Zastava Bosne i Hercegovine

Nazad na elektronske dodatke

Stručni komentar

PRIZNAVANJE PRIHODA I RASHODA PO OSNOVU UGOVORA O IZGRADNJI U FINANSIJSKIM IZVEŠTAJIMA ZA 2020. GODINU

• Primena Odeljka 23 MSFI za MSP i Pravilnika za mikro i druga pravna lica •


Pravna lica koja primenjuju Međunarodni standard finansijskog izveštavanja (IFRS) za male i srednje entitete ("Sl. glasnik RS", br. 83/2018 - dalje: MSFI za MSP), primenjuju Odeljak 23 Prihod, MSFI za MSP. Paragrafi 23.21-23.27 MSFI za MSP daju uputstva za primenu metoda stepena dovršenosti kod računovodstvenog obuhvatanja prihoda po osnovu ugovora o izgradnji.

Zbog prirode aktivnosti preduzetih prema ugovorima o izgradnji, datum na koji je ugovorna aktivnost započeta i datum kada je aktivnost završena obično padaju u različite obračunske periode, odnosno često se dešava da radovi počnu u jednom, a završe se u drugom obračunskom periodu. Zbog toga je osnovno pitanje u računovodstvenom obuhvatanju ugovora o izgradnji priznavanje i alokacija ugovornog prihoda i ugovornih troškova na obračunske periode u kojima se obavlja izgradnja.

Skrećemo pažnju da se za priznavanje prihoda i rashoda koji se odnose na ugovore o izgradnji u finansijskim izveštajima investitora odnosno naručioca radova, primenjuje Odeljak 17 Nekretnine, postrojenja i oprema MSFI za MSP. Ukoliko se radi o gradnji objekta za tržište primenjuje se Odeljak 13 Zalihe MSFI za MSP.

Prilikom računovodstvenog evidentiranja ugovora o izgradnji i pri izradi finansijskih izveštaja kao najbitnija pitanja postavljaju se utvrđivanje i računovodstveno obuhvatanje:

  • troškova po osnovu ugovora,
  • prihoda po osnovu ugovora,
  • priznavanje prihoda i rashoda po osnovu ugovora,
  • priznavanje očekivanih gubitaka po osnovu ugovora.

Paragrafom 23.17 MSFI za MSP je propisano da kada se ishod ugovora o izgradnji može pouzdano proceniti, entitet treba da prizna prihod po osnovu ugovora i troškove povezane sa ugovorom o izgradnji kao prihode i rashode, u zavisnosti od stepena izvršenja ugovora na kraju izveštajnog perioda (ponekad se ovo naziva metod procenta dovršenosti). Pouzdana procena ishoda zahteva pouzdane procene stepena izvršenja, budućih troškova i naplativosti fakturisanih iznosa. Zahtevi ovog odeljka se obično primenjuju zasebno na svaki ugovor o izgradnji. Međutim, u nekim okolnostima, neophodno je primenjivati ovaj odeljak na komponente jednog ugovora koje se mogu zasebno identifikovati ili na grupu ugovora zajedno kako bi se odrazila suština ugovora ili grupe ugovora.

Prema paragrafu 23.19. MSFI za MSP, kada ugovor pokriva određeni broj sredstava, izgradnja svakog sredstva treba da se tretira kao zasebni ugovor o izgradnji kada:

  1. su zasebni predlozi podneti za svako sredstvo;
  2. je svako sredstvo bilo predmet zasebnih pregovora, a preduzimač i kupac su u stanju da prihvate ili odbace onaj deo ugovora koji se odnosi na svako od sredstava; i
  3. troškovi i prihodi od svakog sredstva se mogu identifikovati.

Grupa ugovora, bilo sa jednim kupcem ili sa nekoliko kupaca, treba da se tretira kao jedan ugovor o izgradnji kada:

  1. se o grupi ugovora pregovara kao o jednom paketu;
  2. su ugovori toliko međusobno povezani da, u stvari, čine deo jednog projekta sa opštom profitnom maržom; i
  3. se ugovori izvršavaju istovremeno ili u kontinuiranom nizu.

Troškovi po osnovu ugovora

Troškovi koji se mogu pripisati ugovoru obuhvataju:

  • troškove koji se direktno odnose na konkretan ugovor,
  • troškove koji su pripisivi ugovornim aktivnostima uopšte i mogu se alocirati datom ugovoru; i
  • drugi troškovi za koje se kupac posebno tereti prema uslovima ugovora.

