Zastava Bosne i Hercegovine | Zastava Crne Gore
Email Print

BIOGRAFIJE NOVE VLADE: PREMIJERA I MINISTARA


  • Novoizabrani premijer Srbije Aleksandar Vučić rođen je 5. marta 1970. godine u Beogradu, a posle završene Zemunske gimnazije 1988. godine,
    diplomirao je u roku na Pravnom fakultetu 1994, uz najviše ocene.

Srpskoj radikalnoj stranci (SRS) pristupio je 1993.godine,kada je izabran i za poslanika u Skupštini Srbije.

Poslanik u Saveznoj Skupštini SRJ bio je u tri mandata.

Za direktora sportsko-poslovnog centra "Pinki" u Zemunu imenovan je 1996.godine.

Bio je ministar za informisanje u Vladi Srbije premijera Mirka Marjanovića izabranoj 1998. godine.

Generalni sekretar SRS postao je 1994. godine i na funkciji ostaje do 2008, kada je formirana Srpska napredna stranka(SNS).

Uz Tomislava Nikolića, osniva SNS. Na Osnivačkoj konvenciji oktobra 2008. godine izabran je za zamenika predsednika stranke.

Posle ostavke Tomislava Nikolića na mesto lidera SNS zbog izbora za predsednika Srbije, 24. maja 2012. godine, Vučić postaje v.d. predsednika SNS.

Na Drugom kongresu SNS održanom 29. septembra 2012. godine, jednoglasno je izabran za predsednika stranke.

Vučić je vodio izborne timove na vanrednim lokalnim izborima u beogradskim opštinama Zemun i Voždovac 2009. godine, kada SNS ostvaruje ubedljivu pobedu i preuzima vlast na lokalnom

nivou.

Posle parlamentarnih izbora 2012.godine, postao je ministar odbrane i prvi potpredsednik Vlade Srbije zadužen za borbu protiv korupcije i kriminala.

Ministar odbrane bio je od 28. jula 2012, do rekonstrukcije Vlade 2. septembra 2013. godine, kada zadržava samo funkciju prvog potpredsednika Vlade.

Oženjen je, a iz prvog braka ima dvoje dece - sina Danila I ćerku Milicu.

U rubrici "Nagrade i priznanja" u zvaničnoj biografiji koja je dostavljena Skupštini Srbije, navodi se da je Vučić bio pionirski prvak Beograda u šahu, nosilac stipendije iz Fondacije za razvoj mladih naučnika 1991. Godine, dobitnik nagrade "Kapetan Miša Anastasijević" za ličnost godine 2012.

Vučić je i "Ličnost godine 2013" u izboru banjalučkih Nezavisnih novina, "Čovek godine 2013" evropskog magazina "Ma", "Najevropljanin 2013" po izboru međunarodne organizacije "Prva evropska kuća", a nosilac je u "Vidovdanske nagrade 2013" koju dodeljuje grad Kruševac.

U 2013. godini Vučić postaje i počasni građanin Leskovca I Leposavića. Ove godine proglašen je za "Regionalnog lidera 2014", u izboru žirija i čitalaca Večernjeg lista iz Mostara.

Vučić je, kako stoji u biografiji, strastveni čitalac, naročito literature iz oblasti istoriografije i geopolitike,

ali i srpske i svetske književnosti, poseduje zavidnu ličnu biblioteku, igra šah, rado prati utakmice košarke I fudbala.

Tečno govori engleski i ruski jezik, služi se francuskim, a uči nemački jezik.


·         Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić rođen je 1.

januara 1966. godine u Prizrenu, a diplomirao je na Fakultetu političkih nauka u Beogradu.

Poslanik Socijalističke partije Srbije (SPS) u Veću građana Savezne skupštine bio je od 1992. godine, a u Skupštini Srbije od 2004. godine.

Bio je predsednik Mladih socijalista, a devedesetih je bio portparol Socijalističke partije Srbije.

Predsednik SPS postaje u decembru 2006. godine. Bio je ministar za informisanje u prelaznoj Vladi Srbije od oktobra 2000. do januara 2001. godine.

Dačić je bio prvi potpredsednik Vlade Srbije, zamenik premijera i ministar unutrašnjih poslova od jula 2008. godine do jula 2012.

U julu 2012. godine postao je premijer Srbije, a u Vladi je zadržao i resor unutrašnjih poslova.

Bio je predsednik Košarkaškog kluba Partizan iz Beograda I potpredsednik Jugoslovenskog olimpijskog komiteta.

