarinu i druge troškove koji proizlaze iz ugovora o prevozu, uključujući i troškove utovara robe i troškove povezane sa ispunjenjem bezbednosnih zahteva;

3. naknade za istovar robe u mestu opredeljenja ukoliko je tako predviđeno ugovorom o prevozu. To znači da ako je ugovorom o prevozu bilo predviđeno da se istovar vrši na račun prodavca, odnosno da cena prevoza pokriva i uslugu istovara robe u mestu opredeljenja, kupac neće biti u obavezi da posebno plati taj trošak;

4. troškove tranzita ukoliko je tako predviđeno ugovorom o prevozu (npr. putarine, naknade za korišćenje transportnih terminala i sl.);

5. troškove pružanja uobičajenog dokaza da je roba isporučena;

6. troškove carinskih formalnosti neophodnih radi izvoza, uključujući izvozne carine, poreze i druge dažbine;

7. troškove koje je kupac snosio u pružanju pomoći prodavcu za pribavljanje potrebnih dokumenata i informacija.

• Kupac plaća sledeće troškove:

1. sve troškove nastale nakon isporuke robe, izuzev onih za koje je određeno da ih snosi prodavac;

2. troškove tranzita, izuzev ako je ugovorom o prevozu predviđeno da te troškove plaća prodavac;

3. troškove istovara, izuzev ukoliko je ugovorom o prevozu previđeno da ih plaća prodavac;

4. troškove koje je prodavac snosio u pružanju pomoći kupcu za pribavljanje dokumenata i informacija;

5. carine, poreze i druge troškove povezane sa tranzitom i uvozom robe;

6. dodatne troškove prouzrokovane propuštanjem da obavesti prodavca o imenu prevozioca ili drugog lica, terminu otpreme robe i lokaciji prijema robe unutar imenovanog mesta opredeljenja.

Prodavac je dužan da obavesti kupca da je roba isporučena, odnosno da je predata prevoziocu i da mu pruži svako obaveštenje koje je potrebno da bi kupac mogao da preuzme robu. Primera radi, prodavac će biti u obavezi da obavesti kupca o očekivanom vremenu prispeća robe u mesto opredeljenja, kako bi ovaj mogao da organizuje istovar robe i uvozno carinjenje. Sa druge strane, ako kupac u skladu sa ugovorom o prodaji ima pravo da odredi termin otpreme ili lokaciju za prijem robe u okviru mesta opredeljenja, dužan je da prodavca obavesti o tome. Propuštanje kupca da to učini ima za posledicu da rizik prelazi na kupca istekom ugovorenog termina, odnosno roka isporuke, bez obzira na činjenicu da roba nije predata na prevoz, jer je do toga došlo njegovim propuštanjem.

CIP (Carriage and Insurance Paid To) - prevoz i osiguranje plaćeni do

Ugovaranjem klauzule CIP prodavac se obavezuje da isporuči robu njenom predajom prevoziocu u ugovorenom mestu, ili da obezbedi da roba bude tako predata, ugovori prevoz i osiguranje robe i plati troškove prevoza i osiguranja do ugovorenog mesta opredeljenja. Rizik od slučajne propasti i oštećenja robe prelazi sa prodavca na kupca u mestu isporuke, odnosno prilikom predaje robe prevoziocu, ali prodavac snosi troškove transporta robe do mesta opredeljenja. Otuda stranke ugovorom treba da opredele dva mesta - mesto isporuke, odnosno predaje robe na prevoz i mesto opredeljenja. Poželjno je da se oba mesta odrede što preciznije, odnosno da se osim njih odredi i lokacija u mestu gde prodavac isporučuje robu i lokacija u mestu opredeljenja do koje prodavac snosi troškove prevoza.

Primer:

"CIP Aerodrom Frankfurt, Terminal 2, Nemačka, INCOTERMS 2020, isporuka Aerodrom Beograd, Robni terminal, Srbija"

Ugovaranjem CIP klauzule prodavac preuzima obavezu da zaključi polisu osiguranja od rizika gubitka ili oštećenja robe od mesta isporuke do mesta opredeljenja u korist kupca. Osigurano pokriće mora biti u skladu sa klauzulama (C) Institutskih klauzula za teret. Prodavac i kupac mogu ugovoriti manji obim osiguranog pokrića.

Stranke mogu ugovoriti da rizik za robu prelazi u nekom kasnijem trenutku. Tako, ako robu prevozi više prevozilaca, može se ugovoriti da rizik za robu ne prelazi u momentu predaje prvom prevoziocu, već nekom kasnijem. Ipak, ako ništa posebno nije ugovoreno, a robu prevozi više prevozilaca, smatraće se da je rizik za robu prešao na kupca prilikom predaje prvom prevoziocu.

Izborom ove klauzule prodavac se obavezuje da obavi izvozno carinjenje, a kupac da obavi uvozno carinjenje i formalnosti potrebne za tranzit robe preko teritorije trećih država.

Ukoliko ugovor o prevozu pokriva troškove istovara robe u mestu opredeljenja, kupac nije dužan da nadoknadi ove troškove prodavcu.

Osnovna obaveza prodavca jeste da isporuči robu saobraznu ugovoru, da ispostavi račun za robu i, ukoliko je tako ugovoreno, preda dokument o saobraznosti robe sa ugovorom. To može, npr. biti sertifikat organizacije za kontrolu kvaliteta. Kupac je obavezan da plati ugovorenu cenu za robu. Dokumenti koje obezbeđuju prodavac i kupac mogu biti u pismenoj ili elektronskoj formi, zavisno od toga šta je ugovoreno ili uobičajeno.

Prodavac isporučuje robu njenom predajom ugovorenom prevoziocu, ili obezbeđujući da se roba preda prevoziocu, na ugovoreni dan ili u okviru ugovorenog roka. Kupac je dužan da primi isporuku i da preuzme robu od prevozioca u ugovorenom mestu opredeljenja ili, ukoliko je to ugovoreno, na lokaciji unutar tog mesta.

Rizik za robu prelazi sa prodavca na kupca u času isporuke, odnosno predajom robe prevoziocu. Izuzetak je situacija kada je kupac bio ovlašćen da odredi termin otpreme robe i/ili lokaciju u okviru mesta opredeljenja u skladu sa ugovorom o prodaji, a propustio je da prodavca o tome obavesti. U takvom slučaju rizik prelazi sa prodavca na kupca na ugovoreni dan isporuke ili istekom ugovorenog roka isporuke, pod uslovom da je roba bila jasno označena (identifikovana), jer je na taj način izvršena njena individualizacija.

Prodavac je dužan da obezbedi prevoz, bilo tako što će on sâm zaključiti ugovor o prevozu ili što će zaključivanje ugovora poveriti trećem licu (po pravilu špediteru). On ugovara prevoz od ugovorenog mesta isporuke i to od ugovorene lokacije u okviru mesta isporuke, ako je takva lokacija predviđena ugovorom o prodaji, do ugovorenog mesta opredeljenja, ili do određene lokacije unutar ugovorenog mesta opredeljenja, ako je to predviđeno ugovorom o prodaji. Ako te lokacije nisu određene ugovorom ili praksom, prodavac ima pravo da izabere lokaciju unutar mesta isporuke i lokaciju unutar ugovorenog mesta opredeljenja koja je najpogodnija za tu svrhu. Ugovor o prevozu mora biti zaključen pod uobičajenim uslovima, na trošak prodavca. Prevoz treba da bude izvršen uobičajenim putem i na uobičajeni način za prevoz odnosne vrste robe. Prodavac je dužan da zadovolji sve bezbednosne zahteve koji se traže za prevoz do mesta opredeljenja.

Klauzula CIP se razlikuje od klauzule CPT po tome što prodavac ima obavezu da ugovori osiguranje za robu u prevozu, izuzev ukoliko je drugačije ugovoreno ili uobičajeno. U skladu sa njom prodavac je dužan da ugovori osiguranje za robu, predviđeno klauzulom A Institutskih klauzula za teret (LMA/IUA) ili drugih sličnih klauzula koje su odgovarajuće za odnosni vid transporta. Osiguranje se mora ugovoriti sa osiguravajućom kućom dobre reputacije. Polisa osiguranja mora biti vinkulirana na kupca, ili na treće lice koje ima interes osiguranja na robi, kako bi mogao direktno da zahteva obeštećenje od osiguravača. Suma osiguranja treba da bude ugovorena na iznos cene za robu plus 10% (110%) i mora da bude u valuti ugovora. Polisa treba da obezbedi pokriće za robu od tačke isporuke do mesta opredeljenja. Prodavac je dužan da kupcu preda polisu osiguranja, sertifikat ili bilo koji drugi dokaz o osiguranom pokriću.

Prodavac je dužan da ugovori veće pokriće za robu, ukoliko to kupac od njega zahteva, ali na trošak kupca. Tako je moguće ugovoriti Institutske ratne klauzule ili Institutske klauzule za štrajk. Kupac je, sa svoje strane, dužan da prodavcu dostavi sve potrebne informacije, kako bi prodavac mogao da ugovori veće pokriće osiguranja za robu.

Kupac takođe može sâm da ugovori veće pokriće osiguranja za robu. U tom slučaju prodavac je dužan da mu dostavi sve neophodne informacije, na kupčev trošak i rizik.

