Zastava Bosne i Hercegovine

STUPILA NA SNAGU NOVA DIREKTIVA EU O BEZBEDNOSTI PROIZVODA: Najznačajnija promena za privredne subjekte je to što će proizvođačima koji prodaju svoje proizvode u EU biti potreban zakonski zastupnik u Evropskoj uniji, u protivnom rizikuju da budu tuženi ukoliko njihovi proizvodi nisu u skladu sa evropskim bezbednosnim zahtevima


Nova pravila o bezbednosti proizvoda su upravo stupila na snagu i sada potrošači mogu da odahnu budući da je u poslednjih dvadeset godina kvalitet robe na tržištu ozbiljno narušen.

Modernizovana Uredba o opštoj bezbednosti proizvoda (GPSR) trebalo bi da obezbedi da u budućnosti u ponudi budu samo sigurni proizvodi, bez obzira na njihovo poreklo i mesto na kome se nude – u trgovinama i na onlajn tržištu.

Cilj ove uredbe je da potrošačima obezbedi da u svakom trenutku budu sigurni šta kupuju, a odnosi se na neprehrambene proizvode. Kako se navodi u saopštenju Evropske komisije, cilj je da se poboljšaju uslovi za prodaju robe na svim tržištima, a kada je reč o onlajn trgovini da se kupci zaštite od opasnih proizvoda koji su poslednjih godina preplavili sajtove. Kao što je ranije najavljeno, biće zaduženo posebno telo unutar EU koje će kontrolisati kvalitet proizvoda koji dolaze sa drugih tržišta van Evrope.

Inače, i nacionalnim telima za zaštitu potrošača su pojačana ovlašćenja da reaguju u svakoj prilici u kojoj je bezbednost proizvoda dovedena u pitanje. Ono što potrošači mogu da očekuju jesu i mnogo efikasnija povlačenja, odnosno opozivi rizičnih proizvoda o kojima će se automatski obaveštavati sve zemlje. O promeni propisa o opštoj bezbednosti proizvoda govori se već dve godine.

Najznačajnija promena za privredne subjekte je to što će proizvođačima koji prodaju svoje proizvode u EU biti potreban zakonski zastupnik u Evropskoj uniji, u protivnom rizikuju da budu tuženi ukoliko njihovi proizvodi nisu u skladu sa evropskim bezbednosnim zahtevima.

Na onlajn tržištu najvažnija promena je to što novi propisi donose precizne rokove u kojima trgovci moraju da uklone opasne proizvode. Na primer, taj rok za „Amazon” i „Fejsbuk” iznosi dva dana. Uz to, ove platforme će morati da dozvole korisnicima da označe proizvod koji smatraju nebezbednim. Do sada su proizvođači ili prodavci opoziv proizvoda objavljivali samo na svojoj veb-stranici, a kupci će od sada dobijati obaveštenje elektronskom poštom i imaće više opcija pravnog leka: popravku, zamenu ili povraćaj novca. Povrat novca bi morao da odgovara kupovnoj ceni, ali će potrošači imati mogućnost paušalnog iznosa ako više nemaju račun.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.


Izvor: Vebsajt Politika, Jelica Antelj, 14.06.2023.
Izvod iz vesti, Naslov: Redakcija