Zastava Bosne i Hercegovine

RADNE VERZIJE PRAVOSUDNIH ZAKONA: Polazne osnove za usvajanje Zakona o Visokom savetu sudstva


U susret izradi novih pravosudnih zakona koji će, između ostalog, obuhvatiti i novi ili značajno izmenjen i dopunjen Zakon o Visokom savetu sudstva, pravni stručnjaci CEPRIS-a sačinili su dokument o viziji, predlozima i sugestijama za unapređenje položaja i uloge Saveta.

Određene odredbe Ustava Srbije iz 2006. godine i Ustavnog zakona za sprovođenje Ustava bile su kritikovane od stručne i opšte javnosti već od njihovog donošenja. Tokom godina koje su usledile potvrđena je potreba za promenom najvišeg pravnog akta, kako zbog neusklađenosti pojedinih odredaba sa fundamentalnim načelima na kojima se zasnivaju ustavne demokratije i dostignutim nivoom vladavine prava, tako i zbog zahteva koje je nametao proces evropskih integracija.

Usvajanjem Akta o promeni Ustava Republike Srbije 2021. godine, koji je potvrđen na referendumu 16. januara 2022. godine, promenjene su, između ostalih, odredbe Ustava o sudovima i o Visokom savetu sudstva.

Na nedovoljnu transparentnost i inkluzivnost tog procesa ukazivano je još tokom trajanja javne rasprave i sprovođenja ustavne reforme. Bez obzira na tu činjenicu, usvojeni amandmani su postali naša nova ustavna i pravosudna realnost. Uz sve ono pozitivno ili sporno sa stanovišta struke, te promene bi se mogle oceniti kao delimično iskorišćena prilika da se u Ustavu razreše pitanja koja su doprinosila zastojima u sprovođenju dosadašnjih reformi sudske grane vlasti.

Polazne osnove za usvajanje Zakona o Visokom savetu sudstva rezultat su rada sudije Apelacionog suda u Novom Sadu i nekadašnjeg člana Visokog saveta sudstva Sava Đurđića, zajedno sa saradnicima sudijom Apelacionog suda u Beogradu Miodragom Majićem i doktorantkinjom na Centralnoevropskom univerzitetu u Beču Teodorom Miljojković.

Autori u dokumentu polaze od novog ustavnog određenja, nadležnosti i sastava sudskog saveta, domaćih dokumenata, međunarodnih i evropskih standarda, analiza i istraživanja, ali i od stečenih iskustava, postignutih rezultata i uočenih problema iz četrnaestogodišnje prakse rada tog organa, posebno iz ugla pravosuđa, strukovnih udruženja sudija i nevladinih organizacija koje se bave tim pitanjem.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.

Izvor: Vebsajt CEPRIS, 19.10.2022.
Naslov: Redakcija