Zastava Bosne i Hercegovine

Stručni komentar

PREPORUKE ZA RAD BIBLIOTEKA, MUZEJA I GALERIJA NAKON UKIDANJA VANREDNOG STANJA


Na internet stranici Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" objavljene su preporuke koje sadrže mere koje treba da budu sprovedene pre početka rada.

1. Pre otvaranja biblioteka, muzeja, galerija potrebno je napraviti plan rada u pogledu organizacije radnog vremena i broja zaposlenih (na primer za biblioteke angažovati minimalan broj zaposlenih organizovanjem rada dva ili više timova koji će se smenjivati u radu od kuće i u biblioteci).

2. Ograničiti broj posetilaca/stranaka koji istovremeno borave u biblioteci, muzeju, galeriji tako da je moguće obezbediti udaljenost od najmanje dva metra od drugih osoba u svim pravcima, sa istaknutim jasnim obaveštenjem o održavanju udaljenosti od drugih od najmanje dva metra.

3. Kontrolisati broj prisutnih i onemogućiti dalji ulazak posetilaca dok se maksimalan broj ne smanji.

4. Posetilac mora unapred zakazati termin posete muzeju/galeriji telefonom ili elektronskom poštom kada dobija obaveštenje o pravilima poseta.

5. U biblioteci prednost dati elektronskom pretraživanju knjižnog fonda preko sajta biblioteke i telefonskom i/ili elektronskom naručivanju knjiga kako bi se smanjio broj poseta, odnosno skratilo vreme zadržavanja u biblioteci.

6. Posetilac mora biti bez simptoma koji ukazuju na COVID-19 (povišena temperatura i jedan od znakova i simptoma - kašalj, kratkoća daha, otežano disanje, gubitak čula ukusa i mirisa).

7. Zaposleni i posetilac/stranka treba da koriste zaštitne maske, i to tako da maska prekriva nos, usta i bradu.

8. Na ulazu u biblioteku, muzej, galeriju postaviti dezobarijeru - sunđer ili krpu natopljenu dezinfekcionim sredstvom na bazi hlora u skladu sa uputstvom proizvođača, a u objektu/prostoru postaviti dozere sa sredstvom za dezinfekciju ruku na bazi 70% alkohola i jasno istaknuto obaveštenje o obaveznoj dezinfekciji ruku pri ulasku u objekat/prostor.

9. Kvake, rukohvati i površine koje dolaze u kontakt sa posetiocima/strankama - ulazna vrata, pult za izdavanje/vraćanje knjiga, izložbene predmete koji dolaze u kontakt sa posetiocima/strankama treba brisati sredstvima na bazi 70% alkohola najmanje dva puta dnevno.

10. U biblioteci, muzeju, galeriji obezbediti fizičke barijere na pultovima gde se ostvaruje kontakt sa korisnicima i to od providnih materijala (pleksiglas) koje treba redovno dezinfikovati, obeležiti putanje kretanja korisnika u cilju smanjenja kontakata korisnika i zaposlenih, istaći informacije o pravilima ponašanja u ustanovi. Pult za vraćanje knjiga u biblioteci treba da je što bliže ulazu.

11. U biblioteci voditi računa o čistoći knjiga (pre odlaganja vraćenih knjiga na police prebrisati ih papirnim ubrusom na koji se nanese dezificijens na bazi 70% alkohola i nakon toga oprati ruke sapunom i vodom u trajanju od najmanje 20 sekundi ili sredstvom na bazi 70 % alkohola). Knjige koje se zbog češćeg nanošenja dezinfekcionog sredstva mogu oštetiti, potrebno je umotati u plastični omotač ako je to moguće. Vraćene knjige ponovo učiniti dostupnim posetiocima/ strankama za 24 sata.

12. Obezbediti kantu sa kesom koja će služiti za odlaganje upotrebljenih maski i drugog otpada, a pre odlaganja u kontejner kesu zavezati.

13. U bibliotekama je dozvoljeno samo pozajmljivanje knjiga bez korišćenja čitaonice i bez nepotrebnog zadržavanja.

14. Sprovoditi nadzor nad zdravstvenim stanjem zaposlenih. Zaposleni treba svakodnevno pre dolaska na posao da mere temperaturu i proveravaju da li imaju neki od simptoma COVID-19. U slučaju pojave ovih simptoma, zaposleni treba da se jave nadređenom i ne dolaze na posao dok ne dobiju instrukcije svog izabranog lekara u domu zdravlja.

Napomena: Preporuke su podložne izmenama u zavisnosti od promene epidemiološke situacije.

Redakcija