Zastava Bosne i Hercegovine

UREDBA O MERAMA ZA SUZBIJANJE I UNIŠTAVANJE KOROVSKE BILJKE AMBROZIJA - AMBROSIA ARTEMISIIFOLIA L. (SPP.): Kazna za vlasnike parcela koji ne uklone ambroziju 25 hiljada dinara


Koncentracije polena ambrozije ovih dana su u crvenoj zoni, što znači da onima koji su alergični na tu agresivnu korovsku biljku počinje period života pod staklenim zvonom. Novi Sad, koji od 2011. godine ima program uništavanja ambrozije, služi za primer drugim gradovima, za efikasnu borbu protiv tog alergena. Ove godine su za tu svrhu iz gradske kase izdvojili 10 miliona dinara više nego prošle.

Sredinom avgusta, "kraljica alergena", kako još nazivaju ambroziju, pokazuje svoju punu snagu, i visoka koncentracija njenog polena, uključuje crvenu lampicu na alergijskom semaforu, svakom petom građaninu Srbije.

"Te koncentracije postepeno rastu. Između 15. i 20., ili između 10. i 20., očekujemo da će se pojaviti povišene koncentracije visokih vrednosti, a nakon 20., do 31. jula će svakako to biti visoke koncentracije. Neki minimumi su recimo 300-400 polenovih zrna u metru kubnom vazduha, a maksimumi idu preko hiljadu polenovih zrna u metru kubnom vazduha", kaže Predrag Radišić, šef laboratorije za palinologiju, Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu.

Za kontinuirani monitoring ambrozije u gradu, zaduženi su Prirodno-matematički i Poljoprivredni fakultet u Novom Sadu, a posao uklanjanja tog korova poveren je gradskom Zelenilu. Ove godine je predviđeno da se ambrozija ukloni sa 9 i po miliona kvadrata površina.

"Najveći procenat ovih površina, preko 8 i po miliona kvadrata se uklanja mehaničkim putem, košenjem, a preostali iznos kvadrata se uklanja hemijskim putem i to su najčešće površine kojima nije moguće prići mehaničkim putem, najčešće su to industrijske zone, deponije", navodi Jelena Prica, pomoćnik direktora za komercijalne poslove i turizam.

Sezona uklanjanja ambrozije u Novom Sadu, kako dodaje, traje od maja do novembra, a od ove godine je iz gradskog budžeta za te svrhe izdvojeno 45 miliona dinara, 10 miliona više nego prošle. Novčane kazne, koje su uvedene za nesavesne privatne vlasnike parcela, podigle su svest građana o značaju uklanjanja tog agresivnog korova.

"Imamo više prijava, naročito iz Veternika i nešto sa Adica, našim inspekcijskim organima, da se na privatnim parcelama nalazi ambrozija. U takvim situacijama inspekcija nalaže da se ta ambrozija ukloni. Ovo je prilika da skrenem pažnju da je kazna 25 hiljada dinara za ljude koji se time ne bave na svojim privatnim parcelama, a ujedno i poziv građanima da prijave takve površine", ističe Zdravko Jelušić, član Gradskog veća zadužen za komunalne poslove.

Jelušić napominje da je grad Novi Sad strateški pristupio rešavanju tog problema, koji muči veliki broj građana, i spada u red gradova u kojem se primenjuje efikasan model suzbijanja ambrozije, mehaničkim i hemijskim putem, već 12 godina. Sagovornici su složni u oceni da su za postizanje boljih rezultata, potrebni ozbiljniji zahvati na državnom nivou, s obzirom na to da se ta biljka invazivno širi i iz godine u godinu je sve zastupljenija.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.


Izvor: Vebsajt RTV, Laura Vujković, 14.08.2023.
Naslov: Redakcija