Zastava Bosne i Hercegovine

Stručni komentar

NAKNADA PLATE ZA VREME PRIVREMENE SPREČENOSTI ZA RAD NASTALE USLED IZREČENE MERE KARANTINA (IZOLACIJE) ILI BOLESTI PROUZROKOVANE VIRUSOM COVID-19

• Pravo na isplatu, poreski tretman i obračun naknade plate •


Zaštita stanovništva od zaraznih bolesti i posebna zdravstvena pitanja, sprovođenje epidemiološkog nadzora i mera, način njihovog sprovođenja i obezbeđivanje sredstava za njihovo sprovođenje, uređeno je Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti ("Sl. glasnik RS", br. 15/2016 i 68/2020).

Shodno članu 2. Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti karantin predstavlja meru ograničavanja aktivnosti "kontakata", tj. zdravih osoba i životinja koje su bile izložene slučaju zarazne bolesti tokom perioda njegove zaraznosti, sa ciljem da se spreči širenje zarazne bolest, dok je izolacija definisana kao protivepidemijska mera izdvajanja, tokom perioda zaraznosti, inficiranih osoba na takva mesta i pod takvim uslovima da se spreči ili ograniči direktni, odnosno indirektni prenos infektivnog agensa s inficiranih osoba na osobe koje su osetljive ili mogu da prenesu agens drugima.

Pravo zaposlenih u javnom sektoru za odsustvovanja sa rada zbog privremene sprečenosti za rad uređeno je:

- Članom 115. Zakona o radu ("Sl. glasnik RS", br. 24/2005, 61/2005, 54/2009, 32/2013, 75/2014, 13/2017 - odluka US, 113/2017 i 95/2018 - autentično tumačenje) i

- Članom 33. Zakona o platama državnih službenika i nameštenika ("Sl. glasnik RS", br. 62/2006, 63/2006 - ispr., 115/2006 - ispr., 101/2007, 99/2010, 108/2013, 99/2014 i 95/2018).

Napominjemo da za zaposlene kojima se obračun plate vrši u skladu sa Zakonom o platama u državnim organima i javnim službama ("Sl. glasnik RS", br. 34/2001, 62/2006 - dr. zakon, 63/2006 - ispr. dr. zakona, 116/2008 - dr. zakoni, 92/2011, 99/2011 - dr. zakon, 10/2013, 55/2013, 99/2014, 21/2016 - dr. zakon, 113/2017 - dr. zakon, 95/2018 - dr. zakon i 86/2019 - dr. zakoni) visina naknade plate zbog privremene sprečenosti za rad se određuje u skladu sa odredbama Zakona o radu.

Specifičnosti ostvarivanja prava na naknadu plate koju zaposleni ostvaruje u slučaju privremene sprečenosti za rad, uređeno je i Zakonom o zdravstvenom osiguranju ("Sl. glasnik RS", br. 25/2019 - dalje: Zakon) za slučaj kada se naknada plate obezbeđuje:

- na teret sredstava poslodavca (do 30 dana) i

- na teret sredstava Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (dalje: RFZO).

Obezbeđivanje isplate naknade plate

Članom 73. Zakona propisano je da naknada plate za vreme privremene sprečenosti za rad pripada zaposlenima ako je zdravstveno stanje zaposlenog, odnosno člana njegove uže porodice takvo da je osiguranik sprečen za rad iz razloga propisanih Zakonom, bez obzira na isplatioca naknade zarade, i to:

- usled bolesti ili povrede van rada;

- usled profesionalne bolesti ili povrede na radu;

- zbog bolesti ili komplikacija u vezi sa održavanjem trudnoće;

- zbog propisane mere obavezne izolacije kao kliconoše ili zbog pojave zaraznih bolesti u njegovoj okolini;

- zbog nege bolesnog, odnosno povređenog člana uže porodice, pod uslovima utvrđenim ovim zakonom;

- zbog dobrovoljnog davanja organa, ćelija i tkiva, izuzev dobrovoljnog davanja krvi;

- u slučaju kada je određen za pratioca bolesnog osiguranog lica upućenog na lečenje ili lekarski pregled u drugo mesto, odnosno dok boravi kao pratilac u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi, u skladu sa propisom kojim se uređuje način i uslovi za ostvarivanje prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja.

