Zastava Bosne i Hercegovine

UREDBA O NAČINU, USLOVIMA I POSTUPKU ZA PRIVREMENO PRIKLJUČENJE NA ELEKTROENERGETSKU MREŽU, GASNU MREŽU I/ILI MREŽU DALJINSKOG GREJANJA, VODOVOD I KANALIZACIJU NEZAKONITO IZGRAĐENIH OBJEKATA: Rok za prijave od 15. septembra do 15. oktobra 2023. godine. Ukoliko prijava bude odbijena moguća je žalba resornom ministarstvu koje ima rok od pet dana da na nju odgovori


Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić pozvao je lokalne samouprave da organizuju proces prijave građana koji žive u nelegalnim objektima za uvođenje priključaka za struju, vodu, kanalizaciju i grejanje, jer je rok za to samo 30 dana, od 15. septembra do 15. oktobra.

“Očekujem najmanje oko 50.000 prijava, jer je otprilike toliko objekata samo u Beogradu bez priključka za struju”, ukazao je Vesić.

On je dodao da će svi koji se prijave biti priključeni legalno na infrastrukturu i legalno će plaćati račune za struju, vodu i grejanje, i naglasio da će mogućnost prijavljivanja trajati samo mesec dana i da neće biti produženja roka.

“Prijave se podnose isključivo nadležnim opštinama. Postoji formular koji se popunjava, a vlasništvo nad objektom dokazuje se kupoprodajnim ugovorom, ugovorom o poklonu ili nekom drugom vrstom ugovora, ukazao je Vesić.

Kako je objasnio, ukoliko nema takvog ugovora, kod notara se overava izjava da osoba živi u tom objektu zajedno sa svojom porodicom.

“Opštine kada prime te prijave imaju 15 dana da izdaju potvrdu da je moguće priključiti te objekte na komunalnu infrastrukturu”, dodao je Vesić.

Ukoliko prijava bude odbijena moguća je žalba resornom ministarstvu koje ima rok od pet dana da na nju odgovori.

Prema Vesićevim rečima, komunalna preduzeća koja će priključiti objekte na svoju mrežu nemaju pravo da traže dokaz o imovini ili statusu, jedino ih se tiču tehnički uslovi za priključenje.

“Ta preduzeća su u obavezi da radove obave po hitnom postupku, a ugovore će potpisivati po važećem cenovniku koji važi i za sve ostale građane”, objasnio je Vesić.

Ministar je ukazao i da ne znači da će građani dobiti priključak u roku od 30 dana, jer je to rok za prijavu, te da samo priključenje zavisi od kapaciteta preduzeća, sa kojim će građani sklopiti ugovor i priključak platiti po važećim cenovnicima samih preduzeća.

Kako je naglasio, priključenje će biti moguće samo za stambene objekte jer bi, kako je ocenio, sve drugo bilo izigravanje zakona čija je suština obezbeđivanje osnovnog ljudskog prava na tekuću vodu, struju i grejanje.

Prema njegovim rečima, u slučajevima gde je potrebno priključenje čitave zgrade gde investitori to nisu učinili, zahtev podnosi stambena zajednica.

Ukoliko nije formirana, to čine vlasnici stanova koji mogu da plate priključak za čitavu zgradu što dosadašnji propisi nisu dozvoljavali, naveo je ministar.

Vesić je ukazao i da su komunalna preduzeća u obavezi da obezbede posebne šaltere za prijave, kao i pomoć za popunjavanje formulara.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.


Izvor: Vebsajt Biznis, 24.08.2023.
Naslov: Redakcija