Zastava Bosne i Hercegovine

Nazad na elektronske dodatke

Stručni komentar

OBVEZNICI SASTAVLJANJA KONSOLIDOVANIH FINANSIJSKIH IZVEŠTAJA ZA 2020. GODINU

• Rok za dostavljanje APR-u je 2. avgust 2021. godine •


Obveznici sastavljanja konsolidovanih finansijskih izveštaja za 2020. godinu regulisani su čl. 31. i 32. Zakona o računovodstvu ("Sl. glasnik RS", br. 73/2019 - dalje: Zakon) čija je primena počela od 1. januara 2020. godine.

Međutim, za dostavljanje konsolidovanih finansijskih izveštaja za 2020. godinu Agenciji za privredne registre primenjuju se rokovi iz Zakona o računovodstvu ("Sl. glasnik RS", br. 62/2013, 30/2018 i 73/2019 - dr. zakon - dalje: stari Zakon)

Dakle, prema članu 33. starog Zakona, rok za dostavljanje konsolidovanih godišnjih finansijskih izveštaja za 2020. godinu je najkasnije do 31. jula 2021. godine, odnosno do 2.8.2021. godine imajući u vidu da zakonski rok pada u neradni dan.

 

Utvrđivanje obveznika

Prema članu 31. Zakona, pravna lica koja imaju kontrolu (kontrolno, odnosno matično pravno lice) nad jednim ili više pravnih lica (podređeno, odnosno zavisno pravno lice), obavezna su da sastavljaju, prikazuju, dostavljaju i obelodanjuju konsolidovane finansijske izveštaje.

Konsolidovane godišnje finansijske izveštaje sastavlja pravno lice koje je u ekonomskoj celini matično pravno lice. U skladu sa članom 24. Zakona, matična pravna lica odnosno pravna lica koja imaju obavezu sastavljanja konsolidovanih finansijskih izveštaja nezavisno od veličine, primenjuju MRS/MSFI.

Prema Zakonu i MRS/MSFI, konsolidovani finansijski izveštaj je finansijski izveštaj ekonomske celine koju čine matično i sva zavisna pravna lica. Naime, konsolidovani finansijski izveštaj predstavlja izveštaj grupe u kojem su sredstva, obaveze, kapital, prihodi, rashodi i tokovi gotovine matičnog društva i njegovih zavisnih pravnih lica prikazani kao jedinstven ekonomski entitet.

Da li pravno lice ima kontrolu nad jednim ili više drugih pravnih lica određuje se na osnovu razmatranja kriterijuma propisanih Međunarodnim standardom finansijskog izveštavanja - MSFI 10 Konsolidovani finansijski izveštaji ("Sl. glasnik RS", br. 92/2019 - dalje: MSFI 10). Propisani kriterijumi u vezi sa kontrolom nad drugim pravnim licima su detaljnije svaki ponaosob objašnjeni u MSFI 10:

- moć nad entitetom u koji je investirao;

- izloženost, ili prava na varijabilne prinose po osnovu svog učešća u entitetu u koji je investirao; i

- sposobnost da koristi svoju moć nad entitetom u koji je investirao kako bi uticao na iznos prinosa za investitora.

Takođe, odredbama člana 31. Zakona propisano je da moć matičnog pravnog lica u odnosu na zavisno pravno lice postoji kada ono:

1) ima većinu akcija ili glasačkih prava članova u tom zavisnom pravnom licu;

2) ima pravo da imenuje ili razreši većinu članova administrativnog, upravljačkog ili nadzornog organa zavisnog pravnog lica, a istovremeno je akcionar ili član tog pravnog lica;

3) ima pravo da vrši preovlađujući uticaj na zavisno pravno lice čiji je akcionar ili član, u skladu sa ugovorom sklopljenim sa tim pravnim licem ili u skladu sa odredbama osnivačkog akta ili statuta tog pravnog lica; ili

4) kao akcionar ili član pravnog lica u skladu sa sporazumom sa drugim akcionarima ili članovima tog pravnog lica (zavisnog pravnog lica), samostalno kontroliše većinu akcionara ili glasačkih prava članova u zavisnom pravnom licu.

Skrećemo pažnju da je članom 7. Zakona uveden pojam grupa pravnih lica na osnovu kojih se utvrđuje da li matično pravno lice ima obavezu da sastavi konsolidovane finansijske izveštaje za grupu.

