Zastava Bosne i Hercegovine
Email Print

UREDBA O BLIŽIM USLOVIMA, KRITERIJUMIMA I ELEMENTIMA ZA PAUŠALNO OPOREZIVANJE OBVEZNIKA POREZA NA PRIHODE OD SAMOSTALNE DELATNOSTI: Poslove u oblasti trgovine na veliko i malo, poslove u vezi sa nekretninama, kao i finansijsko posredovanje ne mogu obavljati preduzetnici koji se opredele za paušalno oporezivanje, obveznici koji imaju promet preko 6.000.000 dinara na godišnjem nivou, kao i obveznici koji su evidentirani u sistemu PDV-a.


Zahtev za paušalno oporezivanje novoosnovani privredni subjekti mogu podneti unosom i opredeljivanjem u Agenciji za privredne registre. Zahtev se može podneti prilikom osnivanja preduzetničke radnje u registracionoj prijavi.

Privredni subjekti koji to rade godinama, mogu se za paušalno oporezivanje prijaviti do 30. novembra tekuće godine, za narednu poslovnu godinu.

"Preduzetnici koji se opredele za paušalno oporezivanje ne mogu obavljati delatnost u oblasti trgovine na veliko i malo, hoteli, restorani... Paušalno oporezivanje ne mogu imati i oni subjekti koji imaju poslovanje u vezi nekretnina, finansijsko posredovanje, obveznici koji imaju promet preko 6.000.000 dinara na godišnjem nivou, kao i obveznici koji su evidentirani u sistemu PDV", kaže Dragan Agatunović iz Poreske uprave.

Polazna osnovica za utvrđivanje paušalnog prihoda, određuje se u odnosu na osnovu prosečne mesečne zarade po zaposlenom u prethodnoj godini, pomnoženo sa odgovarajućim koeficijentom te grupe delatnosti. Osnovica je korigovana i određenim elementima.

"Ti elementi koji koriguju osnovicu, jesu mesto gde se radnja nalazi, starost obveznica, površina lokala, broj zaposlenih, tržišni uslovi i drugi elementi za značaj oporezivanja", navodi Agatunović.

Izvor: Vebsajt Blic, 23.07.2019.
Naslov: Redakcija