Zastava Bosne i Hercegovine

Pitanja i odgovori

POJEDNOSTAVLJENA PROCEDURA ZA UPUĆIVANJE ZAPOSLENIH NA PRIVREMENO ODSUSTVO SA RADA UZ NAKNADU ZARADE U TRAJANJU DUŽEM OD 45 RADNIH DANA


Pitanje:

• Prilikom upućivanja zaposlenih na privremeno odsustvo sa rada u trajanju dužem od 45 radnih dana usled proglašenja vanrednog stanja, poslodavac je u obavezi da zatraži saglasnost Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. Na koji način se zahteva ova saglasnost, na kom obrascu i sa navođenjem kojih podataka?

Odgovor:

Pravo na naknadu zarade za vreme privremenog odsustva sa rada za vreme prekida rada, odnosno smanjenja obima rada do kojeg je došlo bez krivice zaposlenog ostvaruje zaposleni kod poslodavca u skladu sa odredbom člana 116. Zakona o radu ("Sl. glasnik RS", br. 24/2005, 61/2005, 54/2009, 32/2013, 75/2014, 13/2017 - odluka US, 113/2017 i 95/2018 - autentično tumačenje - dalje: Zakon).

Naime, u skladu sa ovom odredbom zaposleni ima pravo na naknadu zarade najmanje u visini 60% prosečne zarade u prethodnih 12 meseci, s tim da ne može biti manja od minimalne zarade utvrđene u skladu sa ovim zakonom, za vreme prekida rada, odnosno smanjenja obima rada do kojeg je došlo bez krivice zaposlenog, najduže 45 radnih dana u kalendarskoj godini.

Izuzetno, u slučaju prekida rada, odnosno smanjenja obima rada koje zahteva duže odsustvo, poslodavac može, uz prethodnu saglasnost ministra, uputiti zaposlenog na odsustvo duže od 45 radnih dana, uz istu tu naknadu zarade.

Pre davanja saglasnosti, ministar će zatražiti mišljenje reprezentativnog sindikata grane ili delatnosti osnovanog na nivou Republike.

U smislu navedene odredbe Zakona, saglasnost ministra (rada) se pribavlja samo u slučaju da se zaposleni upućuju na privremeno odsustvo u trajanju dužem od 45 radnih dana i u redovnim okolnostima pre davanja saglasnosti, ministar je u obavezi da zatraži mišljenje reprezentativnog sindikata grane ili delatnosti osnovanog na nivou Republike.

Međutim, kako je u Republici Srbiji dana 15.3.2020. godine Odlukom o proglašenju vanrednog stanja ("Sl. glasnik RS", br. 29/2020) proglašeno vanredno stanje, Vlada Republike Srbije je na predlog Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, donela Zaključak da se rešenja za davanje saglasnosti za upućivanje zaposlenih na plaćeno odsustvo duže od 45 radnih dana, izdaju bez prethodnog dostavljanja zahteva poslodavaca na mišljenje reprezentativnom sindikatu grane ili delatnosti osnovanom na nivou Republike, sa rokom važenja najkasnije do dana prestanka vanrednog stanja -https://www.minrzs.gov.rs/sr/aktuelnosti/vesti/saglasnost-za-placeno-odsustvo-za-vreme-vanredne-situacije-dostavlja-se-elektronskim-putem.

Imajući u vidu da će mnogi poslodavci zbog prekida rada, odnosno smanjenja obima rada za vreme vanrednog stanja, imati potrebu, da u što kraćem roku upute zaposlene na privremeno odsustvo u skladu sa odredbom člana 116. stav 2. Zakona, Ministarstvo je predložilo da se rešenja za davanje saglasnosti za upućivanje zaposlenih na plaćeno odsustvo duže od 45 radnih dana, izdaju bez prethodnog dostavljanja zahteva poslodavaca na mišljenje reprezentativnom sindikatu grane ili delatnosti osnovanom na nivou Republike Srbije.

Na ovaj način skraćena je i pojednostavljena propisana procedura upućivanja zaposlenih na privremeno odsustvo duže od 45 radnih dana, a samim tim i neizvesnost do konačnog odlučivanja po zahtevu.

Rešenje će ministarstvo dostavljati poslodavcima, elektronskim putem, a na osnovu obrazloženog zahteva poslodavca i potrebne dokumentacije dostavljene elektronskim putem, sa rokom važenja najkasnije do dana prestanka vanrednog stanja.

Uz zahtev poslodavca ministru za davanje saglasnosti za upućivanje zaposlenih na odsustvo sa rada duže od 45 radnih dana do koga je došlo bez krivice zaposlenog potrebno je dostaviti i odluku o potrebi upućivanja zaposlenih na odsustvo sa rada duže od 45 radnih dana do koga je došlo bez krivice zaposlenog u kojoj je potrebno navesti ukupan broj zaposlenih na određeno i neodređeno vreme na dan donošenja iste, te razloge zbog kojih je, na osnovu sprovedene detaljne analize procesa rada kod poslodavca i drugih relevantnih pokazatelja poslodavac zauzeo stav da je neophodno prekinuti rad - smanjiti obim rada u trajanju dužem od 45 radnih dana i to da li u svim ili samo pojedinim organizacionim jedinicama.

U odluci je takođe potrebno navesti do kada se očekuje privremeni prekid rada odnosno smanjenje obima rada koje traje duže od 45 radnih dana.

U redovnim okolnostima se pored zahteva i odluke dostavlja i rešenje o upisu poslodavca u registar Agencije za privredne registre kao i dokaz o isplaćenim zaradama za poslednja tri meseca.

Aleksandra Vasić