UREDBA O BLIŽIM USLOVIMA I NAČINU OSTVARIVANJA PRAVA NA NOVČANA SREDSTVA ZA IZGRADNJU, UČEŠĆE U KUPOVINI, ODNOSNO KUPOVINU PORODIČNO-STAMBENE ZGRADE ILI STANA PO OSNOVU ROĐENJA DETETA: Ugovor o kupoprodaji prepreka za dobijanje subvencije za kupovinu stana
Subvencije za kupovinu prvog stana ove godine dobile su četiri majke, a u Ministarstvu za rad rečeno je da je više razloga zbog kojih taj broj nije veći.
Reč je o subvencijama koje su moguće na osnovu Uredbe o bližim uslovima i načinu ostvarivanja prava na novčana sredstva za izgradnju, učešće u kupovini, odnosno kupovinu porodično-stambene zgrade ili stana po osnovu rođenja deteta ("Sl. glasnik RS", br. 25/2022), donete u februaru, a među razlozima zbog kojih mnogim majkama nisu prihvaćene prijave Ministarstvo navodi zaključivanje ugovora o kupoprodaji i predugovora pre rođenja deteta.
Neke prijave su odbačene jer su otac ili majka imali nekretninu u vlasništvu, a bilo je i slučajeva u kojima je nosilac kredita otac, što je u suprotnosti sa odredbama Uredbe.
Za subvencije koje su dobile majke iz Sombora, Trstenika, Kragujevca i Bečeja, država je izdvojila 34.595 evra, a kako je u toku odlučivanje o još 39 zahteva, za očekivati je da se broj odobrenih subvencija poveća.
Sanja Lipovčić iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja kaže da je osim uslova da je dete rođeno tokom 2022. godine neophodan predugovor o kupoprodaji nepokretnosti, koji nije osnov da majka postane vlasnik stana ili kuće, što postaje zaključivanjem ugovora.
U praksi se ispostavilo da je upravo ova greška, odnosno potpisivanje kupoprodajnog ugovora pre podnošenja zahteva ministarstvu bilo prepreka za dobijanje državne pomoći u rešavanju stambenog pitanja.
Naime, potpisivanjem ugovora o kupoprodaji majka postaje vlasnik, a jedan od uslova za dobijanje subvencije jeste da ona nema nekretninu u vlasništvu.
Inače, država na ime pomoći daje 20 odsto vrednosti nepokretnosti odnosno 50 odsto kada je reč o devastiranim područjima, a najviše 20.000 evra, a Lipovčić napominje da država ne refundira novac nego ga daje majci i time omogućava da ona prvi put postane vlasnik stana ili kuće.
Napominje i da komisija koja odlučuje o zahtevima proverava i sve elemente u katastru nepokretnosti, odnosno da li je prodavac iz kupoprodajnog ugovora zaista vlasnik nepokretnosti i da li na njoj postoje određeni tereti.
Ona navodi da je neophodno da se majke dobro raspitaju i obrate stručnim službama Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja o svim koracima na putu do dobijanja subvencija.
Informacije se mogu dobiti i u lokalnim samoupravama, kojima je Ministarstvo za rad dostavilo instrukcije o postupanju po zahtevima za dobijanje ove subvencije.
U Ministarstvu napominju da je prilikom konkurisanja neophodno dostaviti overen predugovor o kupoprodaji stana ili kuće, a ne ugovor o kupoprodaji, jer se njime stiče pravni osnov za vlasništvo i automatski se time ne ispunjava jedan od osnovnih uslova.
Ugovor o kupoprodaji potpisuje se tek nakon odobrenja, odnosno donošenja rešenja o dodeli subvencije.
Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.
Naslov: Redakcija