Dobitnik je priznanja "Najevropljanin" za 2009. godinu. Dačić je oženjen, otac dvoje dece, a govori engleski i ruski jezik.


Potpredsednik Vlade i ministar građevinarstva, saobraćaja I infrastrukture Zorana Mihajlović rođena je 1970. godine, u Tuzli, osnovnu i srednju školu završila je u Beogradu, a diplomirala je 1993. na Ekonomskom fakultetu, gde je magistrirala 1998. i doktorirala 2001, sa temama iz oblasti

energetike i ekonomije.

Od 2004. do 2006. godine bila je angažovana u Vladi Srbije kao savetnik potpredsednika Vlade Miroljuba Labusa za energetiku i politiku zaštite životne sredine, nakon čega je radila na Aerodromu "Nikola Tesla" kao savetnik za energetsku efikasnost generalnog direktora ,do 2007. godine.

Do 2010. godine bila je savetnik za energetiku tadašnjeg predsednika Vlade Republike Srpske Milorada Dodika.

Bila je član Upravnog odbora Elektroprivrede Srbije od 2004-2007. Godine, a od 2008. je zaposlena na Megatrend Univerzitetu, gde je prorektor i predaje predmete iz oblasti energetike pod nazivom Ekonomija prirodnih resursa.

Član je Srpske napredne stranke (SNS) od 2009. godine, u kojoj je potpredsednik, a na čelu je i stranačkog Saveta za energetiku i rudarstvo.

Od maja 2012. godine do formiranja Vlade u julu bila je poslanik u Skupštini Srbije, a potom postaje ministar energetike, razvoja i zaštite životne Sredine.

Majka je jednog sina, a govori engleski jezik.


·         Potpredsednik Vlade i ministar trgovine, turizma I telekomunikacija Rasim Ljajić je rođen 28. januara 1964.

godine u Novom Pazaru, gde je završio osnovnu školu I gimnaziju, a diplomirao je na Medicinskom fakultetu u Sarajevu.

Posle demokratskih promena 5. oktobra 2000. godine izabran je za ministra za nacionalne i etničke zajednice u Vladi SRJ.

Nakon potpisivanja Beogradskog sporazuma marta 2003. Godine izabran je za ministra za ljudska i manjinska prava u Savetu ministara SCG, a od jula 2004. predsednik je Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom.

Ministar rada i socijalne politike bio je u Vladi Vojislava Koštunice izabranoj u maju 2007. godine, a istu funkciju zadržao je i u Vladi Mirka Cvetkovića.

Za potpredsednika Vlade Srbije i ministra za spoljnu I unutrašnju trgovinu i telekomunikacije izabran je 27. Jula 2012. godine. Oženjen je, otac dvoje dece.


Potpredsednik Vlade i ministar državne uprave i lokalne samouprave Kori Udovički završila je Ekonomski fakultet u Beogradu, a magistrirala je (1984.) i doktorirala (1999) na američkom univerzitetu Jejl.

Od 1993. do 2001. godine radila je i Međunarodnom monetarnom fondu, u kome je, u trenutku napuštanja, bila glavni ekonomista za program sa Jugoslavijom.

Po povratku u Srbiju bila je 2001. godine član Komisije za restrukturiranje javnih preduzeća, potom postaje specijalni savetnik ministra finansija i ekonomije odgovorna za praćenje rada javnih preduzeća.

Od juna 2002. do jula 2003. godine bila je ministar energetike i rudarstva u Vladi Srbije, a potom postaje

guverner Narodne banke Srbije, i na toj funkciji je bila do februara 2004.

Tečno govori engleski i španski jezik, služi se portugalskim i francuskim.

Ministar finansija Lazar Krstić rođen 1984. godine u Nišu, a diplomirao je matematiku i etiku, politiku i ekonomiju 2007. godine na Univerzitetu Jejl u Americi.

Od 2007. godine do imenovanja na funkciju ministra finansija u Vladi Srbije u septembru 2013. radio je u vodećoj svetskoj konsultantskoj kući "Mekinsi end kompani", gde je za manje od pet godina napredovao od mesta poslovnog analitičara, do pozicije mlađeg partnera.

Govori engleski jezik.


·         Ministar privrede Dušan Vujovićrođen je 22. jula 1951.godine u Požarevcu, diplomirao je na Ekonomskom fakultetu u Beogradu 1974, kao student generacije, a tu je i magistrirao (1977) i doktorirao (1984).

