Zastava Bosne i Hercegovine

ZAKON O POPISU STANOVNIŠTVA, DOMAĆINSTAVA I STANOVA 2022. GODINE: Građani koji odbiju popisivanje ili daju netačne ili nepotpune podatke biće prekršajno i novčano kažnjeni


Popis stanovništva, domaćinstava i stanova u Srbiji počinje u subotu, 1. oktobra, u osam časova ujutru, a 15.000 popisivača zakucaće na vrata svih domaćinstava u našoj zemlji do 31. oktobra. Popisivanje će biti izvršeno tradicionalno što znači da će popisivači da idu od vrata do vrata i intervjuišu građane, a ove godine uvodi se i jedna novina, a to je da će popisivači nositi i laptope u koje će odmah unositi dobijene odgovore.

Inače, građani će odgovarati na pitanja o polu, državljanstvu, bračnom stanju, broju živorođene dece, ekonomskoj aktivnosti, stepenu završenog obrazovanja, nacionalnoj pripadnosti, maternjem jeziku i veroispovesti, a biće pitani i da li imaju problema u obavljanju svakodnevnih aktivnosti zbog invaliditeta i kako putuju u školu ili na posao. Jedina pitanja na koja naši sugrađani, u skladu sa Ustavom i zakonom, nisu u obavezi da odgovore jesu pitanja o nacionalnoj pripadnosti i veroispovesti.

U Republičkom zavodu za statistiku procenjuju da razgovor s popisivačem ne bi trebalo da traje duže od pola sata. Odgovore na pitanja daje svaka odrasla osoba u domaćinstvu pojedinačno, a ako to nije moguće, popisivač odgovore prikuplja od člana domaćinstva koji je najbolje upoznat s podacima. Za decu mlađu od 15 godina odgovori se prikupljaju od roditelja, usvojitelja, staratelja ili hranitelja. Ukoliko popisivač nikoga ne zatekne kod kuće, on će doći ponovo u drugom terminu, a ako i tada nema nikoga u domaćinstvu, ostaviće pisano obaveštenje o dolasku i informaciju da građani pozivom na besplatan broj info-centra 0800/444-005 mogu da stupe u kontakt s popisivačem, uz pomoć operatera, i dogovore novi termin.

Popisivač nosi legitimaciju koju je u obavezi da pokaže pre nego što uđe u domaćinstvo – na prednjoj strani legitimacije nalazi se logo Republičkog zavoda za statistiku, ime i prezime popisivača, njegova fotografija i broj lične karte. Na zadnjoj strani nalazi se ovlašćenje za rad. U nacionalnom statističkom zavodu ističu da svako odbijanje popisivanja, kao i davanje nepotpunih i netačnih podataka, za sobom povlači prekršajnu odgovornost i novčanu kaznu, od 20.000 do 50.000 dinara. Oni podsećaju da se podaci prikupljeni u popisu koriste isključivo u statističke svrhe i Republički zavod za statistiku ih ne može ustupiti drugim fizičkim i pravnim licima.

U ovom popisu ima nekoliko dodatih pitanja – prvi put se i muškarci pitaju koliko dece imaju (do sada je ovo pitanje postavljano isključivo ženama), a osobe koje su živele u inostranstvu, pored datuma povratka, odnosno doseljenja u Srbiju, sada se pitaju i za datum odlaska u inostranstvo. Osobe koje su se u mesto popisa doselile iz drugog mesta biće pitane za glavni razlog preseljenja – ovo pitanje ranije se postavljalo samo osobama koja su se u mesto popisa doselila iz inostranstva, a sada se ovo pitanje postavlja i onim osobama koje su se doselile iz drugog mesta u Srbiji.

Demografi s velikim nestrpljenjem čekaju rezultate novog popisa, s obzirom na to da podaci iz vitalne statistike pokazuju da je Srbija pre pandemije kovida 19 svake godine bila “siromašnija” za grad od 35.000 stanovnika, a ono što sa sigurnošću znamo jeste da je broj stanovnika, u periodu od poslednjeg popisa 2011. godine do 2020. godine, smanjen čak za 384.858 osoba – samo na osnovu negativnog prirodnog priraštaja. Pandemija virusa korona dodatno je pogoršala sumornu vitalnu statistiku, jer je tokom prošle godine skoro 75.000 ljudi više umrlo nego što se rodilo. Od 2002. do 2020. godine broj dece smanjen je sa 16 na 14 odsto, dok je broj starijih od 65 godina povećan sa 16 na 21 odsto. U istom vremenskom periodu prosečna starost našeg stanovništva porasla je sa 40,2 na 43,3 godine, što Srbiju svrstava među tri najstarije nacije u Evropi. Procene RZS govore da je u Srbiji 1. januara ove godine živelo svega 6.797.105 osoba, a toliko stanovnika je naša zemlja imala početkom šezdesetih godina 20. veka.

Preliminarni rezultati popisa biće objavljeni do kraja novembra, a konačni će se objavljivati sukcesivno – od aprila 2023. do juna 2024. godine.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.

Izvor: Vebsajt Politika, Katarina Đorđević, 25.09.2022.
Naslov: Redakcija