Iz Mišljenja Ministarstva finansija, br. 011-00-916/2019-16 od 29.10.2019. godine:

"...Što se grupa pravnih lica tiče, odredbama člana 7. Zakona propisani su posebni kriterijumi za određivanje veličine grupa pravnih lica (male, srednje i velike grupe). Razvrstavanje grupe u skladu sa navedenim kriterijumima vrši matično pravno lice, samostalno na datum bilansa konsolidovanih godišnjih finansijskih izveštaja i dobijene podatke koristi za tekuću poslovnu godinu."

...

" 2. S obzirom da se primenjuju odredbe novog Zakona (u pogledu razvrstavanja pravnih lica i grupa pravnih lica) matično pravno lice dužno je da dostavi obaveštenje o razvrstavanju grupe u skladu sa odredbama člana 7. stav 4. Zakona. Samim tim, neophodno je da Agencija verifikuje tako određenu veličinu grupe..."

 

Iz Mišljenja Ministarstva finansija, br. 011-00-61/2020-16 od 12.2.2020. godine:

"... mišljenja smo da privredno društvo nema obavezu sastavljanja konsolidovanog finansijskog izveštaja za 2019. godinu, s obzirom da se na ovu godinu primenjuje izuzetak koji je definisan odredbama člana 27. stav 5. Starog Zakona. Međutim, ukazujemo da počev od 1. januara 2020. godine (i stupanja na snagu Novog Zakona), odnosno konsolidovanih finansijskih izveštaja za 2020. godinu, ovo privredno društvo ima obavezu sastavljanja istih (bez obzira na činjenicu da društvo ima većinskog vlasnika - domaće pravno lice), s obzirom da je reč o društvu čijim se akcijama trguje u smislu propisa kojim se reguliše tržište kapitala."

 

Razvrstavanje grupa pravnih lica po veličini

Kao što je navedeno članom 7. Zakona je uveden pojam grupe pravnih lica, čije se razvrstavanje po veličini koristi za potrebe utvrđivanja obaveze sastavljanja konsolidovanih finansijskih izveštaja.

Naime, pored postojanja odnosa matično-zavisno pravno lice (bliže definisano odredbama čl. 31. i 32. Zakona), da bi matično pravno lice bilo obveznik sastavljanja konsolidovanih finansijskih izveštaja, prema podacima za razvrstavanje grupe treba da bude svrstano u srednju ili veliku grupu. Dakle, od obaveze sastavljanja konsolidovanih finansijskih izveštaja izuzete su male grupe pravnih lica, osim ako je najmanje jedan član grupe društvo od javnog interesa, kao i matično pravno lice koje je istovremeno zavisno pravno lice svom matičnom pravnom licu, uključujući i društvo od javnog interesa, osim ako je u pitanju društvo čije su hartije od vrednosti uključene u trgovanje u smislu propisa kojim se reguliše tržište kapitala ili bilo koje države članice. Uz navedene, članom 32. Zakona, propisani su i drugi izuzeci od konsolidovanja.

Razvrstavanje grupe u skladu sa navedenim kriterijumima vrši matično pravno lice, samostalno na datum bilansa konsolidovanih godišnjih finansijskih izveštaja i dobijene podatke koristi za tekuću poslovnu godinu. Dakle, obaveza sastavljanja konsolidovanih finansijskih izveštaja za 2020. godinu se utvrđuje na osnovu razvrstavanja po veličini grupe prema podacima iz konsolidovanih finansijskih izveštaja za 2020. godinu, uz poštovanje odredbi čl. 31. i 32. Zakona.

Kriterijumi za veličinu i granične vrednosti grupe utvrđuju se na osnovu zvaničnog srednjeg kursa evra Narodne banke Srbije na dan 31.12.2020. godine koji je iznosio 117,5802 dinara.

Male grupe pravnih lica su grupe koje se sastoje od matičnog pravnog lica i zavisnih pravnih lica koja podležu konsolidovanju finansijskih izveštaja i koja, na konsolidovanoj osnovi, na datum bilansa matičnog pravnog lica ne prelaze granične vrednosti dva od sledećih kriterijuma:

1) prosečan broj zaposlenih 50;

2) poslovni prihod 8.000.000 evra u dinarskoj protivvrednosti;

3) vrednost ukupne aktive na datum bilansa 4.000.000 evra u dinarskoj protivvrednosti.

