ZAKON O ZAŠTITI POTROŠAČA: ZABRANJENA JE PRODAJA, USLUżIVANJE I POKLANJANJE ALKOHOLNIH PIćA, UKLJUčUJUćI PIVO, ODNOSNO DUVANSKIH PROIZVODA I PIROTEHNIčKIH SREDSTAVA, LICIMA MLAđIM OD 18 GODINA żIVOTA. U SLUčAJU SUMNJE DA JE POTROšAč LICE MLAđE OD 18 GODINA, TRGOVAC NIJE DUżAN DA PRODA ILI USLUżI ALKOHOLNO PIćE, PIVO, ODNOSNO DUVANSKI PROIZVOD ILI PIROTEHNIčKA SREDSTVA DOK POTROšAč NE OMOGUćI TRGOVCU UVID U VAżEćU LIčNU KARTU, PASOš ILI VOZAčKU DOZVOLU
Odlukom o izmeni Odluke o radnom vremenu zanatstva i trgovine na teritoriji Grada Beograda, ukinuta je zabrana prodaje alkoholnih pića od 22 sata do šest sati ujutru, jer noćna prohibicija nije imala željeni efekat da maloletna lica ne kupuju alkohol, izjavio je menadžer Grada Beograda, Goran Vesić.
Ujedno se izašlo u susret i trgovcima kojima je promet opao, a zbog katanca na trećoj smeni bez posla je ostalo 200 ljudi, naveo je Vesić.
"Ostaje nam problem koji moramo da rešimo kao društvo, a to je da učinimo sve da maloletne osobe ne mogu da kupe alkohol ni u koje doba dana", navodi Vesić.
Gradski menadžer precizira da udruženje srednjoškolaca "Centar mladih Srbije" i Đački parlament Treće gimnazije podržavaju zabranu kojom maloletnici ne mogu da kupe alkohol.
"Od njih sam saznao za splavove koji organizuju privatne žurke i puštaju maloletnike da uz određenu sumu novca konzumiraju alkohol sumnjivog kvaliteta", ističe Vesić.
Da zabrana prodaje alkohola u noćnim satima zaista nije donela pozitivne rezultate, govore i podaci Uprave saobraćajne policije.
Naime, pre nego što je doneta Odluka o radnom vremenu zanatstva i trgovine na teritoriji Grada Beograda("Sl. list grada Beograda", br. 31/2013 i 22/2014) od januara do juna 2013. godine 7.536 lica vozila su pod dejstvom alkohola, a u istom periodu 2014. godine taj broj je bio čak i mnogo veći - uhvaćena su 8.173 lica.
Član 24. Zakona o zaštiti potrošača ("Sl. glasnik RS", br. 62/2014) propisuje da je zabranjena prodaja, usluživanje i poklanjanje alkoholnih pića, uključujući pivo, odnosno duvanskih proizvoda i pirotehničkih sredstava, licima mlađim od 18 godina života. Dalje se navodi da u slučaju sumnje da je potrošač lice mlađe od 18 godina, trgovac nije dužan da proda ili usluži alkoholno piće, pivo, odnosno duvanski proizvod ili pirotehnička sredstva dok potrošač ne omogući trgovcu uvid u važeću ličnu kartu, pasoš ili vozačku dozvolu.
Vesić će, kako objašnjava, u ime Grada Beograda razgovarati sa nadležnima u policiji i Ministarstvu trgovine kako bi se našao način da se maloletnici spreče da kupuju alkohol, kao i da trgovci budu strože kažnjeni ako to ne poštuju zabranu i prodaju alkohol maloletnim licima.
Izvor: Vebsajt Tanjug, 08.01.2016.Izvod iz vesti, Naslov, Obeležavanje: Redakcija