Dužinu privremene sprečenosti za rad utvrđuje stručno-medicinski organ RFZO na osnovu medicinsko-doktrinarnih standarda za utvrđivanje privremene sprečenosti za rad. Napominjemo da u slučaju da je osiguranik privremeno sprečen za rad iz jednog od navedenih razloga, a zatim bez prekida (naredni dan) bude sprečen za rad iz drugog razloga privremene sprečenosti za rad, dani privremene sprečenosti za rad osiguranika ne povezuju se u pogledu osnova, visine i isplatioca naknade plate.

To znači da ukoliko je osiguranik prvo bio privremeno sprečen za rad jer je bio bolestan, a posle je bio privremeno sprečen za rad radi nege bolesnog člana uže porodice, dani privremene sprečenosti za rad osiguranika se ne povezuju u pogledu osnova, visine i isplatioca naknade zarade. U ovom slučaju izabrani lekar je dužan da osiguranika uputi na prvostepenu lekarsku komisiju po isteku 90 dana ukupne sprečenosti za rad.

Utvrđivanje visine naknade plate

Članom 115. Zakona o radu propisano je da zaposleni ima pravo na naknadu plate zbog privremene sprečenosti za rad do 30 dana:

- najmanje u visini 65% prosečne zarade u prethodnih 12 meseci pre meseca u kojem je nastupila privremena sprečenost za rad, s tim da ne može biti niža od minimalne zarade utvrđene u skladu sa ovim zakonom, ako je sprečenost za rad prouzrokovana bolešću ili povredom van rada, ako zakonom nije drukčije određeno,

- u visini 100% prosečne zarade u prethodnih 12 meseci pre meseca u kojem je nastupila privremena sprečenost za rad, s tim da ne može biti niža od minimalne zarade utvrđene u skladu sa ovim zakonom, ako je sprečenost za rad prouzrokovana povredom na radu ili profesionalnom bolešću, ako zakonom nije drukčije određeno.

Naknadu plate u slučaju privremene sprečenosti za rad preko 30 dana obezbeđuje RFZO, u skladu sa članom 101. Zakona.

Visina naknade plate zaposlenima u karantinu i obolelim od virusa COVID-19

Visina naknade plate koja se isplaćuje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja, kao i iz sredstava poslodavca iznosi 65% od osnova za naknadu plate u slučaju:

- bolesti ili povrede van rada,

- propisane mere obavezne izolacije kao kliconoše ili zbog pojave zaraznih bolesti u njegovoj okolini,

- nege bolesnog, odnosno povređenog člana uže porodice,

- kada je određen za pratioca bolesnog osiguranog lica upućenog na lečenje ili lekarski pregled u drugo mesto, odnosno dok boravi kao pratilac u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi, u skladu sa propisom kojim se uređuje način i uslovi za ostvarivanje prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja.

Visina naknade plate koja se isplaćuje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja, kao i iz sredstava poslodavca iznosi 100% od osnova za naknadu plate u slučaju:

- dobrovoljnog davanja organa, ćelija i tkiva, izuzev dobrovoljnog davanja krvi,

- profesionalne bolesti ili povrede na radu.

U slučaju privremene sprečenosti za rad zbog bolesti ili komplikacija u vezi sa održavanjem trudnoće, za prvih 30 dana privremene sprečenosti za rad visina naknade plate, koju isplaćuje poslodavac iz svojih sredstava, obezbeđuje se u iznosu od 100% od osnova za naknadu plate.

Shodno navedenom, u slučaju izrečene mere karantina ili u slučaju da je zaposleni oboleo od virusa COVID-19 - ima pravo na naknadu plate u iznosu od 65% od osnova za naknadu plate.

