Zastava Bosne i Hercegovine

Nazad na elektronske dodatke

Stručni komentar

SPECIFIČNOST SASTAVLJANJA FINANSIJSKIH IZVEŠTAJA DRUGIH PRAVNIH LICA ZA 2020. GODINU

• Primena posebnog Kontnog okvira i obrazaca finansijskih izveštaja za druga pravna lica •


Prema članu 2. stav 1. tačka 2) Zakona o računovodstvu ("Sl. glasnik RS", br. 73/2019 - dalje: Zakon), drugim pravnim licima smatraju se pravna lica:

- čije se poslovanje delom finansira iz javnih prihoda ili drugih namenskih izvora, a delom ili u celini ostvarenim prihodima na tržištu ili po osnovu učlanjenja i

- koja se ne osnivaju radi sticanja dobiti.

Dakle, drugim pravnim licima se u smislu Zakona smatraju:

- političke organizacije,

- sindikalne organizacije sa svojstvom pravnog lica,

- fondacije i zadužbine, udruženja,

- komore, crkve i verske zajednice, u delu obavljanja privredne ili druge delatnosti u skladu sa propisima kojima je uređeno obavljanje tih delatnosti, kao i

- druge organizacije organizovane po osnovu učlanjenja.

Skrećemo pažnju da druga pravna lica u smislu Zakona ne obuhvataju ustanove kao što su obrazovne, socijalne, zdravstvene i dr, bilo da su privatne ili ne. Naime, iako ova pravna lica nemaju status privrednog društva, ona se osnivaju sa ciljem sticanja dobiti, shodno čemu se na njih primenjuju pravila propisana za privredna društva u smislu primene računovodstvenih propisa.

Shodno članu 26. Zakona, za priznavanje, vrednovanje, prezentaciju i obelodanjivanje pozicija u finansijskim izveštajima, mikro pravna lica (uključujući i preduzetnike) i druga pravna lica iz člana 2. tačka 2) ovog zakona, nezavisno od veličine, primenjuju Pravilnik o načinu priznavanja, vrednovanja, prezentacije i obelodanjivanja pozicija u pojedinačnim finansijskim izveštajima mikro i drugih pravnih lica ("Sl. glasnik RS", br. 118/2013 i 95/2014 - dalje: Pravilnik za mikro i druga pravna lica).

Izuzetno, mikro pravna lica (uključujući i preduzetnike) i druga pravna lica, nezavisno od veličine, mogu da odluče da za priznavanje, vrednovanje, prezentaciju i obelodanjivanje pozicija u finansijskim izveštajima primenjuju MRS/MSFI iliMeđunarodni standard finansijskog izveštavanja (IFRS) za male i srednje entitete ("Sl. glasnik RS", br. 83/2018 - dalje: MSFI za MSP). U slučaju da se odluče za ovu mogućnost, mikro pravna lica i druga pravna lica, nezavisno od veličine, dužna su da primenjuju MRS/MSFI, odnosno MSFI za MSP u kontinuitetu, odnosno najmanje pet godina od početka primene MRS/MSFI, odnosno MSFI za MSP, osim u slučajevima otvaranja postupka stečaja ili likvidacije.

Ukoliko drugo pravno lice primenjuje Pravilnik za mikro i druga pravna lica, tada ne primenjuju pravila propisana za privredna društva, već primenjuju posebne propise iz oblasti računovodstva, i to:

• Pravilnik o kontnom okviru i sadržini računa u kontnom okviru za druga pravna lica ("Sl. glasnik RS", br. 137/2014 - dalje: Pravilnik o kontnom okviru),

• Pravilnik o sadržini i formi obrazaca finansijskih izveštaja za druga pravna lica ("Sl. glasnik RS", br. 137/2014 - dalje: Pravilnik o obrascima), i

• Pravilnik o obliku i sadržaju statističkog izveštaja za druga pravna lica ("Sl. glasnik RS", br. 137/2014 - dalje: Pravilnik o statističkom izveštaju).

Dakle, ukoliko se druga pravna lica odluče za primenu Pravilnika za mikro i druga pravna lica, obavezno sastavljaju Bilans stanja i Bilans uspeha, kao i statistički izveštaj, i ukoliko su razvrstana kao mala, srednja ili velika sastavljaju i Napomene uz finansijske izveštaje.

