ZAKON O JAVNIM NABAVKAMA: Unaprediti transparentnost podataka u Registru ponuđača
Unapređen Registar ponuđača pored olakšane i elektronske prijave ponuđača omogućava, između ostalog, i naprednu pretragu ponuđača koja je dostupna državnim organima i institucijama po zadatim kriterijumima, na Portalu koji vodi Agencija za privredne registre. Ova napredna pretraga omogućava naručiocima da pre raspisivanja javne nabavke dobiju podatke (u mašinski čitljivom obliku) koliko ima aktivnih ponuđača na teritoriji neke opštine ili mesta, podatke o poslovnom imenu ponuđača, matičnom broju, PIB-u i zakonskim zastupnicima. Međutim, kriterijum pretrage ne može biti pretežna delatnost ponuđača jer ona nije predmet registracije u Registru ponuđača, te se ne može izvršiti preciznija pretraga ponuđača koji npr. pružaju usluge keteringa ili održavanja zelenih površina. Takođe, kada se po zadatim kriterijumima dobije određena lista ponuđača ona ne sadrži njihovu registrovanu imejl adresu jer ista takođe nije predmet registracije.
Pored toga, u našem pravnom sistemu moguće je da određeno pravno lice (ponuđač) nema evidentiranog stvarnog vlasnika u nadležnoj evidenciji, s obzirom da pravno lice prekršajno odgovara i može i nakon osuđujuće novčane kazne da ipak ne izvrši evidentiranje stvarnog vlasnika, te je potrebno onemogućiti takve ponuđače da učestvuju u postupcima javnih nabavki. Javno dostupan podatak o stvarnom vlasniku ponuđača može pomoći u sprečavanju korupcije, otkrivanju skrivenih sukoba interesa i doprineti otkrivanju znakova koji ukazuju na potencijalne “dojave” i nameštanje ponuda. Ujedno, korišćenje podataka o stvarnim vlasnicima je i međunarodni standard.
NALED u “Sivoj knjizi 15“predlaže dopunu odredbe člana 128. stav 7. Zakona o javnim nabavkama ("Sl. glasnik RS", br. 91/2019) tako što bi se nakon tačke 4. dodala tačka 5) koja bi glasila “registrovana pretežna delatnost” i tačka 6) koja bi glasila “adresa za prijem elektronske pošte”.
Time bi se omogućio dodatni kriterijum koji bi doveo do kvalitetnijeg rezultata pretrage, jer bi sadržao i dodatni podatak o imejl adresi, kao sve češće korišćenom sredstvu komunikacije. Navedeno bi, u krajnjoj liniji, dovelo do toga da naručioci mogu unapred da sagledaju koliko potencijalnih ponuđača postoji i da u odnosu na tu informaciju propišu uslove za učestvovanje u postupku javne nabavke.
Pored toga, a u vezi sa evidencijom stvarnog vlasnika predlažu dopunu odredbe člana 111. stav 1. Zakona o javnim nabavkama tako što bi se nakon tačke 5) dodala nova tačka “nije izvršio evidentiranje podataka o stvarnom vlasniku u evidenciji stvarnih vlasnika”.
Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.
Naslov: Redakcija