 

Zaključak Vlade RS

Vlada Republike Srbije je donela Zaključak 05 Broj 53-3008/2020-2 o preporuci poslodavcima da izmene svoj opšti akt, odnosno ugovor o radu ili drugi pojedinačni akt, u delu kojim se uređuje naknada zarade, odnosno naknada plate ("Sl. glasnik RS", br. 50/2020 - dalje: Zaključak) koji je objavljen 3. aprila 2020. godine.

Zaključkom se daje preporuka svim poslodavcima da zaposlenima koji su oboleli od virusa COVID-19 i privremeno odsustvuju sa rada ili se nalaze u izolaciji ili samoizolaciji zbog neposrednog obavljanja poslova i radnih zadataka, odnosno službenih dužnosti i kontakta sa licima kojima je potvrđena bolest COVID-19, bude isplaćena naknada zarade odnosno plate u visini pune zarade, odnosno plate.

Takođe, preporučuje se da se naknada plate isplaćuje:

- za prvih 30 dana odsustva sa rada - iz sredstava poslodavca, a

- počev od 31. dana odsustva sa rada:

- iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja propisani iznos naknade, shodno odredbama člana 95. Zakona, a

- ostatak iz sredstava poslodavca.

U skladu sa Zaključkom Vlade RS, zaključeni su:

- Poseban kolektivni ugovor o dopunama Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u jedinicama lokalne samouprave ("Sl. glasnik RS", br. 55/2020) - u primeni od 14. aprila 2020. godine,

- Poseban kolektivni ugovor o dopunama Posebnog kolektivnog ugovora za državne organe ("Sl. glasnik RS", br. 55/2020) - u primeni od 14. aprila 2020. godine,

- Aneks Posebnog kolektivnog ugovora za zdravstvene ustanove čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina i jedinica lokalne samouprave ("Sl. glasnik RS", br. 58/2020) -u primeni od 21. aprila 2020. godine,

- Aneks ll Kolektivnog ugovora za organe Autonomne pokrajine Vojvodine ("Sl. list AP Vojvodine", br. 24/2020 - Aneks II) - u primeni od 22. aprila 2020. godine,

- Poseban kolektivni ugovor o dopuni Posebnog kolektivnog ugovora za socijalnu zaštitu u Republici Srbiji ("Sl. glasnik RS", br. 60/2020) - u primeni od 24. aprila 2020. godine i

- Aneks Posebnog kolektivnog ugovora za policijske službenike ("Sl. glasnik RS", br. 62/2020) - u primeni od 29. aprila 2020. godine.

Napominjemo da zaposleni prema navedenim posebnim kolektivnim ugovorima, imaju pravo na 100% naknade plate ukoliko do dana stupanja na snagu izmena nije izvršen obračun i isplata plate. Izuzetak predstavljaju zaposleni u zdravstvenim ustanovama koji ostvaruju naknadu plate u visini 100% počev od 1. marta 2020. godine.

U narednoj tabeli prikazujemo osnovne odredbe navedenih ugovora:

 

Visina naknade

Način isplate

Dokumentacija

Državni organi, jedinice lokalne samouprave, organi APV i policijski službenici

100% osnovne plate ukoliko je zaposleni:

- privremeno odsustvovao sa rada zbog potvrđene bolesti COVID-19

- naložena mera izolacije ili samoizolacije u vezi sa tom bolešću.

za prvih 30 dana odsustva sa rada - iz sredstava poslodavca, a

- počev od 31. dana odsustva sa rada:

- iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja propisani iznos naknade, shodno odredbama člana 95. Zakona, a

- ostatak iz sredstava poslodavca

- rešenje nadležnog organa ili

- izveštaj lekara o privremenoj sprečenosti za rad (doznaka).

