ZAKON O INSPEKCIJSKOM NADZORU: NOVINE SU OBJAVA KONTROLNIH LISTOVA, OBAVEZNO IZDAVANJE NALOGA ZA INSPEKCIJSKI NADZOR, STANDARDIZACIJA POSTUPKA, VRSTE I OBLIK INSPEKCIJSKOG NADZORA, PRAVA, OBAVEZE I ODGOVORNOST INPEKTORA
U Privrednoj komori Beograda u saradnji sa USAID i Ministarstvom državne uprave i lokalne samouprave, 9. juna 2015. godine, održana je prezentacija najznačajnijih novina Zakona o inspekcijskom nadzoru ("Sl. glasnik RS", br. 36/2015 - dalje: Zakon).
Skup je otvorio predsednik Privredne komore Beograda, Milivoje Miletić, koji je istakao da je u pitanju veoma važan sistemski zakon za čiju oblast su privrednici posebno zainteresovani. Prisutnima se obratila i Vidosava Džagić, savetnica potpredsednice Vlade i ministarke državne uprave i lokalne samouprave, kao i Milan Stefanović, stručni savetnik u timu za regulatornu reformu, USAID Projekta za bolje uslove poslovanja.
Zakon, koji je usvojen u aprilu ove godine, trebalo bi da doprinese poboljšanju ambijenta i predvidivosti poslovanja, da smanji direktne i indirektne troškove privrede i države i doprinese suzbijanju sive ekonomije, nelojalne konkurencije i korupcije.
Glavni stubovi u reformi zakona o inpekcijskom nadzoru su :
• Jedinstveni, sistemski i reformski Zakon o inspekcijskom nadzoru koji bi bio usklađen sa evropskom i međunarodnom praksom
• Podzakonski propisi i akti za izvršenje sistemskog zakona
• Sektorski zakoni usaglašeni sa sistemskim zakonima
• Snažan i efikasan mehanizam kordinacije i usklađivanje nadzora koje vrše inpekcije
• Jedinstveni informacioni sistem za inspekcije
• Edukativni i obučeni inspektori
Ciljevi i novine ovog zakona su:
• Usklađenost i postupanje sa propisima kako bi se sprečile štetne posledice i siva ekonomija, kako bi se stvorio što bolji poslovni ambijent kao i zaštita tržišta i građana
• Preventivno delovanje inspekcija
• Praćenje i analiza stanja, procena rizika u svim institucijama kao i upravljanje rizicima kao i inspekcijskih mera koje se izriču (preventivne, korektivne, posebne i zaštitne).
Ovaj Zakon ima za cilj da izjednači inpekcijsku praksu kroz pripremu i objavu kontrolnih listova, obavezno izdavanje naloga za inspekcijski nadzor, standardizacija postupka, vrste i oblik inspekcijskog nadzora, prava, obaveze i odgovornost inpektora.
Zakon objedinjuje rad 36 inspekcija u 12 ministarstava, 23 pokrajinske i 11 inspekcija na lokalnom nivou.
Koordinaciju inspekcija vršiće posebna komisija, a nadzor upravna inspekcija. Da bi se uvežbao zajednički rad predviđen je pilot projekat u okviru koga će biti formiran sistem od četiri najveće inspekcije: Poreske, Tržišne, Inspekcije rada i Upravne inspekcije koja nadzire primenu Zakona.
Izvor: Vebsajt Privredna komora Beograda, 10.06.2015.