Zastava Bosne i Hercegovine

NACRT ZAKONA O INFORMACIONOJ BEZBEDNOSTI: Novi Zakon će unaprediti regulatorni okvir


Mere koje predviđa Nacrt zakona o informacionoj bezbednosti će učiniti sistem efikasnijim i unaprediće regulatorni okvir u smislu pravovremenog reagovanja i preventivnog delovanja, izjavila je Jelena Mićić iz Nacionalne alijanse za lokalni i ekonomski razvoj (NALED).

Ona navodi da je postojeći Zakon o informacionoj bezbednosti usklađen sa NIS1 direktivom EU, ali da je radi usklađivanja sa novim merama potrebno doneti novi zakon.

"U međuvremenu su donete nove direktive u EU - NIS2 i akt o sajber bezbednosti. Ministarstvo informisanja i telekomunikacija je u skladu sa tom promenom 20. aprila formiralo radnu grupu za izradu Nacrta izmena i dopuna zakona o informacionoj bezbednosti kojoj je osnovni cilj bio usklađivanje postojećeg zakona sa novom direktivom", rekla je Mićić.

Dodaje da je prilikom usklađivanja sa novom direktivom radna grupa donela odluku o izradi novog zakona.

"U samom radu radne grupe primetili smo da će prilikom usklađivanja sa novom direktivom EU veliki broj članova biti izmenjen, kao i pitanje institucionalnog okvira pošto je predviđeno i otvaranje Kancelarije za informacionu bezbednost. Radna grupa je iz tog razloga donela odluku da se počne sa izradom novog Zakona o informacionoj bezbednosti", istakla je ona.

Kako je navela, održane su i dve javne rasprave u Beogradu i u Kragujevcu, na kojima su zainteresovane strane mogle da prisustvuju i daju svoje komentare na postojeći nacrt.

Formiranjem Kancelarije za informacionu bezbednost, navodi Mićić, objediniće se nadležnosti CERT-a.

"Izvršiće se objedinjavanje nacionalnog CERT-a (sektora koji se bavi informacionom bezbednošću) koji se trenutno nalazi u RATEL-u (radnom telo za elektronske komunikacije) i nadležnosti CERTA za organe vlasti koje se sada nalaze u Kancelariji za IT", objasnila je ona.

Mićić ističe da je to objedinjeno zbog efikasnijeg odgovora na moguće potencijalne incidente, kao i da će Kancelarija objediniti nadležnosti i obavljati koordinaciju na nacionalnom nivou.

"Kancelarija će izveštavati nadležno Ministarstvo u čijoj nadležnosti se nalaze i inspekcijski organi koji će kasnije u samoj kontroli operatora na terenu moći da izriču određene mere protiv onih koji ne postupaju u skladu sa zakonom", pojasnila je ona.

Navela je da se novine tiču usklađivanja sa Aktom o sajber bezbednosti, posebno u delu koji se tiče sertifikacije IKT procesa proizvoda i usluga, kao i da će novim Zakonom operatori IKT sistema biti podeljeni na prioritetne i važne.

"Bitno je razdvojiti pravne subjekte koji su registrovani za obavljanje delatnosti, pa će oni, ukoliko obavljaju delatnost iz energetike i bankarstva, spadati u prioritetne operatore, dok će u drugoj grupi biti privredni subjekti koji su registrovani za manje važne poslove koji se tiču proizvodnje računarske opreme ili upravljanje otpadom", rekla je Mićić.

Dodaje da je napravljena razlika kako bi se odvojili oni koji su od najvažnijeg društvenog značaja.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.


Izvor: Vebsajt RTV, 15.08.2023.
Naslov: Redakcija