Zastava Bosne i Hercegovine

Nazad na elektronske dodatke

Stručni komentar

VODIČ KROZ PRIMENU APLIKACIJE (PIS) ZA SASTAVLJANJE I DOSTAVLJANJE FINANSIJSKIH IZVEŠTAJA ZA 2020. GODINU

• Dostavljanje se vrši isključivo elektronskim putem s elektronskim potpisom zakonskog (ili ostalog) zastupnika odnosno preduzetnika •


U skladu sa članom 33. Zakona o računovodstvu ("Sl. glasnik RS", br. 62/2013, 30/2018 i 73/2019 - dr. zakon - dalje: Zakon) pravna lica i preduzetnici koji su se opredelili za vođenje poslovnih knjiga po sistemu dvojnog knjigovodstva finansijske izveštaje za statističke potrebe, za javno objavljivanje, svu ostalu dokumentaciju koja se predaje uz finansijske izveštaje, kao i Izjavu o neaktivnosti potpisuju kvalifikovanim elektronskim potpisom zakonskog zastupnika, unose u Poseban informacioni sistem Agencije za privredne registre (dalje: Agencija) i dostavljaju Agenciji u elektronskom obliku.

Agencija je svim korisnicima 20. januara 2021. godine omogućila pristup Posebnom informacionom sistemu agencije (dalje: PIS) kojim se obezbeđuje jedinstven postupak unosa, kontrole, potpisivanja i dostavljanja izveštaja za statističke potrebe i finansijskih izveštaja sa propisanom dokumentacijom za 2020. godinu.

Pored samog Posebnog informacionog sistema, Agencija je korisnicima stavila na raspolaganje:

- Uvid u evidenciju obveznika,

- Korisničko uputstvo za sastavljanje i dostavljanje finansijskih izveštaja za 2020. godinu,

- Video uputstvo koje se odnosi na kreiranje zahteva, popunjavanje obrazaca, potpisivanje i ažuriranje dokumentacije, plaćanje naknade, kao i potpisivanje i dostavljanje izveštaja,

- Tehničko uputstvo za potpisivanje dokumenata i zahteva kvalifikovanim elektronskim potpisom,

- Tehničko uputstvo za elektronsko plaćanje.

Napominjemo da su obveznici dužni da pre dostavljanja izveštaja za statističke potrebe, odnosno finansijskih izveštaja provere ažurnost svojih podataka u evidenciji obveznika, a koji obuhvataju statusne podatke, podatke o zakonskom zastupniku, veličinu obveznika, obavezu vršenja revizije, računovodstvenu regulativu, kao i obrasce na kojima obveznik sastavlja finansijske izveštaje. Pretraga se može vršiti po matičnom broju, poreskom identifikacionom broju (PIB) ili po nazivu pravnog lica, odnosno preduzetnika.

Ukoliko podaci iz evidencije obveznika nisu ažurni, potrebno je da se obveznici obrate Agenciji na mail adresu obveznicifi@apr.gov.rs i izvrše usklađivanje podataka. U suprotnom, ovi obveznici neće biti u mogućnosti da dostave Agenciji finansijske izveštaje putem Posebnog informacionog sistema ili neće biti u mogućnosti da ih dostave na pravilan način.

Kada su u pitanju obveznici čija se registracija ne vrši kod Agencije, potrebno je da u prilogu reklamacije za ažuriranje podataka dostave dokaze kojima potvrđuju istinitost dostavljenih podataka.

Za sva sporna pitanja, obveznici se mogu obratiti Agenciji na sledeće dve adrese:

- sd@apr.gov.rs - kada se radi o tehničkim pitanjima u vezi primene Posebnog informacionog sistema i

- finizvestaji@apr.gov.rs - kada su u pitanju dodatne informacije za sve vrste izveštaja.

Dostavljanje izveštaja za statističke potrebe, finansijskih izveštaja i sve prateće dokumentacije iz člana 34. Zakona, obveznici dostavljaju njihovim unošenjem u aplikaciju Agencije, odnosno elektronskim putem Posebnog informacionog sistema, u skladu sa Korisničkim uputstvom.

Tehnički preduslovi za upotrebu Aplikacije

Aplikacija za sastavljanje i dostavljanje finansijskih izveštaja je web bazirana aplikacija, tako da je osnovni preduslov za njeno korišćenje postojanje neprekidne veze sa internetom. Pored toga, neophodno je da obveznici obezbede:

- računar sa minimalno 2 GB memorije i monitor minimalne rezolucije 1024x768,

- instaliran Windows 7 ili novija verzija Microsoft operativnog sistema,

- upotrebu neke novije verzije internet pretraživača (Microsoft Edge, Mozilla Firefox, Google Crome),

- aplikaciju NexU APR (koju Agencija stavlja na raspolaganje i besplatno korišćenje) ili Adobe Reader aplikaciju za potpisivanje izveštaja i dokumentacije,

- instaliran Java program,

- instaliranje sertifikata ROOT CA sa servera izabranog Sertifikacionog tela.