Prodavac je dužan da kupcu dostavi, na svoj trošak, uobičajeni transportni dokument, ako je to uobičajeno ili ako to kupac zahteva. Transportni dokument mora da se odnosi na robu koja je predmet ugovora, što znači da potvrđuje da je na prevoz primljena roba kako je označena u ugovoru. Transportni dokument mora biti izdat na dan koji odgovara ugovorenom datumu ili roku isporuke. Transportni dokument je neophodan kupcu kako bi mogao da preuzme robu od prevozioca. Transportni dokument mora sadržati ovlašćenje kupcu da zahteva predaju robe od prevozioca u mestu opredeljenja i da je proda u tranzitu, prenosom dokumenta na narednog kupca ili obaveštavanjem prevozioca. U vezi sa ovim videti izlaganja kod klauzule CPT.

Ako je transportni dokument izdat kao prenosiv i u nekoliko originala, čitav set dokumenata mora biti predat kupcu.

Kupac je dužan da prihvati transportna dokumenta ukoliko su u skladu sa ugovorom.

Prodavac je dužan da obavi i plati sve carinske formalnosti radi izvoza robe i da pribavi sva izvozna dokumenta, kao što su izvozna dozvola, potvrda o ispunjenju bezbednosnih uslova za izvoz, potvrda o inspekciji i druge administrativne dozvole. Kupac je dužan da obavi i plati sve formalnosti potrebne radi tranzita robe preko teritorije trećih država i uvoza u državu uvoza, uključujući i pribavljanje uvozne ili tranzitne dozvole, potvrde o ispunjenju bezbednosnih zahteva za uvoz i tranzit, potvrde o izvršenoj inspekciji i druge administrativne dozvole. Prodavac i kupac su dužni da jedan drugom pruže pomoć u obavljanju carinskih i drugih formalnosti, pribavljanjem potrebnih dokumenata i informacija.

Prodavac je dužan da plati troškove provera, kao što su kontrola kvaliteta, merenje, vaganje, brojanje i sl. koje su neophodne radi isporuke robe. On je dužan da na svoj trošak upakuje robu, izuzev ako je uobičajeno u određenoj grani trgovine da se prodata roba prevozi neupakovana. Prodavac je dužan da upakuje i označi robu na način pogodan za prevoz, izuzev ako su se strane saglasile oko posebnih zahteva za pakovanje i označavanje.

• Prodavac snosi sledeće troškove:

1. troškove u vezi sa robom do njene isporuke, izuzev onih za koje je određeno da ih snosi kupac;

2. vozarinu i druge troškove koji rezultiraju iz prevoza, uključujući i troškove utovara i bezbednosne troškove povezane sa prevozom;

3. naknade za istovar robe u mestu opredeljenja ukoliko su obuhvaćeni ugovorom o prevozu. To znači da ako je ugovorom o prevozu bilo predviđeno da se istovar vrši na račun prodavca, odnosno da cena prevoza pokriva i uslugu istovara robe u mestu opredeljenja, kupac neće biti u obavezi da posebno plati taj trošak;

4. troškove tranzita za koje je ugovorom o prevozu predviđeno da padaju na račun prodavca (primera radi putarine, naknade za korišćenje transportnih terminala i sl.);

5. troškove obezbeđenja kupcu uobičajenog dokaza da je roba isporučena;

6. troškove osiguranja za robu;

7. troškove carinskih formalnosti neophodnih radi izvoza, uključujući izvozne carine, poreze i druge dažbine;

8. troškove koje je kupac imao u pružanju pomoći prodavcu, pribavljanjem potrebnih dokumenata i informacija.

• Kupac plaća sledeće troškove:

1. sve troškove povezane sa robom nakon što je roba isporučena, izuzev onih za koje je određeno da ih snosi prodavac;

2. troškove tranzita, izuzev ako je ugovorom o prevozu određeno da padaju na teret prodavca;

3. troškove istovara, izuzev ako je ugovorom o prevozu predviđeno da padaju na teret prodavca;

4. troškove dodatnog osiguranog pokrića koje je prodavac obezbedio na zahtev kupca;

5. troškove koje je prodavac imao u pružanju pomoći kupcu, pribavljanjem potrebnih dokumenata i informacija;

6. troškove carine, poreza i drugih dažbina povezanih sa tranzitom i uvozom;

7. dodatne troškove prouzrokovane propuštanjem kupca da obavesti prodavca o terminu otpreme robe i lokaciji prijema robe unutar ugovorenog mesta opredeljenja.

Prodavac je dužan da obavesti kupca o činjenici da je roba isporučena i pružiti mu sva obaveštenja koja su mu potrebna kako bi primio robu. Kupac je dužan, ukoliko je ugovorom predviđeno njegovo pravo da odredi datum odašiljanja robe i/ili lokaciju za prijem robe unutar ugovorenog mesta opredeljenja, da prodavcu dâ dovoljna obaveštenja.

DAP (Delivered at place) - isporučeno u mestu

Ukoliko je ugovorena klauzula DAP, prodavac isporučuje robu kada je stavi na raspolaganje kupcu na sredstvu prevoza, pripremljenu za istovar, u ugovorenom mestu opredeljenja, ili na ugovorenoj lokaciji unutar ugovorenog mesta opredeljenja. Prodavac je u obavezi da ugovori prevoz do mesta opredeljenja. Prodavac snosi sve rizike povezane sa dopremanjem robe do ugovorenog mesta opredeljenja. Kod INCOTERMS klauzula koje počinju sa slovom D, rizik i troškovi prelaze sa prodavca na kupca u jednom mestu - mestu opredeljenja. Ako ugovor o prevozu predviđa da vozarina pokriva i troškove istovara robe sa sredstva prevoza, onda prodavac nema pravo da zahteva nadoknadu ovih troškova od kupca. Prodavac ima obavezu da obavi izvozno carinjenje, dok kupac obavlja uvozno carinjenje i plaća uvoznu carinu. Ukoliko kupac ne izvrši svoje obaveze u pogledu uvoznog carinjenja, on pada u docnju i na njega prelazi rizik gubitka ili oštećenja robe za vreme dok je roba zadržana u luci ili na terminalu u ugovorenom mestu opredeljenja, dok se ne obavi uvozno carinjenje. Ukoliko prodavac i kupac žele da izbegnu ovaj scenario, preporučuje se da se ugovori klauzula DDP.

Osnovna obaveza prodavca je da isporuči robu saobraznu ugovoru i ispostavi fakturu, kao i dokaz o saobraznosti robe sa ugovorom, ukoliko je to ugovoreno. Kupac je u obavezi da plati cenu za robu koja je ugovorena. Prodavac i kupac obezbeđuju potrebna dokumenta u pismenoj ili elektronskoj formi, saglasno ugovoru ili važećim običajima.

Prodavac je dužan da isporuči robu, ili da obezbedi njenu isporuku, stavljanjem robe na raspolaganje pripremljene za istovar na sredstvu prevoza pristiglom u ugovoreno mesto opredeljenja, ili ugovorenu lokaciju u okviru ugovorenog mesta opredeljenja, na ugovoreni dan ili u okviru ugovorenog roka isporuke. Kupac je dužan da preuzme robu.

Prodavac snosi rizik gubitka ili oštećenja robe do momenta kada je isporučena u skladu sa navedenim. Od tog trenutka rizik za robu prelazi na kupca. Na kupca prelazi rizik i ukoliko nije preuzeo robu zbog toga što nije pribavio uvoznu dozvolu ili nije obavio uvozno carinjenje. Ako roba nije isporučena zbog toga što je kupac propustio da obavesti prodavca o odabranom terminu isporuke unutar ugovorenog roka isporuke ili o lokaciji preuzimanja isporuke unutar ugovorenog mesta opredeljenja, na kupca prelazi rizik od datuma ugovorenog roka isporuke ili istekom roka kada je roba trebalo da bude isporučena. Navedeno važi samo pod uslovom da je roba bila jasno identifikovana kao roba određena ugovorom (individualizacija robe).

Prodavac je obavezan da ugovori i organizuje, na svoj trošak, prevoz robe do ugovorenog mesta opredeljenja ili, ako je to ugovoreno, do određene lokacije u ugovorenom mestu opredeljenja. Ukoliko takva lokacija nije ugovorena ili nije određena praksom, prodavac je ovlašćen da izabere lokaciju koja najviše odgovara svrsi. Prodavac je dužan da ispuni sve bezbednosne zahteve povezane sa prevozom robe do mesta opredeljenja.

Ni prodavac ni kupac nemaju obavezu da ugovore osiguranje robe u prevozu, ali ukoliko prodavac želi da ugovori osiguranje, kupac je dužan da pruži potrebne informacije prodavcu, na njegov zahtev, rizik i trošak.

