Zastava Bosne i Hercegovine

NEOPHODNO SISTEMSKO REŠAVANJE PROBLEMA TORTURE NAD PRITVORENICIMA I ZATVORENICIMA: Preporuke Saveta Evrope za sprečavanje torture usmerene na sve tri grane vlasti


Izveštaj Komiteta Saveta Evrope pokazao je da je Srbija samo "na papiru" napredovala u procesu sprečavanja torture nad pritvorenicima i zatvorenicima, a da suštinski stoji u mestu. Ovakvi izveštaju usporavaju proces evrointegracija Srbije.

Komitet Saveta Evrope za sprečavanje mučenje i nečovečnog ili ponižavajućeg kažnjavanja pozvao je vlasti u Srbiji da preduzmu mere da se zaustavi nasilje policijskih službenika nad privedenim i zatvorenim osobama. Komitet navodi da je primio brojne izjave o neadekvatnom postupanju policijskih službenika prema privedenim, posebno u većim gradskim sredinama, kako bi se iznudila priznanja, saopštio je Savet Evrope.

"Ovakvi izveštaji usporavaju proces evrointegracija, imamo čitav niz aktivnosti koje je Srbija dužna da preuzme, ali taj proces jako sporo teče. Iako deklarativno ispunjavamo neke obaveze, kada dobijemo ovakav izveštaj, vidimo da suštinski stojimo u mestu", izjavila je Milena Vasić iz Komiteta pravnika za ljudska prava (Yucom).

Prema njenim rečima, u izveštaju je naveden niz primera neadekvatnog postupanja, počev od sredstava prinude, iznude iskaza, a kako je rekla, pominju se "nestandardni predmeti poput bejzbol palica, elektrošokova, vezivanja u neprirodnom položaju duže vreme".

Nemamo konkretnu statistiku koliko je lica bilo izloženo torturi, ali je činjenica da je Komitet SE u poslednjem izveštaju ponovio svoje preporuke od ranijih godina i upravo to govori da u Srbiji postoji sistemski problem u vezi sa torturom koji traje, rekla je Vasićeva.

Biljana Petrović iz Međunarodnog centra za rehabilitaciju žrtava torture kaže da Srbija mora da sistemski reši problem torture, na šta ukazuje i komitet Saveta Evrope.

"Srbija mora da na sistemski način razmišlja i tretira torturu...Komitet Saveta Evrope govori da je reč o praksi, a ne izolovanim slučajevima, i to se ponavlja od izveštaja do izveštaja", ocenila je Petrović.

Ona je navela primer da u izveštajima lekara o povredama zatvorenika uvek postoje oskudne informacije i one se nikada ne povezuju sa mogućim uzrokom.

Milena Vasić kaže da su preporuke za sprečavanje torture usmerene na sve tri grane vlasti.

"Preporuke MUP-u za uspostavljanje standarda saslušanja i izbor kadrova, za zakonodavnu vlast preporuka da se definiše tortura, a takođe i za sudsku, koje se tiču neadekvatnog kažnjavanja onih retkih slučaja procesuiranja slučajeva torture", izjavila je Vasić.

Izvor: Vebsajt N1, Miona Živić, 25.06.2018.
Naslov: Redakcija