Zastava Bosne i Hercegovine

EU: MOGUĆA ZAKONSKA IZUZEĆA ZA JUŽNI TOK


Evropska unija je spremna da razmotri zahtev Rusije da se "unutar zakona EU nađu izuzeća za izgradnju gasovoda Južni tok, ako to ruski predstavnici zatraže, ali takav zahtev od ruske strane nije dobijen", rekla je danas u Briselu portparolka evropskog komesara za energiju Gintera Etingera Marlene Holcner.

Na pitanje novinara o čemu bi konkretno moglo biti reči, ako se pitanje Južnog toka takođe pokrene na sastanku EU, Rusije i Ukrajine o sporu oko isporuka gasa 26. septembra u Berlinu, Holcner je istakla da Južni tok nije na dnevnom redu berlinskog sastanka, ali da i o tome može biti razmene mišljenja na ruski predlog.

Evropska komisija je mišljenja da svi ugovori koje je Moskva potpisala sa zemljama u Evropskoj uniji i Srbijom delom krše propise Unije.

Zvaničnici Evropske komisije su prethodno stavili do znanja da Srbija može izgraditi deonicu gasovoda Južni tok i, pošto nije članica EU, ne potpada pod zakone unutrašnjeg tržišta Unije.

Naglasili su, međutim, da će to morati da bude saglasno propisima Evropske energetske zajednice, čiji je potpisnik i član i Srbija.

Takođe je predočeno da tokom pregovora o članstvu Srbije i EU srpska strana mora usaglasiti svoje zakone i sa propisima EU na polju energije.

Marlene Holcner je juče takođe stavila do znanja da "bilo da je u pitanju Bugarska ili Srbija, ako one dobijaju ruski gas, taj gas mora proći preko teritorije Evropske unije, tako da, kao u svakom poslu na evropskoj teritoriji, moraju se poštovati evropski zakoni".

Ona je, na pitanje novinara kako EU gleda na saopštenje ruske kompanije Gasprom da će izgradnja deonice kroz Srbiju početi u oktobru, objasnila da se ne može sprečiti da Srbija gradi gasovod, rekavši da kad je reč o "energetskim propisima koji bi mogli biti prekršeni, to bi usledilo u kasnijoj fazi kad bi gasovod počeo da radi".

Na pitanje da li to znači da "Srbija može izgraditi infrastrukturu, ali da će to onda biti prazan skup gasovod", Marlene Holcner je uzvratila da se u slučaju Srbije, ako gasovod počne da radi, može posegnuti za propisima (Evropske) Energetske zajednice koji su različiti od zakona Evropske unije".

EU je od Bugarske zatražila da obustavi izgradnju gasovoda Južni tok na svojoj teritoriji, jer je ocenjeno da je prilikom odluke da se poslovi izgradnje dodele jednoj ruskoj kompaniji, prekršen propis unutrašnjeg tržišta EU o transparentnim javnim nabavkama i obaveznom tenderu za izvođače radova.

Izvor: RTV