Prodavac je dužan da na svoj trošak dostavi kupcu dokument koji mu omogućuje da preuzme robu. Kupac je dužan da prihvati taj dokument. INCOTERMS pravila za klauzulu DAP i druge klauzule koje počinju slovom D ne predviđaju obavezu prodavca da kupcu obezbedi transportni dokument. To je stoga što se ove klauzule ugovaraju po pravilu onda kada kupac ne želi da raspolaže robom pre njenog prispeća u mesto opredeljenja, pa mu je pogodnije da prodavac snosi rizik za robu tokom prevoza. Otuda nema potrebe da kupac dobije transportni dokument, već je dovoljno da on bude označen kao ovlašćeni primalac robe u tom dokumentu. Primera radi, kupac će biti označen kao ovlašćeni primalac ako je izdat neprenosiv tovarni list. Tovarni list prati robu, odnosno nalazi se kod prevozioca i kada roba stigne u mesto opredeljenja dovoljno je da se kupac legitimiše kao lice naznačeno u tovarnom listu. U praksi ipak prodavac po pravilu dostavlja original transportnog dokumenta kupcu, posebno ako je ugovoreno plaćanje putem dokumentarnog inkasa ili dokumentarnog akreditiva, zbog rizika od zloupotreba (mogućnosti da se ista roba proda dva ili više puta). Stoga je preporučljivo da kupac i prodavac posebno ugovore obavezu prodavca da dostavi original transportnog dokumenta.

Prodavac je dužan da obavi sve carinske formalnosti prilikom izvoza i tranzita robe i da pribavi izvoznu, odnosno tranzitnu dozvolu, potvrdu o bezbednosnim zahtevima za izvoz/tranzit, potvrdu o izvršenoj inspekciji i druge administrativne dozvole ako je to neophodno. Kupac plaća i obavlja uvozno carinjenje i pribavlja uvozne dozvole, potvrde o izvršenim bezbednosnim proverama radi uvoza, potvrde o izvršenim inspekcijama i druge administrativne dozvole. Prodavac i kupac imaju obavezu da jedan drugom pruže pomoć u vezi sa carinskim i ostalim formalnostima, pribavljanjem potrebnih dokumenata i informacija.

Prodavac je dužan da plati troškove provera, kao što su kontrola kvaliteta, merenje, vaganje, brojanje i sl. koje su neophodne radi isporuke robe. On je dužan da na svoj trošak upakuje robu, izuzev ako je uobičajeno u određenoj grani trgovine da se odnosna vrsta prodate robe prevozi neupakovana. Prodavac je dužan da upakuje i označi robu na način pogodan za prevoz, izuzev ako su se prodavac i kupac saglasili oko posebnih zahteva u vezi sa pakovanjem i označavanjem.

• Prodavac snosi sledeće troškove:

1. troškove u vezi sa robom i njenim prevozom dok ne bude isporučena, izuzev onih za koje je određeno da ih snosi kupac;

2. sve naknade za istovar u mestu opredeljenja, ali samo ako je ugovorom o prevozu predviđeno da te naknade padaju na teret prodavca;

3. trošak obezbeđenja dokumenta o isporuci, odnosno prevozu;

4. troškove carinskih formalnosti neophodnih radi izvoza i tranzita, uključujući carine, poreze i druge dažbine;

5. troškove koje je kupac imao u pružanju pomoći prodavcu, pribavljanjem potrebnih dokumenata i informacija.

• Kupac plaća sledeće troškove:

1. sve troškove povezane sa robom nakon što je roba isporučena;

2. sve troškove istovara koji su neophodni radi preuzimanja isporuke robe sa pristiglog sredstva prevoza u imenovanom mestu opredeljenja, izuzev ako te troškove snosi prodavac na osnovu ugovora o prevozu;

3. troškove koje je prodavac imao u pružanju pomoći kupcu, pribavljanjem potrebnih dokumenata i informacija;

4. troškove carine, poreza i drugih dažbina povezanih sa uvozom;

5. dodatne troškove prouzrokovane propuštanjem kupca da obavi uvozno carinjenje i pruži pomoć prodavcu prilikom obavljanja izvoznog carinjenja i tranzitnih formalnosti, ili da obavesti prodavca o terminu preuzimanja isporuke robe unutar ugovorenog roka isporuke i lokaciji prijema robe unutar ugovorenog mesta opredeljenja, pod uslovom da je roba bila jasno identifikovana.

Prodavac je dužan da pruži kupcu sva obaveštenja koja su mu potrebna kako bi primio robu. Kupac je dužan, ukoliko je ugovorom predviđeno njegovo pravo da odredi termin prijema isporuke robe unutar ugovorenog roka isporuke i/ili lokaciju za prijem robe unutar ugovorenog mesta opredeljenja, da prodavcu dâ dovoljna obaveštenja.

DPU (Delivered at Place Unloaded) - isporučeno u mestu istovareno

Klauzula DPU znači da prodavac isporučuje robu kupcu kada je istovarena sa pristiglog sredstva prevoza i stavljena na raspolaganje kupcu u imenovanom mestu opredeljenja, ili na ugovorenoj lokaciji unutar ugovorenog mesta opredeljenja.

Slično kao i kod drugih klauzula, strankama se savetuje da odrede lokaciju, odnosno mesto isporuke što preciznije, jer je ova tačka vododelnica rizika i troškova.

Kod svih klauzula koje počinju slovom D prodavac preuzima najveće obaveze i rizik. On snosi sve troškove prevoza do ugovorenog mesta opredeljenja i rizik za slučajnu propast i oštećenje robe do tog mesta. Klauzula DPU je jedina klauzula kod koje prodavac preuzima obavezu da istovari robu sa sredstva prevoza u mestu opredeljenja. Kada ugovorne strane ne nameravaju da prodavac preuzme obavezu istovara robe, savetuje se da se ugovori klauzula DAP.

Klauzula DPU obavezuje prodavca da obavi izvozno carinjenje i tranzitne formalnosti. On nema obavezu da obavi uvozno carinjenje. Roba je isporučena kada je istovarena sa sredstva prevoza na ugovorenom terminalu. U slučaju da kupac propusti da organizuje uvozno carinjenje, on pada u docnju sa prijemom isporuke, zbog čega rizik za slučajnu propast ili oštećenje robe prouzrokovane zadržavanjem robe u luci ili na terminalu države uvoza prelazi na kupca. Ukoliko ugovorne strane žele da izbegnu ovakav scenario, preporuka je da se izabere klauzula DDP, kod koje i uvozno carinjenje obavlja prodavac.

Osnovna obaveza prodavca je da isporuči robu saobraznu ugovoru i da ispostavi fakturu za robu, a može se ugovoriti njegova obaveza da kupcu preda i odgovarajući dokaz o saobraznosti robe ugovoru. Osnovna obaveza kupca je da plati ugovorenu cenu za robu. Svi dokumenti koje obezbeđuju prodavac i kupac mogu biti u pismenoj ili elektronskoj formi, u skladu sa ugovorom ili važećim običajima.

Prodavac je obavezan da isporuči robu, ili da obezbedi da bude isporučena, istovarenu sa pristiglog sredstva prevoza, stavljanjem na raspolaganje kupcu na ugovorenoj lokaciji u ugovorenom mestu opredeljenja, na ugovoreni dan ili u ugovorenom roku. Kupac je dužan da preuzme isporuku.

Prodavac snosi sav rizik gubitka ili oštećenja robe sve dok roba ne bude isporučena na navedeni način, osim u slučaju da:

  • kupac ne izvrši obavezu pribavljanja uvozne dozvole i obavljanja uvoznog carinjenja, kada na njega prelazi sav posledični rizik gubitka ili oštećenja robe;
  • kupac propusti da obavesti prodavca o izabranom terminu isporuke unutar ugovorenog roka, ili o izabranoj lokaciji preuzimanja isporuke, unutar ugovorenog mesta opredeljenja, kada na njega prelazi rizik od ugovorenog dana ili istekom ugovorenog roka isporuke, a pod uslovom da je roba bila jasno identifikovana.

Prodavac je dužan da ugovori ili organizuje na svoj trošak prevoz robe do imenovanog mesta opredeljenja, ili do ugovorene lokacije unutar imenovanog mesta opredeljenja. Ukoliko posebna lokacija nije ugovorena ili nije određena u praksi, prodavac je ovlašćen da sâm izabere lokaciju koja najbolje odgovara svrsi. Prodavac je dužan da ispuni sve bezbednosne zahteve povezane sa prevozom do mesta opredeljenja.

Prodavac nema obavezu da osigura robu. Kupac takođe nema obavezu da osigura robu. Ako prodavac želi da osigura robu, kupac je dužan da prodavcu, na njegov zahtev, trošak i rizik, dostavi sve potrebne informacije koje poseduje.

Prodavac je dužan da na svoj trošak obezbedi kupcu dokument koji mu omogućuje da preuzme robu u mestu isporuke.

Prodavac je dužan da obavi sve carinske formalnosti prilikom izvoza i tranzita robe i da pribavi izvoznu, odnosno tranzitnu dozvolu, potvrdu o bezbednosnim zahtevima za izvoz/tranzit, potvrdu o izvršenoj inspekciji i druge administrativne dozvole ako je to neophodno. Kupac plaća i obavlja uvozno carinjenje i pribavlja uvozne dozvole, potvrde o izvršenim bezbednosnim proverama radi uvoza, potvrde o izvršenim inspekcijama i druge službene isprave. Prodavac i kupac imaju obavezu da jedan drugom pruže pomoć u vezi sa carinskim i ostalim formalnostima, pribavljanjem potrebnih dokumenata i informacija.