Zdravstvene ustanove i ustanove socijalne zaštite

100% prosečne plate u prethodnih 12 meseci pre meseca u kojem je nastupila privremena sprečenost za radukoliko je zaposleni:

- privremeno odsustvovao sa rada zbog potvrđene bolesti COVID-19

- naložena mera izolacije ili samoizolacije u vezi sa tom bolešću.

 

- za prvih 30 dana odsustva sa rada - iz sredstava poslodavca, a

- počev od 31. dana odsustva sa rada:

- iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja propisani iznos naknade, shodno odredbama člana 95. Zakona, a

- ostatak iz sredstava poslodavca

- rešenje nadležnog organa ili

- izveštaj lekara o privremenoj sprečenosti za rad (doznaka).

Napomene:

Visina naknade u skladu sa navedenim izmenama ugovora za privremenu sprečenost za rad do 30 dana i preko 30 dana se obračunava na isti način (u iznosu od 100% od osnovne, odnosno prosečne plate).

Izmene Posebnih kolektivnih ugovora ne utiču na obračun naknade plate na teret RFZO, tj. obračun naknade plate na teret RFZO se vrši na isti način, u skladu sa Zakonom.

Članom 96. Zakona propisano je da visina naknade koja se obezbeđuje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja ne može biti niža od minimalne zarade utvrđene u skladu Zakonom o radu za mesec za koji se vrši obračun naknade zarade.

Zaposleni na koje se ne odnose izmene kolektivnih ugovora imaju pravo na naknadu plate za privremenu sprečenost za rad u skladu sa Zakonom i opštim propisima o radu. Međutim, ukoliko je opštim aktom poslodavca propisano pravo na naknadu plate u visini od 100% za privremenu sprečenost za rad nastalu usled izrečene mera karantina ili bolesti COVID-19, zaposleni imaju pravo na naknadu plate koja se obračunava na način propisan opštim aktom.

Osnov za obračun naknade plate

Osnov za obračun naknade plate zbog privremene sprečenosti za rad propisan je Zakonom o radu i Zakonom o platama državnih službenika i nameštenika, odnosno kolektivnim ugovorima, dok je osnov za obračun naknade plate koja se isplaćuje na teret sredstava RFZO propisan Zakonom. U nastavku dajemo najvažnije odredbe za obračun naknade plate.

Utvrđivanje osnova za obračun na osnovu prosečne plate

U osnov za utvrđivanje naknade plate za zaposlene kojima se naknada plate obračunava na osnovu prosečne plate, ulaze sva primanja koja čine zaradu u skladu sa članom 105. Zakona o radu, a koja su u prethodnih 12 meseci, pre meseca u kojem je zaposleni započeo da koristi odsustvo sa rada, isplaćena zaposlenom, a to su:

- zarade za obavljeni rad i vreme provedeno na radu;

- zarade po osnovu doprinosa zaposlenog poslovnom uspehu poslodavca (nagrade, bonusi i sl.) i

- drugih primanja po osnovu radnog odnosa, u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu.

S obzirom na to da je osnovica za obračun naknade plate - plata, te isplaćene naknade plate (za vreme privremene sprečenosti za rad, godišnjeg odmora, plaćenog odsustva i dr.), kao ni sati odsustvovanja za koje je isplaćena naknada ne ulaze u zbir ovih plata.

Ukoliko je zaposleni samo delimično radio a delimično bio odsutan (zbog privremene sprečenosti za rad, godišnjeg odmora i dr.) i za sate rada mu je isplaćena plata, a za dane odsustvovanja sa rada isplaćena mu je naknada plate, uzimaju se samo efektivni sati rada i isplaćena, odnosno, obračunata plata (po svim osnovama) koju je zaposleni primio.

Utvrđivanje osnova za obračun na osnovu osnovne plate

Osnovna plata se određuje tako što se osnovica za obračun i isplatu plate pomnoži sa koeficijentom.

Shodno navedenom, osnovicu za obračun naknade plate predstavlja osnovna plata bez dodatka minulog rada.