U skladu sa članom 2. stav 2. Pravilnika o Kontnom okviru za druga pravna lica, druga pravna lica koja odluče da primenjuju MSFI za MSP ili MRS/MSFI u skladu sa članom 26. Zakona, primenjuju:

• Pravilnik o Kontnom okviru i sadržini računa u Kontnom okviru za privredna društva, zadruge i preduzetnike ("Sl. glasnik RS", br. 95/2014).

• Pravilnik o sadržini i formi obrazaca finansijskih izveštaja za privredna društva, zadruge i preduzetnike ("Sl. glasnik RS", br. 95/2014 i 144/2014), i

• Pravilnik o obliku i sadržaju statističkog izveštaja za privredna društva, zadruge i preduzetnike ("Sl. glasnik RS", br. 127/2014).

Dakle, ukoliko se druga pravna lica odluče za primenu MRS/MSFI ili MSFI za MSP, u obavezi su da sastave pun set finansijskih izveštaja koji čine:

- Bilans stanja;

- Bilans uspeha;

- Izveštaj o ostalom rezultatu;

- Izveštaj o promenama na kapitalu;

- Izveštaj o tokovima gotovine za period;

- Napomene uz finansijske izveštaje.

Naime, mogućnost primene MRS/MSFI je data Zakonom počev od finansijskih izveštaja koji se sastavljaju od 2020. godinu i u slučaju da se drugo pravno lice opredeli za njihovu primenu potrebno je da usvoji nove računovodstvene politike i primeni nove MSFI 15 i MSFI 9.

Dakle, drugo pravno lice, svojim opštim aktom, Pravilnikom o računovodstvu i računovodstvenim politikama opredeljuje da li će primenjivati Pravilnik za mikro i druga pravna lica, MRS/MSFI ili MSFI za MSP. Ovaj komentar se odnosi na druga pravna lica koja primenjuju Pravilnik za mikro i druga pravna lica.

Za priznavanje, vrednovanje, prezentaciju i obelodanjivanje pozicija u finansijskim izveštajima, druga pravna lica koja imaju obavezu sastavljanja konsolidovanih finansijskih izveštaja (matična pravna lica), nezavisno od veličine, primenjuju Međunarodne standarde finansijskog izveštavanja (MRS/MSFI), shodno čemu sastavljaju pun set finansijskih izveštaja.

Naime, pored postojanja odnosa matično-zavisno pravno lice (bliže definisano odredbama čl. 31. i 32. Zakona), da bi matično pravno lice bilo obveznik sastavljanja konsolidovanih finansijskih izveštaja, prema podacima za razvrstavanje grupe treba da bude svrstano u srednju ili veliku grupu. Dakle, od obaveze sastavljanja konsolidovanih finansijskih izveštaja izuzete su male grupe pravnih lica, osim ako je najmanje jedan član grupe društvo od javnog interesa, kao i matično pravno lice koje je istovremeno zavisno pravno lice svom matičnom pravnom licu, uključujući i društvo od javnog interesa, osim ako je u pitanju društvo čije su hartije od vrednosti uključene u trgovanje u smislu propisa kojim se reguliše tržište kapitala ili bilo koje države članice. Uz navedene, čl. 31. i 32. Zakona, propisani su i drugi izuzeci od konsolidovanja.

Razvrstavanje grupe u skladu sa navedenim kriterijumima vrši matično pravno lice, samostalno na datum bilansa konsolidovanih godišnjih finansijskih izveštaja i dobijene podatke koristi za tekuću poslovnu godinu. Dakle, obaveza sastavljanja konsolidovanih finansijskih izveštaja za 2020. godinu se utvrđuje na osnovu razvrstavanja po veličini grupe prema podacima iz konsolidovanih finansijskih izveštaja za 2020. godinu, uz poštovanje odredbi čl. 31. i 32. Zakona.

Kontni okvir za druga pravna lica

Osnovne razlike između Kontnog okvira za druga pravna lica i Kontnog okvira za privredna društva su sledeće:

• Kontni okvir za druga pravna lica ima nekoliko računa kojih nema u Kontnom okviru za privredna društva. To su računi koji se odnose na članske doprinose, obaveze za prikupljena sredstva pomoći, prihodi po posebnim propisima iz budžeta i dr;

Kontni okvir za druga pravna lica ima manji broj računa. Naime, nije propisana grupa računa koja se odnosi na stalna sredstva namenjena prodaji, potraživanje i obaveze iz specifičnih poslova, revalorizacione rezerve, propisan je samo jedan račun rezervisanja i dr;

• pojedini računi suštinski imaju istu svrhu, ali imaju drugačiji naziv u odnosu na Kontni okvir za privredna društva. To je na primer klasa 3 koja prema Kontnom okviru za druga pravna lica se zove Ulozi (sopstveni izvori), a rezultat se zove Neraspoređeni višak prihoda nad rashodima, odnosno Višak rashoda nad prihodima i dr.