Srednje grupe pravnih lica su grupe koje nisu male grupe i koje se sastoje od matičnog pravnog lica i zavisnih pravnih lica koja podležu konsolidovanju finansijskih izveštaja i koja, na konsolidovanoj osnovi, na datum bilansa matičnog pravnog lica ne prelaze granične vrednosti dva od sledećih kriterijuma:

1) prosečan broj zaposlenih 250;

2) poslovni prihod 40.000.000 evra u dinarskoj protivvrednosti;

3) vrednost ukupne aktive na datum bilansa 20.000.000 evra u dinarskoj protivvrednosti.

Velike grupe pravnih lica su grupe koje se sastoje od matičnog pravnog lica i zavisnih pravnih lica koja podležu konsolidovanju finansijskih izveštaja i koja, na konsolidovanoj osnovi, na datum bilansa matičnog pravnog lica prelaze granične vrednosti dva od tri kriterijuma iz stava 2. člana 7. Zakona.

Za poređenje sa graničnim vrednostima koriste se podaci sa određenih pozicija iz obrazaca konsolidovanog Bilansa stanja i konsolidovanog Bilansa uspeha i Statističkih izveštaja svih pravnih lica u grupi i to:

Red. br.

Kriterijumi (član 7. Zakona)

Obrasci

Pozicije iz finansijskog izveštaja

1.

Prosečan broj zaposlenih

Statistički izveštaj (zbir svih pravnih lica u grupi)

AOP 9005, kol. 3

2.

Poslovni prihod za tekuću godinu

Konsolidovani bilans uspeha

AOP 1001, kol. 5

3.

Vrednost poslovne imovine za tekuću godinu

Konsolidovani bilans stanja

AOP 0071, kol. 5

Za potrebe razvrstavanja u grupe pravnih lica, matično pravno lice koristi podatke iz konsolidovanog finansijskog izveštaja za 2020. godinu po sledećoj šemi:

 

Granične vrednosti u hiljadama dinara

MALA GRUPA PRAVNIH LICA

 

Prosečan broj zaposlenih

 

≤ AOP 9005, kol. 3 <

50

Poslovni prihod

 

≤ AOP 1001,kol. 5 <

940.642

Vrednost ukupne aktive

 

≤ AOP 0071, kol. 5 <

470.321

SREDNJA GRUPA PRAVNIH LICA

 

Prosečan broj zaposlenih

50

≤ AOP 9005, kol. 3 ≤

250

Poslovni prihod

940.642

≤ AOP 1001,kol. 5 ≤

4.703.208

Vrednost ukupne aktive

470.321

≤ AOP 0071, kol. 5 ≤

2.351.604

VELIKA GRUPA PRAVNIH LICA

 

Prosečan broj zaposlenih

 

AOP 9005, kol. 3 >

250

Poslovni prihod

 

AOP 1001,kol. 5 >

4.703.208

Vrednost ukupne aktive

 

AOP 0071, kol. 5 >

2.351.604

Dakle, bez obzira da li matično pravno lice ima ili nema obavezu sastavljanja konsolidovanih finansijskih izveštaja, treba da sastavi preliminarni izveštaj na bazi konsolidovanih podataka kako bi primenilo navedene kriterijume za razvrstavanje grupa pravnih lica i utvrdilo da li postoji obaveza sastavljanja konsolidovanih finansijskih izveštaja.

Izuzetak od obaveze sastavljanja konsolidovanih finansijskih izveštaja

Shodno odredbama člana 32. Zakona, od obaveze sastavljanja, dostavljanja i obelodanjivanja konsolidovanog godišnjeg finansijskog izveštaja izuzimaju se male grupe, osim ako je najmanje jedan član grupe društvo od javnog interesa.

Takođe, od obaveze sastavljanja, dostavljanja i obelodanjivanja konsolidovanog godišnjeg finansijskog izveštaja izuzima se i matično pravno lice koje je istovremeno zavisno pravno lice svom matičnom pravnom licu (dalje posedovano matično pravno lice), uključujući i društvo od javnog interesa, osim ako je u pitanju društvo čije su hartije od vrednosti uključene u trgovanje u smislu propisa kojim se reguliše tržište kapitala ili bilo koje države članice.

