Zastava Bosne i Hercegovine

Pitanja i odgovori

OGRANIČENJE RADNOG VREMENA USLED ZABRANE KRETANJA OD 17 DO 05 ČASOVA ZA VREME VANREDNOG STANJA


Pitanje:

• Kojim aktom je ograničeno radno vreme do 17h?

Odgovor:

Ne postoji jedan opšti akt koji uređuje pitanje radnog vremena za sve delatnosti u čitavoj zemlji od uvođenja vanrednog stanja.

Ipak, mere koje se odnose na sve poslodavce određene su u Uredbi o organizovanju rada poslodavaca za vreme vanrednog stanja ("Sl. glasnik RS", br. 31/2020 - dalje: Uredba) koja je na snazi od 16.3.2020. godine.

Tako je u čl. 3. i 4. Uredbe određeno:

"Član 3

Poslodavac čija je priroda delatnosti takva da nije moguće organizovati rad na način predviđen članom 2. ove uredbe, neophodno je da svoje poslovanje uskladi sa uslovima vanrednog stanja i to:

- da, ukoliko je to moguće i ne iziskuje dodatna sredstva, organizuje rad u smenama, kako bi što manji broj zaposlenih i svih drugih radno angažovanih lica rad obavljao istovremeno u jednoj prostoriji,

- omogući održavanje svih poslovnih sastanaka elektronskim, odnosno drugim odgovarajućim putem (video link, video poziv i dr.),

- odloži službena putovanja u zemlji i inostranstvu, u skladu sa odlukom nadležnog organa o zabrani, odnosno privremenom ograničenju ulaska i kretanja.

Član 4

Poslodavac je dužan da u cilju osiguranja zaštite i zdravlja zaposlenih, radno angažovanih i stranaka obezbedi sve opšte, posebne i vanredne mere koje se odnose na higijensku sigurnost objekata i lica u skladu sa zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.

Za zaposlene i radno angažovane, koji su u neposrednom kontaktu sa strankama ili dele radni prostor sa više lica, potrebno je obezbediti dovoljne količine zaštitne opreme u skladu sa posebnim propisima."

U oblasti maloprodaje značajna je Odluka o ograničenju pružanja usluga u oblasti trgovine na malo, koje obuhvataju prodaju robe i vršenje usluga u trgovinskim centrima i lokalima u koje se ulazi iz zatvorenog prostora ("Sl. glasnik RS", br. 39/2020) koja je u primeni od 21.3.2020. godine. Ovom odlukom "Zabranjuje se neposredna prodaja robe kupcima i neposredno vršenje usluga korisnicima usluga u trgovinskim centrima i sličnim objektima u kojima se obavlja delatnost u oblasti trgovine na malo, a koja obuhvata prodaju robe i vršenje usluga u lokalima u koje se ulazi iz većeg zatvorenog prostora." Od ove odluke izuzimaju se pravna lica i preduzetnici koji obavljaju delatnost u oblasti trgovine na malo prehrambenim proizvodima, odnosno osnovnim životnim namirnicama i lekovima i medicinskim sredstvima.

U oblasti ugostiteljstva značajna je Odluka o posebnim merama pružanja usluga u oblasti trgovine na malo, koja obuhvata prodaju hrane i pića u ugostiteljskim objektima i prodaju hrane za nošenje ("Sl. glasnik RS", br. 39/2020 - dalje: Odluka) na snazi je od 21.3 2020. godine.

Tačkama 1. i 2. Odluke određeno je:

"1. Pravna lica i preduzetnici koji obavljaju delatnost u oblasti trgovine na malo, koja obuhvata prodaju hrane i pića tu delatnost, odnosno pružanje usluga nastavljaju da obavljaju uz primenu posebne mere zaštite zaposlenih i korisnika usluga - koja podrazumeva da se serviranje i posluživanje hrane i pića gostima ne može vršiti neposredno u zatvorenom prostoru i u prostoru organizovanih bašti na otvorenom, bez obzira na to: da li gosti bivaju posluženi za stolom ili se sami poslužuju izloženim jelima i pićima; da li gosti obeduju pripremljene obroke u objektu tj. u restoranima, kafeterijama, restoranima brze hrane i pića, restoranima i barovima povezanim sa saobraćajem kada ih obavljaju odvojene jedinice, restoranima, menzama i kantinama u kojima se u organizaciji poslodavca poslužuju zaposleni ili u bilo kom drugom objektu i bašti u kojoj se ta usluga pruža; da li se gostima poslužuje ketering - ako se posluživanje vrši neposredno korisniku usluge; da li gosti konzumiraju piće u barovima, kafanama, kafićima, pivnicama, tavernama, vinarijama, diskotekama, klubovima, splavovima, kladionicama, koktel salama ili u bilo kom drugom objektu i bašti u kojoj se ta usluga pruža.

2. Pravna lica i preduzetnici iz tačke 1. ove odluke mogu nastaviti da pružaju usluge posluživanja hrane i pića uz organizovanje dostavne službe ili preko šaltera za pružanje usluge bez ulaska lica kojima se pruža usluga u objekte."

Pojedine lokalne samouprave donele su sledeće opšte akte:

- Preporuka broj: II-39-82-1/2020-12 trgovinskim centrima neprehrambenog karaktera i organima grada Pančeva, javnim i javno komunalnim preduzećima, ustanovama i organizacijama čiji je osnivač grad Pančevo da za vreme trajanja vanrednog stanja organizuju rad i radno vreme ("Sl. list grada Pančeva", br. 13/2020)

- Odluka o radnom vremenu ugostiteljskih objekata na teritoriji grada Užica u vreme vanrednog stanja ("Sl. list grada Užica", br. 13/2020)

- Naredba o skraćenju radnog vremena svih ugostiteljskih objekata i svih objekata u kojima se obavlja delatnost trgovine na teritoriji grada Subotice ("Sl. list grada Subotice", br. 11/2020)

- Naredba broj: 217-39/2020-I o ograničavanju radnog vremena sa potrošačima u maloprodajnim objektima tokom trajanja vanrednog stanja ("Sl. list grada Bora", br. 13/2020)

U pojedinim privrednim granama nije moguć rad od kuće i proces rada zahteva da mašine budu angažovane 24 časa, navedeni propisi imaju za cilj sprečavanje epidemije, ali to ne znači da će proizvodni procesi biti prekinuti tamo gde je nužno i opravdano angažovanje zaposlenih u vreme zabrane kretanja. Poslodavci koji imaju potrebu za radom za vreme zabrane kretanja između 17 i 05 časova dužni su da za svoje zaposlene pribave dozvole podnošenjem zahteva ministarstvu privrede na adresu vanrednostanje@privreda.gov.rs

Dragana Tošić