Elektronske sertifikate u Republici Srbiji izdaju sledeća ovlašćena sertifikaciona tela:

- JP PTT Saobraćaja Srbija,

- MUP-a Republike Srbije,

- Privredna komora Srbije,

- Halcom a.d. Beograd.

 

Korišćenje Aplikacije za sastavljanje i dostavljanje finansijskih izveštaja

Početni korak u korišćenju Aplikacije je kreiranje naloga i registracija na portalu Agencije unosom mail adrese i lozinke koja je korišćena prilikom kreiranja naloga. Nalog po pravilu kreira lice koje sastavlja izveštaje i unosi podatke u dokumentaciju u Poseban informacioni sistem, mada to može izvršiti i zakonski zastupnik ili neko drugo lice ovlašćeno od strane zakonskog zastupnika.

Kada se obveznik uloguje u Aplikaciju, potrebno je da kreira nov zahtev, klikom na dugme "Napravi nov zahtev". Pri tome, unose se sledeći podaci:

- matični broj pravnog lica koje dostavlja izveštaje, odnosno PIB kada su u pitanju sindikati koji nemaju matični broj,

- podatak o izveštajnoj godini je već unet automatski u Aplikaciju i kao takav fiksiran na 2020. godinu,

- vrsta zahteva, odnosno finansijskog izveštaja koji se podnosi, pri čemu obveznici iz padajuće liste biraju Izveštaj za statističke potrebe, Izveštaj za javno objavljivanje, Izveštaj za statističke potrebe i javno objavljivanje. Ukoliko se sastavlja izveštaj za matično pravno lice koje ima obavezu podnošenja redovnog i konsolidovanog finansijskog izveštaja, neophodno je da se označi polje "Matično pravno lice",

- početak i kraj izveštajnog perioda,

- ukoliko je u pitanju novoosnovano pravno lice ili nisu javno objavljeni ispravni finansijski izveštaji za prethodnu godinu, tako da obveznik nema verifikovanu veličinu iz prethodne godine, u odgovarajuće polje unosi podatak o veličini koju utvrđuje samostalno ili uz pomoć kalkulatora,

- polje "Obveznik vrši reviziju" se popunjava samo u slučaju kada je obveznik izvršio reviziju redovnih finansijskih izveštaja i želi da objavi taj izveštaj iako nije obveznik revizije u skladu sa zakonskim propisima, odnosno, samo u slučaju dobrovoljne revizije. U slučaju da je pravno lice, odnosno preduzetnik obveznik revizije ovo polje će automatski biti popunjeno i nije ga moguće menjati,

- računovodstvena regulativa koju pravno lice, odnosno preduzetnik primenjuje za sastavljanje finansijskih izveštaja (puni MRS/MSFI, MSFI za MSP ili Pravilnik za mikro i druga pravna lica).

Mogućnost izbora računovodstvene regulative imaju srednja pravna lica, mala pravna lica, mikro pravna lica i preduzetnici. Ukoliko se obveznik opredelio u prethodnoj godini za višu računovodstvenu regulativu u odnosu na zakonom definisanu, u tekućoj godini neće moći da je promeni zbog načela kontinuiteta.

S tim u vezi, podsećamo da počev od 2020. godine, a u skladu sa članom 26.Zakona o računovodstvu ("Sl. glasnik RS", br. 73/2019,), mikro pravna lica (uključujući i preduzetnike) i druga pravna lica, nezavisno od veličine, mogu da odluče da za priznavanje, vrednovanje, prezentaciju i obelodanjivanje pozicija u finansijskim izveštajima primenjuju MRS/MSFI ili MSFI za MSP. U slučaju da se odluče za ovu mogućnost, mikro pravna lica i druga pravna lica, nezavisno od veličine, dužna su da primenjuju MRS/MSFI, odnosno MSFI za MSP u kontinuitetu, odnosno najmanje pet godina od početka primene MRS/MSFI, odnosno MSFI za MSP, osim u slučajevima otvaranja postupka stečaja ili likvidacije.

- način podnošenja je uvek elektronski.

Kada se popune svi podaci neophodno je da se izabere komanda "Kreiraj".

