Zastava Bosne i Hercegovine

ZAKON O ORUŽJU I MUNICIJI: Vazdušno oružje mogu nabavljati i držati fizička lica starija od 18 godina bez prethodnog odobrenja za nabavljanje. Ona su istovremeno dužna da u roku od 8 dana od nabavljanja vazdušnog oružja isto prijave nadležnom organu uz dokaz o poreklu oružja, o čemu i nadležni organ izdaje potvrdu


Pucnjave i povrede iz vazdušnih pušaka poslednjih godina su sve češće na ulicama širom Srbije, a u protekle dve godine više desetina ljudi povređeno je iz njih. Najčešće pucači su tinejdžeri, što samo po sebi nameće pitanje - kako deca dolaze do ovog oružja i ko i pod kojim uslovima sme da ga poseduje?

- Prema važećem Zakonu o oružju i municiji ("Sl. glasnik RS", br. 20/2015, 10/2019, 20/2020 i 14/2022 – dalje: Zakon) vazdušno oružje je definisano kao oružje koje pod pritiskom dobijenog vazduha ili drugog gasa izbacuje projektil iz cevi. A prema kategorizaciji je smešteno u kategoriju C odnosno radi se o oružju čija je kinetička energija 10,5 džula ili veća odnosno čija je brzina projektila 200m/s ili veća, što po Zakonu dalje znači da se ovo oružje može slobodno nabavljati u slučajevima predviđenim Zakonom i držati uz prijavu nadležnom organu - kaže Lazar Lazović zamenik Višeg javnog tužioca u Beogradu.

Kako dalje pojašnjava, kada je u pitanju vazdušno oružje njega mogu nabavljati i držati fizička lica starija od 18 godina bez prethodnog odobrenja za nabavljanje.

- Ona su istovremeno dužna da u roku od 8 dana od nabavljanja vazdušnog oružja isto prijave nadležnom organu uz dokaz o poreklu oružja, o čemu i nadležni organ, odnosno MUP izdaje potvrdu - navodi Lazović.

Prema njegovim rečima, ne može se registrovati vazdušno oružje koje nije ispitano - žigosano i obeleženo u skladu sa važećim propisima.

- Vazdušno oružje njegove delove i municiju prema Zakonu mogu prodavati samo ovlašćeni prodavci koji imaju odobrenje za nabavku ovakvog oružja, a koji su takođe dužni da MUP dostave podatke o svakom vazdušnom oružju koje su nabavili radi prodaje kao i podatke o kupcu tog oružja u roku od 15 dana od prodaje - navodi on.

A koje su kazne propisane ukoliko neko mimo Zakona dođe do vazdušne puške?

- Zakon propisuje novčane od 5.000 do 150.000 dinara, kao prekršaj, roditeljima ili starateljima maloletnog lica koje je nabavilo i držalo vazdušno oružje suprotno odredbama Zakona, ako je to posledica njihovog propuštanja dužnog nadzora nad maloletnim licem, a istom kaznom se kažnjava i fizičko lice koje u roku od 8 dana od nabavke vazdušnog oružja isto ne prijavi nadležnom organu. Takođe, novčanom kaznom od 20.000 do 150.000 dinara ili kaznom zatvora do 60 dana kazniće se za prekršaj fizičko lice koje je vazdušno oružje ne prenosi ispražnjeno od municije, a novčanom kaznom od 100 do 2 miliona dinara može se kazniti za prekršaj pravno lice koje proda vazdušno oružje licu mlađem od 18 godina, zatim ovlašćeni prodavci koji ne dostave podatke o vazdušnom oružju nabavljenom radi prodaje, odnosno ukoliko u roku od 15 dana od prodaje ne dostave podatke o prodatom oružju i kupcu oružja MUP. Ova regulativa se odnosi samo na nabavku i držanje vazdušnog oružja i ono ukazuje na potrebu da se prodavci ove kategorije oružja striktno pridržavaju Zakona, te i da inspekcijske službe redovno vrše kontrole ovlašćenih prodavaca, odnosno maksimalno suzbiju mogućnost da se ovakvo oružje nađe u rukama lica koja nisu ovlašćena za nabavku i držanje, pogotovo kada su u pitanju deca - navodi zamenik višeg javnog tužioca i naglašava da sve to treba razlikovati od krivičnih dela koja se mogu izvršiti upotrebom vazdušnog oružja.

- Pa će tako primera radi, učinilac odgovarati recimo za tešku telesnu povredu ili neko drugo delo protiv života i tela ukoliko je ista naneta ovom vrstom oružja, odnosno za razbojništvo ili drugo imovinsko krivično delo ukoliko je za izvršenje istog koristio ovo oružje, što važi i za druga krivična dela u kojima se vazdušno oružje eventualno može upotrebiti - dodaje Lazović.

Prema rečima Lazovića, radi se na izmenama Zakona o oružju i municiji koja će preciznije regulisati ovu materiju i pooštriti uslove za nabavku držanje i nošenje oružja, te regulisati mogućnosti prepravke oružja ili promene kategorije oružja uz pomoć tehničkih sredstava (recimo transformacija vatrenog oružja u automatsko vatreno oružje primenom posebnih tehničkih sredstava).

- Očekuje se da se izmenama Zakona dodatno definiše i konvertibilno oružje odnosno oružje koje se s obzirom na konstrukciju i materijal može prepraviti tako da ispaljuje bojevu municiju - pojašnjava on.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.

Izvor: Vebsajt Blic, Bojana Bogosav, 07.04.2022.
Naslov: Redakcija