UREDBA O PONUDI ZAMENSKOG PUTOVANJA ZA TURISTIČKO PUTOVANJE KOJE JE OTKAZANO ILI NIJE REALIZOVANO USLED BOLESTI COVID-19 IZAZVANE VIRUSOM SARS-COV-2: Agencije vraćaju novac, sporna dugovanja vezana za grčki “Muzenidis”
Turističke agencije od početka ove godine u kontinuitetu vraćaju novac putnicima koji nisu iskoristili vaučere za putovanja uplaćena pre početka pandemije. Uredbom o ponudi zamenskog putovanja za turističko putovanje koje je otkazano ili nije realizovano usled bolesti COVID-19 izazvane virusom SARS-CoV-2 ("Sl. glasnik RS", br. 63/2020 i 109/2021) je predviđeno da novac bude isplaćen najkasnije 1. februara, a postoji mogućnost i da taj rok bude produžen iz tehničkih razloga. Inače agencije putnicima duguju oko 6.5 miliona evra i to je oko 10 odsto ukupnog duga koji je pre donošenja Uredbe iznosio 70 miliona evra.
– Nemamo nikakvih problema, agencije vraćaju novac putnicima i verujem da će to u roku biti završeno. Pretpostavljam da će biti problema u slučaju agencija koje su imale veze sa grčkim “Muzenidisom”, jer duguju veće iznose, a nemaju mogućnost da isplate novac - kaže Aleksandar Seničić, direktor Jute.
Nekoliko agencija koje su prodavale ove aranžmane preko “Muzenidisa” duguju oko 500 hiljada evra i pitanje je, kažu u agencijama, da li će moći da isplate taj novac. Šta da rade putnici kojima agencija, na primer, saopšti da nema novca i da ne može da vrati dug? Seničić kaže da bi u tom slučaju putnici trebalo to da prijave turističkoj inspekciji koja će reagovati. U zavisnosti od slučaja ta dugovanja će se isplatiti verovatno aktiviranjem polise osiguranja, a ako agencija propadne, iz stečajne mase.
– Samo jedna agencija duguje oko 400 hiljada evra putnicima i ne znam da li će uspeti da opstanu. One agencije koje su imale veze sa “Muzenidisom”, a imale su mala dugovanja su nastavile da rade - kaže on.
Većina vaučera koji nisu realizovani odnosi se na letovanja u Grčkoj, deo u Italiji i Španiji, dok su putovanja za Tursku i Egipat uglavnom realizovana, kažu u Juti. Odluka agencija da svim putnicima, bez njihove saglasnosti, dodele zamenske vaučere u suprotnosti je sa evropskom Direktivom o pravima putnika koja reguliše ovu oblast. Većina evropskih zemalja je početkom 2020. posegnula za istim rešenjem i masovno putnicima delila vaučere za zamenska putovanja i letove, ali je ubrzo reagovala Evropska komisija i potpuno zabranila ovakvo ponašanje.
Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.
Naslov: Redakcija