Prodavac je dužan da plati troškove provera, kao što su kontrola kvaliteta, merenje, vaganje, brojanje i sl. koje su neophodne radi isporuke robe. On je dužan da na svoj trošak upakuje robu, izuzev ako je uobičajeno u određenoj grani trgovine da se prodata roba prevozi neupakovana. Prodavac je dužan da upakuje i označi robu na način pogodan za prevoz, izuzev ako su se strane saglasile oko posebnih zahteva za pakovanje i označavanje.

• Prodavac snosi sledeće troškove:

1. troškove u vezi sa robom i prevozom dok ne bude istovarena i isporučena, izuzev onih za koje je određeno da ih snosi kupac;

2. trošak obezbeđenja dokumenta o isporuci, odnosno prevozu;

3. troškove carinskih formalnosti neophodnih radi izvoza i tranzita, uključujući carine, poreze i druge dažbine;

4. troškove koje je kupac imao u pružanju pomoći prodavcu, pribavljanjem potrebnih dokumenata i informacija.

• Kupac plaća sledeće troškove:

1. sve troškove povezane sa robom nakon što je roba isporučena;

2. troškove koje je prodavac imao u pružanju pomoći kupcu, pribavljanjem potrebnih dokumenata i informacija;

3. troškove carine, poreza i drugih dažbina povezanih sa uvozom;

4. dodatne troškove prouzrokovane propuštanjem kupca da obavi uvozno carinjenje i pruži pomoć prodavcu prilikom obavljanja izvoznog carinjenja i tranzitnih formalnosti, ili da obavesti prodavca o terminu prijema robe i/ili lokaciji prijema robe unutar ugovorenog mesta opredeljenja, pod uslovom da je roba bila jasno označena kao ugovorna roba.

Prodavac je dužan da pruži kupcu sva obaveštenja koja su mu potrebna kako bi primio robu. Kupac je dužan, ukoliko je ugovorom predviđeno njegovo pravo da odredi termin prijema isporuke robe unutar ugovorenog roka isporuke i/ili lokaciju za prijem robe unutar ugovorenog mesta opredeljenja, da prodavcu pruži dovoljna obaveštenja.

DDP (Delivered duty paid) - isporučeno sa plaćenim dažbinama

Ugovaranjem klauzule DDP prodavac preuzima najveću obavezu. On je dužan da isporuči robu u ugovorenom mestu opredeljenja i da obavi izvozno i uvozno carinjenje, kao i da plati troškove prevoza i carinjenja. PDV i drugi porezi koji se plaćaju prilikom uvoza takođe idu na trošak prodavca, izuzev ako je drugačije ugovoreno ugovorom o prodaji. Kod ove klauzule prodavac isporučuje robu kupcu stavljanjem na raspolaganje robe spremne za istovar na pristiglom sredstvu prevoza, ocarinjene radi uvoza u ugovorenom mestu opredeljenja, ili na ugovorenoj lokaciji unutar ugovorenog mesta opredeljenja. Ukoliko prodavac snosi troškove istovara u mestu opredeljenja saglasno ugovoru o prevozu koji je zaključio sa prevoziocem, prodavac neće imati pravo da zahteva naknadu tih troškova od kupca, izuzev ako je to njegovo pravo posebno ugovoreno.

Osnovna obaveza prodavca je da isporuči robu saobraznu ugovorom i ispostavi fakturu, kao i da dostavi kupcu dokaz o saobraznosti robe sa ugovorom, ukoliko je to ugovoreno. Kupac je dužan da plati ugovorenu cenu. Prodavac i kupac obezbeđuju potrebna dokumenta u pismenoj ili elektronskoj formi, saglasno ugovoru ili važećim običajima.

Prodavac isporučuje robu tako što je stavlja na raspolaganje kupcu, ili tako što obezbeđuje da bude stavljena na raspolaganje, pripremljena za istovar na sredstvu prevoza prispelom u ugovoreno mesto opredeljenja, na ugovorenoj lokaciji, na ugovoreni dan ili unutar ugovorenog roka. Kupac je dužan da preuzme robu.

Prodavac snosi rizik gubitka ili oštećenja robe do momenta njene isporuke u skladu sa navedenim. Od tog trenutka rizik za robu prelazi na kupca. Na kupca prelazi rizik na dan kada je roba trebalo da bude isporučena, odnosno istekom roka isporuke ukoliko tačan datum isporuke nije bio ugovoren, ukoliko kupac nije preuzeo robu zbog toga što nije pružio pomoć prodavcu dostavljanjem dokumenata ili informacija potrebnih radi obavljanja uvoznih formalnosti, pa prodavac nije mogao da obavi uvozno carinjenje ili je isporuka robe kasnila zbog toga. Ako roba nije isporučena zbog toga što je kupac propustio da obavesti prodavca o odabranom terminu isporuke unutar ugovorenog roka i/ili o lokaciji isporuke, na kupca prelazi rizik na dan ili istekom roka kada je roba trebalo da bude isporučena.

Prodavac je dužan da ugovori ili organizuje prevoz robe na svoj trošak do ugovorenog mesta opredeljenja ili do ugovorene lokacije unutar ugovorenog mesta opredeljenja. Ukoliko lokacija isporuke u mestu opredeljenja nije određena ugovorom ili praksom, prodavac će izabrati lokaciju koja je najpogodnija za tu svrhu.

Kod ove klauzule nema obaveze osiguranja robe u prevozu, ali strana koja to želi (po pravilu prodavac, jer on snosi rizik gubitka ili oštećenja robe tokom prevoza) može zaključiti ugovor o osiguranju. U tom slučaju kupac ima obavezu da pruži prodavcu, na njegov zahtev, rizik i trošak, informacije koje su potrebne da bi pribavio osiguranje.

Prodavac je dužan da na svoj trošak dostavi kupcu dokument koji mu omogućuje da preuzme robu. Kupac je dužan da prihvati taj dokument.

Prodavac je dužan da obavi sve carinske formalnosti prilikom izvoza, tranzita i uvoza robe i da pribavi izvoznu/tranzitnu/uvoznu dozvolu, potvrdu o bezbednosnim zahtevima za izvoz/tranzit/uvoz, potvrdu o izvršenoj inspekciji i druge administrativne dozvole ako je to neophodno. Kupac ima obavezu da pruži pomoć prodavcu u vezi sa carinskim i ostalim formalnostima, pribavljanjem potrebnih dokumenata i informacija.

Prodavac je dužan da plati troškove provera, kao što su kontrola kvaliteta, merenje, vaganje, brojanje i sl. koje su neophodne radi isporuke robe. On je dužan da na svoj trošak upakuje robu, izuzev ako je uobičajeno u određenoj grani trgovine da se odnosna vrsta prodate robe prevozi neupakovana. Prodavac je dužan da upakuje i označi robu na način pogodan za prevoz, izuzev ako su se strane saglasile oko posebnih zahteva za pakovanje i označavanje.

• Prodavac snosi sledeće troškove:

1. troškove u vezi sa robom i njenim prevozom dok ne bude isporučena, izuzev onih za koje je određeno da ih snosi kupac;

2. naknade za istovar u mestu opredeljenja, po uslovom da je ugovorom o prevozu predviđeno da te naknade padaju na teret prodavca;

3. trošak obezbeđenja dokumenta o isporuci, odnosno prevozu;

4. troškove carinskih formalnosti neophodnih radi izvoza, tranzita i uvoza, uključujući carine, poreze i druge dažbine;

5. troškove koje je kupac imao u pružanju pomoći prodavcu, pribavljanjem potrebnih dokumenata i informacija.

• Kupac plaća sledeće troškove:

1. sve troškove povezane sa robom nakon što je roba isporučena;

2. sve troškove istovara koji su neophodni da se preuzme isporuka robe sa sredstva prevoza pristiglog u imenovano mesto opredeljenja, izuzev ako je ugovorom o prevozu predviđeno da te troškove snosi prodavac;

3. dodatne troškove prouzrokovane propuštanjem kupca da pruži pomoć prodavcu prilikom obavljanja izvoznog/uvoznog carinjenja i tranzitnih formalnosti, ili da obavesti prodavca o terminu prijema robe unutar ugovorenog roka isporuke i/ili lokaciji prijema robe unutar ugovorenog mesta opredeljenja, pod uslovom da je roba bila jasno označena kao ugovorna roba.

Prodavac je dužan da pruži kupcu sva obaveštenja koja su mu potrebna kako bi primio robu. Kupac je dužan, ukoliko je ugovorom predviđeno njegovo pravo da odredi termin prijema isporuke robe unutar ugovorenog roka isporuke i/ili lokaciju za prijem robe unutar ugovorenog mesta opredeljenja, da prodavcu pruži dovoljna obaveštenja.

Klauzule za prevoz pomorskim i unutrašnjim plovnim putevima

 

FAS (Free alongside ship) - franko uz bok broda

Ugovaranjem klauzule FAS prodavac se obavezuje da isporuči robu njenim postavljanjem uz brod (npr. na keju ili barži), imenovan od strane kupca u ugovorenoj luci otpreme, ili kada prodavac obezbedi da roba bude na taj način isporučena. Rizik za gubitak ili oštećenje robe prelazi na kupca u momentu kada je roba postavljena pored broda i od tada kupac snosi sve troškove. Prodavac obavlja izvozno carinjenje i plaća izvozne carine i druge dažbine.

