Znaju li građani šta sve plaćaju na računu za električnu energiju? Nacionalna organizacija potrošača tvrdi - na računu je najspornija stavka "trošak javnog snabdevača", koji je za građane trošak od 125 dinara mesečno, a za EPS dobitak od čak tri i po miliona evra po mesecu.
Šta se krije iza troška "javnog snabdevača" koji se naplaćaje kroz račun za utrošenu eletričnu energiju?
"Dobili smo odgovor da, između ostalog, u ovaj trošak spada zaključivanje ugovora, obračuna, štampanje i slanje računa. Mi tražimo da se procentualno izrazi, obrazloži i javno objavi podatak šta ide na štampanje i izdavanje računa. Svakako da Zakonom o zaštiti potrošača ("Sl. glasnik RS", br. 62/2014 i 6/2016 - dr. zakon) ovakvi troškovi ne bi trebalo da se tarifiraju i naplaćuju krajnim potrošačima", smatra Nikica Jovanović iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije.
U Elektorprivredi Srbije, međutim, tvrde da je sve je u skladu sa Zakonom o energetici ("Sl. glasnik RS", br. 57/2011, 80/2011 - ispr., 93/2012, 124/2012 i 145/2014 - dr. zakon) i da nema ničeg spornog.
"Trošak javnog snabdevača" na računima građana nalazi se od 2013. godine, navode, a decenijama unazad vodila se kao "naknada za merno mesto".
"Za obračun i naplatu utrošene električne energije za kupce na garantovanom (javnom) snabdevanju Agencija za energetiku je donela Metodologiju za određivanje cene električne energije za javno snabdevanje ("Sl. glasnik RS", br. 84/2014). Metodologijom je, između ostalog, definisano da maksimalno odobreni nivo prihoda od prodaje mora pokriti odobrene troškove. Takođe, precizirano je koji su tarifni elementi, i iz kojih se tarifnih elemenata ostvaruje koji deo prihoda, pa je tako jedan od tarifnih elemenata i "mesto isporuke" za koje je utvrđena tarifa "trošak javnog snabdevača. EPS se striktno pridržava te Metodologije", piše u saopštenju EPS-a.
Funkcija garantovanog (javnog) snabdevanja nije trgovina električnom energijom u ustaljenom smislu reči "trgovina", jer cena za krajnjeg kupca na garantovanom (javnom) snabdevanju nema u sebi "maržu". Praktično, garantovano (javno) snabdevanje je usluga koja se pruža potrošačima električne energije i cena se određuje samo radi pokrića opravdanih troškova, u koje pored svih troškova spadaju i izrada i slanje računa.
Slične stavke postoje u računima za električnu energiju elektroprivreda u regionu, Crnoj Gori, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, dodaje se u saopštenju EPS-a.
Glavni i odgovorni za sve stavke na računu za struju sede u Agenciji za energetiku - regulatornom telu, gde navode - spornu stavku čine brojne komponente, od nabavke struje, do troškova poslovanja.
"To, dakle, nije neki dodatni trošak na računu potrošača, a ako on ne bi bio izdvojen, povećao bi se neki drugi tarifni element (snaga ili energija), a ukupni račun se ne bi smanjio. Ovaj trošak ne zavisi od utrošene energije, predstavlja fiksnu komponentu u računu potrošača".
A ovi troškovi utvrđeni su Zakonom o energetici, koji je i Lexspecialis, u odnosu na druge zakone. No, oni koji štite interes potrošača u Srbiji najavljuju - u odbrani prava građana preduzeće radikalnije korake.
"Smatramo da tu ima elemenata za pokretanje kolektivne zaštite potrošača, koje dalje vodi Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija, a za koju ćemo se mi, naravno, snažno založiti", rekao je Nikica Jovanović iz NOPS-a.
No, za sada, račun ostaje nepromenjen.
Izvor: Vebsajt N1 i Politika, 26.03.2016.