Troškovi koji se direktno mogu vezati za ugovor su:

  1. troškovi radne snage na gradilištu, uključujući nadzor gradilišta;
  2. troškovi materijala upotrebljenog u izgradnji;
  3. amortizacija postrojenja i opreme korišćenih u vezi sa ugovorom;
  4. troškovi donošenja postrojenja, opreme i materijala na gradilište i njihovog odnošenja sa gradilišta;
  5. troškovi iznajmljivanja postrojenja i opreme;
  6. troškovi projektovanja i tehničke podrške direktno povezane sa ugovorom;
  7. procenjeni troškovi popravke i rada po osnovu garancije, uključujući očekivane troškove garancije; i
  8. potraživanja trećih lica.

Troškovi koji mogu biti pripisivi ugovornim aktivnostima uopšte i koji se mogu alocirati konkretnim ugovorima mogu uključiti:

  1. osiguranje,
  2. troškove projektovanja i tehničke pomoći direktno povezane sa ugovorom; i
  3. režijske troškove izgradnje.

Ovi troškovi se alociraju uz korišćenje sistematičnih i racionalnih metoda koji se primenjuju dosledno na sve troškove sa sličnim karakteristikama. Alokacija se zasniva na uobičajenom nivou aktivnosti izgradnje. Fiksni troškovi izgradnje obuhvataju troškove kao što su pripremanje i obrada platnog spiska osoblja koje radi na izgradnji.

Privredni subjekti koji primenjuju Odeljak 25 Troškovi pozajmljivanja, MSFI za MSP, kao i oni koji primenjuju Pravilnik o načinu priznavanja, vrednovanja, prezentacije i obelodanjivanja pozicija u pojedinačnim finansijskim izveštajima mikro i drugih pravnih lica ("Sl. glasnik RS", br. 118/2013 i 95/2014), nemaju mogućnost da kapitalizuju troškove pozajmljivanja, već se svi troškovi pozajmljivanja priznaju kao rashod u periodu u kojem su nastali.

Podsećamo da je novim Pravilnikom o načinu priznavanja, vrednovanja, prezentacije i obelodanjivanja pozicija u pojedinačnim finansijskim izveštajima mikro i drugih pravnih lica ("Sl. glasnik RS", br. 89/2020), čija se primena odnosi na sastavljanje finansijskih izveštaja na dan 31.12.2021. godine, omogućeno da se troškovi pozajmljivanja koji su direktno pripisivi sticanju ili proizvodnji materijalnog sredstva koje se kvalifikuju (kojem je obavezno potreban značajan vremenski period da bi bilo spremno za svoju nameravanu upotrebu ili prodaju) uključuju u nabavnu vrednosti tog sredstva. Troškovi koji se ne mogu pripisati ugovornim aktivnostima ili se ne mogu alocirati nekom ugovoru, isključuju se iz troškova ugovora o izgradnji. Takvi troškovi obuhvataju:

  1. opšte troškove izvođenja projekta čija naknada nije definisana ugovorom;
  2. troškove prodaje,
  3. troškove istraživanja i razvoja čija naknada nije definisana ugovorom; i
  4. amortizaciju neuposlenog postrojenja i opreme koji se ne koriste u vezi sa datim ugovorom.

Prihodi po osnovu ugovora

Prihod po osnovu ugovora obuhvata:

  • početni iznos prihoda dogovoren ugovorom; i
  • varijacije ugovorenog rada, zahteve i finansijske stimulacije pod uslovom da će verovatno rezultirati prihodom i kada ih je moguće pouzdano meriti.

Varijacija je uputstvo kupca za promenu obima radova koje treba obaviti prema datom ugovoru. Varijacija može voditi uvećanju ili umanjenju ugovornog prihoda. Primeri varijacija su promene specifikacija ili projekta sredstva i promene trajanja ugovora. Varijacija se uključuje u prihod po osnovu ugovora kada:

  • je verovatno da će kupac odobriti varijaciju i iznos prihoda koji nastaje kao rezultat te varijacije; i
  • se iznos prihoda može pouzdano odmeravati.

Potraživanje (zahtev) je iznos koji izvođač pokušava da naplati od kupca ili druge strane kao nadoknadu za troškove koji nisu obuhvaćeni ugovornom cenom. Potraživanje (zahtev) može nastati usled, na primer, kašnjenja koja je izazvao kupac, grešaka u specifikacijama ili projektu i spornih varijacija u ugovornom radu. Kod odmeravanja iznosa prihoda koji se ostvaruje potraživanjima (zahtevom) postoji visok nivo neizvesnosti i merenje često zavisi od ishoda pregovora. Prema tome, potraživanja se uključuju u prihod po osnovu ugovora samo kada:

  • su pregovori došli u toliko poodmaklu fazu da je verovatno da će kupac prihvatiti to potraživanje; i
  • se iznos, koji će kupac verovatno prihvatiti, može pouzdano izmeriti.