Klauzula je pogodna da se koristi kada je predmet prodaje rasuti teret (npr. sirovine), dok se u slučaju robe koja se prevozi upakovana u kontejnere preporučuje klauzula FCA. Ugovornim stranama se preporučuje da precizno odrede lokaciju za utovar unutar ugovorene luke otpreme na kojoj će se roba isporučiti kupcu, budući da prodavac snosi sve troškove i rizik do te tačke, a visina naknada koje se naplaćuju u luci otpreme mogu varirati.

Prodavac je obavezan da kupcu isporuči robu saobraznu ugovoru, da ispostavi fakturu i da preda dokument o saobraznosti robe, pod uslovom da je to predviđeno ugovorom. Kupac je dužan da plati ugovorenu cenu. Svi dokumenti koje obezbeđuju prodavac i kupac mogu biti u pismenoj ili elektronskoj formi saglasno ugovoru ili važećim običajima.

Prodavac isporučuje robu tako što je postavlja uz bok broda imenovanog od strane kupca u imenovanoj luci otpreme, na lokaciji označenoj od strane kupca, ili obezbeđuje da roba bude tako isporučena. Prodavac je dužan da robu isporuči na ugovoreni dan, ili u terminu određenom od strane kupca unutar ugovorenog roka, ili, ako kupac nije obavestio prodavca o terminu isporuke, do kraja ugovorenog roka, na način koji je uobičajen u luci otpreme. Ukoliko kupac nije odredio lokaciju isporuke unutar ugovorene luke otpreme, prodavac može da izabere lokaciju koja je najpogodnija za tu svrhu. U slučaju lančanih prodaja, uobičajenih u trgovini sirovinama, obaveza prodavca se sastoji u tome da "isporuči robu... ili da obezbedi da roba tako bude isporučena", što znači da je prodavac dužan da se postara da lice u čijem je posedu roba (npr. proizvođač, skladištar) ili neko treći (špediter) preduzme potrebne radnje. U slučaju propuštanja tih lica da u ugovorenom roku postave robu uz bok broda u ugovorenoj luci otpreme, prodavac će odgovarati kupcu zbog povrede ugovora o prodaji, bez obzira na svoju krivicu. Ukoliko ugovorom nije predviđen tačan datum isporuke, već je predviđen okviran rok (npr. između 1. i 15. u mesecu) kupac ima pravo izbora termina isporuke unutar ugovorenog roka. Kupac je dužan da preuzme isporuku koja je izvršena na opisani način.

Prodavac snosi rizik gubitka ili oštećenja robe do njene isporuke, kada rizik prelazi na kupca. Izuzetno, na kupca će preći rizik istekom ugovorenog dana, ili termina određenog za isporuku od strane kupca, ili, istekom roka isporuke ako kupac nije odredio tačan termin isporuke, ako je kupac propustio da obavesti prodavca o imenu broda, lokaciji ukrcaja ili izabranom terminu isporuke, ili zbog toga što imenovani brod nije prispeo na vreme kako bi prodavac mogao da isporuči robu, ili imenovani brod nije preuzeo robu, ili je prijem tereta obustavljen pre isteka ugovorenog termina isporuke. Uslov je da je roba bila jasno identifikovana kao ugovorna roba, odnosno da je bila individualizirana.

Prodavac nema obavezu da zaključi ugovor o prevozu. Prodavac je dužan da kupcu, na njegov zahtev, rizik i trošak, pruži sve informacije koje poseduje, uključujući i one koje se tiču bezbednosnih zahteva povezanih sa prevozom, kako bi kupac mogao da organizuje prevoz. Ukoliko je tako ugovoreno, prodavac je dužan da zaključi ugovor o prevozu na kupčev rizik i trošak. Prodavac je takođe obavezan da zadovolji sve bezbednosne zahteve povezane sa prevozom do isporuke. Kupac je dužan da ugovori prevoz na svoj trošak od imenovane luke otpreme, izuzev ako je ugovorio sa prodavcem da prodavac zaključuje ugovor o prevozu. Prodavac takođe nema obavezu da osigura robu, ali je dužan da kupcu, na njegov zahtev, rizik i trošak, pruži sve informacije u njegovom posedu koje su kupcu potrebne kako bi obezbedio osiguranje za robu.

Prodavac je dužan da kupcu, na njegov trošak, dostavi uobičajeni dokaz da je roba isporučena. Po pravilu će to biti transportni dokument, odnosno teretnica ili tovarni list. Ukoliko to nije slučaj, prodavac je dužan da kupcu, na njegov zahtev, rizik i trošak, pruži pomoć u pribavljanju transportnog dokumenta. Kupac je dužan da prihvati dokaz o izvršenoj isporuci.

Prodavac je u obavezi da obavi i plati sve izvozne formalnosti koje se zahtevaju u državi izvoza, kao što su: pribavljanje izvozne dozvole, sprovođenje bezbednosnih provera radi izvoza, obavljanje inspekcija pre otpreme i druge administrativne dozvole. On je takođe dužan da pruži pomoć kupcu, na njegov zahtev, rizik i trošak, u pribavljanju svih dokumenata i/ili informacija potrebnih za obavljanje tranzitnih i uvoznih formalnosti, uključujući i one koje se tiču bezbednosnih zahteva i inspekcija u tranzitnim državama ili državi uvoza.

Kupac je dužan da obavi i plati sve formalnosti koje se zahtevaju od strane bilo koje države tranzita i države uvoza, kao što su: pribavljanje uvoznih i tranzitnih dozvola, obavljanje bezbednosnih provera radi uvoza ili tranzita, inspekcije ili druge administrativne dozvole. Kupac je takođe dužan da prodavcu, na njegov zahtev, rizik i trošak, pruži pomoć u pribavljanju bilo koje dokumentacije i/ili informacija koje se odnose na izvozne formalnosti, uključujući bezbednosne zahteve i inspekciju pre otpreme, a koje zahteva država izvoza.

Prodavac plaća troškove radnji provere, kao što su kontrola kvaliteta, merenje, vaganje, brojanje i sl, koje su neophodne kako bi roba bila isporučena. Prodavac je dužan da upakuje robu, izuzev ako je uobičajeno u određenoj grani trgovine da se odnosna vrsta prodate robe transportuje neupakovana. Prodavac je dužan da robu upakuje i označi na način koji je pogodan za njen transport, izuzev ukoliko su se strane saglasile oko posebnih zahteva za pakovanje ili označavanje.

• Prodavac snosi sledeće troškove:

1. sve troškove u vezi sa robom do njene isporuke, izuzev onih za koje je određeno da ih plaća kupac;

2. troškove pružanja uobičajenog dokaza kupcu da je roba isporučena;

3. carine, poreze i druge troškove povezane sa izvoznim formalnostima;

4. troškove i naknade koje je kupac platio, povezane sa pružanjem pomoći prodavcu u pribavljanju dokumenata i informacija potrebnih za izvozno carinjenje.

• Kupac plaća:

1. sve troškove koji se odnose na robu od momenta isporuke, izuzev onih za koje je određeno da ih plaća prodavac;

2. troškove i naknade koje je prodavac platio, povezane sa pružanjem pomoći kupcu u pribavljanju dokumenata i informacija potrebnih za organizaciju prevoza, obezbeđenje osiguranja, pribavljanje transportnog dokumenta i obavljanje uvoznih i tranzitnih formalnosti.

3. carine, poreze i druge troškove povezane sa tranzitnim i uvoznim formalnostima; i

4. druge dodatne troškove prouzrokovane propuštanjem kupca da dostavi obaveštenje o bezbednosnim zahtevima za transport, imenu broda, lokaciji ukrcaja i odabranom terminu isporuke unutar ugovorenog roka, ili zbog toga što imenovani brod nije pristigao na vreme, nije preuzeo robu ili je obustavio ukrcaj pre termina isporuke o kome je prodavac obavešten, uz uslov da je roba bila jasno identifikovana kao ugovorna roba.

Prodavac je dužan da kupcu pruži dovoljno obaveštenje ili da je roba isporučena ili da je brod propustio da preuzme isporuku robe u ugovoreno vreme. Ovo drugo obaveštenje je kupcu potrebno kako bi mogao da preduzme korake da robu obezbedi od rizika gubitka i oštećenja, jer, kako je već rečeno, propuštanje broda da preuzme teret ima za posledicu da rizik za robu prelazi na kupca. Kupac je sa svoje strane dužan da prodavcu pruži dovoljna obaveštenja o bezbednosnim zahtevima povezanim sa transportom, imenu broda, izabranoj lokaciji ukrcaja i izabranom terminu isporuke unutar ugovorenog roka.

FOB (Free on board) - franko brod

Klauzula FOB znači da prodavac isporučuje robu na brodu imenovanom od strane kupca u imenovanoj luci otpreme ili obezbeđuje da bude tako isporučena. Klauzula FOB se razlikuje od klauzule FAS po tome što rizik prelazi sa prodavca na kupca kada se roba nađe na palubi broda. Kupac snosi sve troškove od tog momenta. Klauzula nije pogodna da se koristi ako je predmet ugovora roba koja se pakuje u kontejnere, jer se u tom slučaju roba predaje prevoziocu na kontejnerskom terminalu. Tada se preporučuje korišćenje klauzule FCA. Kada se ugovori klauzula FOB, prodavac preuzima obavezu da obavi i plati izvozno carinjenje. Formalnosti u vezi sa tranzitom i uvozom obavlja i plaća kupac.