U nastavku su data objašnjenja za bilansne pozicije koje su specifične za druga pravna lica.

Prihodi od članarina i članskih doprinosa

Imajući u vidu da se pod drugim pravnim licima smatraju lica čije se poslovanje delom ili u celini finansira po osnovu učlanjenja, poslovne promene po osnovu članarina i članskih doprinosa evidentiraju se prema Pravilniku o kontnom okviru na računima:

• 223 - Potraživanja za članarine i članske doprinose, na kojem se iskazuju potraživanja drugog pravnog lica po osnovu članarina i članskih doprinosa zaduženjem ovog računa, a odobrenjem računa 630, odnosno 631;

• 630 - Prihodi od članarina, na kojem se iskazuju prihodi od članarine poslovnih i drugih udruženja;

• 631 - Prihodi od članskih doprinosa, na kojem se iskazuju prihodi od članskih doprinosa poslovnih i drugih udruženja.

Skrećemo pažnju da je za računovodstveno obuhvatanje članarina i članskih doprinosa, najvažnije primeniti pravilo o vremenskom razgraničenju prihoda. Dakle, kao prihod 2020. godine treba priznati samo članarine i članske doprinose koji se odnose na tu godinu. Ukoliko se krajem 2020. godine naplaćuje članarina za 2021. godinu, naplaćene iznose prema Pravilniku o kontnom okviru treba evidentirati u okviru računa 491 - Naplaćeni prihodi budućeg perioda.

Takođe, ukoliko se članarina i članski doprinos naplaćuje tokom godine, a odnosi se na period od 12 meseci koji obuhvata dva obračunska perioda, kao prihod tekućeg perioda treba priznati srazmeran deo naplaćene članarine. Deo koji se odnosi na naredni obračunski period, iskazuje se u okviru računa 491.

U slučaju da se status člana stiče učlanjenjem s pravom plaćanja članarine u naknadnom roku, prihod po osnovu članarine po tom osnovu treba priznati samo ukoliko je naplata izvesna. U suprotnom, činjenica da je neko učlanjen ali naplata članarine nije sigurna, nije dovoljan osnov za priznavanjem prihoda.

Novčana sredstva po osnovu članarina koju plaća lice za sticanje svojstva člana u određenom udruženju, odnosno za produženje članstva, kao i članarina za promenu statusa članstva u okviru udruženja, nije predmet oporezivanja porezom na dodatu vrednost u smislu Zakona o porezu na dodatu vrednost ("Sl. glasnik RS", br. 84/2004, 86/2004 - ispr., 61/2005, 61/2007, 93/2012, 108/2013, 6/2014 - usklađeni din. izn., 68/2014 - dr. zakon, 142/2014, 5/2015 - usklađeni din. izn., 83/2015, 5/2016 - usklađeni din. izn., 108/2016, 7/2017 - usklađeni din. izn., 113/2017, 13/2018 - usklađeni din. izn., 30/2018, 4/2019 - usklađeni din. izn., 72/2019, 8/2020 - usklađeni din. izn. i 153/2020). Međutim, ako članarina, odnosno deo članarine predstavlja naknadu za promet dobara ili usluga čije je mesto prometa Republika Srbija, u tom slučaju radi se o prometu koji je predmet oporezivanja porezom na dodatu vrednost.

Primer 1:

1) Fizičko lice postalo je član udruženja 1. septembra 2020. godine uplatom članarine za period od 12 meseci, odnosno do kraja avgusta 2021. godine u iznosu od 24.000 dinara.