Finansijske stimulacije su dodatni iznosi isplaćeni izvođaču ukoliko su definisani standardi izvođenja zadovoljeni ili premašeni. Na primer, ugovorom se može dozvoliti stimulacija izvođaču za izvršenje ugovora pre roka. Stimulacije su obuhvaćene prihodom kada:

  • je realizacija ugovora dovoljno poodmakla da je verovatno da će definisani standardi izvođenja biti zadovoljeni ili premašeni; i
  • se iznos stimulacije može pouzdano odmeravati.

Prihod po osnovu ugovora se odmerava po fer vrednosti primljene ili potraživane naknade. Na odmeravanje ugovornog prihoda deluje mnogo neizvesnosti koje zavise od ishoda budućih događaja. Procene često treba revidirati kada se događaji dese i neizvesnosti razrešavaju. Prema tome, iznos prihoda po osnovu ugovora se može uvećati ili umanjiti iz jednog perioda u naredni. Na primer:

  • izvođač i kupac mogu dogovoriti varijacije ili zahteve koji uvećavaju ili umanjuju prihod po osnovu ugovora u periodu nakon perioda u kom je ugovor inicijalno zaključen,
  • iznos prihoda dogovoren ugovorom po fiksnoj ceni se može uvećati kao rezultat klauzula o povećanju troškova,
  • iznos prihoda po osnovu ugovora se može umanjiti kao rezultat kazni zbog kašnjenja izvođača sa završavanjem radova; ili
  • kada ugovor po fiksnoj ceni podrazumeva fiksnu cenu po jedinici učinka, prihod po osnovu ugovora se uvećava u skladu sa povećanjem broja jedinica.

Priznavanje prihoda i rashoda po osnovu ugovora

Kada se ishod ugovora o izgradnji može pouzdano proceniti, prihod po osnovu ugovora i troškovi povezani sa ugovorom o izgradnji se priznaju kao prihodi i rashodi u zavisnosti od stepena izvršenja ugovora na kraju izveštajnog perioda.

U slučaju ugovora sa fiksnom cenom, ishod ugovora o izgradnji može se pouzdano proceniti kada su zadovoljeni svi sledeći uslovi:

1) ukupan prihod po osnovu ugovora se može pouzdano odmeriti,

2) verovatno je da će ekonomske koristi od ugovora prispeti u društvo,

3) i troškovi izvršavanja ugovornih radova i stepen završenosti radova na kraju izveštajnog perioda mogu se pouzdano odmeriti; i

4) ugovorni troškovi pripisivi ugovoru mogu se jasno utvrditi i pouzdano odmeriti da bi se stvarni troškovi po osnovu ugovora mogli porediti sa ranijim procenama.

U slučaju ugovora sa naknadnim uvećanjem troška, ishod ugovora o izgradnji može se pouzdano procenjivati kada su zadovoljeni svi sledeći uslovi:

1) verovatno je da će ekonomske koristi povezane sa ugovorom prispeti u društvo; i

2) ugovorni troškovi pripisivi ugovoru, bez obzira na to da li se posebno naknađuju ili ne, mogu se jasno utvrditi i pouzdano odmeriti.

Priznavanje prihoda i rashoda upućivanjem na fazu u izvršenju ugovora do koje se došlo, često se naziva metod procenta izvršenja. Prema toj metodi, prihod po osnovu ugovora je usklađen sa troškovima po osnovu ugovora nastalim tokom dolaženja do date faze izvršenja radova, što rezultuje izveštavanjem o prihodu, rashodima i dobiti, koji se mogu pripisati srazmerno završenim radovima. Naime, s obzirom da izgradnja nekretnina obično zahteva duži vremenski period, čak i po nekoliko godina, a da bi se tokom perioda izgradnje troškovi odnosno cena koštanja ravnomerno sučeljavali sa pripadajućim prihodima, odnosno da bi se dobici/gubici na izgradnji računovodstveno evidentirali u pravom periodu, primenjuje se tzv. metod procenta izvršenja.

