Zastava Bosne i Hercegovine

PREDLOG ODLUKE O VISINI MINIMALNE CENE RADA ZA PERIOD JANUAR-DECEMBAR 2024. GODINE: Poslodavci prihvatili predlog, ali očekuju dodatnu pomoć države


Na pregovorima predstavnika Vlade, Unije Poslodavaca Srbije i reprezentativnih sindikata na sednici Socijalno-ekonomskog saveta (SES), nije dogovoreno koliko će iznositi minimalna cena rada za 2024. godinu.

Sindikati su ostali pri svom stavu da minimalna cena rada treba da se izjednači sa minimalnom potrošačkom korpom koja iznosi 51.000 dinara.

Sa druge strane poslodavci smatraju da povećanje minimalne zarade za skoro 18 odsto preveliko s obzirom na to da će inflacija u narednoj godini biti oko pet odsto.

Počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije (UPS) Nebojša Atanacković kaže da poslodavci konstatovali da će uz rast minimalne zarade doći do podizanja plata uopšte, što veliki broj poslodavaca iz privatnog sektora zbog visokih nameta neće moći da izdrži.

“Mi jesmo ipak na kraju prihvatili predloženo povećanje minimalne cene rada od 47.154 dinara, jer uz to ide i veći neoporezivi deo za poslodavce od 25.000 dinara. Mi smo to prihvatili s tim što se nadamo da će se izaći nekim merama u susret onim firmama koje dospeju u teškoće”, navodi Atanacković.

On ističe da ukoliko bi se prihvatio predlog sindikata za izjednačavanje vrednosti minimalne potrošačke korpe i minimalne cene rada, da bi onda povećanje iznosilo oko 30 odsto, što je u ovom trenutku previše.

“I ovo povećanje od skoro 18 odsto je više nego što je predviđeno na osnovu parametara prema kojima se usklađuje rast. A to su inflacija i rast bruto domaćeg proizvoda”, naglašava Atanacković.

Kako je na sastanku rekao ministar finansija Siniša Mali, Vlada će na svojoj sednici 14. septembra odlučiti kolika će biti minimalna cena rada.

Pretpostavka Nebojše Atanackovića je da će to upravo biti predloženi iznos od 47.154 dinara.

Podsetimo, razgovori o minimalnoj ceni rada započeli su još u junu, kada su predstavnici sindikata tražili da se minimalna zarada poveća već u toku ove godine zbog visoke inflacije. Međutim, ti početni pregovori su propali, jer su iz vlade rekli da na osnovu parametara, inflacije i rasta BDP-a, nema osnova da se zarada poveća pre 2024.

Po Zakonu o radu ("Sl. glasnik RS", br. 24/2005, 61/2005, 54/2009, 32/2013, 75/2014, 13/2017 - odluka US, 113/2017 i 95/2018 - autentično tumačenje) ukoliko se ne postigne saglasnost o povećanju, odluku će doneti država najkasnije do 15. septembra.

Potpredsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) Goran Milić izjavio je posle sednice SES-a da je ministar finansija Siniša Mali na sednici SES-a rekao da su parametri na osnovu kojih je Ministarstvo radilo analizu o povećanju minimalca “opravdani”.

“Mi smatramo da su naši zahtevi realni jer je majska potrošačka korpa koštala skoro 52.000 dinara, a troškovi minimalne korpe namirnica znato će porasti do januara sledeće godine”, rekao je Milić.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.


Izvor: Vebsajt Biznis, Ljiljana Begović, 07.09.2023.
Naslov: Redakcija