Zastava Bosne i Hercegovine

ODLUKA O PRIVREMENOJ ZABRANI IZVOZA OSNOVNIH POLJOPRIVREDNO PREHRAMBENIH PROIZVODA BITNIH ZA STANOVNIŠTVO: Poljoprivrednici traže ukidanje zabrane izvoza


Odlukom o privremenoj zabrani izvoza osnovnih poljoprivredno prehrambenih proizvoda bitnih za stanovništvo ("Sl. glasnik RS", br. 32/2022 - dalje: Odluka), pšenice, brašna, kukuruza i ulja naneta je velika šteta poljoprivrednicima, a naročito ratarima. Pomenutom Odlukom poljoprivrednici će biti oštećeni finansijski i sprečeni da opstanu u daljoj proizvodnji, saopštio je Savez udruženja poljoprivrednika Banata, koji je zbog neispunjenja obećanja da neće doći do zabrane izvoza ratarskih proizvoda i dodatnog otežavanja položaja poljoprivrednika zatražio, između ostalog, ukidanje Odluke o zabrani izvoza pšenice, kukuruza, brašna i suncokretovog ulja.

Poljoprivrednici ocenjuju da je pomenutom Odlukom poništen princip da o cenama domaćih proizvoda odlučuje tržište.

“Srbija proizvodi pomenute proizvode u velikoj meri iznad sopstvenih potreba, te je naša poljoprivreda u ovom pogledu izvozno orijentisana. Ako nema izvoza, tada se na domaćem tržištu pojavljuju viškovi ovih proizvoda, a cena istih pada”, navode u Savezu udruženja poljoprivrednika Banata i dodaju da se pored finansijske štete u pitanje dovodi i dalji opstanak proizvodnje jer đubrivo i gorivo plaćaju po cenama koje prate svetske trendove.

Umanjenje cene evro dizela i stopiranje na ceni od 179 dinara ne zadovoljava gubitak na ceni kukuruza i pšenice koja je manja za 20 dinara po kilogramu u odnosu na cene na berzi u Budimpešti. Svesni smo potrebe da se za domaće tržište sačuvaju neophodne količine ovih proizvoda koje ste mogli rešiti povećanjem i kupovinom za robne rezerve Republike Srbije. Ne mirimo se sa tim da ceh za te potrebe platimo samo mi poljoprivrednici”, ističu udruženi poljoprivrednici.

Oni podsećaju da je podrška države u poljoprivrednoj proizvodnji nedovoljna i suviše mala, i najmanja gledajući zemlje regiona, te se postavlja pitanje moralne odgovornosti ovakvog rešenja kojim su poljoprivrednici veoma oštećeni.

“Ispunjenje zahteva poljoprivrednika omogućilo bi stočarima da prevaziđu rast cene ratarskih proizvoda i povećalo cenu mesa i mleka koje su direktno ugrožene nekontrolisanim uvozom. Na prošlom sastanku kome su prisustvovali i predsednica Vlade Ane Brnabić i ministar finansija Siniša Mali, ministar poljoprivrede Branislav Nedimović je na naše pitanje da li će doći do zabrane izvoza ratarskih proizvoda odgovorio kategorično: ne”, navodi Savez udruženja poljoprivrednika Banata.

Zbog neispunjenja datog obećanja i dodatnog otežavanja položaja poljoprivrednika ovom Odlukom, oni su, kako navode, prinuđeni da traže od vlade ispunjenje stopiranih zahteva.

Zahtevi poljoprivrednika

Kako ističu u Savezu udruženja poljoprivrednika Banata, radi dobrobiti malih i srednjih poljoprivrednih proizvođača i očuvanja sela, Vlada Republike rbije treba da ispoštuje sledeće zahteve:

  • Ukidanje Odluke o zabrani izvoza pšenice, kukuruza, brašna i suncokretovog ulja
  • Ukidanje akcize za evro dizel za registrovana poljoprivredna gazdinstva
  • Subvencije od 200 evra po hektaru
  • Redovna i brza isplata subvencija, isplata svih zaostalih neisplaćenih subvencija i isplata budućih subvencija u roku od 45-60 dana od dana podnošenja zahteva
  • Regulisanje uvoza smrznutog mesa iz inostranstva
  • Regulisanje nekontrolisanog uvoza mleka u prahu
  • I da omogući poljoprivrednicima točenje goriva van rezervoara

“Zarad iznalaženja pravičnog i za poljoprivrednike prihvatljivog rešenja, a ujedno i našeg opstanka, očekujemo sastanak sa predstavnicima pomenutih institucija Republike Srbije najkasnije do 18. marta 2022. godine”, navode u pomenutom udruženju.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.

Izvor: Vebsajt Biznis, Marija Jovanović, 14.03.2022.
Naslov: Redakcija