Posle diplomiranja radio je kao asistent na Ekonomskom fakultetu, a početkom 1979. godine primljen je u Svetsku banku.

Od 1985. do 1992. radio je kao docent i vanredni profesor na Ekonomskom fakultetu i kao rukovodilac projekta makroekonomskog modeliranja za potrebe Savezne Vlade.

U Svetsku banku se vraća 1992. Autor je velikog broja studija i projekata restrukturiranja

velikih preduzeća, reforme budžeta i javnog sektora. Oženjen je, otac dvoje dece, govori engeski i ruski.


·         Ministarka poljoprivrede i zaštite životne sredine Snežana

Bogosavljević-Bošković rođena je u Ivanjici 24. Januara 1964. godine, a diplomirala je na Agronomskom fakultetu u Čačku 1986.

Magistrirala je (1990) i doktorirala (1994) na Poljoprivrednom fakultetu u Zemunu.

Redovni je profesor Agronomskog fakulteta u Čačku.Ministar energetike i rudarstva Aleksandar Antić rođen je 7.maja 1969. godine u Beogradu, a po zanimanju je diplomirani ekonomista.

Od septembra 2013. godine bio je ministar saobraćaja u Vladi Srbije.

Od 2004. do 2008. godine bio je predsednika Odborničke grupe SPS u Skupštini Beograda, a na čelu gradskog parlamenta bio je u dva mandata, od decembra 2008. do maja 2012. i od juna 2012. do septembra 2013. Ima sina Andreja.


Ministar pravde Nikola Selaković rođen je 30. aprila 1983. godine u Užicu, diplomirao je i magistrirao na Pravnom fakultetu u Beogradu, na kome trenutno pohađa doktorske studije.

Na Pravnom fakultetu 2009. godine postaje stručni saradnik u nastavi na predmetima "Uporedna pravna tradicija" I "Nacionalna istorija države i prava", na kojima je 2010. izabran za asistenta.

Član je SNS od njenog osnivanja 2008. godine, a u njoj je u septembru 2012. izabran je za člana Predsedništva, a u januaru ove godine za potpredsednika.

Bio je ministar pravde u dosadašnjoj Vladi Srbije.


·         Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović je rođen 20.novembra 1976. godine u Beogradu, a diplomirao je na Fakultetu za poslovne studije Megatrend Univerziteta, gde je i magistrirao i doktorirao.

Od 2004. do 2008. godine bio je direktor marketinga u preduzeću za spoljnu i unutrašnju trgovinu Interspid, a potom prelazi na mesto zamenika finansijskog direktora u preduzeću Jabuka.

Od 2004. do 2008. godine bio je odbornik u skupštini grada Beograda, a na parlamentarnim izborima 2007. godine izabran je za poslanika Srpske radikalne stranke (SRS) u Skupštini Srbije.

Od jula 2012. do aprila 2014. godine Stefanović je bio predsednik Skupštine Srbije.

Osnivač je SNS i potpredsednik stranke. Govori engleski i ruski jezik, oženjen je i ima ćerku.


·         Ministar odbrane Bratislav Gašić rođen je 30. juna 1967.godine u Kruševcu, a diplomirao je na Ekonomskom fakultetu u Nišu.

Od 1989. godine se bavi privatnim preduzetništvom, vlasnik je i direktor preduzeća Saco.

Od juna 2012. godine do aprila ove godine bio je gradonačelnik Kruševca i istaknuti je sportski radnik. Jedan je od osnivača SNS, u kojoj je potpredsednik. Oženjen je, otac tri sina, a govori grčki i engleski jezik.


·         Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srđan Vrebić rođen je 1970. godine u Gornjem Milanovcu, osnovnu i srednju školu pohađao je u Beogradu, gde je 1993. Diplomirao teorijsku fiziku na Fizičkom fakultetu.

Poslediplomske studije i doktorat je radio na Univerzitetu u Beogradu u oblasti veštačke inteligencije.

Tokom školovanja bio je polaznik prvih programa Istraživačke stanice Petnica, a 1986. godine dobio je Oktobarsku nagradu Beograda za najbolji srednjoškolski istraživački rad.

Posle diplomiranja radio je kao rukovodilac programa fizike Istraživačke stanice Petnica.

Od 2005. godine radi u Zavodu za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja.

Verbić je autor tri udžbenika iz fizike i recenzent više udžbenika i knjiga iz popularne nauke.

Oženjen je i otac dvoje dece.


