Zastava Bosne i Hercegovine

MINISTARSTVO PROSVETE APELUJE NA KORIŠĆENJE VODIČA ZA PREPOZNAVANJE DECE KOJE SU POTENCIJALNE ŽRTVE TRGOVINE LJUDIMA: Cilj je u prevenciji, ranom prepoznavanju znakova rizika za radnu eksploataciju i uključivanje nadležnih službi u podršku detetu


Povodom Međunarodnog dana borbe protiv dečijeg rada, a u cilju prevencije i zaštite od svih oblika dečje eksploatacije koja spada u vrstu trgovine decom i mladima, Ministarstvo prosvete podseća ustanove obrazovanja i vaspitanja na upotrebu Vodiča za primenu revidiranih indikatora za preliminarnu identifikaciju učenika, koji su potencijalne žrtve trgovine ljudima.

Vodič je izrađen uz finansijsku podršku Evropske unije i Saveta Evrope, kroz zajednički program „Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku 2019-2022“.

Vodič možete preuzeti na internet prezentaciji Ministarstva prosvete.

Uloga sistema obrazovanja ogleda se u prevenciji, ranom prepoznavanju znakova rizika za radnu eksploataciju i uključivanje nadležnih službi i podršku detetu kada postoji sazananje da se eksploatacija dešava.

Zahvaljujemo se svim ustanovama na njihovoj predanosti u zaštiti dece i mladih od svih oblika nasilja i unapređivanju vaspitne uloge škole

Međunarodni dan borbe protiv dečijeg rada ustanovljen je 12. juna 2002. godine. Ovo je dan na koji se podsećamo da još uvek postoje deca koja su zloupotrebljena i eksploatisana od strane odraslih i kojima su ugrožena osnovna dečija prava i dobrobit.

U Republici Srbiji zabranjen je rad dece mlađe od 15. godina, a država je donela i posebnu uredbu kojom se u cilju bezbednosti ograničava vrsta poslova koju mogu da obavljaju mladi od 15. do 18. godina.

Radna eksploatacija dece i mladih podrazumeva iskorišćavanje u vidu obavljanja kućnih poslova, poljoprivrednih radova, učešće u opasnim, teškim, sezonskim poslovima i dr.


Izvor: Vebsajt Ministarstva prosvete, 13.06.2023.
Naslov: Redakcija