Zastava Bosne i Hercegovine

Pitanja i odgovori

DATUM OD KOJEG PRIVREDNO DRUŠTVO NEMA PRAVO NA ISPLATU DIVIDENDE UKOLIKO ŽELI DA KORISTI FISKALNE POGODNOSTI I DIREKTNA DAVANJA U CILJU UBLAŽAVANJA EKONOMSKIH POSLEDICA NASTALIH USLED BOLESTI COVID-19


Pitanje:

• Od kojeg datuma privredno društvo nema pravo da isplaćuje dividendu ukoliko želi da koristi fiskalne pogodnosti i direktna davanja u skladu sa Uredbom Vlade o fiskalnim pogodnostima i direktnim davanjima privrednim subjektima u privatnom sektoru i novčanoj pomoći građanima u cilju ublažavanja ekonomskih posledica nastalih usled bolesti COVID-19?

Odgovor:

Prema odredbi člana 16. stav 1. Uredbe o fiskalnim pogodnostima i direktnim davanjima privrednim subjektima u privatnom sektoru i novčanoj pomoći građanima u cilju ublažavanja ekonomskih posledica nastalih usled bolesti COVID-19 ("Sl. glasnik RS", br. 54/2020 - dalje: Uredba), privredni subjekti u privatnom sektoru koji se opredele za korišćenje fiskalnih pogodnosti i direktnih davanja iz budžeta ne mogu isplaćivati dividende do kraja 2020. godine.

U slučaju da postupe suprotno stavu 1. ovog člana privredni subjekti u privatnom sektoru gube pravo korišćenja fiskalnih pogodnosti i direktnih davanja propisanih ovom uredbom i na njih se shodno primenjuju odredbe člana 12. ove uredbe (član 16. stav 2. Uredbe).

Prema članu 16. stav 3. Uredbe, zabrana iz ovog člana se ne odnosi na isplatu dividende u akcijama, odnosno udelima isplatioca dividende.

Prema tome, privredna društva koja se opredele da koriste fiskalne pogodnosti i direktna davanja iz Uredbe, ne mogu isplaćivati dividendu, odnosno dobit, u novcu do kraja 2020. godine. Preciznije rečeno, ovi privredni subjekti mogu isplaćivati dividendu u skladu sa zakonom kojim se uređuju privredna društva, ali ako to urade gube pravo na fiskalne pogodnosti i direktna davanja, sa svim negativnim posledicama koje to nosi sa sobom.

Sa druge strane, ovi privredni subjekti mogu bez posledica da isplaćuju dividendu u vidu akcija, odnosno udela, u skladu sa zakonom kojim se uređuju privredna društva.

Iako se navedene odredbe člana 16. Uredbe jezički mogu protumačiti da se zabrana isplate dividende odnosi na period nakon opredeljenja za korišćenje mera, što bi strogo formalno bilo nakon podnošenja poreske prijave na Obrascu PPP-PD sa datumom dospeća 4.01.2021. godine (na koji način se privredni subjekt formalno opredeljuje da koristi mere), mišljenja smo da ovakvo tumačenje nije u duhu Uredbe i nije u skladu sa ciljem koji ima zabrana isplate dividende onim privrednim društvima koja se opredele da mere koriste. Naime, ako bismo ovako tumačili odredbe člana 16. Uredbe, to bi značilo da privredno društvo može isplatiti dividendu, a zatim podneti Obrazac PPP PD i opredeliti se za korišćenje mera predviđenih Uredbom, što bi očigledno predstavljalo "zaobilaženje" cilja koji se ovom zabranom želi postići.

S tim u vezi, mišljenja smo da zabrana isplate dividende za one subjekte koji nameravaju da koriste fiskalne pogodnosti i direktna davanja iz Uredbe, važi od dana stupanja na snagu Uredbe, tj. od 10.04.2020. godine. Nezvanično, po navedenom pitanju isti stav ima i Ministarstvo finansija.

Sa druge strane, isplate dividende koje su izvršene pre 10.04.2020. godine, ne utiču na ostvarivanje fiskalnih pogodnosti, što je apsolutno nesporno jer pre navedenog datuma nije ni postojala zabrana isplate.

Specifična situacija kada je reč o zabrani isplate dividende jeste kod onih društava koja su dividendu isplatila na dan 10.4.2020. godine. Naime, s obzirom da je Uredba formalno pravno stupila na snagu danom objavljivanja, tj. 10.04.2020. godine, postoji rizik da se protumači da i društvo koje je na taj dan isplatilo dividendu nema pravo na fiskalne pogodnosti propisane Uredbom, bez obzira u koliko sati je isplata izvršena (Uredba se formalno primenjuje od 10.04, što znači i na dan 10.04). Ipak, sa druge strane treba imati u vidu činjenicu da je Uredba javno objavljena tek 10.04. uveče, što implicira da društvo nije znalo ili moralo znati da će predmetna zabrana biti propisana, te bi, prema našem mišljenju, ovim subjektima trebalo omogućiti korišćenje mera predviđenih Uredbom. U svakom slučaju, smatramo da po ovom pitanju treba sačekati stav Ministarstva finansija i Poreske uprave. Nezvanično, može se naslutiti da je stav Ministarstva finansija da se zabrana isplate dividende odnosi na period posle 10.04, dakle ne i na dan 10.04.2020. godine.

Olica Pješčić