Knjiženje u 2020. godini

R. br.

Konto

OPIS

Iznos

duguje

potražuje

duguje

potražuje

1

2

3

4

5

6

1)

241

 

Tekući (poslovni) račun

24.000

 
   

630

Prihodi od članarina

 

8.000

   

491

Naplaćeni prihodi budućeg perioda

 

16.000

za naplaćenu članarinu po izvodu sa tekućeg računa

Knjiženje u 2021. godini

R. br.

Konto

OPIS

Iznos

duguje

potražuje

duguje

potražuje

1

2

3

4

5

6

1)

491

 

Naplaćeni prihodi budućeg perioda

16.000

 
   

630

Prihodi od članarina

 

16.000

za prenos razgraničenog prihoda po osnovu članarine

 

Prihodi od donacija, dotacija i subvencija

Prema članu 46. Pravilnika o kontnom okviru, na računima grupe 64 - Prihodi od donacija, dotacija, subvencija i sl. iskazuju se prihodi prema nazivima računa ove grupe, i to:

• Na računu 640 - Prihodi od donacija, dotacija, subvencija i sl. iz republičkog budžeta, iskazuju se navedeni prihodi koji su ostvareni iz republičkog budžeta.

• Na računu 641 - Prihodi od donacija, dotacija, subvencija i sl. iz budžeta autonomne pokrajine ili lokalne samouprave, iskazuju se navedeni prihodi koji su ostvareni iz budžeta autonomne pokrajine, odnosno lokalne samouprave.

• Na računu 642 - Prihodi od donacija, dotacija i sl. od inostranih vlada i međunarodnih organizacija, iskazuju se pomenuti prihodi od strane inostranih vlada i međunarodnih organizacija.

• Na računu 643 - Prihodi od donacija, dotacija i sl. od domaćih privrednih društava, preduzetnika i drugih pravnih lica, iskazuju se pomenuti prihodi od strane domaćih pravnih lica i preduzetnika.

• Na računu 644 - Prihodi od donacija, dotacija i sl. od fizičkih lica iz zemlje i inostranstva, iskazuju se pomenuti prihodi od strane domaćih i stranih fizičkih lica.

• Na računu 649 - Ostali prihodi od donacija, dotacija, subvencija i sl, iskazuju se ostali prihodi za koje nije predviđen poseban račun u okviru računa grupe 64.

Ovi prihodi se vrednuju u skladu sa Pravilnikom za mikro i druga pravna lica. Prema članu 27. stav 10. Pravilnika za mikro i druga pravna lica, državna davanja dobijena pre ispunjavanja kriterijuma priznavanja, priznaju se kao obaveza.

Članom 31. stav 6. Pravilnika za mikro i druga pravna lica, propisana su pravila priznavanja prihoda od državnih davanja na sledeći način:

- prihod od državnih davanja koja primaocu ne nameću uslove u vezi sa određenim budućim rezultatima, priznaju se kao prihod prilikom priznavanja potraživanja po osnovu davanja;

- prihodi od državnih davanja koja primaocu nameću uslove u vezi sa određenim budućim rezultatima, priznaju se kao prihod samo kada se ispune uslovi u vezi sa rezultatima.

Za potrebe razgraničenja prilikom evidentiranja donacija i subvencija, upotrebljavaju se sledeći računi:

• 495 - Odloženi prihodi i primljene donacije, na kojem se iskazuju primljene donacije i državna davanja;

• 497 - Razgraničeni prihodi po osnovu uslovljenih donacija, na kojem se iskazuju prihodi koji su razgraničeni a koji su nastali po osnovu uslovljenih donacija.

Računi 495 i 497 se upotrebljavaju u slučaju kada drugo pravno lice dobije uslovljenu donaciju, odnosno kada nisu ispunjeni uslovi za priznavanje prihoda, nezavisno od toga što je donacija dobijena. Međutim, nije jasno zbog čega je zakonodavac propisao dva računa koja imaju istu svrhu, a to je razgraničenje prihoda po osnovu uslovljenih donacija.

Dakle, ako drugo pravno lice dobije sredstva po osnovu donacije, dotacije ili subvencije, pod uslovom da mora da ispuni određene uslove, priznavanje prihoda se u celosti odlaže dok se zadati uslovi ne ispune.

Primer 2:

1) Drugo pravno lice je dobilo u 2020. godini uslovljenu donaciju iz Budžeta Republike Srbije u iznosu od 1.000.000 dinara. Drugo pravno lice je u obavezi da sredstva iz donacije namenski utroši i da o tome dostavi dokaz davaocu donacije.

2) Drugo pravno lice je u 2021. godini sredstva iz donacije namenski utrošilo i o tome dostavilo dokaz koji je davalac donacije prihvatio.

