Zastava Bosne i Hercegovine

Stručni komentar

KOMENTAR ODLUKE O OGRANIČENJU ORGANIZOVANJA IGARA NA SREĆU - "Sl. glasnik RS", br. 49/2020

• Zabrana priređivanja posebnih i klasičnih igara na sreću, osim preko sredstava elektronske komunikacije, kao što su internet, telefon, televizija, radio, SMS i bilo koji drugi oblik elektronske komunikacije •


 

Zabranjuje se priređivanje posebnih i klasičnih igara na sreću, osim preko sredstava elektronske komunikacije, kao što su internet, telefon, televizija, radio, SMS i bilo koji drugi oblik elektronske komunikacije.

Primena mera iz ove odluke traje dok traje vanredno stanje proglašeno u Republici Srbiji, odnosno dok traje opasnost od širenja zarazne bolesti COVID-19 izazvane virusom SARS-CoV-2.

Na osnovu ovlašćenja iz člana 43. stav 1. Zakona o Vladi ("Sl. glasnik RS", br. 55/2005, 71/2005 - ispr., 101/2007, 65/2008, 16/2011, 68/2012 - odluka US, 72/2012, 7/2014 - odluka US, 44/2014 i 30/2018 - dr. zakon) shodno kojem, između ostalog, Vlada uređuje pitanja od opšteg značaja i odlučuje o drugim stvarima za koje je zakonom ili uredbom određeno da ih Vlada uređuje odlukom. Shodno članu 6. Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti ("Sl. glasnik RS", br. 15/2016) u slučaju opasnosti od zarazne bolesti koja nije određena, a koja u većoj meri može ugroziti stanovništvo Republike Srbije, Vlada na predlog ministra nadležnog za poslove zdravlja, može takvu bolest proglasiti zaraznom bolešću čije je sprečavanje i suzbijanje od interesa za Republiku Srbiju, kao i odrediti odgovarajuće mere, uslove, način sprovođenja, izvršioce i sredstva za sprovođenje.

Vlada Republike Srbije donela je Odluku o ograničenju organizovanja igara na sreću ("Sl. glasnik RS", br. 49/2020) koja je na snazi od 1.4.2020. godine.

Prema Zakonu o igrama na sreću ("Sl. glasnik RS", br. 18/2020), član 9, priređivač je pravno lice ili preduzetnik koji u skladu sa ovim zakonom, na osnovu dozvole Vlade, odnosno odobrenja ili saglasnosti Uprave ima pravo da priređuje igre na sreću.

Igre na sreću preko sredstava elektronske komunikacije su sve klasične i posebne igre na sreću, kada se priređuju preko sredstava elektronske komunikacije, kao što su: internet, telefon, televizija, radio, SMS i bilo koji drugi oblik elektronske komunikacije (član 9. stav 1. tačka 16) Zakona o igrama na sreću).

Klasične igre na sreću su igre u kojima učestvuje veći broj učesnika sa namerom da budu jedini ili delimični dobitnici unapred definisanog fonda dobitaka (član 9. stav 1. tačka 5) Zakona o igrama na sreću).

Posebne igre na sreću su igre u kojima učesnici igraju jedan protiv drugog, ili protiv priređivača, u nameri da ostvare dobitak u zavisnosti od visine uloga (član 9. stav 1. tačka 6) Zakona o igrama na sreću).

Snežana Zvonarić