Napominjemo da se zaposlenima u jedinici lokalne samouprave obračunava naknada plate za privremenu sprečenost za rad na osnovu prosečne plate, međutim izmenama Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u jedinicama lokalne samouprave propisano je da se za obračun naknade plate zbog virusa COVID-19 kao osnovica za obračun uzima osnovna plata.

Poreski tretman

Na naknadu plate za privremenu sprečenost za rad nastalu usled bolesti COVID-19 obračunavaju se i plaćaju iste obaveze kao i prilikom isplate plate, i to:

• porez na zarade - osnovicu za obračun poreza na zarade čini bruto zarada i naknada zarade u istom mesecu umanjena za 16.300 dinara, a porez se obračunava po stopi od 10%, u skladu sa Zakonom o porezu na dohodak građana ("Sl. glasnik RS", br. 24/2001, 80/2002, 80/2002 - dr. zakon, 135/2004, 62/2006, 65/2006 - ispr., 31/2009, 44/2009, 18/2010, 50/2011, 91/2011 - odluka US, 7/2012 - usklađeni din. izn., 93/2012, 114/2012 - odluka US, 8/2013 - usklađeni din. izn., 47/2013, 48/2013 - ispr., 108/2013, 6/2014 - usklađeni din. izn., 57/2014, 68/2014 - dr. zakon, 5/2015 - usklađeni din. izn., 112/2015, 5/2016 - usklađeni din. izn., 7/2017 - usklađeni din. izn., 113/2017, 7/2018 - usklađeni din. izn., 95/2018, 4/2019 - usklađeni din. izn. i 86/2019) i

• doprinosi za obavezno socijalno osiguranje - osnovicu na koju se obračunavaju doprinosi za obavezno socijalno osiguranje čini isplaćena naknada zarade, koja zajedno sa zaradom koja se isplaćuje za isti mesec ne može biti niža od najniže mesečne osnovice doprinosa, utvrđene odredbama člana 37. Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje ("Sl. glasnik RS", br. 84/2004, 61/2005, 62/2006, 5/2009, 52/2011, 101/2011, 7/2012 - usklađeni din. izn., 8/2013 - usklađeni din. izn., 47/2013, 108/2013, 6/2014 - usklađeni din. izn., 57/2014, 68/2014 - dr. zakon, 5/2015 - usklađeni din. izn., 112/2015, 5/2016 - usklađeni din. izn., 7/2017 - usklađeni din. izn., 113/2017, 7/2018 - usklađeni din. izn., 95/2018, 4/2019 - usklađeni din. izn., 86/2019 i 5/2020 - usklađeni din. izn.), niti veća od najviše mesečne osnovice doprinosa iz člana 42. Zakona o doprinosima. Napominjemo da ukoliko se naknada plate isplaćuje na teret RFZO ne primenjuje se najniža mesečna osnovica doprinosa. Stope doprinosa su:

• doprinosi na teret zaposlenog (iz plate):

- za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje - 14%,

- za obavezno zdravstveno osiguranje - 5,15%,

- za osiguranje za slučaj nezaposlenosti - 0,75%;

• doprinosi na teret poslodavca (na platu):

- za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje - 11,5%,

- za obavezno zdravstveno osiguranje - 5,15%.

Popunjavanje poreske prijave

U skladu sa Katalogom vrste prihoda koji je sastavni deo Pravilnika o poreskoj prijavi za porez po odbitku ("Sl. glasnik RS", br. 74/2013, 118/2013, 66/2014, 71/2014 - ispr., 14/2016, 21/2017, 20/2018, 104/2018 i 96/2019), naknada zarade za vreme privremene sprečenosti za rad do 30 dana u slučaju:

- bolesti ili povrede van rada,

- bolesti ili komplikacija u vezi sa održavanjem trudnoće,

- propisane mere obavezne izolacije,

- nege bolesnog, odnosno povređenog člana uže porodice, izuzev deteta mlađeg od tri godine,

- određivanja za pratioca bolesnog lica,

se iskazuje na OVP 202. Naknada zarade za vreme privremene sprečenosti za rad preko 30 dana se iskazuje na OVP 204.