Obaveza prodavca je da isporuči robu saobraznu ugovoru i ispostavi fakturu, kao i dokaz o saobraznosti robe sa ugovorom ukoliko je to ugovoreno. Obaveza kupca je da plati ugovorenu cenu. Prodavac i kupac obezbeđuju potrebnu dokumentaciju u pismenoj ili elektronskoj formi, saglasno ugovoru ili važećim običajima.

Prodavac isporučuje robu tako što je postavlja na palubu broda imenovanog od strane kupca u ugovorenoj luci otpreme, na lokaciji koju je označio kupac, ili obezbeđujući da roba bude tako isporučena, na ugovoreni dan ili u terminu određenom od strane kupca unutar ugovorenog roka, ili, ako je kupac propustio da obavesti prodavca o terminu isporuke, istekom ugovorenog roka, na način koji je uobičajen u luci otpreme. U slučaju lančanih prodaja, uobičajenih u trgovini sirovinama, obaveza prodavca se sastoji u tome da "obezbedi da roba tako bude isporučena", što znači da je prodavac dužan da se postara da lice u čijem je posedu roba (npr. proizvođač, skladištar) ili neko treći (špediter) preduzme radnje potrebne da bi roba bila isporučena. U slučaju propuštanja tih lica da u ugovoreno vreme postave robu na brod u ugovorenoj luci otpreme, prodavac odgovara kupcu zbog povrede ugovora o prodaji, bez obzira na svoju krivicu.

Ukoliko kupac nije odredio lokaciju isporuke u luci otpreme, prodavac je slobodan da izabere lokaciju koja je najpogodnija za tu svrhu. Ukoliko ugovorom nije predviđen tačan datum isporuke, već je ugovoren okvirni rok, kupac ima pravo izbora termina isporuke unutar ugovorenog roka.

Kupac je dužan da preuzme isporuku, ukoliko je isporuka obavljena na gore opisani način. Njegovim propuštanjem ili propuštanjem lica koja je on angažovao da to učine rizik prelazi na kupca bez obzira što do isporuke nije došlo. Tako, na kupca prelazi rizik za gubitak ili oštećenje robe od momenta kada je isporučena ili od ugovorenog dana isporuke, odnosno termina koji je kupac odredio unutar ugovorenog roka, odnosno istekom roka isporuke, ako termin isporuke nije bio određen, ako:

  • je kupac propustio da prodavcu dâ dovoljna obaveštenja o bezbednosnim zahtevima povezanim sa transportom robe, imenu broda, lokaciji isporuke ili izabranom terminu isporuke unutar ugovorenog roka, ili
  • imenovani brod nije stigao na vreme, kako bi prodavac mogao da isporuči robu saglasno ugovoru, imenovani brod nije preuzeo robu ili je obustavio prijem tereta pre termina isporuke o kome je kupac obavestio prodavca.

Rizik prelazi na kupca u navedenim slučajevima propuštanja kupca ili lica kojima se on služi u izvršenju ugovora, samo pod uslovom da je roba bila jasno identifikovana kao ugovorna roba (bila je individualizirana).

Prodavac nema obavezu da zaključi ugovor o prevozu. Prodavac je dužan da kupcu, na njegov zahtev, rizik i trošak, pruži sve informacije koje poseduje, uključujući i one koje se tiču bezbednosnih zahteva povezanih sa prevozom, kako bi kupac mogao da organizuje prevoz. Ukoliko je tako ugovoreno, prodavac je dužan da zaključi ugovor o prevozu na kupčev rizik i trošak. Prodavac je takođe obavezan da zadovolji sve bezbednosne zahteve povezane sa prevozom do isporuke. Kupac je dužan da ugovori prevoz na svoj trošak od imenovane luke otpreme, izuzev ako je ugovorio sa prodavcem da prodavac zaključuje ugovor o prevozu. Prodavac takođe nema obavezu da osigura robu, ali je dužan da kupcu, na njegov zahtev, rizik i trošak, pruži sve informacije u njegovom posedu koje su kupcu potrebne kako bi obezbedio osiguranje za robu.

Prodavac je dužan da kupcu, na njegov trošak, dostavi uobičajeni dokaz da je roba isporučena. Po pravilu će to biti transportni dokument, odnosno teretnica ili tovarni list. Ukoliko to nije slučaj, prodavac je dužan da kupcu, na njegov zahtev, rizik i trošak, pruži pomoć u pribavljanju transportnog dokumenta. Kupac je dužan da prihvati dokaz o izvršenoj isporuci.

Prodavac je u obavezi da obavi i plati sve izvozne formalnosti koje se zahtevaju u državi izvoza, kao što su: pribavljanje izvozne dozvole, sprovođenje bezbednosnih provera radi izvoza, obavljanje inspekcija pre otpreme i druge administrativne dozvole. On je takođe dužan da pruži pomoć kupcu, na njegov zahtev, rizik i trošak, u pribavljanju svih dokumenata i/ili informacija potrebnih za obavljanje tranzitnih i uvoznih formalnosti, uključujući i one koje se tiču bezbednosnih zahteva i inspekcija u tranzitnim državama ili državi uvoza.

Kupac je dužan da obavi i plati sve formalnosti koje se zahtevaju od strane bilo koje države tranzita i države uvoza, kao što su: pribavljanje uvoznih i tranzitnih dozvola, obavljanje bezbednosnih provera radi uvoza ili tranzita, inspekcije ili druge administrativne dozvole. Kupac je takođe dužan da prodavcu, na njegov zahtev, rizik i trošak, pruži pomoć u pribavljanju bilo koje dokumentacije i/ili informacija koje se odnose na izvozne formalnosti, uključujući bezbednosne zahteve i inspekciju pre otpreme, a koje zahteva država izvoza.

Prodavac plaća troškove radnji provere, kao što su kontrola kvaliteta, merenje, vaganje, brojanje i sl, koje su neophodne kako bi roba bila isporučena. Prodavac je dužan da upakuje robu, izuzev ako je uobičajeno u određenoj grani trgovine da se odnosna vrsta prodate robe transportuje neupakovana. Prodavac je dužan da robu upakuje i označi na način koji je pogodan za njen transport, izuzev ukoliko su se strane saglasile oko posebnih zahteva za pakovanje ili označavanje.

• Prodavac snosi sledeće troškove:

1. sve troškove u vezi sa robom do njene isporuke, izuzev onih za koje je određeno da ih plaća kupac;

2. troškove pružanja uobičajenog dokaza kupcu da je roba isporučena;

3. carine, poreze i druge troškove povezane sa izvoznim formalnostima;

4. troškove i naknade koje je kupac platio, povezane sa pružanjem pomoći prodavcu u pribavljanju dokumenata i informacija potrebnih za izvozno carinjenje.

• Kupac plaća:

1. sve troškove koji se odnose na robu od momenta isporuke, izuzev onih za koje je određeno da ih plaća prodavac;

2. troškove i naknade koje je prodavac platio povezane sa pružanjem pomoći kupcu u pribavljanju dokumenata i informacija potrebnih za organizaciju prevoza, obezbeđenje osiguranja, pribavljanje transportnog dokumenta i obavljanje uvoznih i tranzitnih formalnosti.

3. carine, poreze i druge troškove povezane sa tranzitnim i uvoznim formalnostima; i

4. druge dodatne troškove prouzrokovane propuštanjem kupca da dostavi obaveštenje o bezbednosnim zahtevima za transport, imenu broda, lokaciji ukrcaja i odabranom terminu isporuke unutar ugovorenog roka, ili zbog toga što imenovani brod nije pristigao na vreme, nije preuzeo robu ili je obustavio ukrcaj pre termina isporuke o kome je prodavac obavešten, uz uslov da je roba bila jasno identifikovana kao ugovorna roba.

Prodavac je dužan da kupcu pruži dovoljno obaveštenje ili da je roba isporučena ili da je brod propustio da preuzme isporuku robe u ugovoreno vreme. Kupac je sa svoje strane dužan da prodavcu pruži dovoljna obaveštenja o bezbednosnim zahtevima povezanim sa transportom, imenu broda, izabranoj lokaciji ukrcaja i izabranom terminu isporuke unutar ugovorenog roka.

CFR (Cost and freight) - troškovi i vozarina

Ugovaranjem klauzule CFR prodavac se obavezuje da isporuči robu na brodu u ugovorenoj luci otpreme, ili da obezbedi da roba bude tako isporučena, da ugovori prevoz i plati troškove prevoza. Rizik za gubitak ili oštećenje robe prelazi sa prodavca na kupca u času kada se roba našla na brodu. Prodavac obavlja izvozno carinjenje i pribavlja izvozne dozvole na svoj rizik i trošak. Klauzula CFR nije pogodna za robu koja se pakuje upakovana u kontejnere, već se u takvom slučaju preporučuje upotreba klauzule CPT.

