Zastava Bosne i Hercegovine

Stručni komentar

POSTUPANJE ZAPOSLENIH I RODITELJA POVODOM OTVARANJA OBJEKATA PREDŠKOLSKIH USTANOVA ZA PRIJEM UPISANE DECE U VREME TRAJANJA EPIDEMIJE COVID-19

• Svi zaposleni u predškolskim ustanovama moraju imati važeću potvrdu da su obavili zakonski obavezan zdravstveni pregled. Prijem deteta je moguć samo uz potvrdu od strane poslodavaca koja dokazuje da poslove mora da obavlja u sedištu ili drugim poslovnim i organizacionim jedinicama •


Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja je Instrukcijom predškolskim ustanovama sa preporukama Ministarstva zdravlja u vezi sa postupanjem predškolskih ustanova povodom otvaranja objekata za prijem upisane dece u vreme trajanja epidemije COVID-19 (dalje: Instrukcija), br. 610-00-00317/2020-01 od 5.5.2020. godine, dalo glavne smernice i preporuke u vezi sa postupanjem i organizacijom rada predškolskih ustanova u okviru novog režima mera u vreme trajanja epidemije COVID-19. Otvaranje predškolskih ustanova do punog kapaciteta objekata za prijem dece odvijaće se u skladu sa odlukama i merama Vlade, a na osnovu praćenja epidemiološke situacije u zemlji i stručne procene Republičkog Kriznog štaba i nadležnih institucija.

Cilj Instrukcije je blagovremena priprema predškolskih ustanova za otvaranje objekata i prijem jednog broja upisane dece počev od 11. maja 2020. godine, u obimu koji omogućava sprovođenje neophodnih mera prevencije, zaštite i suzbijanja širenja epidemije COVID-19, a u skladu sa iskazanim potrebama porodica za prijem upisane dece u okviru programa vaspitno-obrazovnog rada u celodnevnom trajanju i utvrđenim prostornim i kadrovskim kapacitetima predškolskih ustanova.

Sprovođenje preporuka za prevenciju infekcije COVID-19 u predškolskim ustanovama iziskuje njihovu doslednu i odgovornu primenu kako od strane zaposlenih, tako i od strane roditelja, odnosno drugih zakonskih zastupnika dece u cilju zaštite zdravlja i bezbednosti dece i odraslih. Stoga se poseban deo Instrukcije odnosi na postupanje zaposlenih u predškolskim ustanovama, kao i roditelja, odnosno drugih zakonskih zastupnika.

Postupanje zaposlenih u predškolskim ustanovama

Instrukcijom je određeno da svi zaposleni u predškolskim ustanovama moraju imati važeću potvrdu da su obavili zakonski obavezan zdravstveni pregled (sanitarni pregled).

Zaposleni iz predškolskih ustanova su dužni da se testiraju na novi korona virus SARS-CoV-2 i vrate na posao ako je rezultat testa negativan, i to ukoliko su imali direktan kontakt sa potvrđenim slučajem COVID-19 ili su bili u povećanom riziku od infekcije SARS-CoV-2 (imali radno angažovanje u zdravstvenim ustanovama gde se leče oboleli od COVID-19 ili u MUP-u).

Svi zaposleni treba da prate svoje zdravstveno stanje i da u slučaju pojave bilo kakvih tegoba, odnosno simptoma koji mogu da ukazuju na respiratornu infekciju, odnosno COVID-19 (povišena telesna temperatura, kašalj, kratkoća daha, otežano disanje, gubitak čula ukusa i mirisa) odmah preduzmu mere izolacije od dece u grupi i drugih zaposlenih, jave se nadređenom i udalje se sa posla. Dužni su da se potom jave izabranom lekaru u domu zdravlja po proceduri koja važi za sve građane sa sumnjom na COVID-19 i da do potvrde da su zdravi ne dolaze na posao.