Navedenim pravilnikom date su napomene koje se odnose na, iskazivanje prihoda sa OVP 202 pa je navedeno da isplatilac prihoda može prihode obuhvaćene ovom OVP iskazati u zbiru sa prihodima obuhvaćenim OVP 101, 103, 106 i 107 ako primalac prihoda nije raspoređen na radno mesto na kome se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem.

Obračun naknade plate

Obračun naknade plate, kao što smo naveli, može se vršiti na teret poslodavca i na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja. U nastavku dajemo primere za obračun naknade plate u oba slučaja.

Primer obračuna naknade plate za zaposlene u visini 65% prosečne plate za prethodnih 12 meseci na teret poslodavca

Zaposleni je bio privremeno sprečen za rad 14 dana zbog izrečene mere samoizolacije. Osnovna plata zaposlenog iznosi 65.000,00 bruto. Prosečna plata po satu u prethodnih 12 meseci pre meseca u kojem je nastupila privremena sprečenost za rad iznosi 352,22 dinara za efektivne časove rada i ovaj iznos predstavlja osnovicu za obračun naknade plate.

R.
br.

Opis

Časovi

1.

Mogući fond časova rada u martu 2020. godine

176

2.

Časovi provedeni na radu (8 dana)

64

3.

Časovi privremene sprečenosti za rad (14 dana)

112

Obračun plate

Iznos

4.

Osnovna plata - bruto

65.000,00

5.

Osnovna plata po radnom času bruto (r. br. 4. / r. br. 1)

369,32

6.

Osnovna plata za vreme provedeno na radu (r. br. 5. x r. br. 2)

23.636,48

7.

Uvećanje plate po osnovu "minulog rada" na osnovnu zaradu provedenu na radu - pretpostavljeni iznos

90,00

8.

Ukupna plata za vreme provedeno na radu bruto (r. br. 6. do r. br. 7.)

23.726,48

Obračun naknade plate

Iznos

9.

Prosečna plata u prethodnih 12 meseci po času bruto

352,22

10.

Naknada plate za privremenu sprečenost za rad po radnom času bruto (r. br. 12. x 65%)

228,94

11.

Naknada plate za 14 dana privremene sprečenosti za rad (r. br. 3. x r. br. 10.)

25.641,28

Plata i naknada plate

Iznos

12.

Ukupna plata i naknada plate (r. br. 8. + r. br. 11.)

49.367,76

13.

Osnovica za porez na zarade (r. br. 12. - 16.300 dinara)

33.067,76

14.

Porez na zarade (r. br. 13. x 10%)

3.306,77

15.

Doprinosi za obavezno socijalno osiguranje na teret zaposlenog (r. br. 12. x 19,9%)

9.824,18

16.

Neto za isplatu (r. br. 12. - r. br. 14. -r. br. 15.)

36.236.81

17.

Doprinosi za obavezno socijalno osiguranje na teret poslodavca (r. br. 12. x 16,65%)

8.219,71

18.

Ukupan trošak po osnovu plate i naknade plate (r. br. 12 + r. br. 17)

57.587,47

Popunjavanje poreske prijave:

3.6

ŠVP

1 01 101 00 0

3.7

Broj dana

31

3.8

Broja sati

176

3.8a

Mesečni fond sati

176

3.9

Bruto prihod

49.367,76

3.10

Osnovica za porez

33.067,76

3.11

Porez

3.306,77

3.12

Osnovica za doprinose

49.367,76

3.13

Doprinos za PIO

12.588,79

3.14

Doprinos za zdravstveno osiguranje

5.084,88

3.15

Doprinos za nezaposlenost

370,26

 

Primer obračuna naknade plate za zaposlene u visini 100% prosečne plate u prethodnih 12 meseci na teret poslodavca

Zaposleni u ustanovi socijalne zaštite je bio privremeno sprečen za rad 14 dana zbog izrečene mere samoizolacije. Osnovna plata zaposlenog iznosi 65.000,00 bruto. Prosečna plata po satu u prethodnih 12 meseci pre meseca u kojem je nastupila privremena sprečenost za rad iznosi 352,22 dinara za efektivne časove rada i ovaj iznos predstavlja osnovicu za obračun naknade plate.

