Odbor za privredu i finansije doneo je Zaključak kojim je izmenjen je rok za sprovođenje javne rasprave o Nacrtu zakona o naknadama za korišćenje javnih dobara, tako što je isti produžen do 5. marta 2018. godine.
Osnovni razlozi zbog kojih se predlaže donošenje Zakona o naknadama za korišćenje javnih dobara ogledaju se u potrebi unapređenja transparentnosti sistema javnih prihoda, obezbeđenja predvidivosti troškova poslovanja privredi i optimalnog korišćenja javnih dobara.
Potreba da se naknade za korišćenje javnih dobara urede jednim zakonom proizilazi i iz činjenice da naknade koje se plaćaju za neposredno korišćenje određenog javnog dobra po svojoj prirodi, predstavljaju neporeske prihode, kao i da je neophodno uspostaviti jasna pravila u sistemu javnih prihoda. Time se daje doprinos pravnoj sigurnosti i ujedno obezbeđuje transparentnost u vođenju fiskalne politike.
Naknade za korišćenje javnih dobara prvenstveno predstavljaju sredstvo za regulisanje eksternih efekata koji nastaju ako se neko javno dobro koristi besplatno (preterana upotreba i prebrzo iscrpljivanje, narušavanje/zagađenje životne sredine i slično). Ciljevi koji se postižu donošenjem ovog zakona su:
Prema postojećoj normativi, naknade za korišćenje javnih dobara predmet su uređivanja više posebnih zakona (npr. Zakona o poljoprivrednom zemljištu, Zakona o šumama, Zakona o divljači i lovstvu, Zakona o vodama, Zakona o zaštiti životne sredine, Zakona o održivom korišćenju ribljeg fonda, Zakona o zaštiti prirode, Zakona o ambalaži i ambalažnom otpadu, Zakona o upravljanju otpadom, Zakona o javnim putevima, Zakona o plovidbi i lukama na unutrašnjim vodama, Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, Zakona o banjama i dr.), ali i mnogobrojnih podzakonskih propisa (npr. uglavnom se uredbama uređuje visina naknada).
Ovim zakonom, vrši se grupisanje naknada koje se plaćaju po osnovu korišćenja javnih dobara, odnosno propisuju se naknade prema vrsti korišćenja javnih dobara, obveznik, visina, način utvrđivanja i plaćanja naknada, pripadnost prihoda ostvarenih od naknada, nadležnost za kontrolu i naplatu. Takođe, propisuju se kaznene odredbe za neplaćanje propisanih naknada.
S tim u vezi, predloženim zakonskim rešenjem definišu se:
Predviđeno je da primena ovog zakona počne od 1. januara 2019. godine.
Izvor: Vebsajt Ministarstva finansija i Unije poslodavaca Srbije, 26.02.2018.