Zastava Bosne i Hercegovine

ODLUKA O IZMENAMA I DOPUNI ODLUKE O USLOVIMA I NAČINU OBAVLJANJA MENJAČKIH POSLOVA: Provizija menjačnica za prodajni kurs stranih valuta ograničena na jedan odsto


Prema Odluci o izmenama i dopuni Odluke o uslovima i načinu obavljanja menjačkih poslova ("Sl. glasnik RS", br. 32/2022 – dalje: Odluka), ograničena je provizija menjačnica za prodajni kurs stranih valuta na jedan odsto, tako da menjači više ne mogu da naplaćuju neograničenu proviziju na prodaju evra i ostalog stranog novca.

Do ove odluke je došlo nakon problema koji su se javili u funkcionisanju menjačnica zbog većeg interesovanja građana za kupovinu stranih valuta. Bilo je prijava da se evro prodavao po značajno većem kursu od propisanog i da ga nije bilo u dovoljnim količinama.

Situacija je posebno bila dramatična u manjim mestima u Srbiji, ali kako kaže Borislav Brujić iz Udruženja menjača, ljudi su se posle dva-tri dana opustili i sada je mnogo manji pritisak na menjačnice.

“Odnos kupovine i prodaje evra je sada u ravnoteži, tako da očekujem potpunu normalizaciju”, ocenjuje Brujić i ističe da menjačnice funkcionišu tako što sve dinare koje otkupe odmah prodaju, što je po njegovom mišljenju najbolji sistem koji garantuje da uvek ima dovoljno novca u opticaju.

On pozdravlja Odluku NBS o ograničenju provizije za prodajni kurs stranih valuta, jer će se na taj način vratiti poljuljano poverenje građana u rad menjačnica.

Iz centralne banke navode da menjači od banaka mogu da kupe stranu gotovinu u iznosima bez ograničenja.

U Odluci NBS navodi se i da na početku radnog vremena menjač mora da na vidnom mestu istakne, na način na koji je istaknuta i kursna lista, da proviziju naplaćuje do maksimalno jedan odsto. To obaveštenje tokom radnog vremena menjač ne sme da menja, propisala je NBS.

Kako je saopšteno, odluka je na snazi od 11. marta.

Prema novoj računici u menjačnicama se devizni kurs evra formira tako što su dozvoljena odstupanja od srednjeg kursa najviše 1,25 odsto naviše i naniže, i na to može da se doda provizija od jedan odsto.

Zvaničan srednji kurs Narodne banke Srbije za 11. mart iznosi 117,6470 dinara. Kada se na to doda 1,25 odsto, koliko može da iznosi maksimalni prodajni kurs, pa na zbir još jedan odsto provizije, dolazimo do maksimalnih 120,31 dinar koliko građane sme da košta evro u menjačnicama.

Kod otkupa, kada se od srednjeg kursa oduzme 1,25 odsto, pa se dobijeni rezultat umanji za još jedan odsto provizije, dobijamo minimalnih 115,01 dinar za koliko građani mogu da prodaju evro u menjačnicama.

Odluka centralne banke došla je nakon što je NBS obavila kontrolu više menjačnica zbog navoda da su prodavale evro po većem kursu od dozvoljenog.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.

Izvor: Vebsajt Biznis, Stanislav Stanišić, 12.03.2022.
Naslov: Redakcija