R.
br.

Opis

Časovi

1.

Mogući fond časova rada u martu 2020. godine

176

2.

Časovi provedeni na radu (8 dana)

64

3.

Časovi privremene sprečenosti za rad (14 dana)

112

Obračun plate

Iznos

4.

Osnovna plata - bruto

65.000,00

5.

Osnovna plata po radnom času bruto (r. br. 4. / r. br. 1)

369,32

6.

Osnovna plata za vreme provedeno na radu (r. br. 5. x r. br. 2)

23.636,48

7.

Uvećanje plate po osnovu "minulog rada" na osnovnu zaradu provedenu na radu - pretpostavljeni iznos

90,00

8.

Ukupna plata za vreme provedeno na radu bruto (r. br. 6. do r. br. 7.)

23.726,48

Obračun naknade plate

Iznos

9.

Prosečna plata u prethodnih 12 meseci po času bruto

352,22

10.

Naknada plate za privremenu sprečenost za rad po radnom času bruto (r. br. 12. x 100%)

352,22

11.

Naknada plate za 14 dana privremene sprečenosti za rad (r. br. 3. x r. br. 10.)

39.448,64

Plata i naknada plate

Iznos

12.

Ukupna plata i naknada plate (r. br. 8. + r. br. 11.)

63.175,12

13.

Osnovica za porez na zarade (r. br. 12. - 16.300 dinara)

46.875,12

14.

Porez na zarade (r. br. 13. x 10%)

4.687,51

15.

Doprinosi za obavezno socijalno osiguranje na teret zaposlenog (r. br. 12. x 19,9%)

12.571,88

16.

Neto za isplatu (r. br. 12. - r. br. 14. -r. br. 15.)

45.915,73

17.

Doprinosi za obavezno socijalno osiguranje na teret poslodavca (r. br. 12. x 16,65%)

10.518,66

18.

Ukupan trošak po osnovu plate i naknade plate (r. br. 12 + r. br. 17)

73.693,78

Popunjavanje poreske prijave:

3.6

ŠVP

1 01 101 00 0

3.7

Broj dana

31

3.8

Broj sati

176

3.8a

Mesečni fond sati

176

3.9

Bruto prihod

63.175,12

3.10

Osnovica za porez

46.875,12

3.11

Porez

4.687,51

3.12

Osnovica za doprinose

63.175,12

3.13

Doprinos za PIO

16.109,66

3.14

Doprinos za zdravstveno osiguranje

6.507,04

3.15

Doprinos za nezaposlenost

473,81

 

Primer obračuna naknade plate za zaposlene u visini 100% osnovne plate na teret poslodavca

Zaposleni u jedinici lokalne samouprave je bio privremeno sprečen za rad zbog bolesti COVID-19 u periodu od 14 radnih dana. Osnovna plata zaposlenog iznosi 60.000,00 bruto.

R.
br.

Opis

Iznos

1.

Ugovorena mesečna osnovna plata

60.000,00

2.

Mogući časovi rada u mesecu martu 2020. godine

176

3.

Časovi provedeni na radu

64

4.

Časovi privremene sprečenosti za rad

112

 

Obračun plate

Iznos

5.

Osnovna plata po času (r. br. 1. / r. br. 2)

340,91

6.

Osnovna plata za vreme provedeno na radu (r. br. 3. x r. br. 5)

21.818,24

7.

Godine radnog staža

7

8.

Dodatak na platu po osnovu "minulog rada" (r. br. 6. x r. br. 7. x 0,4%)

610,91

9.

Plata za vreme provedeno na radu (r. br. 6. + r. br. 8)

22.429,15

 

Obračun naknade plate

Iznos

10.

