NACRT ZAKONA O DOPUNAMA ZAKONA O ZAŠTITI LICA SA MENTALNIM SMETNjAMA: Nacrt zakona ne unapređuje bezbednost zajednice i dehumanizuje decu
Tri meseca nakon ubistava u Ribnikaru i Mladenovcu aktuelna vlast nema snage i volje da se stručno i javno pozabavi analizom postojećeg krivičnog i maloletničkog zakonodavstva. Umesto toga na brzinu usvaja mere kratkoročnog karaktera, kako bi ispunila očekivanja i obećanja roditeljima. Javna rasprava o Nacrtu zakona o dopunama Zakona o zaštiti lica sa mentalnim smetnjama je završena, a u nacrtu ima loših rešenja.
Savo Đurđić, magistar krivičnog maloletničkog prava, sudija u penziji i član Saveta za maloletnike, slaže se sa onim što kažu i organizacije civilnog društva da u ovom nacrtu se sa jedne strane dehumanizuju ta deca, a sa druge strane se ne postiže ono što je cilj, da se unapredi bezbednost zajednice.
- Slažem se sa mišljenjem Centra za prava deteta i drugih nevladinih organizacija civilnog društva koje su dale to saopštenje i koje su tako učestvovale u javnoj raspravi, zbog toga što taj aspekt prava deteta koje je smešteno u takvu ustanovu nije dovoljno razrađen. Bezbednost ljudi, bezbednost zajednice nije dovoljno izražena kroz mere prevencije, kroz mere ranog prepoznavanja dece sa rizikom u ponašanju i sa preuzimanjem inicijativa, preuzimanjem radnji na otklanjanju tih pojava kod dece koje imaju mentalne smetnje, odnosno koja su u sukobu sa zakonom - rekao je Đurđić i dodao da se praktično vrši neka vrsta izopštavanja, ne samo dehumanizacije tog deteta.
Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.
Izvor: Vebsajt Nova, 18.08.2023.
Naslov: Redakcija