Zastava Bosne i Hercegovine

UVODI SE “PASOŠ KOMPETENCIJA”: Pasoš kompetencija može biti efikasan instrument za pomoć poslodavcima u procesu profesionalne selekcije ili sistematizacije radnih mesta


Građani koji nisu stekli obrazovanje kroz školski i univerzitetski sistem, ali i oni koji to jesu, ali žele da se bolje pozicioniraju na tržištu rada, uz pomoć “Pasoša kompetencija” mogu da sertifikuju i životno znanje kako bi lakše došli do željenog posla. Cilj Pasoša je podsticanje na celoživotno učenje i aktivniju ulogu na tržištu rada.

Navedenu uslugu će od jeseni pružati i savetnici u Migracionim servisnim centrima (MSC) pri Nacionalnoj službe za zapošljavanje (NSZ).

MSC savetnici će uz pomoć ovog instrumenta građanima pružati još kvalitetnije savetovanje i podršku pri definisanju i vrednovanju znanja, veština i iskustava stečenih tokom života.

Ivana Ristićević iz GIZ-a ističe da su građani koji su im se obraćali za pomoć dobro prihvatili Pasoš kompetencije.

“Pasoš kompetencija je već pokazao dobre rezultate u osnaživanju osoba iz osetljivih ili teško zapošljivih kategorija da se istaknu na tržištu rada, pogotovo što njegova primena ne zavisi od obrazovanja i socio-ekonomskog statusa osobe koja koristi uslugu izrade Pasoša”, kaže Ristićević.

Pasoš se razlikuje od klasičnog karijernog savetovanja po tome što je više usredsređen na osnaživanje savetovane osobe – na jačanje njenih snaga kroz definisanje kompetencija koje već poseduje, ali i prepoznavanje neiskorišćenih potencijala za razvoj novih kompetencija.

Savetnik za zapošljavanje iz filijale u Beogradu Miroslav Jović navodi da je u komunikaciji sa klijentom ključno pomoći mu da se oslobodi, otvori prema sebi i prepozna svoja znanja i veštine značajne na tržištu rada.

“Razgovor koji se vodi u više sesija trebalo bi da otvori ličnost, da prođe kroz svoj celokupni radni iskustveni period života. Treba uzeti u obzir i prijavljeni i neprijavljeni radni staž, ono što je osoba radila u okviru svoje delatnosti i van nje, šta je radila u porodici. Upravo je to Pasoš kompetencija – ako neko, na primer, u kući kreči, lepi tapete, ako je bio pomoćni radnik u gradnji svoje kuće, da se to sve uzima u obzir. Ljudi treba da dobiju potvrdu da je to poslodavcima vredno”, objašnjava Jović.

Pasoš kompetencija može biti efikasan instrument i za pomoć poslodavcima u procesu profesionalne selekcije ili sistematizacije radnih mesta.

“Poslodavci će upoznajući se sa korisnicima koji imaju sertifikat o svojim kompetencijama biti osvešćeniji da je to nešto što treba uzeti u obzir. Recesija radne snage dodatno je potvrda da je potrebno zapošljavati ljude zbog njihovih znanja, veština i iskustava, ne zbog formalnog obrazovanja”, kaže Vinka Žunić iz MAPS-a.

Projekat “Pasoš kompetencija” i integracija projekta u mrežu Migracionih servisnih centara, podržani su u okviru globalnog programa Nemačke razvojne saradnje “Centri za Migracije i Razvoj” ZME, koji u Srbiji sprovodi GIZ.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.


Izvor: Izvor: Vebsajt Nova ekonomija, 15.07.2024.
Naslov: Redakcija