Zastava Bosne i Hercegovine

U PRIPREMI NOVA UREDBA O ENERGETSKI UGROŽENOM KUPCU: Uredbom će biti obuhvaćeno oko 200.000 domaćinstava


Najniže cene električne energije koje Srbija ima u Evropi, prema rečima ministarke rudarstva i energetike Zorane Mihajlović, nisu razlog zbog kojeg je potrebno povećanje cena, već je to neophodno kako bi se Elektroprivreda Srbije (EPS) stabilizovala, i kako bi u narednim godinama mogla da proizvodi dovoljne količine električne energije.

“Potreban je novac za opremu i za pripreme za sledeću godinu i ako ove godine EPS mora da uvozi struju i ugalj, naredne može da proizvodi dovoljno za naše potrebe. Ove i delom naredne godine je potrebno da ulažemo u EPS, kako bismo tokom zime 2023/24. godine imali dovoljne količine energije”, istakla je Mihajlović.

Ona je dodala da je EPS najvažnije preduzeće u državi i da mora da otvara dva nova polja uglja, kao i da mu je potrebna oprema, jer će u suprotnom biti u deficitu struje 40 odsto. Ministarka je navela da će uredbom o energetski zaštićenom kupcu biti obuhvaćeno oko 200.000 domaćinstava u Srbiji.

“Pripremili smo uredbu o energetski zaštićenom kupcu, koja je postojala i ranije, ali je mali broj domaćinstava mogao da koristi povlastice. Sada smo izmenili kriterijume i više se ne odnosi samo na korisnike socijalne pomoći, već zavisi i od broja članova domaćinstva, ukupnog primanja, zdravstvenog stanja i procene su da će oko 200.000 domaćinstava imati niži račun i za električnu energiju, ali i za gas i za toplotnu energiju, što je takođe novina, naglasila je Mihajlović.

Ministarka je ocenila da je povećanje kapaciteta za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora energije (OIE) jedini način da se obezbedi siguran i samodovoljan elektroenergetski sistem, a da ujedno čuvamo životnu sredinu.

“Trenutno je u našem energetskom miksu učešće proizvodnje iz OIE, ne računajući velike hidroelektrane, vrlo nisko, ispod pet odsto, ali s obzirom na naše potencijale i zainteresovanost investitora, u narednim godinama će taj procenat biti znatno viši i to je naš cilj”, rekla je ona.

Prema njenim rečima, Srbija se time vodila kada je donet nov zakonodavni okvir, posebno Zakon o korišćenju obnovljivih izvora energije ("Sl. glasnik RS", br. 40/2021), ali da je problem u tome što se nije dovoljno ulagalo u visokonaponsku mrežu poslednjih deset godina i zbog toga postoje ograničenja za priključenje novih kapaciteta na mrežu.

Naglasila je da su važna strateška partnerstva privatnih investitora i podsetila da se TE Kostolac B3 gradi i da neće biti gotova do 2024. godine.

“Građani žele da imaju dovoljno struje i čist vazduh, a naš zadatak je da stvorimo te uslove. Jedini način jesu novi kapaciteti, koji za proizvodnju energije koriste obnovljive izvore”, zaključila je Mihajlović.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.

Izvor: Vebsajt Biznis, 16.05.2022.
Naslov: Redakcija