Stručni komentar
Zakonom o fondu za razvoj Republike Srbije ("Sl. glasnik RS", br. 36/2009, 88/2010, 119/2012 i 5/2015 - dalje: Zakon) uređen je položaj , način finansiranja, poslovi, upravljanje, kontrola rada, nadzor i druga pitanja od značaja za rad Fonda za razvoj Republike Srbije (dalje: Fond).
Osnovni ciljevi Fonda su podsticanje:
- ravnomernog regionalnog razvoja, uključujući i razvoj nedovoljno razvijenih područja,
- poslovanja pravnih lica i preduzetnika u Republici Srbiji,
- konkurentnosti i likvidnosti privrede Republike Srbije,
- zapošljavanja i
- izvoza.
Članom 22. Zakona propisano je da nadzor nad zakonitošću rada Fonda obavlja ministarstvo nadležno za poslove finansija.
Fond najmanje četiri puta godišnje podnosi ministarstvu nadležnom za poslove finansija izveštaj o svom radu, a ministarstvo Vladi na svakih pest meseci i jednom godišnje izveštaj o obavljenoj reviziji. Vlada podnosi godišnji izveštaj o poslovanju Fonda Narodnoj skupštini Republike Srbije.
Programom fonda za razvoj Republike Srbije ("Sl. glasnik RS", br. 4/2019) definisani su uslovi i kriterijumi po kojima Fond odobrava:
- nove kredite,
- reprograme kredita,
- finansijsko restrukturiranje plasmana,
- unapred pripremljene planove reorganizacije i planove reorganizacije privrednih subjekata u postupku stečaja,
- sporazumno izmirivanja obaveza i
- mogućnost prodaje potraživanja/ustupanja potraživanja uz naknadu.
Takođe je precizirano da Fond u saradnji sa državnim organom ili drugom agencijom osnovanom od strane države, sa kojom ima zaključen ugovor o saradnji, kontroliše namensko korišćenje odobrenih sredstava u skladu sa programom.
Odredbama člana 7. Statuta Fonda za razvoj Republike Srbije ("Sl. glasnik RS", br. 47/2009) precizirano je da Fond obavlja poslove koji se odnose na:
- odobravanje kredita,
- izdavanje garancija,
- kupovinu hartija od vrednosti i
- druge poslove u ime i za račun Republike Srbije, u skladu sa zakonom.
Program podrške u otežanim ekonomskim uslovima usled pandemije
Program finansijske podrške privrednim subjektima za održavanje likvidnosti i obrtna sredstva u otežanim ekonomskim uslovima usled pandemije COVID-19 izazvane virusom SARS-CoV-2 (dalje: Program) predstavlja sastavni deo Uredbe o utvrđivanju programa finansijske podrške privrednim subjektima za održavanje likvidnosti i obrtna sredstva u otežanim ekonomskim uslovima usled pandemije COVID-19 izazvane virusom SARS-CoV-2 ("Sl. glasnik RSʺ, br. 54/2020), koja je stupila na snagu 11. aprila 2020. godine.
Programom je preciziran način dodele kreditnih sredstava i propisana je dodela kreditaza održavanje likvidnosti i obrtnih sredstava za privredne subjekte, preko Fonda.
Program se odnosi na podršku privrednim subjektima u uslovima otežanog poslovanja usled pandemije virusa COVID-19 izazvane virusom SARS-CoV-2 da obezbedi za:
- nabavku obrtnih sredstava i
- održavanje tekuće likvidnosti.
Sredstva za sprovođenje Uredbe biće obezbeđena u okviru Razdela 21 - Ministarstvo privrede, u budžetu Republike Srbije za 2020. godinu u iznosu od 24.000.000.000 dinara.
U cilju sprovođenja Programa, koristiće se sredstva Fonda i sredstva iz Programa o rasporedu i korišćenju sredstava za kreditnu podršku preduzećima od strateškog značaja za Republiku Srbiju i ostalim preduzećima u postupku privatizacije preko Fonda za 2020. godinu, odnosno sredstava koja se nalaze na posebnom podračunu kod Fonda, a predstavljaju sredstva vraćena po osnovu odobrenih kredita po programima Vlade za subvencije privredi, odnosno kreditnu podršku privredi u ukupnom iznosu do 2.000.000.000 dinara.
Po usvajanju Programa, Ministarstvo privrede (dalje: Ministarstvo) će potpisati sa Fondom ugovor o komisionu, pri čemu će na Fond biti preneta obaveza:
- prikupljanja i obrade kreditnih zahteva,
- zaključivanja ugovora o kreditu i
- kontrola namenskog korišćenja kreditnih sredstava.
Za realizaciju Programa, Ministarstvo će sukcesivno prenositi sredstva Fondu, kome će tehničku podršku pružati Agencija za osiguranje i finansiranje izvoza Republike Srbije a.d. Užice (dalje: AOFI).
Zahteve privrednih subjekata Fond će primati dok se obezbeđena sredstva ne utroše, a najkasnije do 10. decembra 2020. godine.
Odluke po primljenim zahtevima se donose najkasnije do 31. decembra 2020. godine.
Konačan rok realizacije odobrenih sredstava je 31. mart 2021. godine.
U sprovođenju Programa, Agencija za osiguranje i finansiranje izvoza Republike Srbije a.d. Užice (dalje: AOFI), na osnovu ugovora o saradnji koji će zaključiti sa Fondom pružaće tehničku podršku.
Po Programu se može podneti samo jedan zahtev, a eventualno ponovljeni zahtev tek nakon prijema obaveštenja o odbijanju prvobitnog od strane Upravnog odbora Fonda ili u slučaju odustanka pre puštanja sredstava u korišćenje, uz obrazloženje.
Upravni odbor Fonda utvrđuje bliže kriterijume i uslove za odobrenje kredita za održavanje tekuće likvidnosti, a oni stupaju na snagu po dobijenoj saglasnosti Vlade. Eventualna odstupanja od usvojenih kriterijuma i uslova Programa moći će se sprovesti u opravdanim slučajevima, kada postoji poseban interes Republike Srbije, utvrđen zaključkom Vlade.
Nadzor i kontrolu namenskog korišćenja sredstava vrši Fond, uz tehničku podršku AOFI.
U roku od tri godine od dana zaključenja ugovora, korisnik sredstava je u obavezi da Fondu i AOFI omogući kontrolu i uvid u dokumentaciju u svakom trenutku.
Fond je u obavezi da dostavlja periodične izveštaje o realizaciji i kontroli sprovođenja Programa do isplate poslednjeg kredita, na zahtev Ministarstva. Fond će dostavljati Ministarstvu i godišnje izveštaje o realizaciji, a Ministarstvo Vladi Republike Srbije.
Fond je u obavezi da vodi evidenciju o odobrenim kreditima deset godina od dodele pomoći. Takođe u obavezi je i da dostavi svaki podatak iz evidencije Komisiji za kontrolu državne pomoći, na njen zahtev.
Početkom svakog meseca, Fond će sve naplate po odobrenim kreditima i eventualne povraćaje privrednih subjekata iz prethodnog meseca vratiti u budžet Republike Srbije, a taj iznos se može umanjiti za troškove platnog prometa i eventualne prinudne naplate potraživanja.
Na kraju, sva neutrošena sredstva Fond će do 28. februara 2022. godine vratiti u budžet Republike Srbije, na osnovu godišnjeg izveštaja za 2021. godinu.
Jasmina Vratonjić