Nakon kreiranja zahteva, prelazi se na njegovu obradu. Ovaj prozor se sastoji iz tri dela. U prvom delu su prikazani osnovni podaci o samom zahtevu i njegovom podnosiocu. Drugi deo omogućava obvezniku da proveri da li priložena dokumentacija uz finansijske izveštaje i podaci sadrže određene greške. Treći deo sadrži pet linkova u slučaju dostavljanja izveštaja za statističke potrebe, odnosno šest linkova u slučaju kada se uz izveštaj za statističke potrebe dostavljaju i izveštaji za javno objavljivanje. Ovi linkovi služe za ulazak u pojedine forme za unos podataka i dostavljanje dokumentacije i to:

• Podaci o licu koje je odgovorno za sastavljanje izveštaja

U ovo polje se unose podaci o licu koje je sastavilo finansijske izveštaje.

• Obrasci za unos podataka

Klikom na ovaj link otvaraju se stranice sa obrascima finansijskih izveštaja koje obveznik dostavlja Agenciji, uključujući i obrazac "Posebni podaci". Da bi obveznik uneo podatke u obrasce neophodno je da pritisne dugme "Unesi podatke" koje se nalazi desno od svakog konkretnog obrasca.

Ukoliko Obveznik nema verifikovanu veličinu iz prethodne godine potrebno je da prvo popuni obrazac "Posebni podaci" radi potvrđivanja unete ulazne veličine, a tek nakon toga popunjava obrasce izveštaja.

Prilikom popunjavanja obrazaca, obvezniku stoje na raspolaganju sledeće komande:

1) "Sačuvaj obrazac" - preporuka je da se svakih pet minuta popunjavanja obrazaca koristi ova komanda kako bi se sprečilo eventualno brisanje podataka sa servera,

2) "Sačuvaj i uvezi XML" - ovu komandu obveznik koristi za uvoz svih podataka u obrazac,

3) "Sačuvaj i preuzmi XML" - ovu komandu obveznik koristi za čuvanje prethodno popunjenih obrazaca na računaru u XML formatu,

4) "Sačuvaj obrazac i vrati se nazad" - obveznik koristi ovu komandu za čuvanje podataka popunjenih u obrascu i vraćanje na dalji proces sastavljanja izveštaja.

• Dokumentacija

Dostavljanje dokumentacije koja se prilaže uz finansijske izveštaje se vrši preko posebnog linka, tako što se klikom na link dobija stranica koja prikazuje nazive dokumenata uz napomenu da li je dostavljanje konkretnog dokumenta obavezno, kao i da li isti mora potpisati zakonski ili ostali zastupnik svojim kvalifikovanim elektronskim potpisom.

Svaki dokument se unosi klikom na dugme "Ažuriraj elektronski ulazni dokument" koje se nalazi desno od naziva dokumenta. Ukoliko je obveznik uneo pogrešan dokument, brisanje se može izvršiti klikom na polje "Izbriši ulazni dokument".

Ukoliko obveznik želi da priloži dokumentaciju koja se ne nalazi na listi, potrebno je da upotrebi opciju "Dodaj elektronski ulazni dokument".

Dokumentaciju, koja se prilaže uz zahtev, obveznik mora pripremiti i potpisati nezavisno od aplikacije. U aplikaciju pripremljeni dokumenti se samo učitavaju. U slučaju obaveznih dokumenata, moguće je učitati samo elektronske dokumente koji su elektronski potpisani u skladu sa Zakonom i Pravilnikom o uslovima i načinu javnog objavljivanja finansijskih izveštaja i vođenju registra finansijskih izveštaja ("Sl. glasnik RS", br. 127/2014, 101/2016 i 111/2017).

Napominjemo da ukoliko za potpisivanje finansijskih izveštaja postoji ograničenje supotpisom, supotpisnik daje svoju saglasnost. Saglasnost se sastavlja u slobodnoj formi i dostavlja sa ostalom dokumentacijom.

• Podaci o zakonskim zastupnicima

U ovom delu se upisuju podaci o zakonskim zastupnicima koji potpisuju finansijske izveštaje. Ukoliko finansijske izveštaje potpisuje zakonski zastupnik koji je registrovan kod Agencije, klikom na dugme "Dodaj u potpisnike" podaci o zakonskom zastupniku se automatski preuzimaju iz evidencije obveznika. Ukoliko zakonski zastupnik nije prikazan, klikom na dugme "Dodaj potpisnika koji nije na listi zakonskih zastupnika" potrebno je uneti podatke o zakonskom zastupniku.

Kako finansijske izveštaje obavezno potpisuje zakonski zastupnik, druga navedena situacija se može javiti samo u slučaju postojanja neažuriranih podataka kod Agencije. S obzirom da pravna lica i preduzetnici imaju obavezu da pre dostavljanja finansijskih izveštaja provere svoje podatke u evidenciji obveznika, takve situacije neće biti česte, ali je svakako preporuka da se, ukoliko do toga dođe, dostavi dokument iz koga se može utvrditi da potpisnik ima svojstvo zakonskog zastupnika, na primer, izvod iz nadležnog registra.