Direktor ustanove ima obavezu da u situaciji pojave sumnje na obolevanje od COVID-19 ili potvrde obolevanja kod zaposlenog iz predškolske ustanove o tome obavesti epidemiologa nadležnog instituta, odnosno zavoda za javno zdravlje radi daljeg postupanja. Pored toga, u prvoj fazi otvaranja objekata predškolskih ustanova, direktor ustanove pri planiranju organizacije rada treba da vodi računa o zaposlenima sa hroničnim bolestima u pravljenju rasporeda angažovanja zaposlenih i da obezbedi visok nivo kolegijalnosti i kolektivne odgovornosti. U tom smislu mu mogu pomoći i predstavnici sindikata u ustanovi.

Svi zaposleni u predškolskoj ustanovi treba da smanje učestalost svojih socijalnih kontakata u svakodnevnim aktivnostima, kako bi mogućnost zaraze novim korona virusom bila svedena na minimum.

Postupanje roditelja, odnosno drugih zakonskih zastupnika

Vodeći računa o zdravlju svog deteta, kao i o sopstvenom zdravlju, roditelji, odnosno drugi zakonski zastupnici deteta (dalje: roditelji) doprinose uspešnom sprovođenju mera prevencije infekcije COVID-19. Stoga predškolska ustanova ima obavezu da roditelje obavesti o svim bitnim smernicama i protokolima koji se uspostavljaju u ustanovi u cilju zaštite zdravlja i bezbednosti dece, roditelja i zaposlenih.

Instrukcijom je određeno da se prijem deteta u predškolsku ustanovu vrši samo uz potvrdu nadležnog pedijatra da je dete zdravo (sistematski pregled koji se obavlja pre upisa u predškolsku ustanovu ili nakon dužeg odsustvovanja deteta iz predškolske ustanove), kao i da je uredno vakcinisano, što je u skladu sa redovnim postupkom pri povratku i prijemu deteta u predškolsku ustanovu. Pored toga, roditelj ima obavezu da najavi ponovni povratak deteta u kolektiv najmanje dva dana ranije, radi pravovremenog planiranja i organizacije rada u ustanovi.

Prijem deteta u predškolsku ustanovu je moguć samo uz potvrdu od strane poslodavaca koja dokazuje da poslove moraju da obavljaju u sedištu ili drugim poslovnim i organizacionim jedinicama poslodavca, sa kontaktom poslodavca. U svim drugim situacijama preporučuje se da dete ostane kod kuće i da o njemu vode brigu roditelji.

Roditeljima se preporučuje da kod kuće ostanu deca s hroničnim bolestima (respiratornim, kardiovaskularnim, malignim bolestima, dijabetesom ili imunodeficijencijama), kao i deca čiji roditelji ili ukućani imaju jednu od navedenih bolesti.

Svakodnevno, pre dolaska u vrtić, roditelj ima obavezu da detetu i sebi izmeri temperaturu i da u slučaju povišene temperature, ne dovodi dete u predškolsku ustanovu i o tome obavesti vaspitača. Nije dozvoljeno da roditelj deteta dovodi ili odvodi dete iz ustanove, niti ulazi u prostorije ustanove ako on ili dete ima povišenu telesnu temperaturu, znake respiratornih infekcija poput kašlja i kratkog daha ili je pod rizikom da je mogao biti u kontaktu s osobama pozitivnim na COVID-19.

Dete dolazi u predškolsku ustanovu u pratnji jednog roditelja (da bi se smanjila gužva) i poželjno je da to bude isti roditelj svakog dana. Potrebno je da roditelji pri dovođenju dece ili odlasku iz ustanove zadržavaju međusobnu udaljenost od 2 metra i poštuju smernice navedene u Odeljku II. Opšte preporuke za svakodnevni prijem dece u objekat, o čemu predškolska ustanova postavlja vidno obaveštenje.

Kao i kada se radi o postupanju zaposlenih, roditelje je potrebno informisati da je potrebno da smanje učestalost svojih socijalnih kontakata u svakodnevnim aktivnostima kako bi mogućnost zaraze novim korona virusom bila svedena na minimum.

Redakcija