Zastava Bosne i Hercegovine

NACRT ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SPREČAVANJU KORUPCIJE: Nadležni tvrde da su izmene usklađene sa preporukama antikorupcijskog tela Saveta Evrope i da se definicija javnog funkcionera proširuje


Ako ste uopšte znali, u toku je javna rasprava o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o sprečavanju korupcije. Vlast tvrdi da je poslušala preporuke antikorupcijskog tela Saveta Evrope i da se definicija javnog funkcionera proširuje. Opozicija smatra da su naknadna tumačenja zakona moguća i da će pojedinci ponovo moći da izbegnu antikorupcijsku kontrolu.

Vi ste javni funkcioner? Ne, nisam. Niste? U stvari jesam. Jeste? Kažem, nisam.

Ovo naravno ne piše u Nacrtu zakona, ali član 1 kojim se pojašnjava ko je sve javni funkcioner, možda može da unese zabunu.

Nakon objašnjenja da je javni funkcioner svako izabrano, postavljeno ili imenovano lice u organu javnu vlasti ide reč “osim” koja označava ko je izuzet, a nakon te umetnute rečenice, sledeća počinje rečima “kao i” pa se može postaviti pitanje jesu li pobrojana lica izuzeta ili su i ona javni funkcioneri.

Predstavnici opozicije smatraju da tekst zakona nije precizan i da zbog te, kako kažu, jezičke igrarije vlasti, direktori javnih preduzeća ili državni sekretari, mogu da budu spaseni antikorupcijske kontrole, prijave i provere imovine, sukoba interesa, kumulacije funkcija, jer ih zakon možda ne prepozna kao javne funkcionere.

“Zakonopisci vrlo dobro znaju kako se jasno piše, a ne ovakva dvojakost značenja da ostane u Zakonu i to je problematično, jer ukoliko formulacija ostane ovakva kakva je sada, ja nemam nikakvu dilemu da će ona biti predmet zloupotreba koja podrazumeva legalizaciju korupcije i aboliranje lopovluka”, ukazala je narodna poslanica Marinika Tepić.

Ministarka pravde demantuje ove tvrdnje. Kaže Zakon se menja u skladu s preporukama Saveta Evrope i definicija javnog funkcionera se proširuje.

“Javna rasprava nema za cilj ‘legalizaciju korupcije’. Potpuno su netačni navodi Marinike Tepić da se, ukoliko ostanu trenutne formulacije, otvara mogućnost da hiljade javnih funkcionera, direktori, v.d. direktora, državni sekretari budu zaštićeni i za lopovluk abolirani. Niko neće biti zaštićen, što se može videti i površnim čitanjem izmena i dopuna Zakona”, saopštila je ministarka pravde Maja Popović.

A Transparentnost Srbija u svojim kritikama Zakona ističe da bi veći problem od redosleda reči “osim” i “kao i” mogao da bude taj što nacrt zakona predviđa da javni funkcioner neće biti direktor u nekoj firmi, ako država u njoj nema 50 ili više odsto vlasništva.

“Vi čete imati situaciju da predstavnik države u Beogradu na vodi neće biti javni funkcioner jer država u tom preduzeću ima 32 odsto vlasništva”, ukazao je Zlatko Minić iz Transparentnosti.

Javna rasprava otvorena je do 22. avgusta.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.


Izvor: Vebsajt N1, Nenad Nešić, 16.08.2023.
Naslov: Redakcija