Zastava Bosne i Hercegovine

ZAKON O VRAĆANJU ODUZETE IMOVINE I OBEŠTEĆENJU: Od marta isplata za nacionalizovanu imovinu


Za manje od mesec dana, u martu, drugi put biće isplaćene akontacije za obeštećenje vlasnika imovine oduzete posle Drugog svetskog rata, koja ne može da bude vraćena u naturi, pa država mora novčano da je nadoknadi.

Kako je potvrdio Strahinja Sekulić, direktor Agencije za restituciju, ukupno će biti isplaćeno 2.914.048 evra na ime akontacije po pravosnažnim rešenjima donetim između 1. jula 2021. i 30. juna 2022. godine.

Najveća pojedinačna akontacija iznosiće 10.000 evra, s obzirom na to da je maksimalni iznos naknade za oduzete nekretnine po starom vlasniku pola milijarde.

Od jula pretprošle do kraja juna prošle godine, 2.393 ljudi je ostvarilo pravo na obeštećenje u ukupnom iznosu od 38.366.613 evra. Kada se odbije akontacija, ostatak od 35.452.565 evra biće isplaćen u obveznicama na pet, 10 i 12 godina. Ove prve dobijaju oni koji su 6. oktobra 2011. bili stariji od 70 godina, druge oni koji su tog datuma imali između 65 i 70, a treće ostali.

Prvi put restitucionalno obeštećenje bilo je isplaćeno prošle godine, i to po rešenjima donetim za period do 30. juna 2021.Ukupan iznos tada je dostigao 67.522.688 evra, od čega je na ime akontacije isplaćeno 5.640.447, dok su obveznice emitovane na ukupno 61.882.241 evro. Pravo na obeštećenje do tada su ostvarila 3.773 bivša vlasnika ili njihova naslednika.

U Agenciji objašnjavaju da postoje i oni vlasnici, odnosno naslednici, koji su ostvarili pravo na novčanu naknadu manju od 1.000 evra. Njima će se sav iznos isplatiti odjednom.

Prošle godine je to bio slučaj sa 817 ljudi, koji su ukupno primili 435.576,83 evra. Ove godine će to biti njih 664 i ukupno će dobiti iz državne kase 314.265,68 evra.

- Maksimalan iznos koji je republika odredila za restitucionalno obeštećenje iznosi dve milijarde evra, tako da će svake godine biti doneta rešenja na osnovu kojih će teći isplate. Poslednja obveznica izdata do sada dospeva 13. januara 2035. godine. Očekujemo da će, sa ovim tempom rada i brojem zaposlenih koji imamo, sva rešenja biti doneta u naredne tri i po, maksimalno četiri godine - kaže Sekulić.

On podseća i da obveznice dospevaju na naplatu jednom godišnje, da imaju kamatu od dva odsto i da su u pitanju kvalitetne državne hartije od vrednosti.

Uprava za javni dug je prethodno objavila da je 13. januara emitovala državne obveznice radi izmirenja obaveza po osnovu naknade za oduzetu imovinu i da ovogodišnji ukupan iznos glasi na 40,1 milion evra. Naknada će se isplaćivati u serijama od 13. januara 2024. po jednom godišnje, sve do dospeća (pet, 10 ili 12 godina).

Direktor Agencije za restituciju kaže još da je naturalna restitucija manje-više završena i da je ostalo za vraćanje još nešto poljoprivrednog zemljišta u Vojvodini.

Napominje i da, bez obzira što ponekad ne izgleda tako, restitucija u Srbiji teče najbrže od svih zemalja koje su je sprovodile i da je Agencija dokazala da izvršava preuzete obaveze, odnosno da ne preuzima one koje ne može da ispuni.

- U ovoj godini najveći broj rešenja biće vezan za obeštećenja i za vraćanje poljoprivrednog zemljišta u naturi, a radićemo i na intenziviranju postupaka koji se odnose na oduzeta preduzeća. Kod njih je veliki problem to što nedostaju podaci o vrednosti čiste aktive ili poslednjeg registrovanog kapitala, što je zakonski osnov za određivanje iznosa naknade - poručuju iz Agencije.

Da bi neko dobio obeštećenje, potrebna su mu dva računa. Prvi je klasičan, onaj koji svi imamo, i na njega se uplaćuje akontacija. Drugi je namenski, koji se otvara kod Centralnog registra za hartije od vrednosti. Podaci o tome kako se mogu otvoriti računi dostupni su na sajtu Agencije, a ona im ujedno pomaže da reše problem ako račun nemaju.

U građanskoj restituciji do sada je u naturi vraćeno 7.725 objekata, ukupne površine 574.000 kvadrata. Vraćeno je i 640 hektara građevinskog zemljišta, 6.600 hektara šumskog zemljišta i više od 90.000 hektara oranica.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.

Izvor: Vebsajt Novosti, V. Crnjanski Spasojević, 12.02.2023.
Naslov: Redakcija