Zastava Bosne i Hercegovine

SET NACRTA PRAVOSUDNIH ZAKONA: Primedbe CEPRIS-a na tužilačke zakone


Nakon što je prošle godine Narodna skupština Republike Srbije proglasila Akt o promeni Ustava, javila se potreba za izmenom dva tužilačka zakona – Zakona o javnom tužilaštvu i Zakona o Visokom savetu tužilaštva. Početkom decembra 2022. godine Ministarstvo pravde je objavilo nacrte navedenih zakona i zakazalo javne rasprave povodom primedbi, predloga i sugestija u vezi sa nacrtima. CEPRIS je iskoristio svoje pravo i dostavio Ministarstvu pravde Polazne osnove za usvajanje tužilačkih zakona, nakon toga Primedbe na njihove radne verzije, a sad i Primedbe na nacrte pomenutih zakona.

Narodna skupština Republike Srbije je proglasila Akt o promeni Ustava 9. februara 2022. godine, nakon sprovedenog referenduma o izmeni Ustava Republike Srbije. Referendumsko izglasavanje amandmana na Ustav koji se odnose na pravosuđe dovelo je do potrebe da se tekstovi pravosudnih zakona usklade sa izmenjenim Ustavom Srbije. To su Zakon o sudijama, Zakon o uređenju sudova, Zakon o Visokom savetu sudstva, Zakon o javnom tužilaštvu i Zakon o Visokom savetu tužilaštva. 

Ministarstvo pravde je 12. decembra 2022.g. objavilo nacrte navedenih zakona i donelo zaključak o sprovođenju javne rasprave o tim nacrtima. Zaključkom je utvrđeno da će se javna rasprava održati u periodu od 12. decembra 2022.g. do 15. januara 2023. godine i utvrđen je program javne rasprave kojim je predviđeno da se održi ukupno 5 okruglih stolova: 21. decembra u Nišu, 23. decembra u Kragujevcu, 26. decembra u Novom Sadu, 27. decembra u Beogradu i 10. januara u Beogradu (pri čemu je predviđeno da će ovaj okrugli sto biti posebno posvećen raspravi o nacrtima sa organizacijama civilnog društva). Centar za pravosudna istraživanja (CEPRIS) je imao svoje predstavnike na okruglim stolovima u Nišu, Novom Sadu, kao i oba okrugla stola u Beogradu.

CEPRIS je iskoristio svoje pravo u okviru javne rasprave, te je pisane primedbe, predloge i sugestije dostavio Ministarstvu pravde u predviđenom roku. Centar je to isto učinio i u prethodnom periodu, dostavljajući Ministarstvu Polazne osnove za usvajanje pravosudnih zakona, kao i Primedbe na njihove radne verzije. 

Zaključkom o sprovođenju javne rasprave je i određeno da će Ministarstvo pravde analizirati sve primedbe, predloge i sugestije i na osnovu toga sačiniti izveštaj o javnoj raspravi koji će biti objavljen na internet stranici Ministarstva u roku od 15 dana od dana završetka javne rasprave. 

Preuzmite:

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.

Izvor: Izvor: Vebsajt CEPRIS, 10.01.2023.
Naslov: Redakcija