Zastava Bosne i Hercegovine

PORODIČNI I ZAKON O PARNIČNOM POSTUPKU: DNK analiza je jedan od dokaza da se utvrdi, ili ospori očinstvo. Svako dete rođeno u braku daje pretpostavku da je dete očevo. U slučaju da postoji sumnja u partneru to je osporavanje očinstva i ako lice ima saznanja da nije otac deteta koje je rođeno u tom braku, mora da pokrene postupak do desete godine života deteta. Nakon tog perioda dete može da pokreće taj postupak, ali roditelji, ne


Pravo na utvrđivanje očinstva ima majka, dete i muškarac koji tvrdi da je otac deteta, a tužilac tužbom traži da se utvrdi postojanje roditeljskog odnosa sa detetom.

Koja od ovih strana najčešće traži utvrđivanje očinstva? Kada je reč o bračnom očinstvu, ono se utvrđuje na osnovu principa da je "otac onaj na koga ukazuje brak". Kako se s druge strane utvrđuje vanbračno očinstvo?

Prema nekim statistikama, posle utvrđivanja očinstva DNK analizom, ispostavi se da svaka četvrta osoba u Srbiji nije pretpostavljeni otac deteta. Šta nam ova statistika govori objašnjava advokat Aleksandar Radivojević.

Radojević je posumnjao u tačnost te statistike, ali je iz nje zaključio da nije to analiza na nivou cele teritorije Srbije.

- Postavlja se pitanje zašto su ti očevi išli na analize, Zakon o parničnom postupku ("Sl. glasnik RS", br. 72/2011, 49/2013 - odluka US, 74/2013 - odluka US, 55/2014, 87/2018 i 18/2020) kao i porodično pravo daju upute šta treba uraditi kada imate određene sumnje - započeo je.

DNK analiza je vrlo precizna, tvrdi Radojević, a procenat izvesnosti izvršene DNK analize ide preko 99,9 odsto.

- Ukoliko se uradi ova analiza ona je sasvim izvesno tačna. DNK analiza je jedan od dokaza da se utvrdi, ili ospori očinstvo. Svako dete rođeno u braku daje pretpostavku da je dete očevo. U slučaju da postoji sumnja u partneru to je osporavanje očinstva i ako lice ima saznanja da nije otac deteta koje je rođeno u tom braku, ali mora strogo da se vodi računa da postupak pokrene do desete godine života deteta, a posle ne. Posle dete može da pokreće taj postupak, ali roditelji, ne! - rekao je Radivojević i dodao:

- Ili ospori, ili ćuti zauvek. - rekao je.

Postoje i situacije, kaže on, kada osoba ne želi da da uzorak DNK.

- Sud nema ovlašćenja da natera osobu da da DNK. Ali ima ovlašćenja da tumači takve poteze. Onda na drugi način utvrđuje postupak u momentu začeća, utvrđuju se odnosi sa drugim licima u vremenu začeća. Sećam se vremena u kome nisu ni postojale DNK analize, nego analize krvi. Tada su krvnim grupama isključivane mogućnosti da neko bude otac - zaključio je advokat Radivojević.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.

Izvor: Vebsajt Kurir, Tanja Maksimović, 10.02.2023.
Naslov: Redakcija