Kao što je to slučaj sa svim klauzulama koje počinju slovom C, tako i kod ove klauzule postoje dve ključne tačke: tačka u kojoj se vrši isporuka - luka otpreme i tačka do koje se vrši otprema robe - luka opredeljenja. Rizik prelazi sa prodavca na kupca u prvoj tački - luci otpreme, ali je prodavac u obavezi da ugovori i plati prevoz do druge tačke - luke opredeljenja. Strankama se stoga preporučuje da obe tačke ugovore što preciznije. U naziv klauzule se unosi luka opredeljenja a ne luka otpreme. U načelu, luka otpreme ne mora da bude ugovorena, ali je za kupca preporučljivo da se i ona definiše ugovorom, imajući u vidu da se cena robe povećava za iznos vozarine. Ugovaranjem luke otpreme, kupac kontroliše iznos vozarine i time i visinu cene za robu. Potrebno je naglasiti da prodavac snosi i troškove istovara robe u luci opredeljenja, izuzev ako je ugovorom predviđeno da te troškove plaća kupac.

Obaveza prodavca je da isporuči robu saobraznu ugovoru i preda fakturu za robu, kao i dokaz o saobraznosti robe ako je to ugovoreno. Obaveza kupca je da plati ugovorenu cenu. Prodavac i kupac obezbeđuju potrebna dokumenta u pismenoj ili elektronskoj formi, saglasno ugovoru ili važećim običajima.

Prodavac isporučuje robu tako što je postavlja na palubu broda ili tako što obezbeđuje da roba bude tako isporučena, na ugovoreni dan ili u okviru ugovorenog roka, na način koji je uobičajen u luci otpreme. Kupac je dužan da preuzme isporuku ukoliko je izvršena na ugovoreni način i da primi robu od prevozioca u imenovanoj luci opredeljenja.

Rizik za gubitak ili oštećenje robe prelazi sa prodavca na kupca u momentu isporuke. U slučaju da je kupac imao pravo preciziranja lokacije isporuke u luci otpreme i/ili termina isporuke unutar ugovorenog roka isporuke, a propustio je da o tome pruži dovoljna obaveštenja prodavcu, rizik prelazi sa prodavca na kupca na ugovoreni dan ili istekom roka isporuke, pod uslovom da je roba bila jasno identifikovana kao ugovorna roba.

Prodavac je dužan da ugovori ili obezbedi da bude ugovoren (npr. posredstvom špeditera ili brodskog agenta) prevoz robe od ugovorene lokacije u ugovorenom mestu isporuke do ugovorene lokacije u imenovanoj luci opredeljenja. Ugovor o prevozu mora biti ugovoren na trošak prodavca, pod uobičajenim uslovima, za prevoz na uobičajenoj ruti, vrstom broda koja se redovno koristi za prevoz predmetne vrste robe. Prodavac je dužan da zadovolji sve bezbednosne zahteve povezane sa transportom do luke opredeljenja.

Ni prodavac ni kupac nemaju obavezu da osiguraju robu u prevozu. Prodavac je ipak dužan da kupcu, na njegov zahtev, rizik i trošak, pruži informacije koje su mu potrebne kako bi pribavio osiguranje.

Prodavac je dužan da na svoj trošak kupcu dostavi uobičajeni transportni dokument sa naznačenom ugovorenom lukom opredeljenja. Transportni dokument mora da se odnosi na robu koja je predmet ugovora, mora biti datiran tako da odgovara ugovornom roku otpreme i mora omogućavati kupcu da zahteva predaju robe od brodara u ugovorenoj luci opredeljenja, kao i da je prodaje u tranzitu prenosom dokumenta na narednog kupca ili davanjem obaveštenja brodaru. Pravo kupca da prodaje robu u tranzitu može se ugovorom isključiti. Ukoliko je transportni dokument izdat u prenosivoj formi (teretnica ili prenosivi tovarni list) i u nekoliko originala, svi originalni primerci se moraju prezentirati kupcu. Kupac je dužan da prihvati transportni dokument ukoliko je u saglasnosti sa ugovorom.

Prodavac je u obavezi da obavi i plati sve izvozne formalnosti koje se zahtevaju u državi izvoza, kao što su: pribavljanje izvozne dozvole, sprovođenje bezbednosnih provera radi izvoza, obavljanje inspekcija pre otpreme i druge administrativne dozvole. On je takođe dužan da pruži pomoć kupcu, na njegov zahtev, rizik i trošak, u pribavljanju svih dokumenata i/ili informacija potrebnih za obavljanje tranzitnih i uvoznih formalnosti, uključujući i one koje se tiču bezbednosnih zahteva i inspekcija u tranzitnim državama ili državi uvoza.

Kupac je dužan da obavi i plati sve formalnosti koje se zahtevaju od strane bilo koje države tranzita i države uvoza, kao što su: pribavljanje uvoznih i tranzitnih dozvola, obavljanje bezbednosnih provera radi uvoza ili tranzita, inspekcije ili druge administrativne dozvole. Kupac je takođe dužan da prodavcu, na njegov zahtev, rizik i trošak, pruži pomoć u pribavljanju bilo koje dokumentacije i/ili informacija koje se odnose na izvozne formalnosti, uključujući bezbednosne zahteve i inspekciju pre otpreme, a koje zahteva država izvoza.

Prodavac plaća troškove radnji provere, kao što su kontrola kvaliteta, merenje, vaganje, brojanje i sl, koje su neophodne kako bi roba bila isporučena. Prodavac je dužan da upakuje robu, izuzev ako je uobičajeno u određenoj grani trgovine da se odnosna vrsta prodate robe transportuje neupakovana. Prodavac je dužan da robu upakuje i označi na način koji je pogodan za njen transport, izuzev ukoliko su se strane saglasile oko posebnih zahteva za pakovanje ili označavanje.

• Prodavac snosi sledeće troškove:

1. sve troškove u vezi sa robom do njene isporuke, izuzev onih za koje je određeno da ih plaća kupac;

2. vozarinu i druge troškove koji rezultiraju iz prevoza, uključujući i troškove ukrcaja robe na brod i troškove ispunjenja bezbednosnih zahteva povezanih sa prevozom;

3. sve naknade za istovar robe u ugovorenoj luci istovara za koje je ugovorom o prevozu predviđeno da ih plaća prodavac;

4. troškove tranzita za koje je ugovorom o prevozu predviđeno da ih snosi prodavac;

5. troškove pružanja uobičajenog dokaza kupcu da je roba isporučena;

6. carine, poreze i druge troškove povezane sa izvoznim formalnostima;

7. troškove i naknade koje je kupac platio, povezane sa pružanjem pomoći prodavcu u pribavljanju dokumenata i informacija potrebnih za izvozno carinjenje.

• Kupac plaća:

1. sve troškove koji se odnose na robu od momenta isporuke, izuzev onih za koje je određeno da ih plaća prodavac;

2. troškove tranzita, izuzev ako je ugovorom o prevozu predviđeno da ih plaća prodavac;

3. troškove istovara, uključujući i naknade za pretovar i vezivanje broda, izuzev ako je ugovorom o prevozu predviđeno da ih plaća prodavac;

4. troškove i naknade koje je prodavac platio povezane sa pružanjem pomoći kupcu u pribavljanju dokumenata i informacija potrebnih za obezbeđenje osiguranja i obavljanje uvoznih i tranzitnih formalnosti;

5. carine, poreze i druge troškove povezane sa tranzitnim i uvoznim formalnostima; i

6. druge dodatne troškove prouzrokovane propuštanjem kupca da dostavi obaveštenje o odabranom terminu isporuke unutar ugovorenog roka i lokaciji prijema robe unutar ugovorene luke opredeljenja, od ugovorenog datuma, odnosno istekom ugovorenog roka otpreme, uz uslov da je roba bila jasno identifikovana kao ugovorna roba.

Prodavac je dužan da kupca obavesti da je roba isporučena i da mu pruži obaveštenja potrebna za prijem robe. Kupac je dužan, kad god je ugovoreno njegovo pravo da odredi termin otpreme i/ili lokaciju za prijem robe u imenovanoj luci opredeljenja, da prodavcu pruži dovoljna obaveštenja.

CIF (Cost, insurance and freight) - troškovi, osiguranje i vozarina

Ugovaranjem klauzule CIF prodavac se obavezuje da isporuči robu na palubi broda ili da obezbedi da bude tako isporučena. Rizik za gubitak ili oštećenje robe prelazi sa prodavca na kupca kada bude tako isporučena. Prodavac ugovara i plaća troškove prevoza robe do luke opredeljenja i osiguranja robe protiv rizika gubitka ili oštećenja tokom njenog prevoza od luke otpremedo ugovorene luke opredeljenja. Prodavac ima obavezu da ugovori samo minimalno pokriće osiguranja, u skladu sa klauzulom (C) Institutskih klauzula za teret ili sličnih klauzula. Ako kupac želi veće pokriće, potrebno je da se izričito o tome dogovori sa prodavcem ili da sâm zaključi dodatne ugovore o osiguranju. Prodavac takođe obavlja izvozno carinjenje, na svoj rizik i trošak. Klauzula CIF nije pogodna za robu koja se pakuje upakovana u kontejnere. U takvom slučaju preporučuje se upotreba klauzule CIP. Prodavac obavlja i plaća izvozno carinjenje. Troškovi istovara robe u luci opredeljenja padaju na teret prodavca, ukoliko je ugovorom o prevozu predviđeno da te troškove plaća prodavac.