Metoda stepena dovršenosti (metoda procenta izvršenja)

Prema paragrafu 23.21 MSFI za MSP, stepen dovršenosti neke transakcije može biti utvrđen na osnovu sledećih metoda procenta izvršenja:

  1. pregledu izvršenog rada;
  2. uslugama koje su pružene do određenog datuma kao procenat ukupnih usluga koje treba pružiti; ili
  3. proporciji u kojoj troškovi nastali do određenog datuma terete ukupni procenjeni trošak te transakcije. Samo oni troškovi koji odražavaju pružene usluge su uključeni u troškove nastale do tog datuma. Samo troškovi koji odražavaju usluge koje su već pružene ili koje treba da budu pružene, uključuju se u ukupne procenjene troškove date transakcije.

Plaćanja u ratama i avansi primljeni od kupaca odnosno investitora često nisu odraz obavljenog posla. Investitor može odmah po zaključenju ugovora na primer uplatiti 40% ugovorenog iznosa kao avans, pri čemu se na osnovu ove uplate ne može i zaključiti da je završeno 40% posla.

Prihod se priznaje samo kada je verovatan priliv ekonomskih koristi povezanih sa tom transakcijom u društvo. Društvo je u načelu, u mogućnosti da izvrši pouzdane procene, nakon što je sa drugim učesnicima u transakciji dogovoreno:

  1. pravo svakog učesnika u pogledu usluge koja se među tim učesnicima pruža i prima;
  2. naknade koje će se dobiti; i
  3. način i uslovi izmirenja obaveze.

Kada se stepen izvršenja određuje prema troškovima nastalim do datog datuma, u troškove nastale do datog datuma se uključuju samo oni ugovorni troškovi koji odražavaju obavljeni posao. Primeri troškova po osnovu ugovora koji se ne mogu uključiti su:

1) troškovi po osnovu ugovora koji se odnose na buduću aktivnost iz ugovora, kao što su troškovi materijala isporučenih na gradilište ili odvojeni za korišćenje po ugovoru, ali koji još nisu montirani, upotrebljeni ili primenjeni u okviru izvršavanja ugovora, osim ako ti materijali nisu proizvedeni specijalno za taj ugovor; i

2) avansna plaćanja podizvođačima za poslove koje trebaju da izvrše prema podugovoru.

Metodom procenta izvršenja, prihod po osnovu ugovora se priznaje kao prihod u gubitku ili dobitku u obračunskim periodima u kojima je posao obavljen. Troškovi po osnovu ugovora se obično priznaju kao rashod u gubitku ili dobitku u obračunskim periodima u kojima je obavljen posao sa kojim su povezani.

U slučaju kada se ishod ugovora o izgradnji ne može pouzdano proceniti:

1) prihod se priznaje samo za one nastale troškove po osnovu ugovora za koje je verovatno da će se nadoknaditi; i

2) troškovi po osnovu ugovora se priznaju kao rashod u periodu u kom su nastali.

Metoda procenta izvršenja primenjuje se dosledno u svakom obračunskom periodu na tekuće procene prihoda po osnovu ugovora i troškova po osnovu ugovora. Efekat promene procene primenjenog metoda izvršenja računovodstveno se obuhvata kao promena računovodstvene procene u skladu sa Odeljkom 10 Računovodstvene politike, procene i greške, MSFI za MSP.

Priznavanje očekivanih gubitaka

Kada je verovatno da će ukupni troškovi po osnovu ugovora prekoračiti ukupni prihod po osnovu ugovora, očekivani gubitak se neodložno priznaje kao rashod.

Iznos takvog gubitka utvrđuje se bez obzira na:

  • to da li su započeti radovi po ugovoru ili ne;
  • stepen izvršenja ugovorene aktivnosti ili
  • iznos dobiti koje se očekuju od drugih ugovora koji se ne tretiraju kao jedinstven ugovor o izgradnji.

Primer kalkulacije primenom metoda procenta izvršenja

Dana 31. januara 2020. godine, Društvo je zaključilo ugovor o izgradnji poslovne zgrade za poznatog kupca. Ugovorena cena izgradnje iznosi 1.200.000 EUR. Planirano vreme završetka izgradnje je zaključno sa 31. decembrom 2021. godine. Ukupno očekivani troškovi završetka celokupne gradnje iznose 1.000.000 EUR. Na dan 31. decembar 2020. godine, evidentirani troškovi koji su vezani za ovaj projekat iznose 650.000 EUR.

Izvođač utvrđuje stepen izvršenja ugovora izračunavanjem udela nastalih ugovornih troškova za izvršen rad do datog datuma u ukupnim ugovorenim troškovima. Izvođač nije ispostavio privremenu situaciju do dana izrade bilansa.