Da bi posedovano matično pravno lice bilo izuzeto od obaveze sastavljanja, dostavljanja i obelodanjivanja konsolidovanog godišnjeg finansijskog izveštaja potrebno je da njegovo matično pravno lice primenjuje Zakon ili pravo države članice i da:

1) matično pravno lice posedovanog matičnog pravnog lica drži sve udele ili akcije u posedovanom matičnom pravnom licu. Udeli ili akcije u posedovanom matičnom pravnom licu koje drže samo posedovano matično pravno lice, članovi njegovih organa upravljanja u skladu sa zakonom ili obavezom u osnivačkom aktu ili statutu tog pravnog lica, u tu svrhu se ne uzimaju u obzir; ili

2) matično pravno lice izuzetnog posedovanog matičnog pravnog lica drži 90 procenata ili više udela ili akcija u izuzetom posedovanom matičnom pravnom licu, a ostali akcionari ili članovi izuzetog posedovanog matičnog pravnog lica su se u pisanoj formi saglasili da to posedovano matično pravno lice ne sastavlja konsolidovani godišnji finansijski izveštaj.

Navedeni izuzeci se mogu primeniti kada su ispunjeni sledeći uslovi:

1) godišnji finansijski izveštaji izuzetog posedovanog matičnog pravnog lica i finansijski izveštaji svih njegovih zavisnih pravnih lica koja bi ono inače uključilo u svoj konsolidovani godišnji finansijski izveštaj konsoliduju se u finansijskom izveštaju veće grupe pravnih lica na čije se matično pravno lice primenjuje ovaj zakon;

2) godišnji finansijski izveštaji izuzetog posedovanog matičnog pravnog lica i finansijski izveštaji svih njegovih zavisnih pravnih lica koja bi ono inače uključilo u svoj konsolidovani godišnji finansijski izveštaj konsoliduju se u finansijskom izveštaju veće grupe pravnih lica na čije se matično pravno lice primenjuje pravo države članice;

3) konsolidovani godišnji finansijski izveštaj iz tač. 1) ili 2) ovog stava i konsolidovani godišnji izveštaj o poslovanju veće grupe pravnih lica sastavlja matično pravno lice te grupe, u skladu sa ovim zakonom;

4) konsolidovani godišnji finansijski izveštaj iz tač. 1) ili 2) ovog stava i konsolidovani godišnji izveštaj o poslovanju veće grupe pravnih lica sastavlja matično pravno lice te grupe, u skladu sa MRS/MSFI;

5) izuzeto posedovano matično pravno lice objavljuje sledeća dokumenta na način propisan za dostavljanje dokumentacije uz finansijske izveštaje u skladu sa članom 45. Zakona:

1) konsolidovani godišnji finansijski izveštaj i konsolidovani godišnji izveštaj o poslovanju iz tačke 3); ili

2) konsolidovani godišnji finansijski izveštaj i konsolidovani godišnji izveštaj o poslovanju iz tačke 4); i

3) revizorski izveštaj;

6) izuzeto posedovano matično pravno lice u Napomenama uz finansijske izveštaje u okviru svog redovnog godišnjeg finansijskog izveštaja obelodanilo je:

1) naziv i sedište matičnog pravnog lica koje sastavlja konsolidovani godišnji finansijski izveštaj iz tačke 3), odnosno tačke 4) i

2) izuzeće od obaveze sastavljanja konsolidovanog godišnjeg finansijskog izveštaja i konsolidovanog godišnjeg izveštaja o poslovanju, sa obrazloženjem razloga za to izuzeće.

U slučaju kada izuzeto posedovano matično pravno lice objavljuje konsolidovani godišnji finansijski izveštaj i konsolidovani godišnji izveštaj o poslovanju iz stava 4. tačka 4) člana 32. Zakona, dužno je da navedene izveštaje objavi prevedene na srpski jezik.

Matično pravno lice nije dužno da u konsolidovani godišnji finansijski izveštaj uključi zavisno pravno lice, uključujući i društvo od javnog interesa, ukoliko je ispunjen najmanje jedan od sledećih uslova:

1) u slučaju kada informacije potrebne za sastavljanje konsolidovanog godišnjeg finansijskog izveštaja u skladu sa Zakonom nisu dostupne bez preteranih troškova ili preteranog kašnjenja;

2) akcije, odnosno udeli, tog zavisnog pravnog lica drže se isključivo sa ciljem njihove naknadne prodaje - matično pravno lice može da dokaže da aktivno radi na prodaji tih akcija, odnosno udela; ili

3) postoje značajna dugoročna ograničenja koja bitno ometaju:

1) matično pravno lice u ostvarenju svojih prava nad imovinom ili upravljanjem tim zavisnim pravnim licem; ili

2) sprovođenje jedinstvenog upravljanja tim zavisnim pravnim licem.

