APELACIONI SUD U BEOGRADU: Broj predmeta smanjen za 77,4 odsto. Žalbeni postupci u parnicama prosečno traju oko sedam meseci, u radnim sporovima oko dva i po meseca, a u krivičnoj materiji dva meseca
Apelacioni sud u Beogradu zabeležio je u 2022. godini smanjenje premeta za čak 77,4 odsto, što je najveće smanjenje broja predmeta u odnosu na sve prethodne godine. Reč je o najvećem žalbenom sudu u Srbiji, u kome danas radi 70 sudija, a po sistematizaciji treba da ih bude 88. Trenutno je u toku konkurs za deset sudijskih mesta.
- I pored najmanjeg broja sudija u Apelacionom sudu u ovom izveštajnom periodu, sud je ostvario značajne rezultate u savladavanja priliva predmeta i broju rešenih predmeta. Beležimo najveće smanjenje predmeta u odnosu na sve prethodne godine, imajući u vidu da je ostalo 5.623 nerešenih predmeta. Za ovaj period Apelacioni sud beleži smanjenje ukupnog broja predmeta u radu za 77,54% - navodi Mirjana Piljić, koordinator za medije Apelacionog suda u Beogradu.
U toku 2022. godine, ovaj sud je primio ukupno 18.658 novih predmeta, pa je ukupno u radu u svim materijama imao 25.036, a čak 19.413 predmeta rešeno, tako da je u 2023. godinu ušao sa 5.623 nerešenih predmeta.
- Potrebno je naglasiti da je od ukupno 5.623 nerešenih - 1.111 predmet većan i u toku je izrada odluke, tako da je faktički broj nerešenih predmeta na kraju 2022. godine za toliko manji. U 155 predmeta otvorena je rasprava i pretres, kako u građanskoj tako i u krivičnoj materiji, što je i dalje veliki broj u odnosu na prethodne godine – kaže Mirjana Piljić.
Ranije se smatrala izuzetkom situacija u kojoj žalbeni sud otvara glavni pretres, ali poslednjih godina na to je obavezan i novim zakonskim pravilima. Naime, sud ne može dva puta da ukine prvostepenu presudu, zbog pogrešno utvrđenih činjenica ili povrede zakona od strane prvostepenog suda, već mora sam da izvede dokaze i utvrdi činjenice koje nisu jasne. Poslednji takav slučaj je postupak koji se vodi protiv optuženih za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije, u kome je Apelacioni sud otvorio glavni pretres početkom marta ove godine, posle dve osuđujuće presude Višeg suda u Beogradu.
Prosečan broj predmeta u radu po jednom sudiji Apelacionog suda u Beogradu bio je 79,20 u toku prošle godine. Prosečan broj rešenih predmeta po sudiji bio je 24,86, dok je prosečan priliv predmeta po sudiji bio 23,89.
Prosečno trajanje žalbenih postupaka pred Apelacionom sudom u toku 2022. godine u opštoj građanskoj materiji je bilo oko sedam meseci, u materiji radnih sporova oko dva i po meseca, dok su u krivičnoj materiji predmeti u proseku rešavani u roku od dva meseca, s tim što su predmeti iz oblasti organizovanog kriminala i ratnih zločina u proseku rešavani u roku od pet meseci.
Apelacioni sud u Beogradu je i u prošloj godini pokazao odlične rezultate u rešavanju “starih” predmeta.
- Na dnevnom nivou primamo veliki broj predmeta koji su stari po deset i više godina. Za nas je to novi predmet, ali je star po vremenu koliko traje dok nije stigao do Apelacionog suda. Za takve predmete imamo poseban program rada i brze rokove rešavanja. Dakle, zbog dužine trajanja celokupnog postupka u tom predmetu, mi moramo brzo da ga rešimo iako je juče stigao kod nas – kaže Mirjana Piljić.
Apelacioni sud je 2022. godine rešio ukupno 8. 539 predmeta starijih od tri godine, što predstavlja 44% od ukupnog broja rešenih predmeta. U radu je ostalo još 3.996 starih predmeta.
- Broj starih predmeta je i dalje značajan, što je delimično posledica priliva velikog broja starih predmeta iz područnih sudova koji se ovom sudu svakodnevno dostavljaju na odlučivanje po žalbi. U nemalom broju tih predmeta postupci traju preko 10 i 20 godina. Navedeni problem predstavlja objektivni razlog koji utiče na dužinu trajanja postupaka koji se rešavaju u drugom stepenu pred Apelacionim sudom. Upravo zbog značaja koje rešavanje starih predmeta ima za sve građane Republike Srbije, Apelacioni sud će i u 2023. godini nastaviti da preduzima mere da se, prevashodno, rešavaju ovi predmeti, a kako bi omogućio jednaku dostupnost pravde svim licima koji traže zaštitu svojih prava kako pred ovim sudom, tako i pred sudovima koji potpadaju pod nadležnost ovog suda – ističe naša sagovornica.
Apelacioni sud je ostvario i izuzetno uspešne rezultate u pretvaranju pritužbe u delotvorno pravno sredstvo, pa je ukupan procenat rešenih predmeta u 2022. godini, a u kojima je Uprava ovog suda utvrdila osnovanost pritužbe na dugo trajanje celokupnog postupka - 36,57 posto.
Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.
Naslov: Redakcija