Obaveza prodavca je da isporuči robu saobraznu ugovoru i fakturu za robu, kao i dokaz o saobraznosti robe ako je to ugovoreno. Obaveza kupca je da plati ugovorenu cenu. Prodavac i kupac obezbeđuju potrebna dokumenta u pismenoj ili elektronskoj formi, saglasno ugovoru i važećim običajima.

Prodavac isporučuje robu tako što je postavlja na palubu broda ili tako što obezbeđuje da roba bude tako isporučena, na ugovoreni dan ili u okviru ugovorenog roka, na način koji je uobičajen u luci otpreme. Kupac je dužan de preuzme isporuku ukoliko je izvršena na opisani način i da primi robu od prevozioca u ugovorenoj luci opredeljenja.

Rizik za gubitak ili oštećenje robe prelazi sa prodavca na kupca u momentu isporuke. U slučaju da je kupac imao pravo preciziranja termina otpreme robe i/ili lokacije za prijem robe u ugovorenoj luci opredeljenja, a propustio je da o tome pruži dovoljno obaveštenje prodavcu, rizik prelazi sa prodavca na kupca na ugovoreni dan ili istekom roka isporuke, pod uslovom da je roba bila jasno identifikovana kao ugovorna roba.

Prodavac je dužan da ugovori ili obezbedi da bude ugovoren (npr. posredstvom špeditera ili brodskog agenta) prevoz robe od ugovorene lokacije u ugovorenoj luci otpreme do ugovorene lokacije u ugovorenoj luci opredeljenja. Ugovor o prevozu mora biti ugovoren pod uobičajenim uslovima, na trošak prodavca, za prevoz na uobičajenoj ruti, vrstom broda koja se redovno koristi za prevoz prodate vrste robe. Prodavac je dužan da ispuni sve bezbednosne zahteve povezane sa prevozom do luke opredeljenja.

Izuzev ukoliko je drugačije ugovoreno ili je uobičajeno u odnosnoj grani trgovine, prodavac je dužan da pribavi, na svoj trošak, osiguranje robe u prevozu koje odgovara minimalnom pokriću predviđenom klauzulama grupe C Institutskih klauzula za teret (LMA/IUA) ili sličnih klauzula. Osiguranje mora biti ugovoreno s osiguravačem dobre reputacije i polisa mora biti vinkulirana na kupca ili drugo lice koje ima interes osiguranja za robu, kako bi mogao da neposredno od osiguravača zahteva isplatu štete.

Kada to zahteva kupac, prodavac je dužan da pruži kupcu, na njegov trošak i pod uslovom da je kupac dostavio potrebne informacije, dodatno osiguranje, ukoliko je to moguće, kao na primer, osigurano pokriće u skladu sa Institutskim ratnim klauzulama i/ili Institutskim klauzulama za štrajk ili drugim sličnim klauzulama. Prirodno, prodavac neće imati obavezu obezbeđenja dodatnog osiguranja, ako je odgovarajuće pokriće već obuhvaćeno polisom osiguranja koju je on obezbedio.

Osigurana suma mora biti ugovorena na iznos koji odgovara ceni iz ugovora o prodaji plus 10% (110%) i u valuti ugovora. Polisa osiguranja mora minimalno da pruža pokriće za robu od ugovorene tačke isporuke do ugovorene luke opredeljenja.

Prodavac je dužan da dostavi kupcu polisu osiguranja ili drugi odgovarajući dokaz o zaključenom ugovoru o osiguranju. Ukoliko kupac želi da ugovori dodatno osiguranje, dužan je da kupcu, na njegov zahtev, rizik i trošak, dostavi sve neophodne informacije.

Prodavac je dužan da na svoj trošak kupcu dostavi bez odlaganja uobičajeni transportni dokument sa naznačenom ugovorenom lukom opredeljenja. Transportni dokument mora da se odnosi na robu koja je predmet ugovora, mora biti datiran tako da odgovara ugovorenom roku otpreme i mora ovlašćivati kupca da zahteva predaju robe od brodara u ugovorenoj luci opredeljenja, kao i da je prodaje u tranzitu prenosom transportnog dokumenta na narednog kupca ili davanjem obaveštenja brodaru. Pravo kupca da prodaje robu u tranzitu može se isključiti ugovorom o prodaji. Ukoliko je transportni dokument izdat u prenosivoj formi (teretnica ili prenosivi tovarni list) i u nekoliko originala, svi originalni primerci se moraju prezentirati kupcu. Kupac je dužan da prihvati transportni dokument ukoliko je u skladu sa ugovorom.

Prodavac je u obavezi da obavi i plati sve izvozne formalnosti koje se zahtevaju u državi izvoza, kao što su: pribavljanje izvozne dozvole, sprovođenje bezbednosnih provera radi izvoza, obavljanje inspekcija pre otpreme i pribavljanje drugih administrativnih dozvola. On je takođe dužan da pruži pomoć kupcu, na njegov zahtev, rizik i trošak, u pribavljanju svih dokumenata i/ili informacija potrebnih za obavljanje tranzitnih i uvoznih formalnosti, uključujući i one koje se tiču bezbednosnih zahteva i inspekcija u tranzitnim državama ili državi uvoza.

Kupac je dužan da obavi i plati sve formalnosti koje se zahtevaju od strane bilo koje države tranzita i države uvoza, kao što su: pribavljanje uvoznih i tranzitnih dozvola, obavljanje bezbednosnih provera radi uvoza ili tranzita, inspekcije ili pribavljanje drugih administrativnih dozvola. Kupac je takođe dužan da prodavcu, na njegov zahtev, rizik i trošak, pruži pomoć u pribavljanju bilo koje dokumentacije i/ili informacija koje se odnose na izvozne formalnosti, uključujući bezbednosne zahteve i inspekciju pre otpreme, a koje zahteva država izvoza.

Prodavac plaća troškove radnji provere, kao što su kontrola kvaliteta, merenje, vaganje, brojanje i sl, koje su neophodne kako bi roba bila isporučena. Prodavac je dužan da upakuje robu, izuzev ako je uobičajeno u određenoj grani trgovine da se odnosna vrsta prodate robe transportuje neupakovana. Prodavac je dužan da robu upakuje i označi na način koji je pogodan za njen transport, izuzev ukoliko su se strane saglasile oko posebnih zahteva za pakovanje ili označavanje.

• Prodavac snosi sledeće troškove:

1. sve troškove u vezi sa robom do njene isporuke, izuzev onih za koje je određeno da ih plaća kupac;

2. vozarinu i druge troškove koji rezultiraju iz prevoza, uključujući i troškove ukrcaja robe na brod i troškove ispunjenja bezbednosnih zahteva povezanih sa prevozom;

3. sve naknade za istovar robe u ugovorenoj luci istovara za koje je ugovorom o prevozu predviđeno da ih plaća prodavac;

4. troškove tranzita za koje je ugovorom o prevozu predviđeno da ih snosi prodavac;

5. troškove pružanja uobičajenog dokaza kupcu da je roba isporučena;

6. troškove osiguranja koje je obavezan da obezbedi prodavac;

7. carine, poreze i druge troškove povezane sa izvoznim formalnostima;

8. troškove i naknade koje je kupac platio, povezane sa pružanjem pomoći prodavcu u pribavljanju dokumenata i informacija potrebnih za izvozno carinjenje.

• Kupac plaća:

1. sve troškove koji se odnose na robu od momenta isporuke, izuzev onih za koje je određeno da ih plaća prodavac;

2. troškove tranzita, izuzev ako je ugovorom o prevozu predviđeno da ih plaća prodavac;

3. troškove istovara, uključujući i naknade za pretovar i vezivanje broda, izuzev ako je ugovorom o prevozu predviđeno da ih plaća prodavac;

4. troškove dodatnog osiguranja koje je prodavac pružio na zahtev kupca;

5. troškove i naknade koje je prodavac platio povezane sa pružanjem pomoći kupcu u pribavljanju dokumenata i informacija potrebnih za obezbeđenje osiguranja i obavljanje uvoznih i tranzitnih formalnosti.

6. carine, poreze i druge troškove povezane sa tranzitnim i uvoznim formalnostima; i

7. druge dodatne troškove prouzrokovane propuštanjem kupca da dostavi dovoljno obaveštenje o odabranom terminu isporuke i/ili lokaciji prijema robe unutar ugovorene luke opredeljenja, od ugovorenog datuma, odnosno istekom ugovorenog roka otpreme, uz uslov da je roba bila jasno identifikovana kao ugovorna roba.

Prodavac je dužan da kupcu pruži obaveštenje da je roba isporučena, kao i obaveštenja koja su potrebna kako bi kupac mogao da preuzme robu, kao na primer, očekivano vreme prispeća broda u luku opredeljenja, kej, odnosno dok uz koji će brod pristati, i sl. Ako kupac ima pravo određivanja termina otpreme robe i/ili lokacije prijema robe unutar luke opredeljenja dužan je da prodavcu pruži dovoljno obaveštenje o tome.