Od obaveze sastavljanja, dostavljanja i obelodanjivanja konsolidovanog godišnjeg finansijskog izveštaja izuzima se matično pravno lice, uključujući i društvo od javnog interesa, ako:

1) ono ima samo zavisna pravna lica koja su, bilo pojedinačno ili u konsolidovanom zbiru, sa stanovišta izrade konsolidovanog godišnjeg finansijskog izveštaja materijalno beznačajna; ili

2) se sva njegova zavisna pravna lica mogu izuzeti od konsolidovanja na osnovu stava 6. člana 32. Zakona.

Neke od navedenih odredbi su potvrđene i u sledećim mišljenjima:

Iz Mišljenja Ministarstva finansija, br. 011-00-509/2020-16 od 27.7.2020. godine:

″… mišljenja smo da u konkretnom slučaju matično pravno lice nema obavezu sastavljanja, dostavljanja i obelodanjivanja konsolidovanog godišnjeg finansijskog izveštaja za 2019. godinu, s obzirom da su ispunjeni uslovi iz člana 32. stav 7. Zakona, odnosno da su pojedinačno i u konsolidovanom zbiru (uključujući svih deset zavisnih pravnih lica) zavisna pravna lica, sa stanovišta izrade konsolidovanog godišnjeg finansijskog izveštaja materijalno beznačajna (tj. ukupan prihod je u oba slučaja manji od 3% ukupnog prihoda matičnog pravnog lica a što je definisano kao prag materijalnosti saglasno pravilniku o računovodstvu matičnog pravnog lica)."

 

Iz Mišljenja Ministarstva finansija, br. 011-00-00013/2020-16 od 15.1.2020. godine:

ʺ… mišljenja smo da ne bi trebalo parcijalno primenjivati odredbu člana 6. stav 12. Zakona, odnosno da se ista treba shodno primeniti i na postupak utvrđivanja grupa pravnih lica kada je matično pravno lice npr. društvo za osiguranje, društvo za upravljanje investicionim fondovima i ostala pravna lica koja se saglasno ovoj odredbi Zakona (pojedinačno posmatrano) smatraju velikim pravnim licima. Dakle, grupe pravnih lica u kojima je matično pravno lice ono pravno lice koje se saglasno članu 6. stav 12. Zakona smatra velikim pravnim licem, smatraju se velikim grupama pravnih lica (nije potrebno da se posebno razvrstavaju i da dostavljaju obaveštenje o razvrstavanju grupe) u smislu ovog zakona.

Međutim, ponovo ističemo da matično pravno lice (uključujući i društva od javnog interesa u smislu zakona kojim se uređuje revizija, a u koja svakako spadaju i velika pravna lica saglasno Zakonu) može biti izuzeto od obaveze sastavljanja konsolidovanih finansijskih izveštaja ukoliko su ispunjeni odgovarajući uslovi iz člana 32. Zakona.ʺ

 

(Ne)uključivanje zavisnih pravnih lica u postupku stečaja ili likvidacije u krug za konsolidovanje

Zavisna pravna lica ulaze u krug za konsolidovanje sve do trenutka dok matično pravno lice ne izgubi kontrolu nad njim, odnosno kada postoje značajna dugoročna ograničenja koja bitno ometaju sprovođenje jedinstvenog upravljanja tim zavisnim pravnim licem kako je navedeno u odredbama člana 32. Zakona. U cilju određivanja da li je izgubljena kontrola nad zavisnim pravnim licem, potrebno je razlikovati postupak stečaja od postupka likvidacije.

Naime, postupak likvidacije se sprovodi u skladu sa Zakonom o privrednim društvima ("Sl. glasnik RS", br. 36/2011, 99/2011, 83/2014 - dr. zakon, 5/2015, 44/2018, 95/2018 i 91/2019), u slučaju kada društvo ima dovoljno sredstava da pokrije sve svoje obaveze. Međutim, postupak stečaja se sprovodi u skladu sa Zakonom o stečaju ("Sl. glasnik RS", br. 104/2009, 99/2011 - dr. zakon, 71/2012 - odluka US, 83/2014 i 113/2017, 44/2018 i 95/2018), u slučaju kada društvo ne raspolaže imovinom kojom bi izmirilo sve svoje obaveze.

