Zastava Bosne i Hercegovine

ODLUKA O VISINI MINIMALNE CENE RADA ZA PERIOD JANUAR-DECEMBAR 2023. GODINE: Ministarstvo finansija ponovo odbilo predlog za povećanje minimalca u ovoj godini


Na drugom ovogodišnjem sastanku predstavnika sindikata, Unije poslodavaca Srbije (UPS) i Ministarstva finansija odlučeno je da, prema parametrima po kojima se pregovara da li će minimalna cena rada biti i za koliko povećana, nema osnova za njenu promenu pre kraja ove godine.

Prema zvaničnim podacima koji su izneti na današnjem sastanku, minimalac u Srbiji prima 236.000 zaposlenih.

Predstavnik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković kaže da nije postignut dogovor i da predstavnici sindikata, poslodavaca i Ministarstva finansija nisu došli do zajedničkog zaključka.

“Predmet razgovora je vraćen kolegijumu Socijalno-ekonomskog saveta koji čine predstavnici organizacija koje učestvuju u pregovorima. Oni će se sastati početkom sledeće nedelje, gde će odlučiti šta dalje. Na osnovu izlaganja predstavnika vlade, odnosno Ministarstva finansija koje se najviše pita, došli smo do saznanja da možda treba krenuti ranije u odlučivanje o minimalnoj cena rada, ali za narednu godinu”, ističe Atanacković.

Dok sindikati insistiraju da se minimalac poveća ove godine, iz ministarstva kažu da ne postoje pokazatelji koji bi ukazivali da je potrebno ići ka bilo kakvoj promeni u toku 2023.

Osnovni parametar prema kome se podiže minimalna cena rada, a to je inflacija, prema predviđanjima za celu ovu godinu iznosiće 12 procenata, a minimalac je već povećan za 14,3 odsto početkom godine.

“Iz ministarstva su rekli da ako poslodavci prihvate povećanje onda će i oni u vladi to prihvatiti, tako da je taj vruć krompir prebačen poslodavcima. Do sada je bila obrnuta situacija, poslodavci su čekali vladin predlog, pa su tražili i neka poreska rasterećenja za privrednike. Takođe, pravno gledano ni zakon ne predviđa promene pre kraja tekuće godine”, navodi Atanacković.

Pre sastanka sekretar veća Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) Zoran Mihajlović rekao je da će u nastavku pregovora o povećanju minimalne cene rada taj sindikat tražiti da se ona poveća za drugu polovinu ove godine, umesto da se pregovara za 2024. godinu, a ako tako ne bude, napustiće sastanak.

Prema rečima Nebojše Atanackovića, predstavnika Unije poslodavaca Srbije u pregovorima, sindikati su na neki način odustali, ali sledi kolegijum na kojem će se doneti konačna odluka.

“Prema svim parametrima i podacima koje je iznelo ministarstvo, ne verujem da će se to ostvariti u ovoj godini. Vanredno razmatranje o povećanju minimalca moguće je samo za narednu godinu, nelogično je da se sada u maju govori o tome što će biti u januaru 2024. Treba sačekati septembar, kako je i zakonom uređeno”, zaključuje Atanacković.

Podsetimo, sindikati su na pregovore o povećanju minimalne cene rada došli da bi tražili povećanje za drugu polovinu ove godine, a ne za 2024. godinu.

Predlog sindikata bio je da minimalna zarada, koja sada iznosi 40.020 dinara, bude izjednačena sa troškovima minimalne potrošačke korpe koji su premašili 50.000 dinara.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.


Izvor: Vebsajt Biznis, Ljiljana Begović, 25.05.2023.
Naslov: Redakcija