Zastava Bosne i Hercegovine

BILATERALNI SKRINING ZA OBLAST TRANSPORTA ODRŽAĆE SE OD 24. DO 26. FEBRUARA 2015. GODINE U BRISELU


Sastanak bilateralnog skrininga je nastavak procesa analitičkog pregleda zakonodavstva (skrininga) za oblast transporta u okviru Pregovaračkih grupa 14 (Transport) i 21 (Transevropske mreže) koji je započet eksplanatornim skriningom održanim od 16. do 18. decembra 2014. u Briselu.

Bilateralni skrining za pregovaračka poglavlja 14 i 21 biće održan od 24. do 26. februara u Briselu.

Trajanje samog sastanka bilateralnog skrininga skraćeno je sa četiri na tri dana nakon pažljivog razmatranja i konsultovanja predstavnika Evropske komisije i predstavnika Republike Srbije.

Pored predstavnika Evropske komisije, sastanku će, kao članovi delegacije Republike Srbije, prisustvovati predstavnici institucija koje učestvuju u radu Pregovaračke grupe za transport i Pregovaračke grupe za transevropske transportne mreže.

U skladu sa Odlukom o osnivanju Koordionacionog tela za proces pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji ("Službeni glasnik RS", br. 84/2013, 86/2013, 31/2014 i 79/2014), članovi Pregovaračke grupe za transport su predstavnici sledećih organa i organizacija: Ministarstva unutrašnjih poslova; Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja; Ministarstva rudarstva i energetike; Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine; Ministarstva finansija; Ministarstva odbrane; Komisije za zaštitu konkurencije; Agencije za bezbednost saobraćaja; Direkcije za železnice; Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja; Instituta za standardizaciju Srbije; Direktorata civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije; Republičkog zavoda za statistiku; Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo; Agencije za upravljanje lukama i Kancelarije za evropske integracije. Institucija koja je nosilac posla za Pregovaračku grupu za transport je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

Članovi Pregovaračke grupe za transevropske mreže su predstavnici sledećih organa i organizacija: Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja; Ministarstva rudarstva i energetike; Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine; Ministarstva finansija; Ministarstva odbrane; Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija; Direktorata civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije; Agencije za bezbednost saobraćaja; Agencije za energetiku Republike Srbije; Republičkog zavoda za statistiku; Instituta za standardizaciju Srbije; Direkcije za železnice; Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo, Agencije za upravljanje lukama i Kancelarije za evropske integracije. Institucija koja je nosilac posla za Pregovaračku grupu za transevropske mreže je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

Na sastanku bilateralnog skrininga, predstavnici Republike Srbije će predstaviti legislativu i stepen usklađenosti pravnih tekovina Republike Srbije sa pravnim tekovinama Evropske unije u oblasti drumskog, železničkog, vodnog i vazdušnog saobraćaja, kao i transevropskih transportnih mreža.

Kada je reč o kopnenom transportu, naznačajnija pitanja koja će biti pojašnjena u delu drumskog saobraćaja su bezbednost na putevima, transport opasnog tereta, upravljanje infrastrukturom i inteligentni transportni sistemi u oblasti drumskog transporta.

U delu železničkog saobraćaja, posebna pažnja biće posvećena, bezbednosti i interoperabilnosti železnice i pristupa tržištu. Biće reči i o intermodalnim transportnim sistemima.

U oblasti vodnog saobraćaja, u delu pomorskog saobraćaja, biće reči o nadzoru brodskog saobraćaja, pristupa tržištu, pomorskoj bezbednosti, kao i bezbednosti i pravima pomoraca. Takođe, predstavnici Republike Srbije će predstaviti pravne tekovine u delu unutrašnjih plovnih puteva, propise o bezbednosti i tehničkim zahtevima za plovila u unutrašnjim vodama, rečnim informacionim servisima.

U oblasti vazdušnog saobraćaja biće detaljno pojašnjeno pitanje pružanja avio-navigacijskih usluga, organizacija i upotreba avionskog prostora, pitanje bezbednosti u oblasti civilnog vazduhoplovstva, a posebna pažnja biće posvećenja legislativi kojom se uređuju prava putnika u civilnom avio saobraćaju.

Pitanje bezbednosti svih vidova saobraćaja biće detaljno predstavljeno kroz prezentacije u predmetnim oblastima.

Kada je reč o transevropskim mrežama, biće predstavljeno zakonodavstvo i međunarodni ugovori kojima je Republika Srbija regulisala ovu oblast.

Pre sastanka bilateralnog skrininga predstavnici Evropske komisije su poslali pitanja vezana za navedene oblasti na koja im je blagovremeno odgovoreno. Predstavnici EK zadržavaju pravo da postave dodatna pitanja na samom sastanku bilateralnog skrininga. Ukoliko predstavnici Republike Srbije ne budu u mogućnosti da im daju odgovore iste će dostaviti naknadno, pisanim putem. Predstavnici Republike Srbije su dostavili EK i prezentacije koje će koristiti tokom izlaganja na sastanku bilateralnog skrininga, popunjene tabele korelacija i prevode legislative na engleski jezik iz oblasti transporta.

Prilikom pripreme za sastanak bilateralnog skrininga održani su pripremni sastanci kao i generalna proba. Kako bi se obezbedila što bolja pripremljenost predstavnika Republike Srbije, organizovan je i četvorodnevni (3-6. februar 2015. godine) seminar "Simulacija bilateralnog skrininga pregovaračkih poglavlja 14. (Transport) i 21. (Transevropske mreže)". 

Izvor: Redakcija, 22.02.2015.