Knjiženje u 2020. godini

R. br.

Konto

OPIS

Iznos

duguje

potražuje

duguje

potražuje

1

2

3

4

5

6

1)

241

 

Tekući (poslovni) račun

1.000.000

 
   

497

Razgraničeni prihodi po osnovu uslovljenih donacija

 

1.000.000

za primljenu uslovljenu donaciju po izvodu sa tekućeg računa

Knjiženje u 2021. godini

R. br.

Konto

OPIS

Iznos

duguje

potražuje

duguje

potražuje

1

2

3

4

5

6

1)

497

 

Razgraničeni prihodi po osnovu uslovljenih donacija

1.000.000

 
   

640

Prihodi od donacija, dotacija, subvencija i sl. iz republičkog budžeta

 

1.000.000

za prenos razgraničenog prihoda po osnovu uslovljene donacije

 

Obaveze za prikupljena sredstva pomoći

U skladu sa članom 28. stav 6. Pravilnika o kontnom okviru, na računu 464 - Obaveze za prikupljena sredstva pomoći, iskazuju se obaveze po osnovu primljenih donacija, humanitarnih akcija i prikupljenih sredstava pomoći, koje pripadaju drugom pravnom licu, prikupljenih radi podele drugima i koja se ne iskazuju kao prihod u trenutku prijema pomoći, već u momentu njihovog deljenja licima kojima su namenjena.

Prema navedenoj odredbi, proizlazi da se sredstva koja su prikupljena radi podele drugim licima, priznaju kao prihod u momentu kada se ta sredstva raspodele drugim licima. Navedeno predstavlja grešku zakonodavca, jer nije moguće priznati prihod po navedenom osnovu koji ne postoji. Prihod se eventualno može priznati samo ukoliko preostanu sredstva od prikupljene pomoći kojima drugo pravno lice koje sakuplja pomoć može slobodno da raspolaže.

Kada drugo pravno lice prikuplja sredstva radi pomoći drugim licima, suština je da se zadužuje odgovarajući račun aktive (u zavisnosti od vrste pomoći: novac, roba, oprema i dr.), u korist računa 464. U momentu raspodele prikupljene pomoći drugim licima, knjiženje se vrši na teret računa 464, u korist računa aktive na kojem je iskazana prikupljena pomoć.

Primer 3:

1) Udruženje građana koje nije obveznik PDV prikupilo je sredstva za pomoć deci sa posebnim potrebama - novčana sredstva u iznosu od 400.000 dinara i robu u vrednosti od 600.000 dinara.

2) Na osnovu spiska dobijenog od bolnice za decu sa specijalnim potrebama, roba je podeljena u celini, a novčana sredstva u iznosu od 350.000 dinara. Razlika od 50.000 dinara zadržana je za pokriće troškova prikupljanja pomoći.

R. br.

Konto

OPIS

Iznos

duguje

potražuje

duguje

potražuje

1

2

3

4

5

6

1)

241

 

Tekući (poslovni) račun

400.000

 
 

131

 

Roba u magacinu

600.000

 
   

464

Obaveze za prikupljena sredstva pomoći

 

1.000.000

za prikupljenu pomoć

2)

464

 

Obaveze za prikupljena sredstva pomoći

1.000.000

 
   

241

Tekući (poslovni) račun

 

350.000

   

131

Roba u magacinu

 

600.000

   

679

Ostali nepomenuti prihodi

 

50.000

za raspodeljenu pomoć

 

Obrasci finansijskih izveštaja

Pravilnikom o obrascima je propisana sadržina i forma obrazaca finansijskih izveštaja i sadržina pozicija u obrascima Bilans stanja, Bilans uspeha i Napomenama uz finansijske izveštaje.

Obim sastavljanja finansijskih izveštaja za druga pravna lica je sledeći:

• druga pravna lica razvrstana u mikro pravna lica, sastavljaju samo obrasce Bilans stanja i Bilans uspeha;

• druga pravna lica razvrstana u mala, srednja i velika pravna lica, sastavljaju Bilans stanja, Bilans uspeha i Napomene uz finansijske izveštaje;

• druga pravna lica koja odluče da primenjuju MRS/MSFI ili MSFI za MSP, kao i druga pravna lica koja imaju obavezu sastavljanja konsolidovanih finansijskih izveštaja, sastavljaju kompletan set finansijskih izveštaja propisan za privredna društva, zadruge i preduzetnike (Bilans stanja, Bilans uspeha, Izveštaj o ostalom rezultatu, Izveštaj o promenama na kapitalu, Izveštaj o tokovima gotovine i Napomene uz finansijske izveštaje).