·         Ministar zdravlja Zlatibor Lončar rođen je 3. avgusta 1971 godine u Beogradu, gde je 1997. završio Medicinski fakultet.

Pripravnički staž obavio je u Kliničkom centru Srbije tokom 1997/98 godine, gde je i položio stručni ispit, a specijalizaciju iz opšte hirugije je završio je 2003.

Školske 2008/09 godine upisao je doktorske studije iz medicinske epidemiologije, a trenutno radi na pisanju doktorske disertacije.

Od 2010. godine bio je načelnik intenzivne nege Urgentnog centra, a od avgusta 2012. je bio na  unkcijama direktora Urgentnog centra i pomoćnika direktora Kliničkog centra Srbije za medicinska pitanja.

Od 2013. godine je načelnik Odeljenja za transplantaciju.Oženjenje, otac jednog deteta, govori engleski jezik.


Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin rođen je 2. oktobra 1972. godine u Novom Sadu, a Pravni fakultet završio je u Kragujevcu.

Osnivač je Jugoslovenske levice, koju je napustio 1998. godine kada je bio zamenik predsednika.

Socijalističkoj partiji Srbije pristupio je na Šestom kongresu, kada je izabran za člana Izvršnog odbora, a iz te partije se povukao 2007. godine i sa akademikom Mihailom Markovićem je formirao Pokret ocijalista, čiji je i danas predsednik.

Bio je poslanika u Skupštini Srbije na listi SNS, a za direktora Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju izabran je u avgustu 2012. godine.

Ministar bez portfelja zadužen za Kosovo postao je u septembru 2013. godine.

Vulin je od 2000. do 2007. godine bio pomoćnik direktora ili direktor marketinga u firmama Super pres i Kolor press, a zamenik generalnog direktora Kolor medija internešnal od 2007. do 2012. godine.

Bio je i odgovorni urednik nedeljnika Pečat, a autor je tri romana. Oženjen je, otac jednog sina. 


·         Ministar omladine i sporta Vanja Udovičić rođen je 1982.godine u Beogradu, a završio je Fakultet organizacionih nauka.

Ministar sporta bio je i u prethodnoj Vladi, od septembra 2013.Bio je kapiten vaterpolo reprezentacije Srbije i proglašen za najboljeg igrača sveta, kao i više puta za najkorisnijeg igrača na takmičenjima.

Za reprezentaciju je odigrao 284 utakmice i postigao 330 golova.


·         Ministar kulture i informisanja Ivan Tasovac rođen je 1966.godine u Beogradu, a diplomirao je i magistrirao klavir na Konzervatorijumu "Petar Ilič Čajkovski" u Moskvi. 

Bio je direktor Beogradske filharmonije od marta 2001. Do 2013. godine, kada je, posle rekonstrukcije, ušao u Vladu Srbije.


·         Ministar bez portfelja Jadranka Joksimović rođena u Beogradu 26. januara 1978. godine, a diplomirala na Fakultetu političkih nauka 2003, na smeru Međunarodni odnosi, kao student generacije.

Završila je master studije na Fakultetu za ekonomiju I političke nauke Univerziteta Alfa.

Karijeru je započela kao demonstrator na FPN na predmetima Ekonomija tranzicije i Diplomatija i diplomatska istorija, a jedno vreme je radila kao agent osiguranja u DDOR Novi Sad.

U SRS je od 2005. do 2007. godine radila kao saradnik Aleksandra Vučića za međunarodne odnose, kao i u redakciji časopisa "Velika Srbija".

Bila je jedan je od osnivača SNS, a u maju 2012. Godine izabrana je za poslanika u Skupštini Srbije.


·         Ministar bez portfelja Velimir Ilić rođen je 1951. godine u Čačku, diplomirao je na Tehnološkom fakultetu u Beogradu, a magistrirao na Tehnološkom fakultetu u Čačku.

Političku karijeru započeo je 1990. godine u Srpskom pokretu obnove, kada je postao i poslanik u Skupštini Srbije. Novu Srbiju, čiji je predsednik, osniva 1998. godine. Za gradonačelnika Čačka prvi put je izabran 1996, a potom I 2000. godine, kada je izabran i za poslanika u Veću građana Savezne skupštine.

Bio je ministar za kapitalne investicije u Vladi Srbije od 2004. do 2007. godine, ministar za infrastrukturu od 2007. do jula 2008. i ministar za građevinarstvo i urbanizam u Vladi Ivice Dačića izabranoj u julu 2012.

Oženjen je, otac petoro dece.

Izvor: FONET