Zastava Bosne i Hercegovine

ZAKON O ZAŠTITI PODATAKA O LIČNOSTI: Stručnjaci ističu da biometrijske nadzorne kamere mogu biti značajno sredstvo u suzbijanju kriminaliteta, ali da je važno da za to postoji pravna osnova


Veštačka inteligencija ne sme da zameni ljude u pravosuđu, već treba samo da bude od pomoći. Privatnost građana, posebno u vezi sa njihovim ličnim podacima, treba da bude bolje zaštićena novim zakonskim odredbama, rečeno je na završnoj plenarnoj sednici 36. susreta Kopaoničke škole prirodnog prava “Slobodan Perović”.

Susretu je prisustvovalo više od 600 pravnika sa različitih univerziteta, akademija, naučnih institucija, iz sudova, tužilaštava, advokature, upravnih organa i javnih službi, udruženja građana, nevladinih organizacija, privrednih asocijacija i kompanija, bankarskih organizacija, osiguravajućih društava...

Kopaonička škola je ove godine imala čast da bude domaćin savetodavnom veću Konvencije UN o međunarodnoj prodaji robe. Na konferenciji su izlagali najeminentniji stručnjaci iz ove oblasti iz Evrope, SAD, Meksika, Argentine i Australije. Ovo veće je usvojilo svoje mišljenje broj 23, i uvek će uz taj dokument stajati da je usvojen na Kopaoničkoj školi prirodnog prava. To je za nas veliki uspeh i velika čast – istakla je prof. dr Jelena S. Perović Vujačić, predsednica Škole na završnoj plenarnoj sednici.

Rad učesnika tradicionalno se odvijao u okviru šest katedri i 24 sekcije. Održane su panel-diskusije o veštačkoj inteligenciji i modernizaciji pravničkog obrazovanja, u saradnji sa zajedničkim projektom EU i Saveta Evrope, kao i panel u organizaciji nemačke fondacije za međunarodnu pravnu saradnju – GIZ. Valja istaći i okrugli sto Javnobeležničke komore Srbije, kao i promocije knjiga.

U okviru katedre “Pravo na slobodu”, čiji je urednik dr Milan Škulić, profesor Pravnog fakulteta UB i zamenik predsednika Ustavnog suda Srbije, ukazano je na činjenicu da se moderni krivični postupci danas zasnivaju i na najnovijim tehničkim dostignućima, među kojima su i biometrijski oblici identifikacije.

Stručnjaci su istakli da biometrijske nadzorne kamere mogu biti značajno sredstvo u suzbijanju kriminaliteta, posebno njegovih težih oblika, ali da je izuzetno važno da za to postoji adekvatna pravna osnova, u zakonima i podzakonskim aktima, koji moraju biti u potpunosti u skladu sa Ustavom Republike Srbije.

Podsetio bih na čuvenu misao poznatog rimskog pravnika Cicerona, koji je rekao da smo mi sluge zakona da bismo bili slobodni. Pravo na slobodu ima smisla samo ako se ostvaruje na način koji je u zakonskim okvirima, koji moraju biti u skladu sa onim što je propisano Ustavom – rekao je dr Milan Škulić.

Prof. dr Jelena S. Perović Vujačić istakla je da je Kopaonička škola prirodnog prava i ovogodišnjim radom odlučno nastavila afirmaciju ideje prirodnog prava, odnosno univerzalnih ljudskih prava kojima je temelj filozofija prava i pravde, izražena u savremenim kodifikacijama ljudskih prava u okviru dokumenata UN i drugih miroljubivih međunarodnih organizacija.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.


Izvor: Vebsajt Politika, Aleksandra Petrović, 18.12.2023.
Naslov: Redakcija