Naknada plate za privremenu sprečenost za rad po radnom času (r. br. 5. x 100%)

340,91

11.

Naknada plate za privremenu sprečenost za rad (r. br. 4. x r. br. 10)

38.181,92

 

Plata i naknada plate

Iznos

12.

Ukupno plata i naknada plate (r. br. 9. + r. br. 11)

60.611,07

13.

Osnovica za porez na zarade (r. br. 12. - 16.300 dinara)

44.311,07

14.

Porez na zarade (r. br. 13. x 10%)

4.431,11

15.

Doprinosi za obavezno socijalno osiguranje na teret zaposlenog (r. br. 12. x 19,9%)

12.061,60

16.

Neto za isplatu (r. br. 12. - r. br. 14. -r. br. 15.)

44.118,36

17.

Doprinosi za obavezno socijalno osiguranje na teret poslodavca (r. br. 12. x 16,65%)

10.091,74

18.

Ukupan trošak po osnovu plate i naknade plate (r. br. 12 + r. br. 17)

70.702,81

Popunjavanje poreske prijave:

3.6

ŠVP

1 01 101 00 0

3.7

Broj dana

31

3.8

Broj sati

176

3.8a

Mesečni fond sati

176

3.9

Bruto prihod

60.611,07

3.10

Osnovica za porez

44.311,07

3.11

Porez

4.431,11

3.12

Osnovica za doprinose

60.611,07

3.13

Doprinos za PIO

15.455,82

3.14

Doprinos za zdravstveno osiguranje

6.242,91

3.15

Doprinos za nezaposlenost

454,58

 

Primer obračuna naknade plate za zaposlene u visini 100 % osnovne plate za privremenu sprečenost za rad preko 30 dana

Zaposleni je bio privremeno sprečen za rad zbog bolesti COVID-19 ceo mesec (april) na teret RFZO. Osnovna bruto plata zaposlenog iznosi 50.000 dinara.

R.
br.

Opis

Iznos

1.

Ugovorena mesečna osnovna plata - bruto

50.000,00

2.

Mogući časovi rada u mesecu aprilu 2020. godine

176

3.

Časovi privremene sprečenosti za rad

176

 

Obračun naknade plate u visini 100% osnovne plate

Iznos

5.

Osnovica za obračun naknade plate - bruto (r. br. 1 : r. br. 2)

284,09

6.

Naknada plate - bruto (r. br. 3. x r. br. 5)

50.000,00

 

Obračun naknade plate na teret RFZO

Iznos

7.

Prosečna plata u prethodnih 12 meseci u skladu sa Zakonom - pretpostavljeni iznos – bruto

290,00

8.

Naknada plate prema proseku plate na teret RFZO (r. br. 3. x r. br. 7 x 65%) - bruto

33.176,00*

9.

Minimalna zarada za mesec april 2020. godine - bruto

40.994,35

10.

Naknada plate na teret sredstava RFZO (r. br. 8. ili r. br. 9 - veći iznos) - bruto

40.994,35

11.

Neto za isplatu na teret sredstava RFZO ((r.br.10. x 0,701) + 1.630)

30.367,04

 

Obračun naknade plate na teret sredstava poslodavca

Iznos

11

Naknade plate za privremenu sprečenost za rad na teret sredstava poslodavca - bruto (r.br. 6. - r.br. 10)

9.005,65

12

Neto za isplatu na teret sredstava poslodavca (r. br. 11. x 0,701)**

6.312,96

Napomene:

* U skladu sa članom 96. Zakona visina naknade zarade koja se obezbeđuje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja ne može biti niža od minimalne zarade utvrđene u skladu sa propisima o radu za mesec za koji se vrši obračun naknade zarade.

** Prilikom isplate naknade plate na teret sredstava poslodavca, poslodavac nema pravo na koristi neoporezivi iznos jer se isti koristi prilikom isplate naknade plate na teret sredstava RFZO.

Aleksandra Vićovac