Podsećamo na mišljenje Ministarstva finansija u kome se navodi da u retkim slučajevima, kada ne postoji registrovan zakonski zastupnik u Agenciji ili je isti preminuo, finansijske izveštaje može potpisati ostali zastupnik:

Iz Mišljenja Ministarstva finansija, br. 011-00-1303/2015-16 od 30.11.2015. godine:

"… usled činjenice da "zakonske" i "ostale zastupnike" kao različite kategorije uređuje samo Zakon o privrednim društvima (što nije slučaj sa velikim brojem obveznika primene Zakona (udruženja, fondacije i zadužbine, ustanove, privredne komore i dr.), gde postoji samo institut "zastupnika", u praksi se može desiti da usled različitih okolnosti pravno lice nema registrovanog "zakonskog zastupnika" (npr. nije imenovan predsednik izvršnog odbora banke već samo njegov zamenik, ili direktor i jedini vlasnik društva je preminuo, a ostalo je samo lice koje je "ostali zastupnik" i sl.). S tim u vezi, smatramo da nema smetnji da u ovim i sličnim slučajevima Registar prihvati kao ispravan finansijski izveštaj i/ili izveštaj za statističke i druge potrebe potpisan od strane lica koje se vodi kao "ostali zastupnik".

Želeli bismo ovom prilikom posebno da ukažemo da bez obzira na to koje lice je potpisalo finansijski izveštaj i drugu dokumentaciju, za istinito i pošteno prikazivanje finansijskog položaja i uspešnosti poslovanja pravnog lica, propisana je kolektivna odgovornost, tj. odgovorni su zakonski zastupnik, organ upravljanja i nadzorni organ pravnog lica u skladu sa zakonom, odnosno preduzetnik, kao i odgovorno lice iz člana 14. Zakona."

• Izlazna dokumentacija

U ovu dokumentaciju spadaju različita obaveštenja, potvrde i ostala dokumentacija koju obveznik dobija od Agencije.

• Status naplate zahteva/Instrukcija za plaćanje

Na ovoj strani date su instrukcije u vezi plaćanja naknade, iznos propisane naknade i iznos dugovanja po zahtevu.

Ukoliko se obveznik opredeli za plaćanje naknade elektronskim putem, potrebno je da izabere opciju "Elektronski plati zahtev" preko koje je moguće na jednostavan način platiti naknadu korišćenjem svih vrsta platnih kartica.

Plaćanje naknade se može izvršiti u banci, pošti ili putem e-bankinga. Pri tome, sve instrukcije za plaćanje se dobijaju u ovom delu Aplikacije i ukoliko obveznici plaćanje izvrše u skladu sa dobijenim instrukcijama, uplata će automatski biti evidentirana i povezana sa predmetom.

Na kraju osnovnog ekrana Aplikacije nalazi se pregled evidentiranih uplata koji prikazuje sve izvršene uplate povezane sa konkretnim zahtevom.

Nakon sastavljanja izveštaja u Aplikaciji, unošenja ostalih podataka i dokumentacije, obveznik proverava tačnost i ispravnost unetih podataka i dokumentacije u delu "Provera DOKUMENTACIJE" i "Provera PODATAKA", kao i da li je uplata naknade evidentirana putem komande "Status naplate zahteva / Instrukcije za plaćanje". U slučaju da uplata nije evidentirana u sistemu do dana potpisivanja i dostavljanja finansijskih izveštaja, neophodno je uz ostalu dokumentaciju priložiti i dokaz o uplati naknade.

Ukoliko je utvrđeni broj grešaka nula, a uplata evidentirana i povezana sa zahtevom pristupa se potpisivanju i dostavljanju izveštaja i dokumentacije.

Potpisivanje se može izvršiti pomoću aplikacije NexU APR (koju vam APR stavlja na raspolaganje i besplatno korišćenje) ili korišćenjem Adobe Reader aplikacije. Imajući u vidu specifičnosti postupka potpisivanja dokumenata i samog zahteva finansijskog izveštaja Agencija je izradila posebno uputstvo koje korisnicima treba da pomogne i olakša ove poslove.

Pre samog potpisivanja zahteva, zakonski zastupnik je dužan da pregleda kompletan zahtev i ukoliko je saglasan sa sadržajem popunjenih obrazaca finansijskih izveštaja i priložene dokumentacije, potrebno je da klikne na dugme "Započni podnošenje" koje omogućava elektronsko potpisivanje i podnošenje zahteva Agenciji.

Redakcija