PRAVILNIK O USLOVIMA I KRITERIJUMIMA ZA IZDAVANJE DOZVOLE ZA PRUŽANJE MEDIJSKE USLUGE: Nacionalne televizije više ne moraju imati kulturu, obrazovanje i dečji program
Koliko su gledaocima televizija sa nacionalnom frekvencijom u Srbiji dostupni dokumentarni, naučno-obrazovni, dečji ili programi iz kulture? Ovo pitanje ponovo je aktuelno u Srbiji, a povod je ukidanje postojećeg propisa po kojem su nacionalni TV programi bili u obavezi da imaju više od 20 odsto takvog sadržaja u svojim programima.
Odluku da odredbu izostavi iz novog pravilnika donelo je Regulatorno telo za elektronske medije (REM), inače zaduženo za kontrolu radio i televizijskog programa.
U Srbiji nacionalnu frekvenciju imaju četiri privatne televizije - Pink, Happy, Prva i B92. To im omogućava da njihov program bude vidljiv širom zemlje.
REM odlučuje koje će televizije imati nacionalnu pokrivenost. Broj je ograničen i smatraju se nacionalnim dobrom budući da je vlasnik nad frekvencijama država.
Više medijskih udruženja podnelo je prigovor REM-u zbog ove odredbe i tražilo vraćanje obaveze. Savet REM-a je, međutim, to odbio sa obrazloženjem da Pravilnik ne može obavezati medije na veću raznovrsnost medijskog sadržaja nego što je to definisano zakonom.
REM godinama unazad prate optužbe medijskih udruženja i predstavnika opozicije da nacionalne frekvencije dodeljuje televizijama koje ne ispunjavaju minimalne standarde i ne emituju dovoljno kulturno-obrazovnog programa.
REM je 8. maja objavio na svom sajtu da je usvojen "Pravilnik o uslovima i kriterijumima za izdavanje dozvole za pružanje medijske usluge" koji treba da zameni dosadašnji iz 2016. godine.
Pravilnikom se, između ostalog, definišu kriterijumi za dodelu nacionalnih frekvencija.
Novi pravilnik, kao i prethodni, za kriterijum navodi raznovrsnost programa, ali u propisu nedostaje, prema mišljenju više medijskih udruženja, važna odredba.
"Kvalitetnim programom smatra se program u kome naučno-obrazovni, kulturno-umetnički, dokumentarni ili dečiji program, odnosno program za maloletnike, zajedno ili pojedinačno, čine više od 20 odsto ukupno godišnje objavljenog programa", pisalo je u starom pravilniku, a ova odredba u novom propisu je izostavljena.
Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.
Izvor: Izvod iz vesti sa vebsajta Radio Slobodna Evropa, Sonja Gočanin, 11.05.2024.
Naslov: Redakcija