Kalkulacija procenta izvršenja:

R. br.

Opis

EUR

1.

Ugovorena cena

1.200.000

2.

Ukupni procenjeni ugovoreni troškovi

1.000.000

3.

Procenjeni dobitak (1-2)

200.000

4.

Troškovi ostvareni do datuma bilansa

650.000

5.

Očekivani preostali troškovi (2-4)

350.000

6.

Procenat izvršenja (4/2 x 100)

65%

7.

Prihod koji će biti priznat u 2020. godini (1 x 6)

780.000

U bilansu uspeha za 2020. godinu će biti priznati sledeći iznosi prihoda, rashoda i dobiti:

Opis

Iznos u EUR

Prihodi

780.000

Rashodi

650.000

Dobitak

130.000

Knjiženja na dan 31.12.2020. godine (primer je dat po srednjem kursu 1 EUR = 120 dinara):

R. br.

Konto

OPIS

Iznos

duguje

potražuje

duguje

potražuje

1

2

3

4

5

6

1)

5

 

Rashodi

78.000.000

 

 

 

4

Obaveze

 

78.000.000

evidentiranje nastalih rashoda u prvoj godini

2)

281

 

Potraživanja za nefakturisan prihod

93.600.000

 

 

 

614

Prihodi od prodaje proizvoda i usluga na domaćem tržištu

 

93.600.000

evidentiranje nastalih prihoda u prvoj godini

U skladu sa Zakonom o planiranju i izgradnji ("Sl. glasnik RS", br. 72/2009, 81/2009 - ispr., 64/2010 - odluka US, 24/2011, 121/2012, 42/2013 - odluka US, 50/2013 - odluka US, 98/2013 - odluka US, 132/2014, 145/2014, 83/2018, 31/2019, 37/2019 - dr. zakon i 9/2020) izvođač radova vodi građevinski dnevnik, građevinsku knjigu i obezbeđuje knjigu inspekcije. U skladu sa Pravilnikom o sadržini i načinu vođenja knjige inspekcije, građevinskog dnevnika i građevinske knjige ("Sl. glasnik RS", br. 62/2019), građevinska knjiga kao dokument u koji se upisuju tačni podaci o količinama stvarno izvedenih radova po odgovarajućim stavkama iz predmera i predračuna i služi kao dokaz za obračun i naplatu radova (situacija), ako je ugovorom o izvođenju radova predviđen takav način obračuna. Na osnovu podataka iz građevinske knjige izvođač radova sastavlja privremene i konačne situacije.

Privremenim situacijama obračunava se vrednost radova izvedenih u toku građenja i ista se dostavlja naručiocu u primerenom roku po isteku perioda na koji se odnosi.

Okončanu situaciju izvođač sastavlja i podnosi na isplatu po izvršenoj primopredaji izvedenih radova. Privremene situacije i okončana situacija sadrže podatke o količinama i cenama izvedenih radova, ukupnoj vrednosti izvedenih radova, ranije isplaćenim iznosima i iznosu koji treba platiti na osnovu ispostavljene situacije.

Overena okončana situacija, kao i overene privremene situacije od strane nadzornog organa, koje sadrže sve neophodne elemente fakture, predstavljaju verodostojne isprave za knjiženje u računovodstvu. U skladu sa Pravilnikom o sadržini i načinu vođenja stručnog nadzora ("Sl. glasnik RS", br. 22/2015 i 24/2017) nadzorni organ između ostalih odgovornosti vrši kontrolu i overu količina izvedenih radova (overa građevinskih knjiga, privremenih i okončanih situacija, računa za izvedene radove i dr.), ili stepena izvedenosti radova, ukoliko je to predviđeno ugovorom o vršenju stručnog nadzora sa investitorom. Bitan element za priznavanje kako privremene tako i konačne situacije jeste upravo overa istih od strane nadležnog organa, naročito sa aspekta momenta nastanka poreskih obaveza.

Ukoliko bi se izdavale mesečne privremene situacije, na ovaj način bi se u potpunosti eliminisala mogućnost nepravilnog razgraničenja prihoda i rashoda iz ugovora o izgradnji. Problem sa utvrđivanjem stepena dovršenosti kod faznih ugovora sa fakturisanjem privremenih situacija se može javiti samo kada postoje izvedeni radovi zaključno sa 31.12. tekuće godine, a da nisu obuhvaćeni privremenom situacijom odnosno da nisu fakturisani.