Dakle, moguće su različite situacije u zavisnosti od veličine drugog pravnog lica i odabrane osnove za vrednovanje elemenata finansijskih izveštaja.

Sadržina pozicija u obrascima Bilans stanja i Bilans uspeha

Druga pravna lica podatke iskazuju u kolonama 5 (tekuća godina) i 6 (prethodna godina), na svim pozicijama označenim slovnim oznakama, rimskim i arapskim brojevima, prema sadržini grupa računa i računa označenih u koloni 1 tog obrasca.

Druga pravna lica razvrstana u mikro pravna lica u skladu sa članom 6. Zakona o računovodstvu, u obrascu Bilans stanja iskazuju skraćeni obim podataka samo na pozicijama koje su označene slovnim oznakama i rimskim brojevima. Na primer, mikro druga pravna lica neće iskazivati pojedinačne iznose u okviru zaliha, već zbirni iznos tih stavki.

U obrascu Bilans stanja, podaci se iskazuju u neto iznosu (po sadašnjoj vrednosti na dan bilansa), tako što se bruto iznosi iskazani na osnovnim računima glavne knjige, koriguju za iznose ispravke vrednosti i obezvređenja iskazane na pripadajućim korektivnim računima osnovnih računa na dan bilansa.

Takođe, ukoliko su podaci iz prethodne godine korigovani u skladu sa propisima, u kolonu 6 unose se tako korigovani podaci.

Podaci se sa odgovarajućih računa označenih u koloni 1, unose tako što se u koloni 6 (prethodna godina) unose podaci obračuna odgovarajućeg perioda prethodne godine, reklasifikovani u skladu sa strukturom podataka za tekući period, dok se za tekuću godinu, u koloni 5, podaci unose sa računa na kraju perioda za koji se obračun sastavlja.

Napomene uz finansijske izveštaje

Obavezu sastavljanja Napomena uz finansijske izveštaje, pored Bilansa stanja i Bilansa uspeha imaju sva druga pravna lica, osim mikro drugih pravnih lica.

Prema članu 8. Pravilnika o obrascima, Napomene uz finansijske izveštaje sadrže opise ili detaljnije raščlanjivanje iznosa prikazanih u Bilansu stanja i Bilansu uspeha.

Napomene uz finansijske izveštaje posebno sadrže:

1) opšte informacije o drugom pravnom licu (sedište, pravna forma, opis prirode poslovanja i glavnih aktivnosti, naziv matičnog pravnog lica i krajnjeg vlasnika matičnog pravnog lica, podatak o prosečnom broju zaposlenih u toku godine na bazi stanja krajem svakog meseca);

2) informaciju o usaglašenosti sa nacionalnim propisima;

3) informaciju o korekciji početnog stanja po osnovu greške i promena računovodstvenih politika;

4) informaciju o primenjenim osnovama za vrednovanje pozicija u pripremi finansijskog izveštaja;

5) informaciju o računovodstvenim politikama, koje su odabrane i primenjene na značajne poslovne promene i događaje;

6) informacije o stavkama koje se nisu kvalifikovale za priznavanje u izveštajima iz stava 1. ovog člana, a značajne su za ocenu finansijskog položaja i uspešnosti poslovanja pravnog lica.

Za prikazivanje rednog broja Napomena uz finansijske izveštaje koriste se arapski brojevi, prema redosledu prikazivanja podataka u finansijskom izveštaju, i to maksimalno 50 karaktera koji se unose u obrasce finansijskog izveštaja.

Prema članu 9. Pravilnika o obrascima, dodatna prikazivanja i obelodanjivanja sadrže dodatne informacije vezane za pozicije koje su prikazane u finansijskom izveštaju, prema redosledu obrazaca i pozicija u obrascima.

Statistički izveštaj

Obrazac Statističkog izveštaja za druga pravna lica ima ukupno 62 AOP pozicije raspoređene u okviru tabela od I do VII.

Prema Pravilniku o statističkom izveštaju, podaci se unose u sve predviđene kolone prema sadržini grupa računa i računa označenih u tabeli. Iznosi se upisuju u hiljadama dinara, a broj zaposlenih u celom broju.

dr Marina Protić