Zastava Bosne i Hercegovine

Pitanja i odgovori

VRAĆANJE POZAJMICE OSNIVAČA I MOGUĆNOST ODOBRAVANJA KREDITA ZA LIKVIDNOST I OBRTNA SREDSTVA


Pitanje:

• Da li bi vraćanje pozajmice osnivaču onemogućilo da se privrednom društvu odobri zajam za tekuću likvidnost i obrtna sredstva i da li bi uticalo na mogućnost korišćenja fiskalnih pogodnosti i direktnih davanja?

Odgovor:

Pojam pozajmice osnivača privrednom društvu regulisan je Zakonom o obligacionim odnosima ("Sl. list SFRJ", br. 29/78, 39/85, 45/89 - odluka USJ i 57/89, "Sl. list SRJ", br. 31/93, "Sl. list SCG", br. 1/2003 - Ustavna povelja i "Sl. glasnik RS", br. 18/2020) i Zakonom o privrednom društvu ("Sl. glasnik RS", br. 36/2011, 99/2011, 83/2014 - dr. zakon, 5/2015, 44/2018, 95/2018 i 91/2019).

Prema članu 182. Zakona o privrednim društvima društvo može vršiti isplatu dobiti svojim članovima, povraćaj dodatnih uplata, zajma i slično, kao i druga plaćanja po bilo kom osnovu, isključivo u skladu sa osnivačkim aktom i odredbama ovog zakona o ograničenjima plaćanja. Odredbe člana 275. st. 1. do 4. ovog zakona o ograničenjima plaćanja za akcionarska društva shodno se primenjuju i na društvo s ograničenom odgovornošću. U skladu sa tim društvo ne može vršiti plaćanja akcionarima ako je prema poslednjim godišnjim finansijskim izveštajima neto imovina društva manja, ili bi usled takve isplate postala manja, od uplaćenog osnovnog kapitala uvećanog za rezerve koje je društvo u obavezi da održava u skladu sa zakonom ili statutom, ako takve rezerve postoje, osim u slučaju smanjenja osnovnog kapitala. Dodatan uslov je i to da ukupan iznos isplata akcionarima za poslovnu godinu ne može biti veći od dobiti na kraju te poslovne godine, uvećane za neraspoređenu dobit iz prethodnih perioda i iznose rezervi predviđenih za raspodelu akcionarima, a umanjene za nepokrivene gubitke iz prethodnih perioda i iznose rezervi koje je društvo u obavezi da održava u skladu sa zakonom ili statutom (ako takve rezerve postoje). Cilj ovih odredbi je da se ograniči mogućnost isplata koje bi ugrozile likvidnost društva i eventualno vodile stečaju.

Osim ovih opštih pravila, koja nisu relevantna za postavljeno pitanje, Zakonom o privrednim društvima se ne propisuju posebna pravila za davanje i vraćanje zajma. Davanje zajma regulisano je Zakonom o obligacionim odnosima, a ovaj zakon ne postavlja ograničenja kada je u pitanju zaključivanje ovog ugovora. Zajam može da dâ kako pravno tako i fizičko lice, pravno lice može dati zajam bilo kom pravnom, ali i fizičkom licu, isto kao što to u suprotnom smeru fizičko lice može da dâ zajam i fizičkom i pravnom licu, pa makar to pravno lice bilo i privredno društvo čiji je član davalac zajma.

U skladu sa Uredbom o utvrđivanju programa finansijske podrške privrednim subjektima za održavanje likvidnosti i obrtna sredstva u otežanim ekonomskim uslovima usled pandemije COVID-19 izazvane virusom SARS-CoV-2 ("Sl. glasnik RS", br. 54/2020 i 57/2020) krediti se mogu koristiti za održavanje tekuće likvidnosti i nabavku obrtnih sredstava:

1. za izmirivanje obaveza prema dobavlјačima za nabavlјeni materijal, gorivo, sirovine,

2. za dopunu zaliha,

3. za sezonske potrebe,

4. za izmirenje obaveza prema državi,

5. za zarade kao i sva druga plaćanja kojima se omogućava održavanje tekuće likvidnosti, osim za refinansiranje kredita kod poslovnih banaka, Fonda za razvoj i drugih finansijskih organizacija.

Takođe je ovom uredbom propisano da privredni subjekti koji se opredele za korišćenje Programa, ne mogu isplaćivati dividende do kraja 2020. godine (moguća je samo isplata u akcijama).

mr Dijana Montiljo Mihajlović