Problem u evidentiranju prihoda i rashoda nastaje i kada privremenu ili konačnu situaciju ne overi nadzorni organ ili overi samo deo izvršenih radova. Ukoliko se privremena ili konačna situacija overi pre završetka izrade i predaje finansijskih izveštaja za 2020. godinu, u finansijskim izveštajima za 2020. godinu će biti evidentirani prihodi, rashodi, obaveze i potraživanja po osnovu privremene ili konačne situacije. Obaveza za PDV dospeva tek u mesecu u kom je situaciju overio nadzorni organ. Na primer, ukoliko je privremena situacija za decembar 2020. godine, overena u februaru 2021. godine, PDV se unosi u Obrazac PPPDV za februar 2021. godine, a ne za decembar 2020. godine, a prihodi, rashodi, potraživanja i obaveze po navedenoj privremenoj situaciji se evidentiraju u finansijskim izveštajima za 2020. godinu.

Ukoliko se privremena ili konačna situacija ne overi od strane nadzornog organa pre završetka izrade i predaje finansijskih izveštaja za 2020. godinu, postavlja se pitanje kako u finansijskim izveštajima za 2020. godinu evidentirati prihode, rashode, obaveze i potraživanja po osnovu privremene ili konačne situacije. Ukoliko je samo deo situacije sporan, izvođač može obračunati odgovarajuće prihode i potraživanja na osnovu situacije, bilo tako što evidentira ukupne prihode i potraživanja po situaciji, a za sporan deo situacije formira odgovarajuću ispravku vrednosti, ili tako što evidentira samo nesporne prihode i potraživanja. S druge strane, investitor bi trebalo da evidentira troškove i obaveze najmanje u vrednosti neposrednog dela situacije.

Primer računovodstvenog evidentiranja kada je osporen deo privremene situacije

Izvođač radova je izdao privremenu situaciju za decembar 2020. godine, u kojoj je obračunao radove izvedene u decembru mesecu u iznosu od 4.285.000 dinara + PDV po opštoj stopi od 20%. Nadzorni organ je overio samo deo izvedenih radova u vrednosti od 3.250.000 dinara.

Knjiženje u poslovnim knjigama izvođača radova:

R. br.

Konto

OPIS

Iznos

duguje

potražuje

duguje

potražuje

1

2

3

4

5

6

1)

281

 

Potraživanja za nefakturisani prihod

3.250.000

 

 

 

614

Prihodi od prodaje proizvoda i usluga na domaćem tržištu

 

3.250.000

za evidentiranje neosporenog dela privremene situacije

Knjiženje u poslovnim knjigama investitora:

R. br.

Konto

OPIS

Iznos

duguje

potražuje

duguje

potražuje

1

2

3

4

5

6

1)

530

 

Troškovi usluga na izradi učinaka

3.250.000

 

 

 

490

Unapred obračunati troškovi

 

3.250.000

za evidentiranje neosporenog dela privremene situacije

Računovodstveno evidentiranje varijacije (naknadnih radova):

U skladu sa ugovorom o izvođenju radova na tunelu A, predviđene su varijacije radova. Izvođač radova je dostavio specifikaciju naknadnih radova investitoru zaključno sa 30.11.2020. godine. Do kraja godine pregovori nisu okončani, ali je procena izvođača radova da će ishod pregovora biti pozitivan. Takođe, do 31.1.2021. godine investitor je platio 81.322.903 dinara što govori u prilog ishoda pregovora. Izvođač je na dan bilansa izvršio procenu priznavanja prihoda.

R. br.

Varijacije (naknadni radovi)

Zahtev na
30.11.2020.

Plaćeno zaključno
na 31.1.2021.

Procenat
priznavanja prihoda

Procena prihoda
na dan bilansa

1.

Dodatni geomonitoring i inklinometarska merenja

66.682.593

61.322.903

100%

66.682.593

2.

Dodatno osiguranje tunela A

35.754.238

20.000.000

80%

28.603.390

 

 Ukupno:

102.436.831

81.322.903

 

95.285.983

Knjiženje u poslovnim knjigama izvođača radova:

R. br.

Konto

OPIS

Iznos

duguje

potražuje

duguje

potražuje

1

2

3

4

5

6

1)

281

 

Potraživanja za nefakturisani prihod

95.285.983

 

 

 

614

Prihodi od prodaje proizvoda i usluga na domaćem tržištu

 

95.285.983

za evidentiranje procene prihoda za naknadne radove

Redakcija i dr Marina Protić