Zastava Bosne i Hercegovine

UREDBA O BLIŽIM USLOVIMA I NAČINU OSTVARIVANJA PRAVA NA NOVČANA SREDSTVA ZA IZGRADNJU, UČEŠĆE U KUPOVINI, ODNOSNO KUPOVINU PORODIČNO-STAMBENE ZGRADE ILI STANA PO OSNOVU ROĐENJA DETETA: Godine starosti kao ni broj dece nisu prepreka za pomoć od 20.000 evra za kupovinu nekretnine


Odluka o iznosu novčanih sredstava za ostvarivanje prava na novčana sredstva za izgradnju, učešće u kupovini, odnosno kupovinu porodično-stambene zgrade ili stana po osnovu rođenja deteta u 2022. godini ("Sl. glasnik RS", br. 25/2022), o pomoći u vidu 20.000 evra pri kupovini kuće ili stana ili izgradnji kuće, porodicama koje su dobile ili će dobiti dete ove godine, još jedna je stimulacija roditeljima u našoj zemlji.

Predsednica Udruženja “Mame su zakon” Tatjana Macura kaže da će ova pomoć pozitivno uticati na odluku kod onih parova koji žele decu i proširenje porodice, a sebi ne mogu da priušte adekvatne uslove za samostalan život.

Podrška se odnosi na sve one koji će dobiti dete od 1. januara ove godine, tako da će svaka majka dobiti priliku da država preuzme 20 odsto ulaganja u nekretninu, dok se taj iznos povećava na 50 procenata učešća ako su u pitanju devastirana područja, što je trenutno slučaj sa 23 opštine, a do maksimalnog iznosa od 20.000 evra. To sigurno neće rešiti stambeno pitanje svima, ali nekima hoće i mi ispred našeg udruženja uvek radije pozdravljamo ovakve podsticaje nego direktno davanje gotovog novca”, ističe Macura.

Odluka o davanju sredstava majkama odnosi se na svako dete koje se rodi posle 1. januara 2022. godine. Pravo imaju majke koje su bračnoj ili u vanbračnoj zajednici, a ni broj godina neće predstavljati prepreku pri realizaciji ove mere podrške.

“Jedan od uslova je recimo i to da partneri nemaju primanja ukupno više od dve prosečne zarade, što je po mom mišljenju jedino što je na ivici diskriminacije, iako razumem da je namera Vlade da se pomogne najugroženijima”, objašnjava Macura.

Za konkurisanje za dodelu sredstava potrebno je obezbediti tehnički opis sa popisom radova i predmerom i predračunom radova koji je overen od strane odgovornog projektanta. Isti uslovi važe za gradnju u ostalim lokalnim samoupravama za 20 odsto vrednosti radova na izgradnji kuće.

Novac se može dobiti i za kupovinu kuće ili stana u visini od 20 odsto vrednosti nepokretnosti koju je procenio nadležni poreski organ, a najviše u iznosu od 20 odsto kupoprodajne cene utvrđene predugovorom o kupoprodaji nepokretnosti.

Za učešće u kupovini kuće ili stana na kredit u iznosu od 20 odsto procenjene vrednosti nepokretnosti, na osnovu koje se odobrava kredit, a najviše u iznosu od 20 odsto kupoprodajne cene utvrđene predugovorom o kupoprodaji nepokretnosti.

Odluka i Uredba o bližim uslovima i načinu ostvarivanja prava na novčana sredstva za izgradnju, učešće u kupovini, odnosno kupovinu porodično-stambene zgrade ili stana po osnovu rođenja deteta ("Sl. glasnik RS", br. 25/2022), donete na sednici Vlade Republike Srbije, stupile su na snagu 19. februara 2022. godine.

I pored nekoliko značajnih stimulacija za roditelje u Srbiji, mame preduzetnice i dalje ne mogu da ostvare prava na naknade, kao i žene koje se ne bave samostalnom delatnošću.

“Intenzivni pritisci našeg i drugih zainteresovanih udruženja i pojedinaca urodili su plodom kada je u pitanju shvatanje ozbiljnosti ovog problema, što, ma kako delovalo skromno, ipak ima značaja jer nakon formiranja nove Vlade ovo pitanje vraća u fokus”, naglašava Macura.

Sam Zakon o finansijskoj podršci porodici sa decom ("Sl. glasnik RS", br. 113/2017, 50/2018, 46/2021 - odluka US, 51/2021 - odluka US, 53/2021 - odluka US, 66/2021 i 130/2021) menjan je nekoliko puta, ali je ostalo još mnogo toga što nije rešeno – pored porodilja preduzetnica, tu su i nezaposlene majke, majke koje su zaposlene pod fleksibilnim ugovorima, grupe koje će i pored izmena uslovljenih odlukama Ustavnog suda i dalje dobijati naknade tokom porodiljskog i nege deteta manje od republičkog minimalca, kao i majke koje su rodile više od četvoro dece, a koje ovaj Zakon ne prepoznaje.

“Ukratko, odmah po formiranju nove Vlade očekujem nastavak pregovora po svim ovim pitanjima”, zaključuje predsednica Udruženja “Mame su zakon” Tatjana Macura.

Podsetimo, preduzetnicama se umanjuje naknada zarade za 50 odsto ukoliko ovlaste poslovođu da upravlja njihovom agencijom dok su na trudničkom odsustvu. Takođe, žene preduzetnice dok su na porodiljskom i odsustvu sa rada radi nege deteta nemaju plaćene doprinose.

Udruženje se zalaže i da se preduzetnicama omogući da prenesu pravo odsustva sa rada na partnera, i da za treće i svako naredno rođeno dete imaju pravo odsustva u trajanju od dve godine, kao i zaposlene žene. I poslednje, da preduzetnice kao i zaposlene žene imaju zagarantovanu naknadu u visini minimalne zarade u toku porodiljskog odsustva, odnosno do detetovog trećeg meseca života.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.

Izvor: Vebsajt Biznis, Ljiljana Begović, 18.02.2022.
Naslov: Redakcija