Postupak likvidacije se sprovodi donošenjem odluke od strane osnivača društva, koji imenuju likvidacionog upravnika, shodno čemu je ovaj postupak pod kontrolom društva u likvidaciji. Međutim, postupak stečaja se pokreće predlogom poverilaca ili stečajnog dužnika, koji ima karakter sudskog postupka koji sprovodi sud, shodno čemu ovaj postupak ne može biti pod kontrolom društva u stečaju.

Imajući u vidu navedeno, uticaj na konsolidaciju je sledeći:

danom otvaranja postupka stečaja dolazi do gubitka kontrole nad zavisnim pravnim licem, shodno čemu se zavisno pravno lice nad kojim je pokrenut stečajni postupak isključuje iz kruga za konsolidovanje;

pokretanje postupka likvidacije nad zavisnim pravnim licem ne predstavlja gubitak kontrole, shodno čemu matično pravno lice uključuje u krug za konsolidovanje zavisno pravno lice u likvidaciji.

 

Iz Mišljenja Ministarstva finansija, br. 401-00-00239/-16 od 11.3.2009. godine:

"… Imajući u vidu navedene zakonske odredbe i kriterijume iz MRS 27, prema našem mišljenju, finansijski izveštaji zavisnog pravnog lica nad kojim je pokrenut stečajni postupak, ne uključuju se u konsolidovane finansijske izveštaje.

Međutim, u konkretnom slučaju, stečajni postupak nad zavisnim pravnim licem nije pokrenut do kraja godine, što znači da je matično pravno lice imalo kontrolu na dan 31.12.2008. godine. S obzirom na to da se konsolidovani finansijski izveštaji sastavljaju sa stanjem na dan 31.12, prema našem mišljenju, matično pravno lice ima obavezu sastavljanja konsolidovanog finansijskog izveštaja za 2008. godinu, odnosno postoji obaveza da se konkretno zavisno pravno lice uključi u krug pravnih lica za konsolidovanje."

 

Obaveza prilagođavanja finansijskih izveštaja zavisnih pravnih lica koja primenjuju MSFI za MSP ili Pravilnik za mikro pravna lica

Skrećemo pažnju, da zbog obavezne primene člana 24. Zakona koji upućuje na obaveznu primenu punih MRS/MSFI, matična pravna lica u svojim pojedinačnim i konsolidovanim finansijskim izveštajima obavezno primenjuju MRS/MSFI. Za zavisna pravna lica koja primenjuju Međunarodni standard finansijskog izveštavanja (IFRS) za male i srednje entitete ("Sl. glasnik RS", br. 83/2018 - dalje: MSFI za MSP) ili Pravilnik o načinu priznavanja, vrednovanja, prezentacije i obelodanjivanja pozicija u pojedinačnim finansijskim izveštajima mikro i drugih pravnih lica ("Sl. glasnik RS", br. 118/2013 i 95/2014), u slučaju postojanja eventualnih razlika u priznavanju i vrednovanju pozicija u svojim pojedinačnim finansijskim izveštajima, u odnosu na grupu, potrebno je sprovesti neophodne korekcije za potrebe sastavljanja konsolidovanih finansijskih izveštaja.

Samo ona mala i srednja pravna lica koja su izuzeta iz zakonske obaveze sastavljanja konsolidovanih finansijskih izveštaja mogu primenjivati MSFI za MSP za potrebe sastavljanja konsolidovanih finansijskih izveštaja u svrhe internog izveštavanja grupe.

Revizija konsolidovanih finansijskih izveštaja

U skladu sa članom 26. stav 2. Zakona o reviziji ("Sl. glasnik RS", br. 73/2019), koji se primenjuje na reviziju finansijskih izveštaja 2020. godine, revizija konsolidovanih finansijskih izveštaja obavezna je za matična pravna lica koja sastavljaju konsolidovane finansijske izveštaje u skladu sa zakonom kojim se uređuje računovodstvo (zakonska revizija).

Dakle, revizija konsolidovanih finansijskih izveštaja predstavlja zakonsku (obaveznu) reviziju i u obavezi su da je vrše sva matična pravna lica koja imaju obavezu sastavljanja konsolidovanih finansijskih izveštaja.



dr Marina Protić