SRBIJA RATIFIKOVALA KONVENCIJU MOR BROJ 94, PREMA KOJOJ TROŠKOVI RADA NE ODREĐUJU KONKURENTNOST PONUĐAČA U JAVNIM NABAVKAMA
Srbija je ratifikovala konvenciju Međunarodne organizacije rada broj 94, prema kojoj troškovi rada ne određuju konkurentnost ponuđača u javnim nabavkama. Cilj Konvencije je i da zaposleni rade i zarađuju, makar u uslovima koje dobiju kolektivnim ugovorom ili nacionalnim propisima.
Za javne nabavke godišnje izdvajamo oko dva i po odsto bruto domaćeg proizvoda, a sprovođenje te konvencije pokrenuće pre svega domaće građevinske firme.
U praksi su najčešće inostrane firme dobijale tender, uzimale naše podizvođače i često, njih ucenjujući i ne plaćajući radnike, uzimale profit i odlazile iz zemlje.
Poslodavci traže da strane kompanije, ako učestvuju na konkursu, unesu najmanje 10 miliona evra u opremi i mašinama, jer tada ne bi nudile nekonkurentno niske cene.
"Na taj način mislimo da kroz tendere pokrenemo domaću industriju, znači našu mostogradnju, našu hidrotehniku i naša velika građevinska preduzeća napred i ostale tako da mi možemo da obavimo svaki posao koji se tiče građevine", kaže Vesko Ražnatović iz Unije poslodavaca.
Novim propisima zaštićeni su i radnici, dobavljači i prirodna sredina, a kažnjavaju se firme koje ne poštuju propise.
"Nek je i najbolji ponuđač, ako ne isplaćuje zarade, poreze i doprinose, ima neke negativne karakteristike treba da bude izbačen iz procedure javnih nabavki", kaže Duško Vuković, Samostalni sindikat građevinarstva.
Usvajanje vrednosti Međunarodne organizacije rada jedan je od preduslova za pridruživanje Evropskoj uniji
"Verujemo da je ovo prilika za Srbiju da dobije zakone, propise i pravilnike koji mogu da ponište tendere koji dozvoljavaju ono što nije dobro za okolinu, socijalnu i zdravstvenu zaštitu radnika", kaže Sam Hagland,
Pored Srbije, od zemalja u okruženju jedino je Bosna i Hercegovina ratifikovala konvenciju 94, kažu u Međunarodnoj organizaciji rada.
"Ministarstvo rada Srbije uradilo je tehnički deo te ratifikacije, ali na nama je sada da im pomognemo kroz obuku, nadam se do kraja februara, kako da tu konvenciju do kraja transponuju u naše zakonodavstvo i kasnije naravno da nadgledamo njenu primenu", kaže Jovan Protić iz Međunarodne organizacije rada.
Koliko propisi i njihovo poštovanje mogu da pokrenu proizvodnju, spreče nelojalnu konkurenciju i zaštite domaće firme i radnike, videćemo za nekoliko meseci kada počnu prve ovogodišnje javne nabavke.
Izvor: www.rts.rs, Srđan DimitrijevićAko Vam je ova vest privukla pažnju - podelite je: